Pokus o násilný prevrat v Bielorusku tlačí Lukašenka do únie s Ruskom

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Spracoval Marián Moravčík

Za „českou hystériou“ je snaha prekryť pokus o atentát na Lukašenka?

S týmto obvinením prišli koncom minulého týždňa bieloruské a ruské médiá. Prakticky súčasne s tým, ako vypukla v susednom Česku hystéria kvôli 7 rokov starej udalosti – výbuchu v muničnom sklade vo Vrběticiach.
Informáciu o príprave atentátu na Lukašenka priniesli ruské médiá 17. 4. Podľa médií šlo o komplexnú prípravu štátneho prevratu, do ktorého malo patriť aj zavraždenie prezidenta Lukašenka a jeho rodiny. Dvoch sprisahancov (politický analytik Alexander Feduta a právnik Jurij Zenkovič), ktorí mali obaja americko-bieloruské občianstvo, sa podarilo odhaliť a zatknúť v spolupráci s ruskou FSB. Na ruskej strane nie sú žiadne pochybnosti o tom, že akciu pripravovala CIA, dosvedčili to aj obaja zatknutí sprisahanci.

Prezident Lukašenko v sobotu na televíznom kanáli ONT farbisto rozprával o tom, ako sa o celom pozadí dozvedel telefonicky priamo od Vladimíra Putina, keď sa Lukašenko vrátil z Azerbajdžanu, kde bol na sprostredkovateľskej misii. „Som Vladimírovi Vladimírovičovi nesmierne vďačný. Ihneď telefonoval prezidentovi Bidenovi, čo to má znamenať. Vraj počul len nezrozumiteľné zamrmlanie a potom rozpačité ticho.

.

V stredu na tlačovej konferencii v Bielom dome sa novinári pýtali Jen Psaki aj na aféru s pokusom o atentát na prezidenta Lukašenka. Jen Psaki poprela účasť USA slovami: „Môžem potvrdiť, že na celej záležitosti nie je vôbec nič pravdivé.“

Rozprávanie prezidenta Lukašenka o telefonátoch s Putinom ako veľmi pravdepodobné potvrdil agentúre TASS aj ruský politológ Vladimír Žarichin. Povedal, že ruský prezident Putin túto záležitosť berie veľmi vážne. Urobil majstrovský ťah tým, že pokus o atentát na Lukašenka spomenul v telefonickom rozhovore s prezidentom Bidenom. Tým sa táto vec dostala z roviny „fake news“ do vážneho problému medzinárodných vzťahov.

Prezident USA a Západ ostali zaskočení a odpovedali na túto aféru svojským spôsobom, ale zbrklo. Žiarichin hovorí: „Prinútili Čechov, aby urobili aféru zo 7 rokov starého výbuchu muničného skladu, aby nejako informačne prekryli svoju blamáž a ochladnutie diplomatických vzťahov. Je to totiž vec, z ktorej sa nijako nemôžete dostať so cťou.“


.

Oficiálny prejav prezidenta Putina pred plénom ruského parlamentu

Prezident Ruskej federácie v stredu vystúpil s posolstvom pred Ruskou najvyššou dumou, v ktorom okrem iného uviedol:

Súdruhovia,

Význam a zmysel politiky Ruska v medzinárodnom priestore – o tomto poviem niekoľko slov na záver svojho posolstva – je zabezpečenie mieru a bezpečnosti pre blahobyt našich občanov, pre stabilný rozvoj našej vlasti. Rusko samozrejme má vlastné záujmy, ktoré bránime a aj vždy budeme brániť v medziach medzinárodného práva, rovnako ako ostatné štáty. A ak takejto samozrejmej veci niekto odmieta rozumieť alebo nemá záujem viesť dialóg a volí smerom k nám sebecký a arogantný tón with us, Rusko vždy nájde spôsob, ako svoje stanovisko ubrániť.

Žiaľ, v súčasnosti sa zdá, že každý na svete prevzal prax politicky motivovaných, neoprávnených ekonomických sankcií a niektorí aktéri sa dokonca brutálne pokúšajú násilím vnucovať svoju vôľu iným. Ale dnes táto prax degenerovala do niečoho ešte oveľa nebezpečnejšieho – mám na mysli nedávno odhalené pokusy o prevrat v Bielorusku. Ide o pokus zorganizovať štátny prevrat a zavraždiť prezidenta Bieloruska. Zároveň, sme svedkami typického javu, že ani takéto flagrantné akcie takzvaný kolektívny Západ neodsúdil. Nikto si túto záležitosť nevšíma. Každý sa tvári, že sa nič nestalo.

No počúvajte, môžete si myslieť čokoľvek, povedzme o prezidentovi Ukrajiny [Viktorovi] Janukovičovi alebo [Nicolasovi] Madurovi vo Venezuele. Opakujem, môžete ich obdivovať alebo nenávidieť, vrátane Janukoviča, ktorého tiež skutočne takmer zabili a zvrhli ho násilným štátnym prevratom. Môžete mať vlastný názor na politiku prezidenta Bieloruska Alexandra Lukašenka. Ale praktické organizovanie štátneho prevratu a plánovanie politických vrážd, dokonca najvyšších ústavných činiteľov – toto proste zachádza príliš ďaleko. Je to za všetkými mysliteľnými hranicami.

Stačí spomenúť to, k čomu sa priznali zatknutí účastníci sprisahania o plánovanom obsadení Minska, vrátane plánov na zablokovanie mestskej infraštruktúry a komunikácií a úplné vypnutie celého systému zásobovania energiami v hlavnom meste Bieloruska! Toto tiež znamená, že v skutočnosti plánovali mohutný kybernetický útok. Ako inak by to dosiahli? Viete, toto sa nedá urobiť cvaknutím jedného vypínača.

Teraz je jasné, prečo naši západní kolegovia vytrvalo odmietali početné návrhy Ruska na ustanovenie medzinárodného dialógu o informačnej a kybernetickej bezpečnosti. Mnohokrát sme prišli s takýmito návrhmi. Nechceli sa o tom ani baviť.

Čo ak v Bielorusku skutočne šlo o štátny prevrat? Nakoniec, veď to aj mal byť konečný cieľ. Koľkým ľuďom by tieto udalosti ublížili? Čo by sa stalo s Bieloruskom? Na toto nikto nepomyslí. Presne tak, ako nikto nemyslel na budúcnosť Ukrajiny, keď došlo k prevratu tam.


Reč Vladimíra Putina je súčasťou oficiálnych štátnych dokumentov Ruskej federácie.

.

Smerujú udalosti k obnoveniu ZSSR?

(zdroj)

Dnes (22. 4.) sa v Moskve stretli prezidenti Ruska a Bieloruska, Vladimír Putin s Alexandrom Lukašenkom. Ako Bieloruskú tlač informoval prezident Lukašenko:

Prezidenti oboch štátov hovorili o ďalšej užšej ekonomickej spolupráci, o spoločnom boji proti pandémii COVID-19 a ďalších krokoch na obnovenie vzájomných komunikácií. Dôležitou súčasťou rozhovorov boli otázky zjednotenia štátov Ruska a Bieloruska. Zároveň obaja prezidenti diskutovali o spoločnom postupe voči najnovším výzvam a vymenili si svoje pohľady na medzinárodnú a regionálnu situáciu.

Za ruskú stranu prezident Putin na svojej stránke potvrdil slová Lukašenka a dodal, že spolu hovorili o niekoľkých desiatkach konkrétnych integračných programov.

Zdroj: webová stránka prezidenta RF

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Pokus o násilný prevrat v Bielorusku tlačí Lukašenka do únie s Ruskom

  • 8. júla 2021 at 14:01
    Permalink

    To je jasné aj hlupákovi. Len politici zo Západu a dôstojníci CIA to nechápu.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *