Video a fotogaléria z uvedenia a z podujatia k 80. výročiu oslobodenia Bratislavy
4. APRÍL 2025 – Pri príležitosti osláv oslobodenia sa v priestoroch SZPB slávnostne prezentovala nová Kniha pamäti, ktorá je súčasťou – doteraz šesťdielneho – cyklu o procese oslobodzovania Európy.
Šiesta časť je teda venovaná Slovensku, litovský autor Jurijus Trakšjalis osobne „pochodil“ všetky pamätné miesta, čo dáva celému projektu autentickosť. Knihu slávnostne uviedol doc. VILIAM LONGAUER, predseda SZPB, ktorý autora ocenil vysokým vyznamenaním SZPB. Uvedenia knihy sa zúčastnili aj doc. Eduard Chmelár, predseda Spoločnosti Ladislava Novomeského dr. Lukáš Perný, tajomník SZPB dr. Zdenko Martoň, šéfredaktor Bojovníka Vladimír Mikunda, kunsthistorik dr. Ladislav Skrak, dcéra Jána Kulicha a kunsthistorička Mária Molčanová, žurnalista dr. Martin Krno, členovia SZPB, ale aj mnohí vzácni hostia z diplomacie a kultúry.
Reportáž pripravila aj TV ZVEZDA, kde sa prezentoval Dr. Skrak.
Reportáž je k dispozícii tu: https://tvzvezda.ru/news/2025441328-qIm1A.html
Redakcia DAV DVA sa hlási k hodnotám humanizmu, antifašizmu, historickej pravde o oslobodení Československa ČERVENOU ARMÁDOU zostavenej z vojakov krajín Sovietskeho zväzu, a ktorá mala najväčší podiel na víťazstve v Druhej svetovej vojne. Nepopiera ani zásluhy ostatných národov západu, rumunskej armády či odboja maršala Tita na oslobodení Európy spod jarma nacizmu, no zdôrazňuje, že najväčšie obete podstúpila práve Červená armáda.
Text Dr. Skraka o knihe, vyšlo aj v BOJOVNÍKU č. 8:
Niet nad vzdelanosť! V tomto prípade ide o dejiny druhej svetovej vojny, o jej podoby a o jej odkaz na našom území.
Naša generácia si pamätá rozsiahle memoriálne a pietne, rozsiahle obrazové a dokumentárno-historické publikácie, ktoré v Sovietskej knihe (niekdajšej špecializovanej predajni), ako pripomenutie dávnych a mnohých obetí prezentovali udalosti a odkaz, podoby tej vojny – vo Volgograde/Stalingrade, pod Moskvou, v Leningrade, Kyjeve, Minsku. Vtedy, v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, vznikli aj špecializované odborné publikácie k osobnostiam, vývinu a hodnotám – monumentálnej sochárskej a maliarskej tvorby – sovietskej mnohonárodnej, ale aj tej pokrokovej, progresívnej. Dnes k nim môžeme smelo pridať publikáciu z edície „Kniga pamjati“, konkrétne jej 13. časť, ktorá sa týka len Slovenska. Takéto kompendium vyšlo v závere minulého roka. Aby sme použili aj tento „vznešený“ knižnýsúvis, nejde o kódex. Kódex je typ posvätnej knihy, kde sa listy vrstvia bez ich previazania, prešitia, iba sa kladú na seba. Nejde o kódex ani z hľadiska, že by obsahoval nejaké tajné fanatózne kódy. Pripomínam to preto, že ide o knihu v ruštine (a v slovenčine), a ako obyčajne neodporúčam nejakú goebbelsovskú protiruskú, protislovanskú, ba ani antisovietsku zúrivosť pri komentovaní a vyhodnocovaní tohto – okrem iného – posvätného kompendia.
„Kniga pamjati – Slovakia“ je trinásta v poradí. Už vyšlo Bielorusko, Poľsko, niekdajšie pobaltské republiky, atď. Jej autorom, resp. zostavovateľom je Jurijus Trakšjalis, riaditeľ Inštitútu vojenského historického dedičstva v litovskom Vilniuse. Pokračuje v dlhodobom projekte „Kniga pamjati. Evropa“, ktorý je venovaný 80. výročiu víťazstva sovietskeho ľudu vo Veľkej vlasteneckej vojne rokov 1941–1945. Diel „Slovakija“ je venovaný protifašistickému odboju na Slovensku a osobitne 80. výročiu SNP. Kniha vyšla v moskovskom vydavateľstve „Čelovek“ v roku 2024. Ide o edičnýtitul Fondu veteránov diplomatickej služby.
Čo obsahuje toto kompendium?
Stati a štúdie ako Vznik Slovenského štátu (14. marca 1939), Slovensko vo vojne proti Poľsku a Sovietskemu zväzu, Slováci v partizánskych lesoch Bieloruska, Slovenskí partizáni na Kryme, 2. československá paradesantná brigáda v ZSSR, 1. československý armádny zbor v ZSSR, Občania ZSSR v slovenskom hnutí odporu… A to spolu s pomníkmi a obrazovou dokumentáciou. Knihu ďalej traktujú osobnosti – generál Sergej M. Štemenko, maršal Ivan S. Konev, generál Kirill S. Moskalenko, generál Ludvík Svoboda. V našej stálej expozícii Za slobodu! v sídle SZPB sme sa osobitne venovali vojensko-strategickým a taktickým operáciám oslobodzovania Slovenska. Tému a závažné historické reálie nám spracoval doc. PhDr. Jozef Bystrický, CSc. Kompendium je v tomto súvise podrobnejšie a stavia na výskume a zisteniach obsiahnutých vo „Vojennoj encyklo pediji“, vydanej Vojenizdatom v Moskve v roku 2004, v 8 dieloch. Minimálne to, čo prezentuje a o čom informuje panel našej expozície o procese oslobodzovania Slovenska, nemal by chýbať v sylabách občianskej náuky ako súčasti stredoškolskej vlastivednej výchovy (výberovej, záujmovej).
Kompendium Slovakija však navyše zverejňuje bilančne, vincitívne a tristne aj špecifi cké vojenské operácie, ktoré mali lokálny slovenský význam – Komárňanská, Bansko-Bystrická, Malofatranská… Pertraktuje, samozrejme, osobitne aj Bratislavsko-brniansku útočnú operáciu (25. marca – 5. mája 1945). J. Bystrický spracoval problematiku vo vojenskom pojmosloví – útočná operácia. Pri zostavovaní našej expozície sme tento pojem nahradili oslobodzovacím významom! Kompendium pokračuje vo svojom impozantnom tóne – zverejňuje textové, obrazové a dokumentačné medailóny tých, ktorí sa stali hrdinami Sovietskeho zväzu v dotyku s problematikou oslobodzovania Slovenska. Sú nám známe mená ako Džuman Karakulov, Vasilij Nikonovič Golovaň, a to z Aleje hrdinov na Dukle. Kompendium ich však prezentuje oveľa viac – spolu tridsať dva. Jedným z nich, hoci na oslobodzovaní Slovenska sa už nezúčastnil, je kpt. (dnes brigádny generál in memoriam) Ján Nálepka.
Kompendium zverejňuje po prvýkrát Ukaz/Výnos/Rozhodnutie „Prezídiuma Verchovnogo Soveta“ z 2. mája 1945 ad hoc. Kompendium nemožno iba bezducho vyhodnocovať, hoci odborne je možné viaceré súvislosti recenzovať. Hlavnú hodnotu pre hnutie odbojárov na Slovensku je však nutné vidieť v tom, že doslova giganticky zverejnila mnohopočetný súbor fotografi í pomníkov a pamätníkov z celého územia Slovenska v členení po jednotlivých krajoch. Aj preto takýto súborný obraz memoriálnych objektov nemôže chýbať ako základ autentickej poznávacej, kultúrno-spoločenskej a výchovnej práce našich oblastných výborov SZPB.
Táto časť je veľkou inovačnou hodnotou, a to pre snahu o kompletizovanie podoby rozsiahlej sústavy týchto pamiatok a pamätihodností, pričom obsahuje aj zábery reportujúce činnosť Veľvyslanectva Ruskej federácie vo vzťahu k týmto pietnym objektom. Ťažisko tejto, možno až trojkilogramovej, knihy spočíva na obrazovej dokumentácii pomníkov, pamätníkov a pamätných tabúľ koncentrovanej na podnety a tému oslobodenia (ale aj Povstania). Iba čiastočne obsahuje smerodajné umenovedné informácie (nielen kde a k akej udalosti, ale aj) kedy pomník vznikol, kto ho vytvoril, atď. V tejto veci sa však vyskytujúaj takéto informácie, a to v súvise, ktorý je pre nás cenný – ide o memoriálne objekty Žilinského kraja. Spomínajú sa tam aj naše mená odborníkov, keďže tvorcovia kompendia čerpali z publikácie Po stopách hrdinov II. svetovej vojny vydanej v Žiline v roku 2013.
PhDr. Ladislav Skrak, tajomník Klubu umelcov,
spisovateľov a historikov pri ÚR SZPB
Súčasne sa odohrala podujatie k 80. výročiu oslobodenia Bratislavy, ktoré taktiež fotograficky zdokumentoval Dr. Ladislav Skrak: