Pavol Janík: Vyhrala nezodpovedná zmena

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Veci sa hýbu rýchlejšie, ako ich možno komentovať. Apelovať na Matovičov racionálny postup sa zatiaľ ukázalo ako úplne zbytočné. Nielen preto, že mu na to chýbajú intelektuálne predpoklady, ale aj vzhľadom na jeho charakterové vlastnosti. Matovič sa rád a ochotne zbavuje zodpovednosti, preto mu viac vyhovuje byť len figúrkou ako plnohodnotným premiérom a neprekáža mu, že tým mení politický systém z parlamentnej demokracie na prezidentský režim. Veď Matovič aj zloženie vlády dáva na schválenie prezidentke.

V rámci zbavovania sa zodpovednosti Matovičovo OĽANO (53 kresiel) pridalo Sulíkovej SaS (13 poslancov) o jedno ministerstvo navyše, čím SaS posunulo na úroveň Kollárovho hnutia Sme rodina (17 zákonodarcov).

To sú zrozumiteľné signály, že výsledky parlamentných volieb už postupne nikoho nezaujímajú a o všetkom dôležitom sa rozhoduje za zatvorenými dverami – bez ohľadu na prejavenú vôľu občanov.

Matovič sa dokonca verejne odvoláva na prezidentské voľby, ktoré vraj dali Čaputovej silnejší mandát, ako má ktorákoľvek parlamentná strana. To je už naozaj politologické miešanie hrušiek s jablkami, veď hlava štátu je súčasťou výkonnej moci a má jasne ohraničené symbolické právomoci, kým parlament je vrcholným zákonodarným orgánom, ktorý vyslovuje aj dôveru alebo nedôveru vláde.

Sklon zbavovať sa zodpovednosti je najmä v súčasnej situácii veľmi nebezpečný. Voliči rozdali karty v limitovanom rámci straníckej ponuky, čím vedome alebo nevedome odovzdali moc do rúk ľudí, ktorí sa lepšie cítia, keď môžu moc kritizovať, ako ju vykonávať v prospech občanov. Určujúce smerovanie vývoja neovplyvnia ani nekonštruktívne hlasy, ktoré skryto či otvorene hania verejnosť za nesprávne výsledky volieb. To je vlastne len repríza starej anekdoty, podľa ktorej treba vymeniť ľud.


Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Jeho diela preložili do 28 jazykov a publikovali v 45 krajinách.

Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.

Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne