Ukážky z ročenky: Na otázku Čo robiť odpovedal aj významný slovenský filozof Martin Muránsky

Medzi autorov, ktorí prispeli do pripravovanej tlačnej revue sa pridal aj významný slovenský filozof.

doc. Mgr. Martin Muránsky, PhD. sa primárne venuje sociálnej filozofii, politickej filozofii („O konci demokracie a kapitalizmu“, k aktuálnej polemike Wolfganga Streecka s Jürgenom Harbemasom), ale aj fenomenológii a filozofickej antropológii. V rokoch 2001 -2005 bol v redakcii Nového slova a z toho 2002-2005 aj jeho šefredaktorom.
Od roku 2014 je výkonným riaditeľom inštitútu ASA, kde sa na jeho pôde v spolupráci Klubom nového slova podieľa na organizácii verejných podujatí a seminárov.  Je spoluzakladateľom a spoluorganizátorom politického vzdelávacieho cyklu „Akadémia sociálnej demokracie“. Minulý rok sa sa spolu s Branislavom Fábrym podieľal ako zodpovedný redaktor na interdisciplinárnej príručke Ľudské práva. Jeho meno figuruje vo významných citačných indexoch Web of science a Scopus. Zapojil sa do projektov Sociálna zmena vo fenomenologickom a postfenomenologickom kontexte, Filozofická antropológia a súčasná civilizačná situácia a projektu Genealógia svedomia, fenomenalita konania a existencia v dialógu s inými – východiská a ich problémy. Názov jeho poslednej štúdie znie „Občianske práva a ekonomická nesloboda“ a je o vzťahu občianskych a ekonomických prav a ich dvoch ambivalentných konceptoch. 

Ukážka z textu:

Čo robiť… otázka, ktorá už niekoľko krát písala novodobé dejiny, láka k vymýšľaniu „veľkých“ ľavicových obsahov. V princípe  sa vie veľmi dobre, koľko deštrukčnej sily nesie v sebe turbo kapitalizmus „bez prívlastkov“ . Známe sú v princípe aj „obsahy“, ako na to a čo treba robiť. Od progresívneho zdaňovania bohatých a najbohatších, ktoré v povojnových rokoch dosahovalo  až 70 percentnú kvótu, cez uplatnenia dane z dedičstva, až po reguláciu finančných trhov vrátane zavedenia tkzv. Tobinovej dane z finančných transakcii. Určite nechýbajú ani dobre premyslené myšlienky sociálnej ekonomiky, zoštátnenia toho alebo iného druhu majetku vo verejnom zaujme. To, čo chýba, je politická moc tieto koncepty v širšom meradle presadiť.

Viac v tlačenej ročenke revue DAV DVA

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Ohodnotiť článok

One thought on “Ukážky z ročenky: Na otázku Čo robiť odpovedal aj významný slovenský filozof Martin Muránsky

  • 6. septembra 2019 at 12:18
    Permalink

    Vyčerpávajúco túto otázku vysvetlil Lenin. Vysvetlenie je nadčasové, platí aj dnes.

     
    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom