Slavoj Žižek nekorektne o roku 1968: Buď by sa z Československa stal liberálno-kapitalistický štát alebo by komunisti nastavili limit

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Víte, v historii často událost, která se může zdát katastrofická zachrání nějaké lidi, nebo myšlenku, ze které se pak stane mýtus. Vzpomeňte si na vpád sovětských a dalších zavaršavských vojsk do Československa v roce 1968, který měl potlačit takzvané Pražské jaro. Pokus českých demokratických komunistů zavést více lidský socialismus. Většinou tento brutální sovětský zákrok vnímáme jako něco, co zničilo kratičký sen Pražského jara.Myslím, že to ten sen zachránilo.

Buď by se z Československa stal obyčejný liberálně-kapitalistický stát, nebo v určitém bodě, což byl většinou osud reforem komunismu, by komunisti u moci byli povinni nastavit určitý limit. Ok, pobavili jste se, měli jste svou svobodu, to stačí, teď znovu zavedeme omezení. V tom je přesně ten paradox, že sovětský zásah zachránil sen o možnosti dalšího komunismu.

Slavoj Žižek

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *