VIDEO A FOTOGALÉRIA: Ľuboš Blaha o udalostiach roku 1968 v celosvetových kontextoch: Vojna vo Vietname, protesty a krv

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Keď pozerám seriál Minútu po minúte, ktorým si redakcia SME pripomína 21.august 1968, možno by sa patrilo pripomenúť aj trochu širší kontext toho historického obdobia – len aby sa nezabúdalo:

Január 1968: Americká armáda, ktorá už roky plieni Vietnam, sa dostáva do defenzívy po tom, čo vietnamskí komunisti začali s ofenzívou Tet. Americký generál Westermorelanf žiada totálne zničenie Vietnamu, prenesenie vojny do Kambodže a Laosu a použitie jadrových zbraní.

Február 1968: Americká armáda kompletne zničila 35-tisícové mestečko Ben-Tre, tisíce ľudí zhoria zaživa po použití napalmu, strašnou smrťou umierajú ženy a deti. Predstaviteľ americkej armáda prednesie pamätnú vetu: „Jediný spôsob ako zachrániť Ben-Tre pred komunistami je zničiť ho.“

Marec 1968: Vo vietnamskej dedinke My Lai bol spáchaný jeden z najobludnejších vojnových zločinov americkej armády – povraždených bolo 500 neozbrojených detí a žien, ďalšie ženy a deti boli surovo znásilnené a znetvorené. Američania nevinné obete mučili a zohavovali.

POZRI AJ: Vladimír Manda pripomína výročie masakru v Mỹ Lai

Apríl 1968: Rasizmus v americkej spoločnosti dosiahol nový vrchol – zavraždený bol Martin Luther King, afroamerický líder, ktorý bojoval za rovnosť a odmietal kapitalizmus a vojnu. V ten istý mesiace nemecké médiá Axel Springier rozpútajú agresívnu kampaň proti lídrovi študentského hnutia Rudi Dutschkemu, ktorého noviny žiadajú zlynčovať. Na výzvu zareaguje pomätenec v Berlíne, ktorý Dutschkeho postrelí pred lekárňou, kde Dutschke nakupuje lieky pre svoje deti. Dutschke našťastie prežil, ale už nikdy sa zo svojich zranení nepozviecha.

Máj 1968: Vo Francúzsku naplno prepukla študentská revolúcia, mladí ľudia zaplavili ulice a bojujú proti vláde, proti vojne vo Vietname, ako aj proti kapitalizmu. Francúzsko sa ocitá na pokraji občianskej vojny a dôjde k brutálnym zásahom polície a armády. Študentské rebélie sú krvavo potlačené.

Jún 1968: V Paríži, západnom Berlíne a Ríme vrie študentské hnutie proti vojne, ktoré zachváti celú západnú Európu. V USA mladí ľudia demonštrujú prakticky každý deň a volajú známy pokrik na prezidenta Johnsona: „koľko detí si dnes zavraždil?!“

August 1968: Vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Reakcia západných vlád je vlažná a už o niekoľko týždňov Washington a Bonn ponúkne Moskve nové obchodné dohody a pôžičky.

Americká vojna vo Vietname ďalej pokračuje a denne sú masakrované tisíce ľudí. Po celej Európe prebiehajú brutálne zákroky proti študentom, obzvlášť kruté zásahy s desiatkami mŕtvych sa odohrajú v Mexiku, brutálne strety s políciou sú hlásené aj z Japonska.

POZRI AJ: Zrod novej ľavice a pokus o reformu socializmu

V americkej vojne vo Vietname zomrie približne dva milióny ľudí, z toho okolo stotisíc detí.

Toľko k roku 1968 a mierumilovných dobrotivých Američanoch a západných mocnostiach. Seriál mesiac po mesiaci na dnešný deň ukončujem, ďakujem za pozornosť.

Ľuboš Blaha, 21. 8. 2018

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “VIDEO A FOTOGALÉRIA: Ľuboš Blaha o udalostiach roku 1968 v celosvetových kontextoch: Vojna vo Vietname, protesty a krv

 • 21. augusta 2019 at 16:51
  Permalink

  Tak o tom som už počul, ale v “ našich“masovo ohlupovacích médiach sa o tom nedočítate ani nedopočujete a tobôž nedovidíte. Veď to je nedemokratické , konšpiračné a rasistické o tom hovoriť a písať. So Spojenými štátmi na večné veky a nikdy viac. Houng, Amen.

  Reply
  • 22. augusta 2019 at 7:33
   Permalink

   Ani sa niet čo čudovať, že sa o týchto protestoch vo svete nedočítate, veď aj keď niečo napíšete, bdelému oku demokratickej cenzúry to neujde a tak sa pravda demokraticky vymaže…

   Reply
 • 22. augusta 2019 at 6:56
  Permalink

  Vďaka Luboš, ani som netušil, že toľko zverstva napáchali USA a ich spojenci. Také demokratické. Hnus.

  Reply
 • 22. augusta 2019 at 7:26
  Permalink

  Je veľmi potrebné písať aj o týchto udalostiach, pretože sa na ne zabúda a história sa vysvetľuje účelovo tak, aby to vyhovovalo dnešnej oficiálnej propagande.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom