Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Napísala Devana

Touto zásadou sa riadia mocní sveta doteraz. Stačí sa pozrieť na spoločensko-politické dianie u nás, aj vo svete.

Mnohí z nás,  si neuvedomujú skutočnú silu a nebezpečenstvo takejto cielenej manipulácie s osudmi nielen jednotlivých ľudí, ale aj celých národov a štátov. Neuvedomujú si, ako jednoducho dokážu uveriť tlaku informácii a len preberajú myšlienky iných, bez toho, aby sa zamysleli nad ich dôležitosťou, podstatnosťou, ale najmä pravdivosťou.

Zamysleli ste sa nad tým, čo v súčasnosti najviac rozdeľuje ľudí  aj u nás na Slovensku?

Rozdeľovanie ľudí sa robí mnohými sofistikovanými spôsobmi a mocní sveta si na to najímajú množstvo ľudí, ktorí poznajú svoju cenu a dostávajú za svoju prácu dobre zaplatené.

Politika

Ale je to skutočne politika, alebo len výhodné politikárčenie, ktoré má za úlohu čo najviac rozdeliť ľudí medzi sebou? Zamysleli ste sa nad tým, čo sú tzv. „ľavica a pravica“?

Kedysi to bolo jednoduché. Ľavica obhajovala práva pracujúcich a chudoby a pravica, práva bohatých a kapitalistov. Úplne jednoduché delenie. Teraz? Koho obhajujú tieto dva politické smery? A sú naozaj tým, spolu s politickými stranami a hnutiami, ktoré tieto názorové prúdy predstavujú,  za čo sa vydávajú?  Nie sú len dobre platenými  hercami vo fraške „Sloboda a Demokracia“?

Náboženstvá

Rozdeľovali myslenie ľudí už v dávnych časoch. Koľko utrpenia,  priniesli nezmyselné vojny, v mene bohov? V súčasnosti  sa znova začalo presadzovanie náboženského fanatizmu.

Po čase relatívneho náboženského pokoja, prišiel boom náboženského terorizmu. Kto si dnes spomenie, ako to všetko znova vzniklo? Ako vznikli Taliban, alebo ISIL? Kto ich financoval,  vyzbrojoval, cvičil vojakov?

Inakosť

Denne sme svedkami informácií, ktoré  dávajú do popredia boj za práva tejto skupiny ľudí. Mnohí ľudia, sú už unavení a nahnevaní z toho, akým spôsobom je potláčaná tradičná rodina a jej hodnoty.

A pritom veľa  ľudí s inou sexuálnou orientáciou,  netúži  po takejto lacnej propagande a zneužívaní ich inakosti na politické a mocenské ciele, len chcú pokojne žiť a ten humbuk okolo nich, považujú len za vytĺkanie politického kapitálu a negatívnu reklamu, ktorá rozdeľuje ľudí.

Feminizmus

Svet mužov a žien bol vždy rozdielny. Ženy v Európe žili dlhé stáročia pod autoritatívnou nadvládou mužov. Ženské hnutia,  dosiahli pre ženy mnohé práva, ktoré nemali. Dnes môžu ženy voliť, môžu sa vzdelávať, môžu pracovať v rovnakých profesiách ako muži.

V súčasnosti mnohé ženské hnutia tvrdo bojujú proti mužom. Kampaň MeToo začala tvrdý boj proti sexuálnemu obťažovaniu. Zvláštnosťou bolo to, že mnohé herečky a iné umelkyne, vyťahovali  na svetlo sveta, záležitosti staré niekoľko rokov, len aby zdiskreditovali  určitých mužov. Pred pár rokmi im kariéra dosiahnutá takýmto spôsobom neprekážala?  Alebo len poslúžili  na ešte väčšie rozdelenie ľudí?

Videla som zábery s rôznych feministických akcií. Nevedela som, čo si mám myslieť. Nikdy nesúdim ľudí podľa ich vzhľadu. Ale za to, že sa zo žien stávajú zvláštne,  neženské bytosti, s hrubým spôsobom vyjadrovania sa, muži nenesú zodpovednosť. Pretože každý je zodpovedný sám sa seba.

Moderná technika

Jej nástup ľudí rozdeľuje najviac. Vďaka nej sa ľudia najviac odcudzili. Žijú vo vlastných svetoch a vo virtuálnej realite. Strácajú priateľov a kontakt so živými ľuďmi. Koľko ľudí si myslí, že sociálne siete ich spájajú? Možno sú takto v kontakte s mnohými a myslia si, že sú to ich priatelia, ale skutočné priateľské a kamarátske rozhovory a zážitky, virtualita nenahradí.

Médiá

Už sa ani nesnažia skrývať, že vedome podsúvajú ľuďom nepravdivé informácie a polopravdy.

Bežne sa  stretávame s takými informáciami, ktoré vyvolávajú  názorové konflikty, či vidíme v priamom prenose prenasledovanie nepohodlných ľudí, len kvôli ich názorom.

Rozdeľuj a panuj

Osamotený človek, je veľmi slabý a zraniteľný a vďaka tomu je ľahko ovládateľný a manipulovateľný.

Dokáže uveriť tomu, čo chcú mocní sveta.

Všímam si to v bežnej komunikácii s ľuďmi. Dokážu síce spoločne nadávať, ale už nedokážu počúvať jeden druhého. Nedokážu akceptovať  názory toho druhého, ktorý sa pre nich ihneď stáva nepriateľom.

Osobne verím, že ešte stále majú ľudia nádej na to, aby znova  dokázali pochopiť význam slov „sloboda, mier, ľudskosť“. Prestanú medzi sebou nezmyselne bojovať a  začnú na troskách dnešnej civilizácie stavať základy novej civilizácie, ktorej prvoradým  záujmom by bolo prežitie ľudstva a planéty a nie bezbrehý  zisk pre pár ľudí.

Článok bol pôvodne uverejnený na Blog Pravda.sk.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
13 thoughts on “Rozdeľuj a panuj

 • 27. mája 2019 at 9:06
  Permalink

  VÝSTIŽNÉ, Devana!!!
  Presne tak:Rozdeľuj a panuj! A ty chudák banuj, že si sa nechal rozdeliť, že si im umožnil panovať…
  PROGRESÍVCI SPOLU budú zhora pozerať na nás dolu, ako prichádzame o prácu, životné istoty…ako sa my dolu ženieme do psoty.
  Bohatí budú bohatší, chudobní chudobnejší! Úprimnú sústrasť Slovensko!
  P.S. Právo je VĽAVO, vľavo od PROGRESÍVCOV, vľavo od SPOLU! Boj pokračuje!

  Reply
  • 27. mája 2019 at 9:44
   Permalink

   Paní Slavomíro, vítejte do posledního týdne měsíce máje!

   Máme po dalších eurovolbách, ve kterých KSČM dosáhla vůbec nejslabšího volebního výsledku od založení KSČ v květnu 1921 – sotva 6.9 %. Do EP se za české komunisty dostala jen ing. Kateřina Konečná, avšak ještě před 10 lety to bylo 6 kom. poslanců do EP.

   Pozoruhodné je, že česká mládež volila takřka výlučně Piráty, což se projevilo dvojnásobkem hlasů oproti komunistům, tedy 14 % (zisk 3 mandátů). ČSSD nezískala ani jedno poslanecké křeslo, čili naprostý debakl české levice, jaký v historii nemá obdoby!

   Věrně jste vystihla stav věcí, článek paní Devany se mi rovněž tak zamlouvá. Stále častěji mi však nedá klidu jediná a naprosto zásadní otázka. PROČ nejvíce utlačované sociální vrstvy obyvatelstva naprosto ztratily paměť, jaké byly sociální jistoty před 30 roky? Proč dělníci, důchodci, nezaměstnaní, mladé matky odmítají změnu onoho stavu věcí? Proč se jim všem zamlouvá rostoucí zadlužení a nedosažitelnost vlastního bytu?

   Chápete, oč mi jde. Čím více se vzdalujeme od r. 1989, tím více naše národy odmítají jinou cestu vývoje než kapitalismus pod německým a americkým diktátem. Osobně mám na to jen jeden názor. Naše národy si žijí natolik dobře, že se jim o takovém krásném životě před 30 roky za komunistů ani nesnilo. Prostě ráj na zemi v EU. Jinak řečeno, jenom blbec by chtěl vrátit jistoty z dob ČSSR. Anebo je to jinak???

   Reply
   • 27. mája 2019 at 12:13
    Permalink

    Pán Vašek, pár poznámok:
    – Kateřinu Konečnú si veľmi vážim. V EP sa verejne zastala Slovenska, keď naň všetci okolo sypali síru, vrátane niektorých europoslancov zo Slovenska.
    – Piráti… to je divné zoskupenie. Robia psie kusy, ale dali sa dohromady s Varufakisovými DiEM25. Je otázne, koľko z voličov pirátov vlastne podporuje Varufakisa.
    – Svet spred 89 sa vrátiť nedá. Robia chybu tí, čo o tom hovoria. To sa týka aj Vás a Vašej úvahy. A je to aj jeden z nástrojov, akým nás „vládcovia sveta“ oblbujú. Médiá sú v tomto úžasným pomocníkom – vytvárajú namiesto skutočných virtuálne problémy, ktorým sa s veľkou radosťou venujeme namiesto tých reálnych. Takže to je odpoveď na Vašu otázku, Naše národy nestratili pamäť, ale nechali si zobrať súdnosť a dnes riešia to, ktorý poslanec ktorému ako prvý povedal to hnusné slovo na 5 písmen a kašlú na to, či ich deti budú mať kde bývať a čo jesť.

    Reply
    • 27. mája 2019 at 15:10
     Permalink

     Pán Moravčík, zaujala ma Vaša veta: „Svet spred 89 sa vrátiť nedá. Robia chybu tí, čo o tom hovoria. To sa týka aj Vás a Vašej úvahy“
     To máte pravdu, svet sa spred 89 vrátiť nedá, ale chybu robí ten, kto sa späť nepozerá a o minulom nehovorí, kto o tom, čo bolo, nerozmýšľa, lebo potom nemôže nájsť správnu cestu do budúcnosti. Takže v tomto zmysle pán Vašek chybu určite nerobí. To potom robíme chybu aj vtedy, keď študujeme diela starovekých a i. filozofov, spisovateľov…?

     Reply
     • 27. mája 2019 at 16:47
      Permalink

      Pani Kotrádyová, tá moja veta hovorí presne o tejto vete pána Vaška: „jenom blbec by chtěl vrátit jistoty…“ Vôbec som nehovoril o poučení sa z histórie, ak ste si to vysvetlili takto, tak je to nedorozumenie.
      Čo sa týka pána Vaška, tak ešte pritvrdím. Keď som si v duchu premietol históriu našej ľavice za posledných 30 rokov, veď spočiatku po prevrate bola dokonca vládnou stranou, ale ukázalo sa, že práve straníci, ktorí mali zastupovať ľud, sa už medzi prvými adaptovali na nové reálie a práve oni už nemali záujem „vracať späť istoty“.
      Proste dávať ľudu za vinu, že nevolí niečo, čo vôbec nie je v ponuke je… prinajlepšom neférové.

   • 27. mája 2019 at 16:35
    Permalink

    Pán Vašek,
    kladiem si neustále tú istú otázku ako vy, ktorú ste zhrnuli do vety „proč se jim všem zamlouvá rostoucí zadlužení a nedosažitelnost vlastního bytu?“. Argument, že ja som dostal družstevný 3-izbový byt za počiatočný vklad desať vtedajších priemerných platov (dali sme to dokopy s pomocou rodičov bez zadlženia) a dnes to znamená celoživotné zadlženie hypo-úverom, by mal zabrať v priebehu sekundy v prospech socialistického družstevného bytu.
    A tento argument vôbec nezaberá! Keď to dnešným mladým poviem, nasleduje akýsi neurčitý pohľad doblba s výrazom, že čo to tu točím, veď hypotéka je dobro samé. Taktiež nevedia nič o tom, kto točí týmto svetom, nevedia nič o fungovaní financií a pod., to už však nevedia ani starí. Nastala totálna debilizácia más, alebo povedané slušne s Chomským „Ľudia nevedia, čo sa deje a nevedia ani to, že to nevedia“.
    Pán Moravčík, naše národy nekašlú na to, kde ich deti budú bývať. Kašlú na to mladí a tých by to malo trápiť najviac, my dožijeme aj v tých socialistických bytoch. U starých vidím značný stupeň rezignácie, keď vidia, koľko mladých volí progresívne Slovensko a Čaputovú. A to okrem prehĺbenia neoliberálnej mizérie si ešte možno zarábajú aj na marš na ruský front.
    Ale čo s tým? Veď od určitého veku mladý človek vyráža na svoju cestu a povedať si už nedá. Bohužiaľ, asi si budú musieť natrepať huby. Buď že prídu o strechu nad hlavou alebo ju vôbec nezískajú (aj na zadlženie si treba dnes zarobiť!) alebo v horšom prípade na tom fronte, pretože Amerika je v Európe odhodlaná bojovať až do posledného nášho vojaka. EU v tom pomôže, aj s tými našimi, ktorých mladí volia.
    Ja, starý ľavicový extrémista, fašista, xenofób a nekorektný politický chrapúň, už nevládzem vysvetľovať. Tisícnásobné hádzanie hrachu na stenu ma už unavilo. Možno paradiť môžem, ale ani o to nie je u mladých záujem. Tú autentickú ľavicovú stranu musia založiť oni. A keď chcú zachrániť tento štát aj seba, musia urobiť širšiu dohodu aj s tými, ktorým ide o to isté, aj keď možno nebudú zrovna „praví“ ľavičiari. Ide o našu a hlavne ich (holú) existenciu. Vlastníci sveta, peňazí a moci nebudú čakať …

    Reply
    • 27. mája 2019 at 17:02
     Permalink

     „Ja, starý ľavicový extrémista, fašista, xenofób a nekorektný politický chrapúň…“ – je mi sympatický človek, čo sám seba takto v dnešnej dobe charakterizuje. :-)

     Reply
 • 27. mája 2019 at 12:56
  Permalink

  Reakcia na vetu: „Pozoruhodné je, že česká mládež volila takřka výlučně Piráty, což se projevilo dvojnásobkem hlasů oproti komunistům…“
  A čudujete sa, pán Vašek? Spoločenská výchova!
  Začnem trochu zboku.Po „nežnej“ Kocáb a i. presadzovali legalizáciu drog, lebo chudáci mladí nemohli za totality drogovať.Hnusní komunisti, nedovolili mládeži drogovať!!! Dnes? Slobodááá! Mladí ľudia sa k drogám dostanú hravo.No a? Pod vplyvom drog vyskakujú z okien, zabíjajú…drogy ich zabíjajú.
  No a rovnako nebezpečná droga, ktorá sa k nám dostala po „nežnej“ sú PENIAZE. Chudáci ľudia, nemohli za totality zbohatnúť. Hnusní komunisti, nedovolili ľuďom zbohatnúť! Dnes? Slobodááá! Zbohatneš hravo! Alebo aj nie! No a? Niektorí vyskakujú z okien, niektorí zabíjajú…bohatstvo ich zabíja! Alebo chudoba! Alebo bohatstvo i chudoba!Hnusní komunisti, presviedčali ľudí, že bohatstvo je to, čo je v človeku, nie to, čo je na účte!
  A Vy chcete, aby ľudia volili komunistov?
  Iba kapitalizmus mladých vylieči, najsilnejšia zbraň proti kapitalizmu je totiž sám kapitalizmus.
  Budem sa opakovať:
  SOCIALIZMUS=HARMÓNIA!
  KAPITALIZMUS=DISHARMÓNIA!
  Je na mladej generácii, čo si vyberie.Je na mladej generácii v akej atmosfére bude žiť.
  Bohužiaľ, mladí vidia len cestu, nevidia cieľ. Cestička je to pekná, vydláždená supermarketmi, akvaparkmi…Cieľ?
  NEŠŤASTNÁ KRAJINA
  J.I.Bajza
  Nie, nevyberá si tú pravú ciest,
  ta cesta nemôže ju k šťastiu viesť,
  kde cenia prachatých
  a necenia si česť.
  P.S. SME NEŠŤASTNÁ KRAJINA! STE NEŠŤASTNÁ KRAJINA!

  Reply
 • 27. mája 2019 at 13:09
  Permalink

  Ano, Devana, rozdelili nás – a panujú nám…neviem, koho by napríklad vo voľbách do EP volilo tých „zvyšných“ 78 percent voličov čo ignorovali voľby. Ale nebolo by to „SPolu Progresívne Slovensko“, ani „SaS“ ani „SmerSD“…
  …a v prezidentských voľbách by tých nevoliacich 56% voličov asi „prečíslilo“ Čaputovcov i Šefčovicovcov…načase dať ústavným zákonom, alebo aj obyčajným, že voliť sa ísť MUSÍ pod hrozbou basy (ak to vieme pri alkohole počas jazdy, tu je to dokázateľnejšie)…a myslím, že basy by boli prázdne, lebo Slovač je už taká…prispôsobila sa…´= a VOLILA BY…

  Reply
 • 27. mája 2019 at 14:18
  Permalink

  Myslím si, že v prvom rade sa rozdeľujeme navzájom my sami. Každý „blbec“ má pocit, že má pravdu…., že musí ostatným hovoriť čo majú robiť a čo si majú myslieť.

  Reply
 • 27. mája 2019 at 17:10
  Permalink

  Pán Moravčík!
  „… ukázalo sa, že práve straníci, ktorí mali zastupovať ľud, sa už medzi prvými adaptovali na nové reálie a práve oni už nemali záujem „vracať späť istoty“.“
  Áno, to máte pravdu, súhlasím s Vami, lenže to boli straníci-karieristi-prospechári, takých poznám i ja dosť. Ale prečo pritvrdzujete na adresu pána Vaška? Bol snáď on straník-karierista-prospechár? Ja ho nepoznám. Vy áno?

  Reply
  • 27. mája 2019 at 18:53
   Permalink

   Paní Slavomíro, přeji Vám klidný pondělní večer!

   Děkuji za Váš postoj, pan Moravčík střílí beztak vedle, nejsem ten, za koho mě má. ) Takže pár slov nyní na adresu pana Moravčíka. Času mám nyní jen trochu, valím učit děcka matiku, včetně mého 13-letého synovce, takže zatím jen stručně, v noci snad vyšetřím více času.

   Pane Moravčík, dobrý večer!

   Promoval jsem v r. 1988 na VŠB v Ostravě, do té doby jsem kancelář nepoznal. Pracoval jsem ve vsetínské Zbrojovce v montérkách od frézaře přes vrtaře až po lisaře. Během dělnické profese (po absolvování gymnázia v r. 1979) jsem absolvoval klasicky dvouletou vojnu (sloužil jsem i na Slovensku), během které mi bylo umožněno absolvovat PŠ ZI v Uh. Hradišti, takže jsem byl na vojně vlastně ještě o půl roku déle. Po promoci jsem se poprvé v životě dostal do kanceláře až těsně před převratem, tedy 1.1.1989, to mi bylo 29 let. Jako mladý inženýr jsem se pak živil v provozu plet. strojů až do rozvalu Zbrojovky Vsetín jako programátor (celkem 7 let). Pak jsem se už protloukal životem, jak se jen dalo.

   Můj otec byl vysoce postavený funkcionář KSČ v Ostravě, je i ve wikipedii (zemřel v r. 2014, poslední tři roky života byl na tom dost zle, opustil jsem práci, abych se o něho mohl denně starat):

   https://cs.wikipedia.org/wiki/Václav_Václavík

   Oč mi jde, pane Moravčík. O to, že můj táta nebyl pan Babiš, víme? Skromnějšího člověka byste na této planetě snad ani nepotkal. Když umřel, zbyl po něm 3+1 družstevní byt v domě, který svýma rukama během stovek brig. hodin pomáhal budovat po prac. době v letech 1962-1964. A ještě po mém tátovi zbyla garáž (tu postavil svýma rukama jakbysmet) se starým Žigulíkem 2105. Vše. Pár obleků a gatí k tomu, nějaké udice (byl vášnivý rybář). Tohle všechno můj táta nahromadil za celý svůj život, nic více.

   Celý život, pane Moravčík, od svých 18 let, dřel jako kůň pro blaho jeho vlasti ČSSR skrze stran. funkce. Můj otec s mou maminkou, se mnou a s mou mladší sestrou (středoškolská učitelka AJ a RJ) nikdy v zahraničí nebyl, kromě Soči v SSSR. Pravda, ve Vys. Tatrách jsme pobývali také občas, ale to byla tehdy naše společná vlast.

   Zatím se mějte, pane Moravčík, příjemný večer Vám ode mne.

   Vašek Václavík ze Vsetína

   P.S.
   A jako správného synka bývalého kom. papaláše mě firmy mají rády, takže se živím doučováním děcek v matematice. Stálý příjem nemám, ale dobře mi tak. ))

   Reply
   • 27. mája 2019 at 19:42
    Permalink

    Dobrý večer, pán Vašek. Ďakujem, že ste sa podelili o osobné rozprávanie a rád Vás lepšie spoznávam. Som vlastne rád, že som strieľal vedľa, mal som isté tušenie, že tie tri otázniky na konci Vašej repliky by mohli naznačovať aj iróniu.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *