Vladimír Manda: Armáda nezamestnaných bude dôsledkom kapitalistického využívania automatizácie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Filozof Vladimír Manda v súvislosti s 200. výročím narodenia Marxa reaguje na článok: „Západ skončí takým krachom, že sa vrátia komunisti. Ľudia zmetú mocných, dajú vládu červeným. Tvrdá predpoveď z vysokých miest“ s citátmi guvernéra britskej centrálnej banky Marka Carneyho:

Je pekné, že guvernér britskej národnej banky predpovedá návrat Marxa na spoločenskú scénu v predvečer jeho 200. výročia narodenia. Súčasne ale nemá pravdu v tom, že to bude spôsobené automatizáciou výroby. Guvernér si myslí, že dnes sme z hľadiska vedomostí na úrovni počiatku 19. storočia, kedy hnutie textilných robotníkov (luddizmus) ničilo stroje v domnení, že sú to stroje, ktoré človeku uľahčujú prácu a zvyšujú produktivitu, ktoré ich pripravujú o prácu. Dnes sme poučení Marxom a vieme, že armáda nezamestnaných nebude dôsledkom zavádzania automatizácie do výroby, ale to bude dôsledkom kapitalistického spôsobu využívania automatizácie, t.j za účelom dosahovania ziskov. Lebo takýto spôsob využívania pokroku v technike namiesto toho aby viedol k všeobecnému skracovaniu pracovného času a narastaniu voľného času pre všetkých pracujúcich, vedie paradoxne na jednej strane k predlžovaniu času odchodu do dôchodku tých, ktorí majú prácu a súčasne na druhej strane akumuluje armádu nezamestnaných. Zisk a potreby ľudského života sa tu začínajú vzájomne vylučovať.

Reaguje aj Juraj Janošovský:


Vladimír Manda, autor je filozof

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Vladimír Manda: Armáda nezamestnaných bude dôsledkom kapitalistického využívania automatizácie

 • 30. apríla 2018 at 12:01
  Permalink

  Zdravím zdejší příznivce.

  Názor guvernéra britské CB nesdílím, poněvadž světová finanční oligarchie má svou klíčovou oporu v ruské CB v osobě Elvíry Nabiullinové. Rusko tak skrze finanční sektor mezinár. politiky slouží jako trojský kůň proti svět. levici, bohužel. Putinova ideologie je tvrdě antisociální a antisovětská.

  Je proto naprosto naivní snaha předsedy KSRF G. Zjuganova, když si myslí, že jeho poslední dopis V. Putinovi v souvislosti s každoročním bedněním mauzolea V.I. Lenina na Den vítězství 9.5. nalezne sebemenší odezvu. Ani náhodou. Slepá víra nejen G. Zjuganova, ale i ruského národa, že ne kandidát na ruského prezidenta Pavel Grudinin, ale jen a pouze oligarcha Vladimír Putin spasí Slovany, je pro svět. levici likvidační.

  Obecně je tragické to, že levice podlehla ekonomismu ve svých vztazích, tj. osobní prospěch poslanců, např. KSČM, je důležitější než samotná její politika, o jejím programu ve stylu ČSSD II raději ani nemluvě. Nedávný 10. sjezd českých komunistů se zakonzervováním zhoubného vlivu předsedy V. Filipa s J. Dolejšem a odvalením J. Skály z vedení strany je toho trag. dokladem.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *