Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Pandémia Covid-19 vytvorila skutočne nevídanú situáciu. Tí, ktorí sa narodili po roku 1968 nikdy nič podobného nezažili. To, čo sa deje, je frustrujúce, desivé a naozaj nebezpečné. Je alarmujúce, že trhom riadené médiá nás v tejto situácii ohrozenia kŕmia zmesou správ každého druhu a kvality, pričom aj oficiálny hlavný prúd, aj jeho alternatíva, prináša úplne pomýlené naratívy.

Je tragické, ale pre súčasný kapitalizmus príznačné, že nositeľov vedecky presných a pravdivých informácií sa snaží umlčať. Jedným z takýchto vzácnych odborníkov je česká molekulárna biologička Soňa Peková. Našťastie sa nepodarilo a nižšie vám môžeme priniesť video z Rádiožurnálu Českého rozhlasu (22. 4. 2020), kde sa presne dozviete o tom, čo to Covid-19 je a aké sú perspektívy ďalšieho vývoja pandémie.

Video vkladám nielen preto, že Dr. Pekovej verím, ale verím jej preto, že som v 80-tych rokoch molekulárnu biológiu a genetiku sám medziodborovo študoval a rozumiem tomu, čo hovorí.

.

Covid-19 je dnešný výstrel z Aurory

Verím, že výklad Dr. Pekovej bol zrozumiteľný a že nasledujúce závery sú pochopiteľné:

 • Vírus Covid-19 nie je fejk, je to skutočný zabijak, rafinovaný a zatiaľ neznámy.
 • Za to, že tu Covid-19 je, môžeme priamo poďakovať súčasnému kapitalistickému systému vedy. Nielen, že zrejme vygeneroval tento vírus, ale vygeneroval prostredie, v ktorom je vyvíjanie takýchto smrteľných vírusov rádovo jednoduchšie a dostupnejšie ako vývoj jadrovej zbrane. Je preto veľmi pravdepodobné, že Covid-19 je síce prvá pandémia takéhoto druhu, ale vôbec nemusí byť aj posledná.
 • Kapitalistický systém verejného zdravotníctva nie je schopný ochrániť nás pred takýmito hrozbami. Jediné, čo nám za niekoľko mesiacov sľubuje je to, že pandémia odozneje sama od seba, alebo sľubuje vakcínu, o ktorej už dnes odborníci vedia, že jej účinnosť bude otázna a veľmi obmedzená… ale bude to biznis. Dokonca v životy ohrozujúcej situácii vidíme, že systém podporuje viac biznis záujmových skupín, než skutočne efektívne a lacné prostriedky testovania a ochrany.
 • Kapitalistický politický systém nie je schopný vygenerovať odborne a organizačne zdatné vedúce osobnosti, ktoré by takéto situácie dokázali zvládnuť bez zbytočných obetí a nie nevyhnutných škôd.
 • Kapitalistický trh nie je schopný efektívne spolupracovať s verejnou správou pri zvládaní krízových situácií.

Podčiarknuté a zhrnuté: odstránenie kapitalizmu už nie je motivované len tým, že by sme sa mohli mať lepšie, ale už doslova IDE O ŽIVOT. Rovnako, ako pred 100 rokmi, keď kapitalizmus strieľal do robotníkov, ktorí len chceli normálne žiť a pracovať, tak dnes normálne žiť a pracovať v tomto kapitalistickom systéme začína byť životu nebezpečné.

Je čas vážne sa zamyslieť, ako postaviť nový politický systém, v ktorom ľudský život a zdravie budú vyššou hodnotou ako kapitál a biznis. Možno už veľa času ani nemáme.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
7 thoughts on “Pravda o COVID-19

 • 26. apríla 2020 at 5:46
  Permalink

  Bohužiaľ Marián až takáto pliaga ľudí, ktorých sa to týka, zobudí a konečne začnú niečo robiť proti systému, ktorý aj tieto neprávosti spôsobuje. Začať treba od seba a pokračovať médiami, ktoré sú najvýznamnejším zdrojom nákazy nášho myslenia aj konania.

  Reply
 • 26. apríla 2020 at 6:43
  Permalink

  Pod ťarchou tejto doby sa zamýšľam, čo a kto je morbídnejší a nehumánnejší?
  Masoví vrahovia, ktorí vypustili biologickú zbraň, v dôsledku toho zomierajú tisíce ľudí a nič sa nedeje. Masy uväznené v príbytkoch, kolabujúce ekonomiky, hromadiace sa telá zomrelých, alebo svetový lídri na čele medzinárodných organizácií (ktoré nebudem menovať, lebo dnes je to už trestne) a všetky ďalšie zločinecké organizácie tváriace sa, že nič sa nestalo? Nikto neiniciuje vytvorenie medzinárodnej komisie na vyšetrenie tohto zločinu, nikto neiniciuje tribunál na odsúdenie masových vrahov. A tak sa zamýšľam, kto z nich je väčší zločinec? Nie sú to všetci svetoví lídri na čele medzinárodných organizácií, ktoré boli vytvorené práve za účelom ochrany tohto sveta?
  Alebo, že by to bola mlčiaca masa, tupo kráčajúca do náručia smrti? Kedy sa zobudíme ? Je to ešte ten svet v ktorom som chcel žiť? Je ešte čo stratiť okrem svojich okov ?
  A kde je naša avantgarda DÁV isti, prečo nevolajú po vyšetrení tohto zločinu (nech to spôsobil ktokoľvek, či už úmyslene, alebo z nedbalosti)? Prečo zmĺkli? Ak sa boja, že ich označia za konšpirátorov, tak snaženie mocipánov splnilo svoj účel.
  Všetka úcta Dr. Pekovej za odvahu zažnúť svetielko.

  Reply
 • 26. apríla 2020 at 9:41
  Permalink

  Skutočnosť, že mnohí virológovia a genetici krútia hlavami nad zvláštnosťami štruktúry a vlastnosťami nového koronavirusu, nemusí ešte znamenať či potvrdzovať, že je umelým, alebo modifikovaným výtvorom vedcov niektorého laboratória a už vôbec jeho rozšírenie netopiermi. Naisto však možno povedať, že je len otázkou času kým takýto či podobný konštrukt so schopnosťou množiť sa a šíriť sa skutočne uzrie svetlo sveta. Je úplne jedno aký dátum stvorenia si ponechá v rodnom liste, pretože veda a technika sa v posledných rokoch skomercializovali do takej miery, že prestali byť kontrolovateľné a finančnými tokmi môžu byť orientované ľubovoľným smerom. Bádanie sa stalo predmetom podnikania a tu morálne zábrany nepôsobia. Ale účinok sa prejaví cielene a možnože aj náhodne ťažko predvídateľným efektom. Zasiahnutí budú všetci, hrozí trvalé ovplyvnenie celosvetovej biosféry, i možnosť narušenia genetickej výbavy človeka.

  Reply
  • 26. apríla 2020 at 10:35
   Permalink

   Presne tak. Či už veríme jednému, alebo druhému, aj tak sa dostatočne ukázalo, že je to len otázka času. Napríklad aj hrozba terorizmu dostala úplne nový rozmer a už nie je riešením robiť si svoje a dúfať, že ma to obíde.
   K vášmu úvodu („nemusí ešte znamenať“). Poznáte ten vtip o tom ako sa chlap napichol na nôž náhodou, keď si obžalovaný krájal slaninu… a potom to zopakoval ešte 27-krát. Tiež nad tým krútime hlavou, ale z právnického hľadiska je prezumpcia neviny a naozaj to, že je to v rozpore so všetkými našimi životnými skúsenosťami, tak to „nemusí ešte znamenať“, že ten chlap klame – dôkazy nemáme. (!)

   Reply
 • 26. apríla 2020 at 10:18
  Permalink

  Marián, vo svojom článku si otvoril mnohé témy, od zlyhanie systému, po amorálnosť kapitalistického vedeckého výskumu, či mediálnu manipuláciu…
  Je skutočne najvyšší čas nielen zamyslieť sa nad zmenou systému a spoločnosti, ale aj začať na tejto zmene pracovať.
  Lenže práve problém Covid-19 ukázal, v akom stave spoločnosť je a či sú ľudia, ktorí prešli mediálnou masážou schopní pochopiť, čo tento problém skutočne znamená…
  Už dlhšiu dobu si všímam, že mnohí veria všetkému, čo im média a politici predhodia a nemajú snahu vôbec uvažovať nad tým, čo sa deje.
  Osobne mám viac obavy z ľudskej hlúposti a obmedzenosti, ako z tohto vírusu, aj keď patrím do rizikovej skupiny. Lenže toto je téma na mnoho článkov…

  Reply
  • 26. apríla 2020 at 10:27
   Permalink

   Je to pravda, hlúposť je momentálne v presile. Treba si šetriť energiu a nebojovať s ňou čelne. Je treba, aby sme sa spojili a zorganizovali my, čo nás hlúposť ešte nepremohla.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *