VIDEO: Igor Melicher o budúcnosti automobilového priemyslu na Slovensku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

VYSOKÉ MZDY = EKONOMIKA S VYSOKOU PRIDANOU HODNOTOU

Priatelia, v tomto videu reagujem na to čo sa deje v automobilovom priemysle na Slovensku posledné dni a nie je to pozitívne. Volkswagen sa rozhodol prepustiť časť zamestnancov a naznačil, že pri prechode na výrobu elektromobilov to nemusí byť posledné prepúšťanie. Vláda sa na druhej strane snaží urobiť všetko pre to, aby tu túto nadnárodnú automobilku udržala, aj za cenu ďalších veľkých stimulov. Je len otázkou času, kedy začnú rovnako rozmýšľať aj ďalšie automobilky, ktoré sú u nás a bez práce tak ostanú tisícky ľudí.

Musíme sa pripraviť na to, že Slovensko nebude vždy autmobilovou veľmocou a raz sa tento pilier našej ekonomiky môže výrazne oslabiť. Je preto treba začať pracovať na novom type ekonomiky, na ekonomike s vyššou pridanou hodntou, ktorá generuje vyššie mzdy a stabilnú zamestnanosť. Viem, že sa to nedá urobiť zo dňa na deň. Ale postupnými krokmi môžeme spoločne prísť k veľkým cieľom.

Môj návrh a riešenie VO VIDEU.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “VIDEO: Igor Melicher o budúcnosti automobilového priemyslu na Slovensku

 • 23. apríla 2019 at 0:24
  Permalink

  Takže sa nám konečne zobúdzate, mládež naša…Mladí sociálni demokrati mohli spolu s národohospodármi z pracovnej skupiny Ekonomická demokracia v roku 2012 pripraviť pre politického víťaza volieb alternatívne možnosti ako investovať na Slovensku, aby sme prekonali tú koloniálnu monokultúru automotive….nebol záujem….
  Ešte aj predstaviteľa Strany Vzdor-Strana práce Stana Pirošíka vysmievala verejnosť vo voľbách 2016, že čo to tára, že by pretransformoval napríklad automobilku KIA na výrobu trolejbusov…a my dnes na Slovensku nevyrábame žiadne užitočné dopravné prostriedky pre verejnú dopravu, všetko dovážame – ale luxusné autá nám poza chrbát vyvážajú korporácie bez zaplatenia jediného centa za vývoz! …A teraz prišli na to, že už toľko vyrábať nepotrebujú…ono ešte príde chvíľa pre obsadenie fabrík a vytvorenie Coopindustrií, len už to nebude elegantné a bude to boj…

  Reply
 • 23. apríla 2019 at 0:43
  Permalink

  No a pracovať „na novom type ekonomiky, na ekonomike s vyššou pridanou hodnotou, ktorá generuje vyššie mzdy a stabilnú zamestnanosť“? Neskoro, mládenci…Onoho času podpredseda vlády SR v Smere SD D.Čaplovič, ktorý bol menovaný i za podpredsedu pre „znalostnú ekonomiku“ (vtedy to deformovane, pretože tomu nerozumel, volal „vzdelanostná ekonomika“) vyprával, aké zázraky Slovensko dosiahne cez vedu, cez IT, cez „apky“ inovačných firiem…. priatelia, on už je na dôchodku a žiadna taká ekonomika tu nie je…pretože harcovníci z priemyslu a výroby vám potvrdia, že najprv musíte mať k tomu výskum, potom overenie cez pilotnú prevádzku, potom certifikáciu a odobrenie odberateľmi cez poloprevádzku, -a keď toto všetko zvládnete, potom môžete zahájiť výrobu naplno: ak máte dobré finančné krytie a zorganizovaný celý priebeh výroby a predaja. Alebo si myslíte, že slovenské Aeroauto, či slovenský vynález lieku na rakovinu skončili v koši ozaj iba pre „nepriazeň“ nadriadených?
  Mladí majú právo snívať: my máme právo ich usmerniť. Po automotive fabrikách tu zostane kopec neporiadku, množstvo nezamestnaných – a dúfajme že tí zahraniční sa poberú domov a nebudú sa tu potulovať, zostane tu bývalá orná pôda, ktorú z betonu nebude mať kto rekultivovať, zostane tu poškodené životné prostredie….o tomto – o následkoch tej skazy bude potrebné uvažovať primárne….

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *