Vakcíny proti Covid-19 sú viac nástrojom politiky než zdravotníctva

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ilustračné foto: Nicolette GeeneUnsplash

Naši čitatelia už zrejme vedia o tom, že politickým rozhodnutím vláda SR odmietla objednať od Ruska vakcínu Sputnik V. Hlavným dôvodom je to, že vakcínu zatiaľ neschválila EMA – Európska zdravotnícka agentúra (pozrite napríklad tu alebo v komentári Branislava Fábryho). Slovensko však týmto politickým postojom k vakcinácii nie je ojedinelé.
Pozrieme sa na príklady toho, že celosvetovo sa vakcinácia veľmi často a koordinovane rieši ako politický problém, nie problém zdravotnícky.

Prečo vakcína Sputnik V nie je schválená v EÚ

(zdroj)

Nie sú známe žiadne lekárske výhrady proti vakcíne Sputnik V. O tejto vakcíne dokonca zatiaľ neboli publikované žiadne informácie o závažných vedľajších zdravotných účinkoch. EMA však zatiaľ neodporučila túto vakcínu na použitie v EÚ. Dôvody sú formálne.
Pred schválením vakcíny je nutné požiadať o priebežné hodnotenie, ktoré v núdzovej situácii, akou je pandémia, umožňuje klinicky hodnotiť vakcínu priebežne počas používania. Táto procedúra umožňuje nasadiť potrebné vakcíny alebo liečivá skôr, ako prebehnú úplné klinické testy. Všetky doteraz schválené vakcíny v EÚ, sú schválené na základe tejto procedúry.

Výrobca vakcíny Sputnik V, Národné centrum epidemiológie a mikrobiológie Gamaleja, je v spore s EMA o tom, či vôbec podali žiadosť o priebežné hodnotenie. EMA tvrdí, že žiadosť nemá v systéme podanú a na svojej oficiálnej stránke vakcínu Sputnik V neeviduje v tejto fáze.


Výrobca vakcíny Sputnik V na druhej strane zverejnil záznam zo spoločného európskeho portálu, podľa ktorého žiadosť o priebežné hodnotenie podal 29. 1. 2021.

Na tieto informácie však ostro reaguje portál Atlantickej rady medium.com, ktorý za svoju misiu považuje boj proti (prevažne ruským) dezinformáciám. Ten upozorňuje na obežník EMA z roku 2015, podľa ktorého výrobcovia farmák, ktorí žiadajú o schválenie EMA, už nemajú podávať žiadosti cez spoločný európsky portál, ale výhradne cez webového klienta eSubmission Gateway.

Záverom portálu medium.com je konštatovanie, že zase raz Kremľom vlastnené médiá vypustili do sveta dezinformáciu o podaní žiadosti o schválenie EMA, ignorujú vysvetlenie EMA a formálnu chybu výrobcu.


Ani z voza, ani na voz…

(zdroj)

EMA vo svojom vysvetľujúcom stanovisku z 10. 2. 2021 neuvádza, že ruský postup neakceptuje. Jadrom oznámenia je všeobecné vyhlásenie, že EMA musí uplatňovať rovnaký postup voči všetkým výrobcom a že v priebehu vývoja dostal ruský výrobca vakcíny odporúčanie, ako má postupovať.

Z publikovaných vyhlásení nie je jasné, či EMA zámerne usmernila ruského výrobcu na nefunkčný portál alebo ruský výrobca z neznámych dôvodov nerešpektoval usmernenie, ktoré dostal od EMA. Je aj otázkou, prečo portál, na ktorom už EMA podania od roku 2015 neakceptuje, je stále funkčný.


(zdroj)

Nie sme jediní, ktorým je pozadie celej záležitosti, aj po „vysvetľujúcom“ stanovisku EMA stále nejasné. V podobnom duchu situáciu komentuje aj Politico a cituje J. Scotta Marcusa, ekonóma a experta na regulačné schvaľovanie z think-tanku Bruegel: „Ak vzájomne komunikujú, ako mohli výrobcovia urobiť takúto hrubú chybu? Nepredpokladám, že by to Rusi urobili zámerne a dezinformovali verejnosť, lebo zrejme chcú dosiahnuť schválenie vakcíny.

Politico ešte píše o neobvykle podráždenom chovaní hovorcov EMA na tlačovej besede, ktorí sa snažili na otázky novinárov na túto tému dať len nekonkrétne vyhýbavé odpovede s tým, že EMA dostáva veľa podaní a nemôžu mať o všetkom podrobný prehľad.


EÚ politizuje záležitosti okolo vakcín proti Covid-19

(zdroj)

Russia Today v tejto súvislosti cituje výrok Ursuly von der Leyden: „Bolo by dobre položiť si otázku, prečo Rusko ponúka teoreticky milióny miliónov dávok vakcíny, pričom vakcinácia ich vlastných obyvateľov prebieha zatiaľ pomaly a nedostatočne?“

Na toto vyjadrenie prudko reagovali zástupcovia stálej misie Ruska pri EÚ: Od von der Leydenovej „…je to buď pokus celú záležitosť politizovať takýmto nepodloženým a skutočne úbohým spôsobom, alebo to svedčí o chabej úrovni informovanosti takejto vysoko postavenej osoby.“ Členovia misie dodávajú, že je samozrejme najvyššou štátnou prioritou poskytnúť vakcínu svojim obyvateľom, ale Rusko ju v záujme medzinárodnej spolupráce v boji proti spoločnému ohrozeniu ponúka aj ostatným krajinám.

Russia Today uvádza, že Ursula von der Leyden za riadenie spoločného postupu EÚ čelí ostrej kritike aj na pôde EP, keď napríklad aj europoslanec Guy Verhofstadt, bývalý belgický premiér, sa vyjadril, že spôsobila „diplomatickú katastrofu“ s Britániou pri vyjednávaní o dodávke vakcín a so stratégiou očkovania utrpela „fiasko“.

Nižšie pod grafom uvádzame informácie o ďalších zásahoch politiky do očkovania

Graf kumulatívneho počtu podaných vakcín (aspoň s prvou dávkou) na 100 obyvateľov.
Izrael je rýchlosťou vakcinácie prvý na svete. Je viditeľné, že EÚ viditeľne zaostáva za Spojeným kráľovstvom aj USA. Rusko je ešte pomalšie. Údaje o vakcinácii v Rusku za posledné 2 týždne chýbajú, avšak pravdepodobne podiel zaočkovaných obyvateľov v Rusku ešte nedosiahol 2 %.

Nový škandál s vakcínou odhaľuje, že v Izraeli je režim apartheidu

(zdroj)

Napriek tomu, že Izrael má zaočkovaných už asi 90 % obyvateľov proti Covid-19, 17. 2. 2021 napísal Nick Clark pre portál Socialist Worker o škandále na hraniciach Izraela s územiami Palestíny. Izrael dlho zdržoval dodávky vakcín na Západný breh Jordánu, no hoci už aj Palestínci na Západnom brehu sa dostali ku svojim vakcínam, stále zabraňuje, aby prešli dodávky vakcín aj zo Západného brehu do pásma Gazy. Dôvody tohto zadržiavania sú formálne. Izraelské úrady zdôvodňujú, že zásobovanie Gazy je záležitosťou Palestíncov, no dodávky cez Izraelské územie podliehajú schvaľovaciemu procesu, ktorý „stále prebieha“.

Podľa mierovej zmluvy z roku 1993 mal Izrael umožniť, aby sa Palestína stala suverénnym štátom, no faktické pomery na hraniciach spôsobujú, že Palestínci sú vydaní na milosť Izraelu a ten má nad nimi plnú kontrolu.


(zdroj)

Je dobré pripomenúť, že Maďarsko si odvážnym postojom presadilo, že bude na očkovanie používať aj ruskú vakcínu Sputnik V, a to aj bez schválenia od EMA.

Maďarský farmaceutický regulátor povolil tiež použitie čínskej vakcíny od firmy Sinopharm, ktorej niekoľko stotisíc dávok má Maďarsko dostať ešte v tomto mesiaci. Čínska vakcína tiež nie je zatiaľ schválená EMA.


Politika veci len zhoršuje

(zdroj)

Poľský denník The First News píše o nespokojnosti poľskej vlády so spoločnou európskou politikou zaobstarávania vakcín pre členské krajiny. Píše o tom, že poľský premiér Tadeusz Morawiecki musí vyvíjať značný tlak na Európsku komisiu.

Celkom bez servítky sa vyjadril poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski pre Radio Zet: „V januári sme postupovali veľmi rýchlo a všetko vyzeralo bez problémov, ale teraz žiaľ, musím povedať, že tá spoločná nákupná politika EÚ bude sčasti zodpovedná za to, že v Európe budeme mať tretiu vlnu.“


Politikou si situáciu zhoršila aj Ukrajina. Nový režim po vyhnaní prezidenta Janukoviča prijal ústavný zákon, že je na Ukrajine zakázané distribuovať lieky, ktoré vyrába „agresor“, čím sa fakticky myslí Rusko. Aj keď vláda Ukrajiny by mala záujem o vakcínu Sputnik V, na základe tohto zákona nesmie ani prijať žiadosť o jej schválenie pre Ukrajinu.

Ukrajinský portál tiež upozorňuje na veľkú nerovnosť medzi krajinami sveta. Očkovať sa zatiaľ začalo len v najbohatších krajinách a je asi 130 krajín na svete, ktoré nedostali k dispozícii zatiaľ ani jednu dávku. Napríklad skoro celá Afrika je úplne bez vakcín.


Ide o legitimitu EÚ

(zdroj)

Tyler Cowen, profesor ekonómie na Univerzite George Masona, napísal pre Bloomberg Opinion, že teraz sa prakticky celá politika točí okolo vakcín. A aj keď, pri porovnaní medzi prístupmi USA a EÚ, Trumpova politika zožala veľa kritiky, EÚ je na tom vari ešte horšie, už len preto, že nemá k dispozícii žiadnu vlastnú kvalitnú vakcínu a je úplne odkázaná na dovoz. Európania vidia, kde všade vo svete sa očkuje a ako to pomáha otvárať ekonomiku a to pôsobí veľmi deprimujúco.

V hre nie je nič menšie ako legitimita EÚ. Ak EÚ zlyhá v tejto najvýznamnejšej kríze, ktorú zažila táto generácia, veľa legitimity jej už neostane. Jej kolaps potom nemusí prísť ako dominová séria Brexitov. Namiesto toho môžu národné štáty pochopiť, že v podstatných veciach je nutné EÚ proste ignorovať.


EÚ nebude môcť vo veci vakcín jednať s Ruskom ako nezávislá entita

(zdroj)

Jednanie vrcholných európskych politikov voči Rusku, vrátane výrokov Ursuly van der Leyden, neostalo v Rusku bez odozvy. Minister zahraničných vecí, Sergej Lavrov, sa 19. 2. 2021 vyjadril:

„Je málo pravdepodobné, že dovolíme, aby vo veci výroby vakcín EÚ ako Bruselská inštitúcia vstúpila do priamych vzťahov s našimi inštitúciami. Skôr je pravdepodobné, že budeme jednať priamo s výrobcami, napríklad Astra Zeneca, ako sa to deje už teraz.“

Lavrov tiež komentoval, že reakcia Západu je neprimeraná a nevhodná. Rusko si je vedomé, že vakcína Sputnik V je jedna z najlepších na trhu, ak nie celkom najlepšia. Je čoraz viac žiadaná a tým, že si podmaňuje trh, prispieva aj k vyššej reputácii Ruska na medzinárodnej scéne.

Treba zdôrazniť ďalšiu dôležitú vec. Keď sme pred pár dňami o tejto veci hovorili na pôde OSN, generálny tajomník Antonio Guterres apeloval na krajiny, ktoré majú vakcínu alebo majú dosť peňazí, aby si ju kúpili, aby nezabúdali na chudobnejšie krajiny. A v tejto situácii nás budú obviňovať, že chceme zo situácie vytĺkať geopolitické výhody tým, že ostatným krajinám poskytneme svoju vakcínu! Ide už o bežnú vec, že si Západ takto protirečí a musím povedať, že na túto diskusiu bol Západ slabo pripravený.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Vakcíny proti Covid-19 sú viac nástrojom politiky než zdravotníctva

  • 8. marca 2021 at 18:35
    Permalink

    Rusofóbna časť elity nevyberane a nechutne zaútočila na dovoz vakcíny Sputnik. Aj napriek tomu si Sputnik získava dôveru na Slovensku. Ukázalo sa, že Vakcína v sebe nesie okrem tekutiny aj dôveryhodnosť ku krajine jej pôvodu. Ľudia sa spravidla nerozhodujú len na základe informácií z médií hlavného prúdu. Aj keď získajú nejaké fakty a argumenty, vždy majú tendenciu rozhodovať sa na pozadí svojich emócií. Nakoniec, aj špičkoví experti sa vo veľkej miere riadia nielen podľa získaných dát, ale často sa nechajú viesť podľa svojej intuície. Sociologický prieskum agentúry Focus potvrdil, že mnohí Slováci pri slove Sputnik prežívajú pozitívnu emóciu.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *