Roman Michelko: Slušní, slušnejší, progresívni

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ak by dnes žil starý dobrý Orwell, nestačil by sa čudovať, ako sa jeho apokalyptické predpovede napĺňajú. Všetko, o čom hovoril, sa viac-menej napĺňa. Od Snowdenovho úteku vieme, že NSA je presným stelesnením  „Veľkého brata“, ktorý monitoruje, analyzuje a vyhodnocuje všetky rozhovory Američanov. Tu však podobnosť s Orwellovou víziou nekončí. Ešte silnejšie môžeme sledovať paralelu v snahe súčasných politikov kontrolovať komunikáciu občanov. Priam  doslovne sa napĺňa vízia jedného z protagonistov dystópie o vzniku umelého, doktrinálne kontrolovaného jazyka – newspeaku. Ak sa takýto jazyk podarí vytvoriť a vnútiť občanom, zanikne možnosť myslieť chybne, nesprávne a zanikne tak aj zločin.  

Ďalšie symptómy doby sú všeobecne jasné a známe. Dnes a denne sme svedkami toho, že sa pravidelne prepisujú dejiny podľa aktuálnej politickej situácie.

Poďme však od Orwella k realite. Sociálne siete, predovšetkým Facebook vygenerovali zoznamy závadných slov, ktoré budú na sociálnej sieti neprípustné. Dnes je ich používanie  sledované ešte podľa veľmi nedokonalých algoritmov, ktoré nedokážu dané závadné slová posudzovať v kontexte, a preto blokujú statusy hlava-nehlava. Iste, tieto kroky sú len dôsledkom systému, ktorý tu rástol celé roky, najprv skryto, nebadane, v súčasnosti však narástol do obludných rozmerov. Niektorí sociálni inžinieri, ktorí  v uplynulých desaťročiach ovládli predovšetkým americké univerzitné kampusy,  začali veľmi násilne presadzovať falošné pravidlá politickej korektnosti. Tieto skupiny v podstate ovládli celý akademický svet. Nedávno prebehli médiami informácie o tom, že významný konzervatívny mysliteľ Roger Scruton musel okamžite odstúpiť z jednej vládnej rady v Británii, keď si nedal v  jednom rozhovore pozor a vyslovila sa vraj neúctivo o islame. Novinár, ktorý ho „odpálil“, to potom veľmi nechutne oslavoval na sociálnych sieťach.

Ukazuje sa však, že týmto skupinám totálne ovládnutie akademického prostredia už nestačí. Rozhodli sa, že  to je len prvý krok. To bol len prvý krok. Na rade sú elektronické médiá, sociálne siete. Čo bude nasledovať po nich ? Ako už bolo spomenuté, na internete sú skupiny ľudí, ktoré sú nekritizovateľné, dokonca chránené tak, že ich meno sa dokonca ani nesmie vysloviť. Mnoho ľudí vrátane mňa už na vlastnej koži zažilo, čo je to byť zablokovaný na sociálnej sieti,   pričom som prišiel o všetky fotografie, zdieľania a statusy za celých desať rokov. Dostávame sa tak do štádia, keď sa sloboda slova a sloboda vyjadrenia svojho názoru stáva fikciou. Je to niečo, čo si ešte pamätáme zo začiatku deväťdesiatych rokov, ale čo dnes už naozaj neexistuje. Ani to však niekomu nestačí.

V ostatnom čase sa pre mediálny a politický mainstream  stalo (ne)dobrým zvykom všetkých svojich oponentov označovať za fašistov. Inak povedané, každý, kto nesúhlasí s Havranom, je „trapnučký fašista“ (napríklad taký Richard Sulík). Slovo fašista sa stalo univerzálnou politickou nadávkou pre každého, kto si dovolí kritizovať dodržiavanie európskych pravidiel pre migráciu, respektíve, kto si dovolí kritizovať ich nedodržiavanie.

O tom, aký je skutočný charakter našich progresívnych demokratov, sme sa okrem iného mohli presvedčiť nedávno, keď Marine Le Penová na pozvanie Borisa Kollára navštívila Bratislavu. Neskutočná agresivita, príšerná vulgárnosť a koncentrovaná nenávisť boli atribúty, ktoré najviac vystihovali našich protestujúcich progresívcov. Skrátka, to čo naši progresívci a Spolu (na proteste bol prítomný aj Miroslav Beblavý a Simona Petrík) ukázali, nemožno nazvať priliehavejšie ako liberálny fašizmus. Na jedno som však veľmi zvedavý – či a ako budú principiálni aj po voľbách, alebo si v mene podielu na politickej moci  pôjdu nohy dolámať, len aby sa spojili s „le pénovsko-salviniovským diablom“ Borisom Kollárom.

Roman Michelko

Text vyšiel aj v SNN

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
4 thoughts on “Roman Michelko: Slušní, slušnejší, progresívni

 • 23. mája 2019 at 13:10
  Permalink

  Ostáva už len vymyslieť pojem „KOMUNISTICKÝ FAŠISTA“, a môžeme smelo vykročiť do 21. storočia…

  Reply
 • 23. mája 2019 at 14:27
  Permalink

  Zamyslel sa niekto nad tým, čo by sa asi bolo stalo, ak by ešte stále vláda ČSSR v decembri 1989 až apríli 1990 bola na nenávistné antikomunistické prejavy a na používanie slovo „komunista“ použila súčasný zákon o extrémizme a o trestnom čine hanobenia občana, štátu, rasy a menšiny? Kričal by potom Vlado Mečiar ako minister vnútra SR, že „komunisti, basy sú prázdne a pripravené pre vás!“? …Aký to nežnoponovembrový paradox: vtedy sa mohlo hanobiť, nenávidieť, beztrestne osočovať „staré štruktúry“ – dnes ak poviete „štúr“ a ak budete kritizovať Brusel či chcieť hlásať národnú hrdosť, ste ako extrémista a nacionalista trestne stíhateľní, cenzurovaní… a nič nikdy neurobil a nenávistnými prejavmi ANTIKOMUNIZMU …hm, ako sa to pekne otočilo za tých 30 rokov, však? …

  Reply
  • 24. mája 2019 at 13:37
   Permalink

   No, ovšem, pane Kantor, je to přesně tak, jak jste uvedl. Dalším krokem bude celosvětový zákaz používání hotových peněz. Pak už to půjde rychle. Blokování peněžních karet lidí proti režimu. Budou-li mít dobré rodiny, ty je budou živit, ale dlouho ne. Je totiž ověřená psychologie rodiny, že city a morálka dostanou na frak, jakmile musíte živit rodinu ze svého účtu. Pak se v rodinách rozpoutá válka proti těm, kdo strká rypák do politiky ve prospěch levice.

   Rodiny začnou po zrušení hotových peněz LIKVIDOVAT RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY SAMY, policie a úřadů již nebude zapotřebí. Psychologie elektronických peněz bude neporazitelná. V USA se to již děje – je to opravdová občanská válka, byť se o tom v TV nedozvíte ani slovo. Tento článek komentáře nepotřebuje:

   DIGITÁLNÍ VRAŽDA A VYMAZÁNÍ ZE SVĚTA.
   UKÁZKOVÝ PŘÍPAD NEPOHODLNÉHO NOVINÁŘE ALEXE JONESE:

   http://www.nasrestart.cz/z-cerne-kroniky/247-digitalni-vrazda-a-vymazani-ze-sveta-ukazkovy-pripad-nepohodlneho-novinare-alexe-jonese

   Reply
 • 5. júna 2019 at 22:11
  Permalink

  Zatiaľ som si všimol iba to, že DAV DVA si ide dolámať nohy za vládnymi poslancami Blahom a po novom aj Čížom, ktorí podporujú všeličo iné svojimi hlasovaniami, len nie to, čo by DAV DVA rád deklaroval ako svoju agendu. :D Ale Číž si isto ten sociálny byt za 700 eur zaslúži a Blaha možno oslávi aj návrat svojich politických hrdinov Počiatka a Kaliňáka, ikonických sociálnych demokratov pre marxistu a DAV DVA. :D Domnienky autora článku o lámaní nôh sa teda nezakladajú na pravde. Keďže si vymyslel mená, ktoré sú v danej súvislosti o lámaní nôh lož.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *