Segej Glazjev: Pre Rusko už dolár nie je plnohodnotnou valutou

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Preklad Tibora Korečku. Autor: Segej Jurievič Glazjev, akademik Ruskej akadémie vied, poradca prezidenta Ruskej federácie

Zdroj: Izborskij klub https://izborsk-club.ru/18137 

Dolár už pre Rusko nie je plnohodnotnou valutou, pretože je toxický a  dolárové transakcie sú pre ruské podniky nebezpečné, myslí si Sergej Glazjev, minister Euroázijskej ekonomickej komisie.

Počas svojho vystúpenia na fóre mladých diplomatov v Moskve vyhlásil, že Američania svoju ekonomickú dominanciu používajú ako zbraň.

Dolár sa v súčasnosti stal nástrojom politického boja. Päťnásobné navýšenie emisie dolára je sprevádzané novými pretekmi v zbrojení. Objem amerických vojenských výdavkov je väčší ako u všetkých ostatných štátov sveta dokopy. Tieto výdavky sú financované prostredníctvom emisie ničím nekrytého dolára. A tieto štáty spotrebujú polovicu tejto emisie. Aby táto agresia nevyústila do globálnej katastrofy, je nutná politika zdržiavania agresora“ . objasnil prednášajúci.

Ďalej poznamenal, že najúčinnejším spôsobom zdržiavania agresora je „spôsobiť mu nenapraviteľné škody“.

Na to, aby sme mierovým spôsobom vstúpili do nového hospodárskeho prostredia, dosiahli stabilné tempá rastu a aby sme ukončili hybridnú vojnu, je nevyhnutné odmietnuť dolár ako svetovú menu. Dnes to už uskutočňujeme v rámci euroázijskej integrácie. Dolár pre Rusko viac nie je plnohodnotnou menou, pretože to je toxický nástroj. Dolárové transakcie sú pre ruské podniky nebezpečné“, – myslí si Glazjev.

Ekonóm ďalej doplnil, že v dnešnej dobe nie je možné držať dolárové rezervy bez rizika toho, že tieto budú konfiškované a zmrazené. „Takže aj my prechádzame na účtovanie v národných menách, pretože toto je požiadavka elementárnej národnej bezpečnosti“ – objasnil akademik.

Vyjadril presvedčenie, že nová svetová mena bude založená na medzinárodnej dohode. „K tomu je potrebné smerovať. Toto je presne jedna z tých úloh, ktorú budeme musieť riešiť v rámci euroázijskej integrácie“ – zakončil minister.

Preklad z ruštiny: Tibor Korečko

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *