Recenzia Pavla Janíka: Blahynkov Kundera

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Mimoriadne plodný a nevšedne presný pozorovateľ literárnej scény Milan Blahynka (1933) v knihe Sedm kapitol o díle Milana Kundery (Nakladatelství Kmen, Křenovice 2019) sústredil svoje výstižné interpretácie tvorby svetoznámeho česko-francúzskeho spisovateľa. V tejto súvislosti je dozaista vhodné skonštatovať, že vynikajúci znalec literatúry sa postupne prezentoval širokou škálou hĺbavých knižných diel, venovaných viacerým výrazným predstaviteľom niekoľkých tvorivých generácií.

Obsahom i rozsahom, ale najmä estetickou účinnosťou medzinárodne významná tvorba Milana Kunderu (1929) pozostáva z pozoruhodných autorských výkonov v oblasti poézie, drámy, prózy a esejistiky. Jeho kultové diela spopularizovali aj legendárne filmové adaptácie. Sám po negatívnych skúsenostiach nielen z pôvodnej, ale i novo nadobudnutej vlasti napokon rezignoval na všetky ideologické a propagandistické smery vrátane západného priemyselného vytvárania prázdneho mediálneho imidžu. 

Nesporne kľúčovou prednosťou aktuálneho knižného súboru zasvätených štúdií Milana Blahynku je principiálny dôraz na umeleckú stránku reflektovaných diel, čím sa podstatne odlišujú od zvyčajnej praxe v našom zemepisnom a dejepisnom pásme, kde skutočné hľadanie trvalých hodnôt spravidla nahrádza povrchné kopírovanie prechodných vĺn striedavej politickej priazne a nepriazne. Bez zveličovania možno potvrdiť, že v načrtnutých súradniciach Milan Blahynka zvoleným prístupom vlastne objavuje Milana Kunderu v kryštalickej autorskej podobe bez sezónnych spoločenských prímesí a tendenčného balastu, ktorý prevláda v takzvanom hlavnom prúde literárneho bádania. Kolekcia podnetných postrehov a originálnych analýz rešpektovaného odborníka by nemala chýbať v knižnici každého seriózneho záujemcu o nepominuteľné duchovné skvosty.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *