Súhlasím s pani prezidentkou Zuzanou Čaputovou: Suverenita štátu nie je samozrejmosťou. Otvorený list pani prezidentke

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


…ľud ako jediný zdroj štátnej moci…
– Zuzana Čaputová

Vážená pani prezidentka, musím s vami súhlasiť. Suverenita skutočne nie je samozrejmosťou a aj dnes o ňu treba bojovať. Tak ako štúrovci bojovali za to, aby sme jedného dňa mali štát, tak ako bojovníci v SNP bojovali za oslobodenie národa spod imperiálneho pangermanizmu, tak ako Červená armáda bojovala za našu slobodu, tak ako Husák s Novomeským, v ťažkých bojoch s pragocentrikmi počas Pražskej jari v roku 1968 presadili federáciu. Intervencia vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 je rovnako odsúdeniahodná ako intervencia Spojených štátov na Blízkom východe, v Juhoslávii či vo Vietname alebo Laose.

Idea suverenity pochádza už od Jeana Jacquesa Rousseaua a znamená možnosť národa o sebe rozhodovať. V suverénnom štáte sa nemôže stať, že o jeho budúcnosti bude rozhodovať nikým nevolená menšina. Suverenita tiež znamená nepodriaďovanie sa imperiálnym záujmom veľmocí. Napr. Spojeným štátom Americkým, ktoré majú na rukách krv suverénnych štátov, ktoré napadli (Vietnam, Juhoslávia, Laos) pod rôznymi zámienkami. Suverenita tiež znamená, mať možnosť rozhodnúť o závažných témach bez ohľadu na to, čo si myslia páni z Europarlamentu, ale predovšetkým rozhodovať tak, aby to bolo v súlade s vôľou ľudu.

Suverenita, to je plod Francúzskej revolúcie, plod proti-feudálneho boja a národných revolúcii v 19. storočí a mali by sme o ňu opäť bojovať.

Takže súhlasím s pani prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Opäť treba bojovať za suverenitu. Vrátiť späť strategické podniky, ktoré vlastnia zahraniční vlastníci, vyhnať cudzie armády z nášho územia a posilniť kompetencie národného štátu.

Áno pani prezidentka, ľud musí byť jediným zdrojom moci. O štáte nemôžu rozhodovať nikým nevolené mimovládne organizácie, a ani média, ktoré vlastnia či spolu-vlastnia korporácie.

Vážená pani prezidentka, ste krásna a citlivá bytosť. Slovenský ľud si vás zvolil a dal vám dôveru. Stále sa môžete zapísať do dejín, ako prezidentka, ktorá odmietla počúvať záujmy mocných. Je pravda, že mnohí vám nikdy nezabudnú vašu minulosť v mimovládnych organizáciách, ale nikdy nie je neskoro pridať sa k nám humanistom, ktorí bojujú za občianske, sociálne a ľudské práva. Chceli ste sa stať prezidentkou tých, ktorých nie je počuť, prezidentkou utláčaných. Máte na to príležitosť. Od vymenovania novej vlády a počas korona-krízy ste urobila celý rad pozitívnych krokov. Poďte s nami do boja za socializmus s ľudskou tvárou. Ste na dobrej ceste. Verím, pani prezidentka, že moja slová budú vypočuté.

Peter Hron

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Súhlasím s pani prezidentkou Zuzanou Čaputovou: Suverenita štátu nie je samozrejmosťou. Otvorený list pani prezidentke

 • 22. augusta 2020 at 18:31
  Permalink

  Prezident ma rozmyslat ako absolutisticky vladca kde stat je jeho majetok…:)))

  Reply
 • 22. augusta 2020 at 21:13
  Permalink

  Znie to ako vtip. S kontra produktívnou koncipáciou listu je zrejme v zhode pani prezidentka iba so slovným spojením – suverenita štátu. Žiaľ, to ostatné v texte je iba zbožné želanie pisateľa listu a väčšiny Slovákov.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *