VIDEO A FOTOGALÉRIA: Ľuboš Blaha o udalostiach roku 1968 v celosvetových kontextoch: Vojna vo Vietname, protesty a krv

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Keď pozerám seriál Minútu po minúte, ktorým si redakcia SME pripomína 21.august 1968, možno by sa patrilo pripomenúť aj trochu širší kontext toho historického obdobia – len aby sa nezabúdalo:

Január 1968: Americká armáda, ktorá už roky plieni Vietnam, sa dostáva do defenzívy po tom, čo vietnamskí komunisti začali s ofenzívou Tet. Americký generál Westermorelanf žiada totálne zničenie Vietnamu, prenesenie vojny do Kambodže a Laosu a použitie jadrových zbraní.

Február 1968: Americká armáda kompletne zničila 35-tisícové mestečko Ben-Tre, tisíce ľudí zhoria zaživa po použití napalmu, strašnou smrťou umierajú ženy a deti. Predstaviteľ americkej armáda prednesie pamätnú vetu: „Jediný spôsob ako zachrániť Ben-Tre pred komunistami je zničiť ho.“

Marec 1968: Vo vietnamskej dedinke My Lai bol spáchaný jeden z najobludnejších vojnových zločinov americkej armády – povraždených bolo 500 neozbrojených detí a žien, ďalšie ženy a deti boli surovo znásilnené a znetvorené. Američania nevinné obete mučili a zohavovali.

POZRI AJ: Vladimír Manda pripomína výročie masakru v Mỹ Lai

Apríl 1968: Rasizmus v americkej spoločnosti dosiahol nový vrchol – zavraždený bol Martin Luther King, afroamerický líder, ktorý bojoval za rovnosť a odmietal kapitalizmus a vojnu. V ten istý mesiace nemecké médiá Axel Springier rozpútajú agresívnu kampaň proti lídrovi študentského hnutia Rudi Dutschkemu, ktorého noviny žiadajú zlynčovať. Na výzvu zareaguje pomätenec v Berlíne, ktorý Dutschkeho postrelí pred lekárňou, kde Dutschke nakupuje lieky pre svoje deti. Dutschke našťastie prežil, ale už nikdy sa zo svojich zranení nepozviecha.

Máj 1968: Vo Francúzsku naplno prepukla študentská revolúcia, mladí ľudia zaplavili ulice a bojujú proti vláde, proti vojne vo Vietname, ako aj proti kapitalizmu. Francúzsko sa ocitá na pokraji občianskej vojny a dôjde k brutálnym zásahom polície a armády. Študentské rebélie sú krvavo potlačené.

Jún 1968: V Paríži, západnom Berlíne a Ríme vrie študentské hnutie proti vojne, ktoré zachváti celú západnú Európu. V USA mladí ľudia demonštrujú prakticky každý deň a volajú známy pokrik na prezidenta Johnsona: „koľko detí si dnes zavraždil?!“

August 1968: Vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Reakcia západných vlád je vlažná a už o niekoľko týždňov Washington a Bonn ponúkne Moskve nové obchodné dohody a pôžičky.

Americká vojna vo Vietname ďalej pokračuje a denne sú masakrované tisíce ľudí. Po celej Európe prebiehajú brutálne zákroky proti študentom, obzvlášť kruté zásahy s desiatkami mŕtvych sa odohrajú v Mexiku, brutálne strety s políciou sú hlásené aj z Japonska.

POZRI AJ: Zrod novej ľavice a pokus o reformu socializmu

V americkej vojne vo Vietname zomrie približne dva milióny ľudí, z toho okolo stotisíc detí.

Toľko k roku 1968 a mierumilovných dobrotivých Američanoch a západných mocnostiach. Seriál mesiac po mesiaci na dnešný deň ukončujem, ďakujem za pozornosť.

Ľuboš Blaha, 21. 8. 2018

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “VIDEO A FOTOGALÉRIA: Ľuboš Blaha o udalostiach roku 1968 v celosvetových kontextoch: Vojna vo Vietname, protesty a krv

 • 21. augusta 2019 at 16:51
  Permalink

  Tak o tom som už počul, ale v “ našich“masovo ohlupovacích médiach sa o tom nedočítate ani nedopočujete a tobôž nedovidíte. Veď to je nedemokratické , konšpiračné a rasistické o tom hovoriť a písať. So Spojenými štátmi na večné veky a nikdy viac. Houng, Amen.

  Reply
  • 22. augusta 2019 at 7:33
   Permalink

   Ani sa niet čo čudovať, že sa o týchto protestoch vo svete nedočítate, veď aj keď niečo napíšete, bdelému oku demokratickej cenzúry to neujde a tak sa pravda demokraticky vymaže…

   Reply
 • 22. augusta 2019 at 6:56
  Permalink

  Vďaka Luboš, ani som netušil, že toľko zverstva napáchali USA a ich spojenci. Také demokratické. Hnus.

  Reply
 • 22. augusta 2019 at 7:26
  Permalink

  Je veľmi potrebné písať aj o týchto udalostiach, pretože sa na ne zabúda a história sa vysvetľuje účelovo tak, aby to vyhovovalo dnešnej oficiálnej propagande.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *