Prvá krajina na svete, ktorá fungovala 75 dní len z obnoviteľných zdrojov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Kostarika, krajina veľkosťou i počtom obyvateľov, podobná Slovensku, sa stala minuloročným ekologickým rekordmanom. Ako prvej sa jej totiž podarilo fungovať neuveriteľných 75 dní len z obnoviteľných zdrojov energie. Do roku 2021 chce byť úplne nezávislá od uhlia. Od januára do polovice marca v roku 2015 nemusel tento stredoamerický štát použiť fosílne palivá na výrobu energie. Pomáhali mu v tom priaznivé poveternostné podmienky a intenzívne dažde, vďaka ktorým mohli hydroelektrárne pracovať naplno (predstavujú 68% vyrobenej energie v krajine). Na výrobe elektriny sa podieľali aj geotermálne, veterné i solárne elektrárne, ako aj elektrárne na biomasu. Maximálne využitie obnoviteľných zdrojov predstavovalo až 88% z celkovej produkcie elektrickej energie, čo napokon spôsobilo pokles cien za elektrinu až o 12%. Na zelenú energetiku sa Kostarika zameriava dlhodobo. Zakladá si na takzvaných čistých zdrojoch energie, odmieta využívať ložiská ropy na svojom pobreží a keďže má na svojom území veľký počet termálnych prameňov i sopiek, plánuje využívať aj geotermálnu energiu.

Foto: Armando Maynez, CC

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *