Slavoj Žižek pre LN o sedemdesiatych rokoch: Za Husáka ste boli šťastní

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Z rozhovoru Slavoja Žižeka pre Literární noviny vyberáme zaujímavú pasáž, kde opisuje československé 70. roky:

Mám o tejto dobe veľmi brutálny teóriu. Raz sme na konferencii vo Vilniuse debatovali o tom, kedy sú ľudia naozaj šťastní, a ma napadlo, že šťastní boli za Husáka v Československu. Prečo? Predostieram, že šťastie nepovažujem za dobre definovanú kategóriu. Ľudia sú šťastní za určitých podmienok: po prvé musíte mať pomerne pohodlný život, ale nesmie byť pohodlný až príliš – potraviny majú byť v obchodoch stále, ale jeden deň v mesiaci by byť nemali, čo by vám pripomenulo, aké šťastie máte všetky ostatné dni. Po druhé, demokracia by nemala fungovať, pretože keď funguje a ľudia majú pocit, že môžu o niečom rozhodovať, majú starosti – preto je vždy jednoduchšie mať nad sebou niekoho, kto rozhodne za vás a na koho potom môžete zhadzovať všetku vinu. Po tretie, musíte mať inú krajinu, ktorá by hrala úlohu falošného raja. Napríklad pre nás z bývalej Juhoslávie Západ rajom nebol, pretože hranice boli otvorené a mohli sme Západ spoznávať kedykoľvek. Ten falošný raj by nemal byť príliš vzdialený, aby ste ho mohli chytať v televízii a snívať svoje sny. Podľa mňa to všetko dohromady robí ľudí šťastnými. Z tohto pohľadu sú potom argumenty proti reálnemu socializmu v skutočnosti argumenty proti šťastiu, pokiaľ teda ponímajú šťastie ako prostý každodenný život mimo skorumpovanú politiku.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Ohodnotiť článok

2 thoughts on “Slavoj Žižek pre LN o sedemdesiatych rokoch: Za Husáka ste boli šťastní

 • 29. augusta 2020 at 13:32
  Permalink

  Je veľmi dôležité nezamieňať si šťastie so spokojnosťou. Šťastím sú len určité okamihy v živote, a určite sú ľudia, ktorí boli šťastní už veľmi dávno, alebo neboli nikdy v živote.

  Spokojnosť je vyššia kvalita – v prvom rade dlhodobejšia a preto objektívnejšia pri hodnotení akosti života.

  Ten výrok by som najradšej počul z úst našich krajanov ! To by bolo subjektívne potvrdenie akosti života v reálnom čs. socializme.

  Dôvodiaca časť je veľmi zaujímavá a svojská, ale tú „neberiem“.

   
  Reply
 • 29. augusta 2020 at 18:22
  Permalink

  Hovorí mi z duše…….Žtžek!Súhlasím do bodky!

   
  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom