Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


    Bolo to dávno, tak dávno, keď som stál v rade na múdrosť.

                                                                                   A rad stál vedľa.

    Bol tak blízko mňa – trochu viac doprava. Pamätám, že bol plný

    a môj zasa prázdny.                                               A plný skla.

    Skla bolo všade v mojom rade, pravdepodobne od nenaplnených  fliaš.

    Múdrosť sa totiž rozdávala pri prameni živej vody. Ale ako to už

    v živote chodí – zrazu, nebadane, zmenila smer.

    Ja som v tej chvíli sledoval viac smer svojich špičiek na vychodených

   teniskách a nevšímal si ľudí čo strácali v mojom rade hlavy a s nimi

   ako s prázdnymi fľašami, rozbíjali sa o zúfale stojace sklenené steny.

   (Mimochodom , stačilo ich, teda tie steny, len o pár metrov nižšie obísť).

    Bez múdrosti v hlave- ťažko prebíja sa v dave.

    Rozbili sa. Ja však idem ďalej.  Šiel som, nevediac že bez cieľa.

    Cieľ bol vedľa a ja ako „pyšná jedľa“ s rozkošatenou hrivou leva

   tam stojím a čakám kúsok vedľa.                     A vôbec nie dávno-lež

                                                                                   teraz.

    Zberám sa začať zbierať úlomky skla z hláv, čo popadali k mojím rozchodeným teniskám. Mám ich habadej. A tí čo stoja vedľa na mňa

 čumia ako by som bol kus jedla.  

                                                            Dobrú chuť!

   Odkusnite si prosím , že nie?? Jaj, to by ste museli prísť vedľa.

   Máte pravdu , už len preto, že čakáte v tom správnom rade na múdrosť.

                                                             Dominik Petruška

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


8 thoughts on “Rada na múdrosť

 • 16. februára 2019 at 20:45
  Permalink

  Na múdrosť sa nečaká… Múdrosť sa hľadá, preto toľko sklenených črepov z rozbitých hláv, ktoré na múdrosť len čakali a nenašli si k nej tú pravú cestu…
  Len si musíš dávať pozor, aby ťa tie sklenené črepy veľmi nezranili, pretože to dosť bolí…
  A možno ani nestojí za to, zberať tie úlomky skla a nezdržovať sa tým, nestrácať čas, ale kráčať za múdrosťou, za skutočnou múdrosťou…
  Aj keď po tých črepoch je veľmi ťažká cesta..

  Reply
 • 17. februára 2019 at 14:21
  Permalink

  Dávam do pozornosti prvú z prednášok o dianí v KSČ na rozhraní socializmu a kapitalizmu.

  Je smutné, že sa toho museli chytiť mladí 30 rokov po prevrate, keď je mnohé zabudnuté, mnohé stratené a mnohé skrývané. Toto malo byť dávno spracované starými komunistickými harcovníkmi.

  Prednáška k téme začína v 46. minúte.

  https://youtu.be/lSz0iGN4UJQ?t=2787

  Reply
 • 17. februára 2019 at 14:25
  Permalink

  Z prednášky vyplýva, že praktická politika strany sa odvíjala od prác rôznych teoretických ústavov – prognostický, ekonomický, filozofický,… . Tieto mali plnú dôveru strany, a tak mali do veľkej miery vplyv na praktickú politiku strany v uvedených odvetviach.

  Zaráža ma však osadenstvo týchto ústavov – počas a po prevrate sa odhalilo, že sa jedná do veľkej miery o rôzne pravicové či až ultra-pravicové pre-kapitalistické živly, alebo v lepšom prípade roznych progresívnych „prevracačov kabátov“ ( po starom oportunistov ), ktorí prebehli k SDĽ a neskôr cez rôzne pseudosocialistické strany až do SD.

  Nemôžem pochopiť, že si strana na svojej vlastnej hrudi chovala takéhoto buržoázno-oportunistického hada, ktorý ju poštípal pri vhodnej príležitosti.

  Z toho vyplýva, že pokiaľ sa „niekto“ snažil o narušenie socializmu ( zvnútra ), stačilo mu, aby mal prístup k týmto „prognostikom“, alebo dokonca mal možnosť rozhodovať o osadenstve týchto ústavov, aby zo svojej vedeckej pozície ovplyvňovali rozhodnutia strany, smerom k rozvratu a demolácii socializmu.

  Reply
  • 17. februára 2019 at 15:27
   Permalink

   Martine, zdravím Vás.

   Jste na správné cestě, uvažujete správným směrem. Přesně tohle tvrdili lidé jako můj otec (mj. byl poslancem tehdejšího FS), zmiňoval se o tom na tehdejším ÚV JIŽ PŘED PŘEVRATEM v r. 1988, tehdy mi bylo ani ne 29 let (otci tehdy bylo 59 let, jako nyní mně), když se o tom zmínil přede mnou doma, byl jsem v šoku, myslel jsem v první chvíli, že to se mnou sekne, otec by Vám, Martine, mohl tehdy povyprávět v tomto směru doslova romány. Kdyby žil, pozval bych Vás ke mně domů, otec by Vás rád přijal, abyste se dozvěděl to, na co jste přišel Vy sám až po 30 letech.

   Martine, leccos jsem Vám zde v diskusi na DAV-DVA již sdělil, vzpomínáte. Byl jsem zde lidmi jako Milan Antal doslova odepsán, když jsem tvrdil, že zánik evr. socialismu v čele se SSSR BYL ZPŮSOBEN AKTEM PLÍŽIVÉ, DOKONALE PŘIPRAVENÉ VELEZRADY ZEVNITŘ, nikoli objektivně, jak zde M. Antal a jemu věrní píší stále dokola. Jedinou výjimkou byla před 30 lety Čína, která to vzala při tamější studentské revoltě v dubnu až červnu 1989 asertivně. Proto se politicky, ale také ekonomicky, Čína dodnes drží. Otázka zní, jak dlouho, když USA a RF tvrdě útočí proti Číně. Buď se Čína dá dohromady s Indií, případně ještě i s Indonésií a Malajsií, anebo Čína skončí stejně jako i Rusko. Pak by už nebylo co řešit, tj. Pax Americana na věčné časy a nikdy jinak.

   A přesně takto, jak se to donynějška děje v ČLR, bychom se drželi i my v čele se SSSR, kdyby to nezačalo všecko Jurijem Andropovem přes Gorbačova až po poslední hřebík na na slovanské rakvi, tj. po Putina, jehož vnitřní politika GENOCIDY RUSKÉHO NÁRODA je tím nejhorším, co lze v politice státu vůbec vypozorovat.

   Martine, on ten ÚV KSČ si zlomil vaz hned dvakrát. Zaprvé, když bez sebemenší kontroly svěřil zpravodajské služby do rukou zločinecké STB, která sama, za zády ÚV, jednala v srpnu 1989 se špičkami NATO a CIA o předání komplet celé ČSSR Německu a USA. Opakování je matka moudrosti, nejen Vy, Martine, si to přečtěte.

   PAVOL JANÍK:
   AUGUSTOVÁ PRÍPRAVA 17. NOVEMBRA 1989

   http://www.slovenskyrozhlad.sk/?augustov%E1-pr%EDprava-17.-novembra-1989-%96-pavol-jan%EDk,4685&PHPSESSID=6bde0741e221471520e94dc5052033e7

   No, zadruhé si ÚV zlomil vaz s Prognostickým ústavem, v SSSR to samé bylo v Leningradě, tam vyrostla veškerá ta banda v čele s dnešním Putinem, Kudrinem, Grefem, Matvijenkovou, Nabiullinovou a Čubajsem, která doslova ruinuje vše ruské a socialistické, co zbylo ještě z dob SSSR.

   A pokud, Martine, „nemôžte pochopiť, že si strana na svojej vlastnej hrudi chovala takéhoto buržoázno-oportunistického hada“, pak Vám odpovím, PROČ TO TAK BYLO. Již jsem Vám to sice naznačil na jiném místě. Vše probíhalo Z INICIATIVY ÚV KSSS, který vše v souladu se špičkami NATO a CIA dirigoval. Tj. buď anebo, chápete mě.

   Reply
 • 17. februára 2019 at 16:12
  Permalink

  Vašku,

  bolo by dobré keby ste neboli starý bručoun, ale podelili s Vašimi poznatkami, poznatkami Vášho otca, prípadne aj nejakými materiálmi s touto mlaďou, ktorá sa rozhodla KONEČNE zmapovať udalosti okolo kapitalistického prevratu, z pohľadu popredných aj radových členov KSČ.

  Je v záujme československej prosocialistickej ľavice, aby udalosti prevratu boli zmapované aj z jej pohľadu, keď oba ústavy pamäti národa sú aj nami platené protisocialistické propagandistické úderky.

  Neuzavierajte sa do seba, ale skúste pomôcť. Pokiaľ by ste mali záujem pomôcť , môžem sa pokúsiť spojiť sa s tými ( amatérskymi ) historikmi, a mohli by ste sa spolu stretnúť a porozprávať im jak to bylo. Máte zaujímavé poznatky, ktoré by ich mohli nasmerovať „k jadru“ a na základe nich sa môžu cielenejšie pýtať spovedaných osôb na ich spomienky a názory.

  Reply
  • 18. februára 2019 at 11:16
   Permalink

   Martine, vítejte v novém týdnu.

   Ubezpečuji Vás, že nejsem starý bručoun )), to opravdu ne ), ani se neuzavírám před světem, jinak bych se neúčastnil diskusí na runetu po dlouhá léta. Ale zároveň, jaksi tedy, nemohu neříci, že nejsem v situaci, abych si mohl vyskakovat. Nejsem stále ještě v důchodu, musím se nějak živit, věřte mi, je to kolikrát na hraně. Ve smyslu stálého prac. poměru dnes nemá o 59-leté starce nikdo zájem.

   Dále, můj otec za života (zemřel v srpnu 2014) nabízel komunistům své zkušenosti a pohled na věc x-krát. A zdaleka nejen on sám, ale dost dlouhá řada jeho bývalých kolegů. NIKDO z vysoce postavených současných funkcionářů KSČM o tuto nabídnutou nezištnou ruku mého táty NEPROJEVIL SEBEMENŠÍ zájem. Ba co více, byl zesměšňován a tupen coby „stará struktura“. Ostatně, svého času jsem Vám psal, pokud si ještě pamatuji, že mého otce tzv. reformovaný ÚV po převratu vylučoval ze strany jako „stranického vyvrhele“. A navíc, bývalý šéfredaktor okr. novin sám nabídl OV KSČM pomoc ve smyslu popisu poválečného vývoje v našem okrese před r. 1990. Byl jsem tímto šéfredaktorem vybídnut, abych byl nápomocen. Souhlasil jsem. Odebrali jsme se spolu s několika dalšími nadšenci na okres, abychom to předali předsedovi OV. A co myslíte, Martine, že následovalo? Nezájem a výtka, že „dnes historie totality nikoho zajímat nebude“. Byl jsem i s tím šéfredaktorem z toho tak nějak na vývrat. (

   Podívejte, Martine, v záplavě protisocialistické propagandy si lidi jako já, – už neškrtneme. Stačí mi zdejší diskuse, abych pochopil natvrdo, že ona ta agónie z všudypřítomného nadšení z tohoto kapitalismu tak nějak – musí vyhnít. Víte, dost se zamýšlím nad příspěvky našich oponentů, abych si uvědomil ZÁSADNÍ věc.

   Proč národu vysvětlovat, že se v ČSSR vybudovala KOMPLET veškerá materiálně-technická základna republiky s potravinovou soběstačností, zdravotnictvím a školstvím na vysoké úrovni, když dokonce i samotní komunisté v Poslanecké sněmovně či v ÚV se o tom skoro vůbec nezmiňují? Chápete, Martine, co je to za situaci. ( Když si tohle všechno uvědomím, je mi to už jasné, že v současné době socialismus SKORO NIKDO NECHCE! Dokonce ani sami komunisté ve vedení strany již o něm nehovoří!

   To je vysoce ZÁVAŽNÁ skutečnost! Jsem proto skálopevně přesvědčen, že musí nastat ZCELA NOVÁ situace, REVOLUČNÍ ZMĚNA STAVU VĚCÍ, aby to s národem tzv. zatřepalo. Současné TV debaty na Slovensku kolem prezidentské kandidatury jsou jen jakousi debatou v kosmetickém salónu krásy ve stylu, který lak na nehty je asi tak lepší. Podstata věci však, – ta nadále uniká a národ ani netuší, o čem se vůbec jedná.

   Jen pro dokreslení mé úvahy s tou revol. změnou společenského stavu. Kdyby nebylo I. sv. války, sotva by zahřměl výstřel z Aurory v Petrohradu. Kdyby nebylo II. sv. války a vítězství SSSR nad fašistickým Německem, NIKDY by nevznikla ČSSR, 1. října 1949 by nebyla založena Čínská lidová republika, NIKDY! Kdyby řízeně a plánovitě v těsné součinnosti s USA a Německem nebyl rozbit SSSR s následným rozpadem veškerých struktur evropského socialismu, NIKDY by Slované nepřestali slintat po amer. životě. Nyní už to Slované vědí, jak to chutná. A dlužno říci, že se ty západní hodnoty bytí Slovanům veskrze ZAMLOUVAJÍ!

   Naše národy si nikdy nežily natolik dobře jako právě nyní! A víme proč, Martine. Socialismus po II. sv. válce vše vybudoval ve jménu pozdějšího předání výsledků lopotné práce stovek miliónů lidí během desítek roků nynějším Babišům, Bakalům a spol. Avšak všeho dočasu, nebo-li, jak pravili staří Čechové – dočkej času jako husa klasu.

   III. sv. válka již běží, bankovní elity Západu již vědí, že jsou silnější zbraně než ty jaderné. Chystaná celoplanetární počítačová supersíť 5G pod taktovkou USA nás všechny přirazí k zemi nadobro. NIKDO NIKDY se z této sítě již nedostane, asi jako moucha lapená pavoukem v jeho síti…

   O takovém koncentračním táboře bez ostnatých drátů a štěkajících něm. ovčáků, – se nesnilo ani pervitinové zrůdě Adolfu Hitlerovi. Veškeré SMS, telefonáty, diskuse na internetu 5G, včetně tzv. soukromé e-mailové pošty – BUDOU ŘEŠENY V CENTRU MOCI NWO V USA. Každý sloup veřejného osvětlení, každá chladnička v domácnosti, se stane samostatným mikrovlnným zářičem pro děsivou amer. síť min. 7500 družic nad našimi hlavami, aby byla TOTÁLNĚ SLEDOVÁNA VEŠKERÁ NAŠE AKTIVITA dokonce u nás doma. Pojem soukromí tak vezme definitivně za své, staneme se majetkem NWO v USA, ani jedno naše slovo v ložnici nezůstane nezaznamenáno…

   Reply
   • 18. februára 2019 at 12:14
    Permalink

    Vašku,

    pozreli ste si tú prednášku ?

    Ten chlapec ( chlapci ) nie sú historikmi z povolania, ale zo záľuby, všetko robia zo záujmu vo svojom voľnom čase.

    Vy sám po vypočutí prednášky musíte vedieť, či im máte čo o sklonku socializmu povedať, alebo nie. Práca historika je zbieraním čriepkov z ktorých sa snažia pozliepať celý obraz, A čo ak ten váš střep je tým rozhodujúcim, čo drží celý obraz dohromady. Hovorím – to musíte vedieť Vy.

    Takže, ak máte záujem socializmu pomôcť, pomôžte ! Spojte sa s mladými, dohodnite sa, že Vás prídu navštíviť a porozprávate im svoje a otcove spomienky.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *