Slavoj Žižek: Ideológia je nebezpečná, funguje aj keď s ňou ľudia nesúhlasia

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Úryvok z prednášky na Seton Hall University, New Jersey, november 2018

Naša spoločnosť je dnes cynická, vyhlasujeme, že ničomu neveríme. Ale to, čomu veríme, sa prejavuje v našich činoch, v tom, čo robíme.

Sila tých ilúzií nie je v tom, že nám ovplyvňujú myseľ. V hlave vieme, že na peniazoch nie je nič magického, že je to len prostriedok, ktorý nám umožňuje podieľať sa na sociálnom produkte. Tá ilúzia sa prejavuje v tom, ako konáme, ako sa realizujeme v našom sociálnom živote, akým spôsobom participujeme na trhovej výmene, atď.

Ak dovolíte, zopakujem tu svoj obľúbený vtip, ktorý som hovoril len v USA niekoľko desiatok ráz, ale tak perfektne sa hodí, že ho nemôžem vynechať. Prepáčte, ak ho poznáte, je to známa anekdota o Nielsovi Bohrovi, poznáte toho slávneho dánskeho fyzika. Mal chatu na vidieku, kam chodieval cez dovolenky a na víkendy. A tam mal nad vchodom pribitú podkovu. Neviem, či to pre vás niečo znamená, ale v Európe máme takú poveru, že podkova zabraňuje zlým duchom, aby vstúpili do domu.

Takže tá anekdota: Nielsa Bohra navštívil priateľ, tiež vedec, a pod tou podkovou sa ho opýtal: „Počkaj moment, veď si vedec, načo tu máš túto somarinu? Vari tomu veríš?“
Niels Bohr mu odpovedal: „Veď nie som idiot, jasné, že tomu neverím, veď sme vedci“.
„Ale prečo máš potom tú vec nad dverami?“
Zaznela brilantná odpoveď: „Hoci tomu neverím, mám to tam preto, lebo vraj to funguje, aj keď tomu človek neverí.“

Presne túto funkciu má dnes ideológia. Nikto nie je nútený, aby jej veril, dokonca ani Trump jej neverí, ale sila tej ilúzie je v našich činoch. Škoda, že nemám čas, aby som to rozobral do podrobností, ale z tohto východiska je možné odvodiť celú súčasnú teóriu ideológie.

Viete, keby sme mali vypichnúť jedinú vec, ktorá je najdôležitejším príspevkom Ameriky, myslím tým USA, do svetovej kultúry 20. storočia, sú to  sitcomy. Poznáte to, myslím hlavne ten smiech v pozadí, čo je súčasťou zvukovej stopy. Ani si neviete predstaviť, aký je to úžasný magický mechanizmus. Dávajte pozor, vysvetlím vám, ako to funguje.

Tí primitívni behavioristi, ktorí tvrdia, že to má automaticky naštartovať váš smiech, keď sledujete obrazovku, sú úplne mimo. Vôbec nie. Čítal som o tom kvalitnú empirickú analýzu, ktorá zistila, že najmenej 90 % divákov sa vôbec nesmeje. Ale predstavte si ten úžasný magický výsledok, no dobre, môžete si povedať, že to len ja som taký idiot, ale prídem domov večer celý vyžmýkaný, pozerám sa na to, beží tam nejaká stupídna show, povedzme Priatelia, televízor sa smeje namiesto mňa a ja nakoniec zistím, že som si oddýchol, ako keby som sa smial sám.

Je to zázračný mechanizmus, ktorý poznáme aj z takzvaných primitívnych spoločností. Napríklad Tibet. Vždy ma fascinovali tie ich rituály s modlitebnými mlynčekmi. Viete, to napíšete modlitbu na kúsok papiera, vložíte do mlynčeka, potom ním krútite dokola a je úplne jedno, na čo myslíte, hoci na sex, v objektívnom zmysle sa modlíte. Tento jav však nie je až taký primitívny, my robíme presne to isté.

Nuž a keď to dám do súvislosti s marxizmom. Ako je možné veriť, keď neveríte? Je to vtedy, keď subjektívne nemusíte veriť, ale objektívne, tým, čo robíte, prejavujete vieru.

Tieto veci by sme nemali podceňovať ani dnes. Ľudia vedia, že voľby sú zmanipulované, že justícia je skorumpovaná, ale aj tak všetci konáte, ako keby ste týmto inštitúciám verili.

A čo ma fascinovalo už v mladosti, keď som žil v komunistickej Juhoslávii, ktorá síce bola relatívne liberálna, ale predsa sa považuje za komunistickú. To, čo sa dialo minimálne posledných 20 rokov, kým Juhoslávia existovala – keď človek neveril tomu, čo hovorí oficiálna ideológia – to nielen že nebol problém, nikoho nezaujímalo, či ideológii veríte, alebo neveríte, ale šlo to ešte o stupeň ďalej. Keď zistili, že beriete vážne ideológiu juhoslovanských komunistov o našej špecifickej samospráve, ktorá je oveľa lepšia ako sovietsky byrokratický socializmus…
Považovalo sa za nebezpečné prejaviť sa, že ideológiu beriete vážne. Lebo sa čakalo, že keď v reálnom živote zistíte, že veci presne tak nefungujú, budete sklamaní a brať ideológiu vážne bol prvý krok k tomu, aby ste sa stali disidentom. Takže toto je krásny príklad ideológie, ktorá fungovala práve za predpokladu, že jej ľudia neveria.

Preložil: Marián Moravčík


Poznámka prekladateľa:
Myšlienky Slavoja Žižeka sa dajú skvele aplikovať na ideológiu našej súčasnej liberálnej demokracie. Je jedno, že nám lezie krkom a že s ňou nesúhlasíme, ale plní svoju funkciu tým, že definuje naše „ihrisko“. Ohraničuje našu slobodu v tom, že v polemike s ňou si môžeme vybrať len hrať „s nimi, alebo proti nim“ a obidve možnosti tú ideológiu posilňujú.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
9 thoughts on “Slavoj Žižek: Ideológia je nebezpečná, funguje aj keď s ňou ľudia nesúhlasia

 • 23. mája 2020 at 21:53
  Permalink

  Svet a politika bez ideológie ?

  Tak to je najlepšia záruka parádneho kapitalizmu.

  Ozaj – nejak ste tu prestali hovoriť o SOCIALIZME – je to zámer ? Žeby sme žiadnu ideológiu fakt nepotrebovali ?

  https://bit.ly/2TuepHi

  Reply
  • 23. mája 2020 at 22:39
   Permalink

   Z komentárov tohto typu som vždy zúfalý. Nájde sa minimálne jeden taký pod každým článkom. Úplne od veci. Dokonca ani k titulku to nesedí obsahom.

   Reply
 • 24. mája 2020 at 7:54
  Permalink

  Aby reč nestála… autor vôbec nehovoril o konci ideológie!
  Ale dúfam, že si ľudia ešte pamätajú oblbovanie médiami, politikmi a politológmi po r. 1989. Zrazu sa zázrakom objavilo slovíčko dovtedy nepoužívané ODIDEOLOGIZOVAŤ. Používali ho jedna radosť, ale akosi nemali dostatočne ohybný jazyk, hoci mali chrbát ohnutý a chodili v predklone. Asi po 2 rokoch to zmizlo nielen z ústneho prejavu pred kamerami a mikrofónmi, ale aj z písaných/tlačených médií. Jednoducho to odideologizovaným ideológom nešlo, koktali (odidedo..) a lámalo im to jazyk. Ale nik z tých propagátorov ODIDEOLOGIZÁCIE nikdy nevedel vysvetliť čo to znamená…. a že koniec ideológie ešte nenastal (hoci to zopár teoretikov v zahraničí pokúšalo dosť hrubými knihami podporiť).
  P.S.: poučné je vypočuť si slávny prejav Havla o tom, ako nebude nezamestnaných, ako sa nebude predávaný národný majetok… (dnes už je to vymazané z internetu).

  Reply
  • 24. mája 2020 at 10:11
   Permalink

   Tak veru. Celý kapitalizmus stojí a padá na ideológii. Celý marketing a reklama je čistá ideológia a fungujú presne tie mechanizmy, ktoré popisuje Žižek. Je úplne jedno, že reklamu považujeme za stupídnu, ale keď sme v obchode, tak bezmyšlienkovite siahneme práve po tej značke z tej stupídnej reklamy. Činy sa počítajú, takže reklama funguje.
   Presne kvôli tomuto neznášam sitcomy. Človek sa baví na tej esencii hlúposti, ale keď sa ocitne v stresovej situácii, ktorá sa podobá na scénu zo sitcomu, tak automaticky opakuje tie isté hlúposti, na ktorých sa predtým smial.
   Problém nie je v ideológii, ale v spôsobe, akým pristupujeme k životu. Ideológia nás do toho chybného prístupu k životu tlačí, ale príčina je až za ňou.

   Reply
 • 24. mája 2020 at 8:06
  Permalink

  Ako funguje ideológia. Nuž tak, že dokonca nás presvedči o opaku.
  Napr. osobne som počul a videl Havla ako ten prejav predniesol….. ale
  prečo by som mal veriť vlastným očiam a vlastným ušiam a oficiálnemu médiu
  ktoré ten prejav vysielalo – veď SME to pre istotu v r. 2017 vyhlásilo za HOAX (SME – stelesnená pravdivosť).
  https://svet.sme.sk/diskusie/3235155/1/havel-prejav-CSFR-nezamestnanost-hoax-propaganda.html

  https://www.youtube.com/watch?v=gyAX8sIMLZY 16.12.1989 (videá zmizli z internetu)

  Je zrejmé, že po nejakom čase sa za HOAX vyhlási väčšina skutočností, ktoré nehrá do karát dnešným ideológom (napr. Juhoslávia pozvala bombardéry, minister USA neukazoval fotky ZHN v Iraku).

  Reply
  • 24. mája 2020 at 9:38
   Permalink

   Potvrdzujem. Bol som vtedy ešte nalepený na obrazovke a živo si pamätám dojem z toho prejavu. Bolo to ešte v začiatkoch, keď ešte málokto počítal s návratom kapitalizmu a málokto o tom hovoril takto otvorene ako Havel. Ešte dnes mi znie: „Nebojte se, nic takového nepřipravujeme.“ Vtedy sa mi ešte zdalo, že sa príliš naparuje, že tá partia okolo neho vari ani nemá toľko moci, aby urobila takú zmenu. Mýlil som sa.

   Reply
 • 24. mája 2020 at 12:42
  Permalink

  Keď si teraz po čase iba pozriem začiatok videa a klamstvá toho zradcu vraj trpiaceho disidenta Havla, je mi už pri prvom pohľade na zvracanie! milan

  Reply
 • 29. mája 2020 at 10:01
  Permalink

  Propaganda je súčasťou každého hierarchického režimu ( a dokonca aj všetkých anarchistických vízii). Dekadencia buržoáznej propagandy je však nebezpečná tým, že ignoruje fakty a buduje emotívne stereotypy. Je to možné preto, že táto propaganda funguje len voči nevzdelaným a neinformovaným. To znamená, že cieľavedome likviduje prístup k vzdelaniu a informáciám, mimo vlastných manipulatívnych schém. November 89 bol možný preto, že ľudia boli suverénmi systému, boli vzdelaní a ako sa ukázalo aj exizistenčne nezávislí. Ideologická diverzia, hybridný vojenský útok ich toho všetkého zbavil. Vyrastá politťicky hlúpa, zmanipulovaná generácia, ľudia sú (hypotékami podporami alebo strachom o prácu) pevne exizistenčne zviazaní. Preto bude ťažko tento zločinecký systém odstrániť. Ešte chvíľu potrvá, kým sa zdiskreditujú nielen Matovič, Kiska ( z minulosti Dzurinda, Kaník, Miklóš), ale ľudia prídu o všetko a budú konfrontovaní so zvieracou (predátorskou) podstatou režimu. Revolúcie robia len ľudia, ktorí nemajú, čo stratiť. Tento režim im „dávkuje“ zlé potraviny, horšiu kultúru a nesplniteľnú budúcnosť, na základe behavioristických, kultúrnych a sociálnych výzkumov tak, aby udržiaval pasívnu rezistenciu. S rastúcou mierou zastrašovania a špiclovania sa však domnievam, že to – v núdzi – už nedokážu. Takže svitá na lepšie časy? Uvidíme…

  Reply
  • 4. júna 2020 at 16:05
   Permalink

   Kto nemiluje kapitalistu Putina je hlupák, hej, hej, hej :-)))))))

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *