Pirošík (VZDOR-SP): „Naším cieľom je odovzdať hospodárstvo do rúk obyvateľov krajiny“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Mnohí rýchlokvasení liberáli sa domnievajú, že my komunisti chceme len všetko previesť do rúk tohto zriadenia, argumentujú, že štát nie je dobrý vlastník, že sa v takých podnikoch rozkrádajú verejné financie, dohadzujú predražené kšefty, udeľujú vysoké odmeny a podobne… To je nepochybne pravda, o čom sa môžeme denne presviedčať, no musím podotknúť, že to terajší kapitalistický štát, v rukách podporovateľov kapitalistického zriadenia je zlý vlastník. Poznáme nespočetné množstvo astronomicky predražených tendrov, úplatkárstva a rozpredaja údajne skrachovaných podnikov za korunu. Som presvedčený, že ak by dotyčným z predaja národného majetku nič nepadlo, tak by ho táto republika mala podstatne viac. Žiaden z tých korupčníkov by sa neobťažoval niečo predať len tak. To je však len časť otázky.

Aká je druhá možnosť kapitalistického vlastníctva?

Privatizácia nám namiesto krádeže ilegálnej, ponúka krádež legálnu. Teda milióny eur na súkromné kontá vo forme ziskov. Ak teda sprivatizujeme nejaký štátny podnik, tak peniaze, o ktoré sa bojíme, že ich niekto rozkradne, pre istotu celé odovzdáme do súkromných rúk. Tým pádom nás už daný podnik nemusí zaujímať, je to niečí súkromný majetok, do ktorého nás nič.

Treba si uvedomiť jeden fakt a síce že v kapitalizme vládnu kapitalisti. Tí ktorí sedia v parlamente a štátnej správe nie sú v nijakom protirečení s podnikateľmi a finančnými skupinami, ale sú s nimi jedna ruka. Sami patria do triedy buržoázie, sami vlastnia firmy, podielové listy a na rozdiel od občanov ani poriadne nevedia, akým majetkom disponujú. Fico býva klamlivo a účelovo označovaný za „boľševika“. Fico má pritom od boľševika tak ďaleko ako Matovič od obyčajného človeka.

Kto je teda spúšťačom korupcie?

Samotný súkromný sektor, samotný fakt kšeftovania. Nie je to práve súkromný sektor, ktorý chce získať predražené zákazky? Nepríde azda súkromník s úplatkom za štátnym zamestnancom? Mal by kde politik prepierať svoje majetky, ak by nebolo kapitalizmu, ak by nemal niekoľko vlastných firiem? Navyše súkromný sektor korumpuje aj sám seba. Nie je nič neobvyklé, že predstavitelia jednej firmy ponúkajú úplatky v rôznej forme manažmentu druhej súkromnej firmy. Aj samotný súkromný sektor sa dopúšťa hospodárskej kriminality, ako sú fiktívne faktúry, daňové podvody, stopenie peňazí v akože skrachovaných firmách, nevyplácanie subdodávateľov, prevádzanie peňazí do daňových rajov, biele kone, schránkové firmy, úmyselná likvidácia novonadobudnutého podniku za účelom čistenia trhu pre seba a tento zoznam môže ešte dlho pokračovať…

Našim cieľom teda nie je odovzdať majetok do rúk kšeftárom, či už sedia v parlamente, v štátnej správe, alebo v predstavenstve nejakej spoločnosti. O tom, že sú jedna ruka svedčí aj fakt, že počas predaja energetiky boli ekonómom úmyselne vykázané nesprávne čísla, aby sa legalizoval predaj a znížila cena. Našim cieľom je odovzdať hospodárstvo do rúk obyvateľov našej krajiny, odstrániť z neho kšeft a špekuláciu. Odstrániť anarchiu trhu a konkurenciu, zaviesť plánovitosť a spoluprácu podnikov, zaviesť evidenciu a kontrolu aj s prísnymi trestami pre toho, kto by chcel národný majetok rozkrádať.

Avšak aj v kapitalizme presadzujeme štátne vlastníctvo pred súkromným a to z dôvodov, ktoré už boli uvedené. Zo štátneho ostane niečo aj v kase a tento štát ešte o niečom rozhoduje. V prípade súkromnej spoločnosti o tieto peniaze štát prichádza. Apelujeme však na evidenciu, kontrolu a potrestanie korupčníkov, napokon do kontroly a evidencie musia investovať aj súkromné firmy.

Autor je predsedom strany Vzdor-strana práce.

Foto: Vzdor-strana práce

Redakcia DAV DVA nezodpovedá za prezentované názory prispievateľov či respondentov a nemusí sa s nimi úplne, ani čiastočne stotožňovať.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *