Predsedníctvo Matice slovenskej reaguje na novelu SNS: Ide o útok na samosprávno-demokratický charakter inštitúcie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Matica slovenská zásadne protestuje voči návrhu novely zákona č. 68/1997 Z. z. o Matici slovenskej, ktorý bol predložený do parlamentu poslancami NR SR za Slovenskú národnú stranu. Uviedla Matica slovenská v tlačovej správe.

Považujeme ho za flagrantný zásah do samosprávnych princípov Matice slovenskej, ktoré sú v nej zakotvené už od jej založenia roku 1863, súčasne je to vážny pokus o jej politické ovládnutie. Návrh novely bol zároveň vytvorený bez akejkoľvek konzultácie s Maticou slovenskou a bez súhlasu jej orgánov.

Obzvlášť škandalóznym je, že novela zákona je predkladaná v čase, keď sa má o niekoľko mesiacov uskutočniť Valné zhromaždenie Matice slovenskej a predovšetkým voľby do ústredných orgánov ustanovizne. Ide o priehľadný politický krok, keďže pripravovaná novela zákona priamo zasahuje do kreovania troch kľúčových orgánov Matice slovenskej a to Výboru MS (matičného parlamentu), predsedu dozorného výboru a predovšetkým do štatutárneho orgánu – predsedu Matice slovenskej. V prípade funkcie štatutára dokonca s cieľom vyradiť ho z možnosti kandidovať v najbližších demokratických voľbách. SNS sa pod rúškom „obmedzenia koncentrácie moci“ pokúša legalizovať svoj vplyv na obsadzovanie matičných funkcií. Je však výsostným právom členov Matice, aby si slobodne a autonómne určovali, kto ich povedie. Matica bola a je samosprávnym telom slovenského národa — od svojho založenia v roku 1863 až dodnes.

Jedná sa súčasne o nebezpečný precedens do budúcnosti, keďže takýmito krokmi sa môže postupne deštruovať demokratický charakter matičnej ustanovizne. Podčiarkuje to aj skutočnosť, že predkladatelia navrhujú retroaktívne pôsobenie zákona, ktoré by malo nastať dokonca so spätnou účinnosťou. Matica nie je štátna agentúra a jej vedenie sa nevolí v parlamente. Tento krok hrubo narúša samosprávny princíp, ktorý platí pre univerzity, obce aj vedecké inštitúcie, a ktorý je základným prvkom demokratickej spoločnosti.

Samospráva nie je výsledkom veľkorysosti štátu, ale jej prirodzenou súčasťou, keďže Matica slovenská bola konštituovaná ako nezávislý spolok za uhorských čias, teda ďaleko pred vznikom Česko-slovenskej republiky. Matica slovenská nebola založená štátom a ani mu nepatrí. O jej budúcnosti nerozhodujú politické strany, ale matičný delegáti riadneho valného zhromaždenia ustanovizne, ktorí schvaľujú aj vlastné stanovy ustanovizne. Treba zdôrazniť, že na takýto útok voči Matici slovenskej si netrúfla ani niekdajšia ministerka kultúry Natália Milanová počas obdobia tzv. liberálnej vlády, ktorá sa otvorene vyjadrovala proti Matici.

Účelový zásah Slovenskej národnej strany do práve prebiehajúceho matičného volebného procesu  nemá v demokratických podmienkach historickú obdobu. Podobné zásahy si v minulosti dovolil štát voči Matici slovenskej iba za Uhorska (1875), alebo počas totalitného komunistického obdobia (1950 – 1954 a 1973 – 1974). Matica slovenská podobný krok nečakala práve od Slovenskej národnej strany, na ktorej založení sa podieľali práve matičiari roku 1871. V tomto zmysle máme zato, že sa Slovenská národná strana definitívne spreneverila princípom a národným ideálom, na základe ktorých kedysi vznikla.

Slovenská národná strana neprišla s týmto návrhom preto, aby podporila mladých, pluralitu či transparentnosť — prišla s ním preto, lebo sa snaží ovládnuť nezávislú národnú inštitúciu vo chvíli, keď sama je ďaleko pod hranicou zvoliteľnosti do parlamentu. Obzvlášť ironicky pôsobí snaha SNS „inovatívne“ rozšíriť práva členov Matice zapojením mladých od 15 rokov do rozhodovacích procesov a právo byť volený do matičných orgánov od 18 rokov. Ak by si predkladatelia návrhu aspoň raz prečítali stanovy Matice, zistili by, že toto „revolučné“ opatrenie tam existuje už celé desaťročia. V skutočnosti len navrhujú to, čo Matica dávno a plnohodnotne praktizuje.

Paradoxne SNS rieši mocenské zásahy v čase, keď MS je naďalej aj v dôsledku hospodárskej krízy finančne poddimenzovaná. Táto politická strana bohužiaľ pokračuje v destabilizácii vládnej koalície a zároveň riskuje prehlbovanie rozvratu v slovenskej spoločnosti.

Preto vyzývame všetkých demokraticky a národne zmýšľajúcich poslancov NR SR, aby tento návrh novely zákona zamietli. Jeho schválením by otvorili dvere ďalším pokusom politických strán zasahovať do činnosti samosprávnych ustanovizní.

Z Matice slovenskej by sa stal politický nástroj – a to nedopustíme.

Predsedníctvo MS:

Marián Gešper, predseda MS

Maroš Smolec, správca MS

Marek Hanuska, podpredseda MS

Marek Nemec, podpredseda MS

Pavol Madura, vedecký tajomník MS

Ján Seman, tajomník pre informačnú a mediálnu oblasť MS

Peter Schvantner, tajomník MS

Ľubomír Kleštinec, člen predsedníctva MS

Viliam Komora, tajomník MS

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *