Tvrdá kritika zľava na Michala Havrana a manipulácie o nevinnom Sorošovi

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Aj Penta má svojich „ľavičiarov“. Najznámejším je Michal Havran, ktorý si celý život pletie ľavicu s liberalizmom, ale to by sa mu dalo odpustiť – rovnako zmagorené sú mestské deti zo stredných tried aj na Západe. Ale robiť pajáca Haščákovi a písať pre SME nahnevané „revolučné“ článočky, plné vulgarizmov, ku ktorým by sa neznížil ani majster krabicového vína z Košíc Peter Schutz, to je už naozaj trápne. Čo je horšie, Havran čoraz častejšie zneužíva rasistickú kartu a to dosť hrubým spôsobom. Dnes som si preletel jeho akože výsmešný článok „Reportáž zo Sorošovej fabriky na majdany“, v ktorom opisuje fiktívne stretnutie so Sorosom. Mám k nemu niekoľko poznámok.

Havran sa cíti hrozne vtipne, keď parodizuje kritiku antiglobalistov, ktorí bojkotujú Starbucks, jednu z najnechutnejších korporácií sveta, o ktorej praktikách písala aj Naomi Kleinová, slávna kanadská progresívna teoretička (pre Havrana zrejme bububu konšpirátorka zo Zem a vek). Nuž, milý Michal, či sa ti to páči alebo nie, nadnárodné korporácie robia ťažké svinstvá, vykorisťujú ľudí, ničia prírodu a zneužívajú moc. Darmo sa tomu budeš vysmievať ako priemerní neoliberáli, skús si o tom radšej niečo prečítať od Naomi Kleinovej, Susan Georgeovej, Arundhati Royovej či Samira Amina. Možno ti ujo Haščák dovolí o tom niečo napísať aj pre SME, ak sa naňho tak sokratovsky zadívaš a zašpúliš tie pery ako skutočný intelektuál – to vieš najlepšie, to chalošov z Penty úplne roztopí.

Havran sa tiež snaží zosmiešniť predstavu, že by farebné revolúcie organizoval Soros a využíva na to klasický spôsob liberálov – však si len predstavte, ako by nejaký starý dedulo z New Yorku riadil svet. Ide o klasickú fintu, ktorej sa v teórii demagógie hovori „slamený panák“. Najskôr terč svojej kritiky pretvorím v karikatúru a potom sa tej karikatúre vysmievam. Lacné a detinské. Ale k Havranovi to patrí. On vôbec nerieši, že nejde o osobu Sorosa, ani o žiadne utajené konšpirácie, sprisahania, Foxa Muldera či reptiliánov. Ak sa niekto pýta po stope Sorosa, tak sa pýta na jeho financie, ktoré Soros dáva do liberálnych mimovládnych organizácií, ktoré šíria jeho svetonázor a pomáhajú napĺňať jeho záujmy. A to robia celkom otvorene – to nie je žiadna špekulácia.

Ak sa aktivisti z týchto liberálnych mimovládok s oduševnením zapájajú do farebných revolúcií, ako to bolo v Gruzínsku či Macedónsku, potom je na mieste otázka, do akej miery za tým stojí ich donor. Žiadne tajné sprisahania ani reptiliáni. Ale normálni chaloši a baby, ktorí žijú z grantíkov Nadácie otvorenej spoločnosti a robia to, čo sa im povie. Alebo žijú z honorárikov od Penty. Ako Havran. Bavíme sa o tejto sorte ľudí, nie o žiadnych reptiliánoch. Nepochybujem, že všetci títo oduševnení liberáli s flaušovými sačkami, štýlovými šálikmi a s brýlkami s tučným rámom, ako nosí hysterická Lucka, to všetko robia s presvedčením – ale zase, povedzme si úprimne, aj bubáky sa zídu, že áno. A mediálna podpora, letáky, transparenty a reklama na organizáciu protestov, to sa nevyrobí len z ideálov 

Zosmiešňovať otázky, do akej miery sa do farebných revolúcií zapájajú domáce či zahraničné finančné skupiny, je osobitne pikantné, ak nositelia tohto zosmiešňovania dennodenne píšu, ako Putin organizuje hybridnú vojnu v Európe. Takisto by sa dalo napísať niekoľko výsmešných článočkov, ako sme boli navštíviť Putina v Kremli a ako všade pobehovali ruskí agenti, tam Chmelár, tu Čarnogurský a pálili sme americké vlajočky a spriadali sprisahania, ako sa zbaviť Havrana a tak. Jasné, aj tak sa dá.

A môžeme sa vysmievať aj najnovšej vlne konšpiračných teórií, ako my zlí smeráci sedíme na Súmračnej v zafajčenej miestnosti, fajčíme cigáry, spriadame konšpirácie a Kaliňák za stolom s talianskou mafiou rozdáva pokyny, ako vraždiť zlých novinárov – lebo takto nejako pôsobia konšpiračné teórie denníka SME a rôznych jeho „havranov“. Nie je nič ľahšie, ako takto zosmiešňovať pravicu. Ale asi má väčší zmysel viesť normálnu racionálnu diskusiu a v tej je zrejmé, že v politike sa veci nedejú náhodne a často majú organizačnú, finančnú, mocenskú či mediálnu podporu od rôznych finančných skupín – tak, preboha, prečo je možné spomínať všetky finančné skupiny na svete, len Nadácie otvorenej spoločnosti sa nesmie nikto ani len dotknúť, lebo je okamžite zlý, bakaný konšpirátor.

A tu nastáva najklasickejšia, ale zároveň aj najzvrátenejšia obrana Sorosa zo strany liberálov. Vraj ten, kto kritizuje Sorosa, ho musí zákonite kritizovať za to, že je Žid. Panenka Mária, maj zľutovanie! Čo má, prepánajána, etnický pôvod finančného predátora, ktorý zneužíva svoje peniaze na vyvolávanie kríz, spoločné s tým, že reálne financuje liberálne mimovládky po celom svete? Keď Havran píše o „židoch“, ako v jeho paródii sedia na Piatej avenue, zneužíva tým rasizmus takým obludným spôsobom, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Miňo Mazurek. V tomto sú si s Havranom veľmi podobní. Hovoriť o rase v situácii, kedy o nej nikto iný nehovorí – to je dosť úbohé. Je to asi zhruba rovnaká forma obrany, ako keby nikto z nás nemohol kritizovať diktátora Mugabeho zo Zimbabwe, pretože by nás mohli označiť za rasistu – však Mugabe je Afričan a má inú farbu pleti. Tak predsa nemôže byť zlý! A Soros má židovský pôvod – tak pozor, nekritizovať, budete označený za antisemitu! A tombolovú cenu za najväčšieho antisemitu potom vyhráva Bibi Netanjahu, izraelský premiér, ktorý Sorosa takisto kritizuje. A samozrejme, aj nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman, ktorý Sorosa kritizuje. Aj on je asi podľa liberálnych písalkov antisemita a nechutný rasista – čo na tom, že aj on je židovského pôvodu. Cítite tú absurditu?

Ak kritizuješ Sorosa, musíš nenávidieť židov. Čo na tom, že si obdivovateľ Marxa či Fromma, filozofov židovského pôvodu. To je jedno, podľa Havrana si ako Kotleba, pretože si si dovolil spýtať sa na úlohu Nadácie otvorenej spoločnosti pri organizácii protestov. Fantastické. Prepáčte, ale takto zneužívať rasizmus dokážu iba rasisti. Ak niekto má potrebu umelo a zbytočne upozorňovať na niekoho etnický pôvod, nemá od reálnych náckov až tak ďaleko, ako by chcel. A to je aj prípad Havrana. Jeho články sú čoraz vulgárnejšie, rasistickejšie a úbohejšie. Ale Penta zjavne platí dobre, tak sa nečudujme. Miško zistil, že byť Haščákov „revolucionár“ je mimoriadne výnosné. Život píše aj smutné príbehy… Havran je jeden z tých najsmutnejších. Mne je to v zásade jedno, len nech sa, prosím, prestane označovať za ľavičiara – strápňuje tým celé ľavicové hnutie. Ďakujem.

Ľuboš Blaha

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


13 thoughts on “Tvrdá kritika zľava na Michala Havrana a manipulácie o nevinnom Sorošovi

 • 22. marca 2018 at 15:14
  Permalink

  Opäť skvelý postrech od Ľuboša. ;) aj keď podľa mňa je škoda času zaoberať sa tupými liberálmi typu Havran a spol…

  Reply
 • 22. marca 2018 at 15:45
  Permalink

  Havran vraj strápňuje celé ľavicové hnutie. A kde to „ľavicové hnutie“ vlastne je? Hľadám, hľadám a akosi nič nenachádzam. Hlavne na Slovensku …

  Reply
  • 22. marca 2018 at 15:50
   Permalink

   Hnutie je asi zle povedane, lebo hnutim sa lavica na Slovensku zial nazvat neda, na druhej strane je tu vela jednotlivcov – laviciarov, len to treba nejako spojit, snad sa to podari, snad nieco uz konecne z popola povstane

   Reply
   • 22. marca 2018 at 17:04
    Permalink

    Súhlas. Zrejme sme sa konečne zhodli na tom, že Smer nie je žiadna ľavica.

    Reply
 • 22. marca 2018 at 15:53
  Permalink

  Sereš je „hviezda“ po ktorú dovidíme. A ďalej ?

  A ďalej za ňou nie je nič ?

  „On“ ako súkromná osoba podporuje svoje súkromné organizácie, ktoré doja štátne rozpočty po celom svete. Tieto súkromné spoločnosti ovplyvňujú dianie v krajinách kde pôsobia, čo dostáva politický rozmer. Ak teda súkromná osoba ( či fyzická, či právnická ) zasahuje do politiky štátov, a keď už súkromný sektor ovplyvňuje ten verejný, potom sa pýtam, či takéto zasahovanie nevadí zahraničnej politike krajiny odkiaľ pochádza a vnútornej politike krajín v ktorých pôsobí ?

  No veď – že nevadí !

  Tu skutočne sa treba pýtať to dnes omieľané – komu dobré ?

  V čí prospech ?

  Reply
 • 22. marca 2018 at 16:12
  Permalink

  A ešte jedna vec pán Blaha. Fajn, zhodneme sa na tom, že je odôvodnené kritizovať Sorosovu sieť mimovládok, bez ohľadu na jeho pôvod. Ale vy politici by ste mali nielen debatovať a polemizovať, ale aj konať. Ste predsa vo vládnej koalícii.
  A preto mám v tejto súvislosti zásadnú otázku: prečo ste v parlamente zmietli zo stola Kotlebovou ĽSNS predložený návrh zákona o kontrole zahraničných mimovládnych organizácií? Bol v podstate kópiou amerického zákona FARA a taký istý majú aj v Rusku. Tieto zákony umožňujú kontrolu mimovládok a ich financovania. A ešte k tomu vaša vláda priklepla mimovládkam 30 miliónov.
  Tak vám to mimovládky vrátili aj s úrokami. Vlastne nielen vám ale bohužiaľ nám všetkým. Chcete to napraviť? Ale prosím skutkami, nie rečami.

  Reply
  • 22. marca 2018 at 16:53
   Permalink

   1) FARA je fajn, ak nie je katolícka. ;) Fico ak sa tlačí tvrdej jadrovej Merkelovej zadnice, tak nemôže dovoliť dvojim poslancom, čo len pomyslieť na obmedzovanie vystrájanie sorošoviek MGO, lebo by sa dostal na úroveň Orbána alebo Kačinského. To by mu znemožnilo získať teplý doživotný flek v Beruseli, lebo nemusí byť tým predsedom ústavného súdu…. :P
   2) S teroristami, ultras extrémistickými rasistami a neonacistami sa nevyjednáva a nekolaboruje. Predsa pravoverný ľavičiar nebude legitimizovať Kotlebovú ultras revúcu o bielom Slovensku, Cigánských asociáloch, Na stráž a 1488! ;)

   Reply
   • 23. marca 2018 at 12:30
    Permalink

    Veru tak. Najmä keď po „protiextrémistickej“ fico-zitnianskej novele Trestného zákona je pravoverný ľavičiar rovnako trestne stíhateľný ako pravoverný „kotlebovec“.

    Reply
 • 22. marca 2018 at 16:32
  Permalink

  No bolo že to srandy, keď sa nepredajný, militantno-pravicový denník hlieN rozvážal zdarma v štósoch po školách…
  Dnes tu máme výsledok.

  Pán Blaha – uvedomujete si vôbec mieru slobodomurárskej ( kapitalizmus-globalizácia-liberalizmus ) infiltrácie v našej spoločnosti ?

  Najskôr v mimovládnych spolkoch, a potom postupne v tlači, v kultúre a umení, v školstve, v mimoškolskej výchove a vzdelávaní, a napokon v politických stranách a cez ne aj v správe štátu vo všetkých jej úrovniach ?
  Dokonca aj príspevky na slovenskej Wikipedii (ne)prechádzajú sitom slobodomurárskeho hodnotenia !

  Prostituujúca sociálna demokracia sa tiež samozrejme podieľala na živení hada mimovládnych spolkov na hrudi vlasti.
  Dnes článočky len spred pol roka, o ústretovosti pána „precedu“ voči mimovládnej mafii vyznievajú, slovami hriňovských bačov, extraordinárne surrealisticky !

  http://www.teraz.sk/slovensko/premier-objem-eurofondov-pre-mimovlad/284404-clanok.html

  Aj Vám ?

  Jej ( SD ) zaliečanie sa mimovládnym spolkom a euro-neuro zväzáckej hydre, len aby mala pokoj pri prikrytí štátu dekou spletenou z kapitálu, politikov a „ich“ úradníkov, od úrovne štátu po najnižšiu obecnú úroveň „tých svojich“, jej zjavne nevyšla, keď jej ( takmer ) zlomila väz iná, tentoraz zrejme silnejšia medzinárodná globálna „mafia“.

  Dnes to vyzerá, že ste si vo vládnom polčase zachránili riadne odretú kožu, no som veľmi zvedavý čo budete v druhom polčase robiť aj vo vzťahu štátu voči mimovládnej tlupe a jej vplyve na ( hlavne ) štátnu tlač a vzdelávanie. Ak sociálna demokracia bude aj naďalej hrať voči mimovládnej aj európskej mafii vľúdnu a poddajnú kkk…“vílu“, bude to po tomto všetkom dobrá komédia.

  Som veľmi zvedavý či mimovládnej hydre zakrútite konečne krky, odseknete ju od školstva a vzdelávania a urobíte poriadok vo verejnoprávnej tlači tak, aby sa stala programovo a názorovo mnohostrannou a politicky nestrannou.
  A popri tom nezabudla na ľavicové témy a politiky v prospech obyčajných ľudí.
  Som veľmi zvedavý.

  Nejaké návrhy ?

  Reply
 • 22. marca 2018 at 17:51
  Permalink

  Slovo je tiež čin./Turgenev/ Hm, skutky? Robiť ľavicovú politiku na pravicovom Slovensku je asi také ľahké ako pestovať uhorky v púšti.

  Reply
 • 22. marca 2018 at 21:08
  Permalink

  Sorošovi došli peniaze. Zajtra protest v BA nebude.
  Zato smer a blaha si budú brať z našich spoločných a nikdy im nebude dosť !!!!

  Reply
 • 23. marca 2018 at 9:18
  Permalink

  Och, pán Bláha, keby ste len vedeli, koľkí mimo Smeru berú z našich spoločných peňazí: “ Vyšší plat, vyšší plat a ešte vyšší plat! Dva platy, tri platy…Nikdy nebudú mať dosť!!!!!

  Reply
 • 30. marca 2018 at 16:50
  Permalink

  Jednoducho kok.t .. ten Blaha

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *