Prezident porušil ústavu – reaguje Ľuboš Blaha; Nezávislí spustili projekt „Nestačí, Kiska odstúp“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V ústave sa píše v článku 111: „Na návrh predsedu vlády prezident Slovenskej republiky vymenuje a odvolá ďalších členov vlády a poverí ich riadením ministerstiev.“ Nikde sa nepíše nič o nevymenovaní. A aj malému Janíčkovi, ktorý ide prvý deň do školy so šlabikárom pod pazuchou, je jasné, že v parlamentnej demokracii prezident jednoducho nemá právo ignorovať parlamentnú väčšinu, ktorú mu prinesie designovaný predseda vlády. Ale pozor – keď to spraví Kiska, tak sa liberálna kaviareň tvári, že sa vlastne nič nestalo, však všetko je raz po prvýkrát, Kiska je vlastne naša milovaná ústavná avantgarda a objavuje neprebádané cesty našej skvostnej demokracie. Mne je z toho normálne zle.

Odrazu opozícia špekuluje, akože v ústave nie je striktne zakázané nevymenovať vládu. To snáď nemyslia vážne. Dobre vedia, že ak by sme sa takto hrali s ktorýmkoľvek článkom ústavy, tak môžeme účelovo spochybniť aj to, že Slovensko vôbec má nejakého prezidenta. Len námatkovo si zoberme právomoci prezidenta. V ústave sa píše, že „prezident zastupuje SR navonok„, no nepíše sa doslova, ako ju zastupuje – môže to robiť aj zo svojej popradskej obývačky. Nikde sa nepíše, že by mal niekedy aj niekam cestovať – pokojne môže zastupovať Slovensko aj doma. Čiže treba zrušiť všetky zahraničné štátne cesty prezidenta? Okej, poďme do toho.

V ústave sa ďalej píše, že „prezident podáva NR SR správy o stave SR“, no nepíše sa, ako ich podáva, čiže vlastne NR SR mu môže zakázať vstup do parlamentu, vykázať ho z rokovacej sály a nechať ho predniesť správu niekde na ulici. Takto ideme čítať ústavu? V ústave sa tiež píše, že „prezident má právo vyžadovať si od vlády SR informácie potrebné na plnenie svojich úloh„, no nikde sa nepíše, že vláda má túto povinnosť mu takéto informácie poskytovať, čiže vláda pri plnom rešpekte k jeho právu vyžadovať si čokoľvek nemusí na toto dožadovanie nijako reagovať a veselo si ďalej žiť svojim životom. To fakt ideme takto zneužívať články ústavy? Lebo toto dnes odporúčajú niektorí opoziční „odborníci“.

Prezidenta vlastne môžu všetci ignorovať, netreba si ho vôbec všímať, ústava nič také nepredpisuje. A ústavní právnici najnovšie majú zmätok v tom, či sa treba držať ústavných zvyklostí, alebo či v prípade Kisku neprižmúria očko-dve. A to sa teraz ideme takto správať všetci? Tam, kde uvidíme, že sa dá vyparatiť nejaká pubertálna schválnosť, tak to budeme robiť? Pretože, pri všetkej úcte, ak nejaký ústavný právnik povie, že v parlamentnej demokracii je v poriadku, že prezident nevymenuje vládu, ktorá má v parlamente väčšinový mandát od občanov z legitímnych demokratických volieb, tak je buď nepríčetný alebo hlboko trčí istému pánovi Kiskovi z jeho ústrojenstva.

Ale karma je zdarma. Im sa to vypomstí. Jedného dňa bude mať Slovensko iného prezidenta a som zvedavý, čo budú hovoriť, keď bude takto arogantne interpretovať literu zákona nejaký extrémista. Len si to predstavte, že prezidentské voľby teraz vyhrá nejaký ľavicový kandidát a dajme tomu, že parlamentné voľby vyhrá pravica. A ľavičiar si povie, že pravicovú vládu jednoducho nevymenuje. Lebo sa mu nebude páčiť. A bude si ďalej vládnuť vláda v demisii. A keď sa vypíšu znova ďalšie voľby a znova ich, dajme tomu, vyhrá pravica, tak on znova bude ignorovať víťaza volieb. A už bude vládnuť naveky. Do takýchto absurdít to dnes ženie Kiska. A to, že mu za to opozícia tlieska, sa im raz škaredo môže vypomstiť. Karma…


Ľavicový projekt Nezávislí spustil funkciu zmeny profilovej fotky reagujúcej na spoločenskú situáciu


Zo všetkých nerestí liberálnej kaviarne ma asi najviac vytáča ich pokrytectvo a dvojaký meter. Gašparovič nemohol lámať ústavu, Kiska môže. Lipšicovi vodné delá odpustíme, Kaliňákovi neodpustíme ani krivý pohľad. Sekretárka nemôže poznať údajného mafiána, Sulík s mafiánmi môže dojednávať voľbu generálneho prokurátora. Pri vražde Valka za to nemôže vláda, pri vražde Kuciaka áno. Pri vražde Valka tam môže napochodovať minister vnútra Lipšic, pri vražde Kuciaka tam nesmie byť ani prokurátor.

Pri pochode za život netreba zlým konzervám plniť nič z ich požiadaviek, pri ich pochodoch 65 tisíc ľudí odrazu reprezentuje celé ľudstvo a možno aj priľahlé galaxie. Pri pochode náckov šalejú z toho, aká je ulica primitívna, ale keď oni sami držia transparenty „Smer do fiče!“, tak je to vrchol vedeckej tvorivosti. Kiska sa môže vysmiať parlamentu, Fico sa nemôže ani len usmiať. Jedni môžu všetko, druhí nesmú nič. Ale hlavne, že sa hrajú na slušných a spravodlivých. No nie sú schopní Kiskovi vytknúť ani jednoznačné porušenie ústavy – až takí sú velice objektívni.

Keby aspoň jasne povedali, že sú zaujatí, ale nie, oni sa hrajú na veľkých vedátorov. Oháňajú sa všelijakým fact-checkingom, kontrolou demagógie, predstieraním racionálneho diskurzu, vysmievaním sa konšpiračným teóriám a tak. A potom dôjde na ich miláčika a na totálku vypínajú kritické myslenie, spriadajú najdivokejšie konšpiračné teórie od Putina až po Troškovú a používajú tie najšialenejšie demagogické skratky na zneužívanie vraždy dvoch mladých ľudí.

Liberálna kaviareň so všetkými svojimi politológmi, ústavnými právnikmi, komentátormi a analytikmi sa ukázala v plnej paráde: nulová osobnostná, morálna a vedecká integrita. Ženú ich iba obyčajné pudy ako nejaké násťročné pubertiačky na koncerte Justina Biebera. Klapky na očiach. Kiska môže všetko, Fico nesmie nič. Vybavené. Ale hlavne že nech žije racionalita, slušnosť a moderné Slovensko! Mne je z toho pokrytectva slovenskej liberálnej akože-inteligencie úplne – ale že úplne zle.


Kiska sa stáva symbolom novej politickej éry – éry pouličného lynčovania. Namiesto právneho štátu je odrazu dôležitejšie to, čo si myslí ulica. Akoby sme už neboli moderným demokratickým právnym štátom, ale akoby sme sa vracali k nejakej forme vodcovského totalitného režimu, v ktorom neplatia zákony, procedúry, rozhodnutia inštitúcií či deľba moci, ale moc dostáva vodca a svoje rozhodnutia si necháva odobrovať burácaním davu. Takto nejako sa k parlamentu a ústave správal aj Adolf Hitler, ktorý stál nad všetkými pravidlami a v prípade pochybností jednoducho vyhlásil plebiscit – sfanatizovaná ulica rozhodla tak, ako si vodca želal.

Aj dnešné protesty majú svojho vodcu – ten dnes svoje ovečky prijal v Prezidentskom paláci. Kiska sa pateticky dvoril štvorici pubertiakov, o ktorých si asi fakt nikto príčetný nemôže myslieť, že organizujú masy. Ako to hovoril Lenin? Sú pre niekoho mimoriadne „užitoční“. Povedzme si na rovinu: je lepšie, ak masy akože vedie naivnučká stredoškolská študentka Farská, než keby to bol priamo Kočnerov kôň Sulík, daňový podvodník Matovič či mafián Kollár. A tak všetci veselo predstierajú, že protesty nemá v rukách opozícia či prezident: iba sa občas náhodou stretnú. Ako dnes v Prezidentskom paláci. S drahým vodcom.

Vodcovské režimy nepoznajú systém bŕzd a rovnováh. Nerešpektujú opačný názor. Nerešpektujú zákony. Je len jedna pravda a tú odobruje rozvášnená ulica. Toto na Slovensko prináša Kiska. Ústava síce hovorí, že sme parlamentná demokracia, ale na tom vraj odrazu nezáleží. Kiska v mene ulice môže porušiť, čo len chce – ak zaburáca „slušné Slovensko“, že môže, tak sa parlamentu jednoducho vysmeje. Tak, ako sa mu vysmieval aj v prípade ústavných sudcov. Lebo však ide o „vyššie dobro“, tak načo sa nechať obmedzovať zákonmi. V prípade Hitlera bolo „vyšším dobrom“ etnicky čisté „Nemecko nad všetkým“, v prípade Kisku je to liberálne čisté „slušné Slovensko“. Princíp je ten istý: nahradiť parlamentnú demokraciu neobmedzenou vládou vodcu, ktorému sa odpúšťa všetko – lebo však on to robí pre vyššie dobro.

Ústava hovorí, kto smie vyšetrovať, kto smie odsudzovať, kto smie uznať vinným, ale ani na tom vraj tiež už nezáleží – ulica rozhodne, kto je mafián, kto je vrah, kto patrí do basy. Netreba súdy ani prokuratúru. Treba len zaslepených stúpencov. Tak ako kedysi sfanatizovaná ulica rozhodla, že treba rozbíjať obchody Židom počas Krištáľovej noci, tak dnes ulica rozhodne, kto patrí do basy. A ak náhodou polícia, prokuratúra či súdy nerozhodnú tak, ako si želá ulica – tak aj oni sú mafia a aj oni patria do basy. Buď si s nami alebo proti nám – sem smeruje táto masová hystéria, ktorú vedie Kiska. Hystéria, plná iracionalizmu, nenávisti, resentimentu a krvavých očí. Ak upozorníte na to, že sa porušuje ústava, tak vás chcú lynčovať. Pretože racionalita v tejto davovej psychóze nesmie mať miesto – mohla by spochybniť autoritu vodcu a to sa nesmie stať.

Dnes zvádzame súboj o charakter našej demokracie. Je jedno v mene akých akože vznešených cieľov nám ju chcú vziať, podstata je, že nám ju chcú vziať. Môže sa sladko usmievať, môže sa fotiť s detičkami, môže pateticky vzdychať – to všetko robili diktátori aj pred ním. Podstatné je, čo robí – ohrozuje demokraciu. Po dnešnom dni je nad slnko jasnejšie, že Kiska je pre demokraciu na Slovensku nebezpečný.

Je úplne jedno, čo bude robiť ďalej. Dnes nezvratne podkopal parlamentný princíp našej demokracie a nebezpečne nás vyklonil k vodcovskému systému. Toto nemožno nechať tak. Ak tu nechceme pripraviť precedens pre ešte šialenejších diktátorov do budúcnosti. Kiska musí oľutovať, čo spáchal a odstúpiť. Inak sa z tohto strašidelného precedensu slovenská demokracia nikdy nespamätá. Nesmieme to podceniť. Jeho daňové podvody sú v porovnaní s týmto neškodným huncútstvom – Kiska za dnešné znásilnenie ústavy musí vyvodiť zodpovednosť. Rýchlo, veľmi rýchlo. Bodka.


Ľuboš Blaha na sociálnej sieti Facebook

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


17 thoughts on “Prezident porušil ústavu – reaguje Ľuboš Blaha; Nezávislí spustili projekt „Nestačí, Kiska odstúp“

 • 21. marca 2018 at 11:44
  Permalink

  Jeho pravda prežije len tak, že tvoju zabije.

  Reply
 • 21. marca 2018 at 12:16
  Permalink

  Pán Blaha v mnohom máte pravdu, ale aj Smer má svoje maslo na hlave. Dúfam, že teraz pán Robert Fico bude mať teraz čas aby sa pozrel na svojich členov, ktorí využívali a zneužívali svoje postavenia vyplývajúce im z postavenia v štátnej správe i samospráve .A to ľudí, ktorí s nimi žijú a vidia to, štve.

  Reply
   • 21. marca 2018 at 17:26
    Permalink

    Tu nejde o smer? A o koho prosim ta? Ze smeraci hladaju nepriatela kade tade len aby odbocili od svojich zlodejstiev? Boze vy ste fakt nuly. Na cele s Blahom. blaha lutujem tvoju rodinu, ze musia trpiet take nic ako si ty.

    Reply
    • 21. marca 2018 at 19:03
     Permalink

     Pán elemir, aj nula je číslo. Bez núl by bol milión, miliarda, bilión… iba jednotkou, teda číslom veľmi blízkym nule.

     Reply
 • 21. marca 2018 at 12:38
  Permalink

  Nj ale v Ústave sa nepíše do akého času má Prezident vymenovať novú vládu na návrh premiéra. Kludne mohol novú vládu nevymenovať spôsobom, že ju mohol vymenovať za 2 roky :D
  A navyše je Pellegrini v čase keď dával prezidentovi návrh novej vlády, predsedom vlády? Alebo je len poverený zostavením vlády. Podľa mňa predsedom vlády aj keď v demisii je stále Fico a Pellegrini nezložil sľub prezidentovi takže premiérom ešte nie je.
  Lebo v ústave sa nepíše že by bol prezident povinný vymenovať vládu ktorej návrh mu položí na stôl niekto, kto je len ním poverený k jej zostaveniu.

  Reply
  • 21. marca 2018 at 14:59
   Permalink

   Ak by prezident nebol povinný vymenovať ďalších členov vlády na návrh toho, kto je poverený jej zostavením (spravidla je to predseda víťaznej strany a budúci premiér, čo tiež nie je písomne ustanovené), potom by dochádzalo bežne k nasledovnej situácii.
   Predpokladajme hypoteticky, že voľby vyhrá autentická ľavicová strana. Jej predseda je poverený zostavením vlády a navrhne ďalších členov vlády, ktorej programom bude zrušiť druhý pilier, súkromné zdravotné poisťovne, prípadne zoštátniť strategické sieťové odvetvia a podobne. Predpokladajme, že tým premiérom bude pán Blaha (dúfajme, že by tak konal:-)). Navrhne teda ministrov podobného ľavicového zmýšľania. A prezident povie, že týchto nie, že tam chce Mikloša, Kaníka a Sulíka (tiež nie je v ústave výslovne napísané, že to musia byť členovia tej istej strany ako premiér). Je to pritiahnuté za vlasy, samozrejme, ale ak by mal prezident v tejto veci voľnosť, tak môže zničiť výsledky volieb. Čiže váš výklad vedie k absurdnému záveru a ten je v práve neprípustný. Aj keď v tomto prípade ide vraj o „rekonštrukciu vlády“, fakticky o novú vládu, táto koalícia mandát od voličov stále má a podľa čl. 2 štátne moc pochádza od občanov. Ale cez voľby a nie cez protesty na uliciach.
   Ak má koalícia v parlamente väčšinu, prezident musí akceptovať navrhnutých ministrov. Inak je mimo rámca ústavy a popiera systematiku, logiku, účel a zmysel príslušných ustanovení.
   To nevylučuje možnosť dohody na predčasných voľbách cez 90 hlasov.

   Reply
   • 21. marca 2018 at 16:43
    Permalink

    Bolo by zaujímavé keby sa to dostane na Ústavný súd. To čo vravíte má zmysel ale potom je to nedokonalosť Ústavy a mali by ju napísať tak aby k takémuto nedochádzalo. Čiže nech to akokoľvek nedáva zmysel, stále si nemyslím, že by prezident porušil ústavu.
    Pellegrini by napríklad po vymenovaní vlády mohol odvolať Druckera a navrhnúť Raža a v takom prípade by prezident musel súhlasiť.
    Pozn. (spravidla je to predseda víťaznej strany a budúci premiér, čo tiež nie je písomne ustanovené) tu vzniká rovnaká absurdná situácia kedy prezident môže nepoveriť vo vašom scenári Blahu ale kohokoľvek (kludne aj mňa), po nevyslovení dôvery môže prezident následne nikoho nepoveriť, počkať pol roka (ja by som vládol obmedzene podľa čl 115 (3) ) a máte tu predčasné voľby.

    Reply
    • 22. marca 2018 at 10:25
     Permalink

     Ak sú v ústave alebo v akomkoľvek zákone nejasnosti, rozpory alebo medzery, treba ich preklenúť výkladom. Ja som si urobil svoj a trvám na ňom. Každý si môže urobiť svoj výklad a potom je vecou právnej argumentácie, kto koho presvedčí (alebo aj nie).
     Súhlasím s tým, že naša ústava je nepodarok, a to nielen z dôvodu tých citovaných ustanovení. A tak isto si myslím, že náš ústavný súd, jemne povedané, nemá vo svojich radoch skutočné osobnosti. A úplne ma desia mladí „ústavní právnici“ a „politológovia“, ktorí sa k súčasným problémom vyjadrujú.
     Táto spoločnosť smeruje do …

     Reply
   • 21. marca 2018 at 17:41
    Permalink

    Presne tak ! Učia nás ako na to? Nie k urnám, ale do ulíc?! Strana, ktorá vyhrala voľby, má vládnuť prostredníctvom ľudí, ktorí sa páčia prezidentovi? Kocúrkovo!

    Reply
 • 21. marca 2018 at 15:59
  Permalink

  No bolo že to srandy, keď sa nepredajný denník hlieN rozvážal v štósoch po školách…

  Dnes tu máme výsledok.

  Pán Blaha – uvedomujete si vôbec mieru slobodomurárskej infiltrácie v našej spoločnosti ?

  Najskôr v mimovládnych spolkoch, a potom postupne v tlači, v kultúre a umení, v školstve, v mimoškolskej výchove a vzdelávaní, a napokon v politických stranách a cez ne aj v správe štátu vo všetkých jej úrovniach ?
  Dokonca aj príspevky na slovenskej Wikipedii (ne)prechádzajú sitom slobodomurárskeho hodnotenia !

  Nejaké návrhy ?

  Reply
 • 21. marca 2018 at 19:10
  Permalink

  Akurát, že Pellegrini ešte nie je premiér… Celkom trapas, že takýto „ústavný právnik“ má schvaľovať zákony, keď sa do legislatívy rozumie ako koza do voza

  Reply
 • 22. marca 2018 at 9:59
  Permalink

  Paragraf je preto taký krivý, že sa zákon dá vykladať dosť ľubovoľne.
  Aj keď vychádzame z toho, že prezident je priamo volený, tak voľby sú každé štyri roky a najsilnejšia strana je Smer. Vládne vláda a parlament a nie prezident. Niekto to musí z princípu dať na ústavný súd. V tomto kontexte je značne zaujímavé, že prezident robil predtým problémy s vymenovávaním jeho sudcov. Celé to smrdí.

  Reply
 • 22. marca 2018 at 13:11
  Permalink

  Vážený pán Blaha !
  na Slovensku prebehol test deviatakov. V ňom bola jedna časť „čítanie s porozumením“ !
  Dovolil by som si Vám odporučiť prečítať si ústavu SR a hlavne od začiatku do konca časť PREZIDENT.
  Netrepať toľko svojej smeráckej propagandy.
  Ako zvolený poslanec NR SR ste „sľubovali na svoju česť a svedomie …“““
  Potom ste roky kryli klamstvá, rozkrádania a kšefty a dokonca hlasovali za zákony kedy sa „najbohatšáím dávalo“ a ako vždy všetko zaplatia najmenej zarábajúci !!!
  BOL TO aj Váš hlas ktorým ste PROTIÚSTAVNE zvolili Generálneho prokurátora !
  Práva kandidáta ČENTÉŠA ste porušili čo konštatoval Ústavný súd !
  Na Vašom mieste by som veľmi opatrne TREPAL niečo o ústave. Kto porušil Ústavu môže ROZHODNÚŤ len a iba ÚS SR. O vás a Vašom hlasovaní to už vyhlásil !!!
  Keby ste Vy osobne a celý smer konali podľa sľubu „na svoju česť a svedomie“… prešetrili všetky kauzy o ktorých písal len Ján Kuciak (aktuality.sk) strana smer by už neexistovala !
  Strana kde 15 000 členov kryje klamstvá, podvody, kšefty, kde nerieši kradnutie DPH, eurofondov a radšej prenasleduje toho KTO to vyriešiť a vyšetriť chce = prokurátora špirka TO je Vaša strana !!!
  Je to Vaša zodpovednosť a vyhovárať sa na čokoľvek je len nepochopenie na čo ste sľubovali :
  Ústava SR článok 75: ý raz, skladá sľub, ktorý znie:
  „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti
  budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak,
  aby sa uvádzali do života.“

  Reply
 • 22. marca 2018 at 13:18
  Permalink

  Vážený pán BLAHA !
  Daňový podvod je presne definovaný v trestnom zákonníku. Keď aj TU TREPETE o prezidentovi ste klamár ! Neexistuje jediné rozhodnutie súdu KDE by akýkoľvek súd na Slovensku konštatoval a vydal právoplatné rozhodnutie že A.K. toho času prezident SR spáchal nejaký trestný čin !
  Je po rekonštrukcii vlády a Vy klamete opakovane a niekoľkokrát za deň v jedinom článku !
  Ste klamár !

  Reply
 • 22. marca 2018 at 14:32
  Permalink

  Dnešný deň ukázal aj ĎALŠIE klamstvo poslanca Blahu!
  OrgaNIZáTORI protestov odvolali zajtarjšie protesty.
  TREPE? TREPE blaha…

  Reply
 • 22. marca 2018 at 14:48
  Permalink

  Vážený pán Bláha, palec hore!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *