Výročie otvorenia mostu Slovenského národného povstania, k životu ho uviedol Gustáv Husák

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Most SNP 1972

Jalal Suleiman na sociálnej sieti: K 28. Výročiu SNP za prítomnosťi Gustáva Husáka, vtedajšieho generálneho tajomníka KSČ pokrstili tento most. Most SNP sa stal dominantou Bratislavy a stále je! Dnes sa chystáme oslavovať 67. Výročie toho istého povstania a sa pýtam s čím sa chcú chváliť títo gauneri dediči farebnej revolúcie z roku 89?

Otvorenie mosta v Bratislave sa udialo v sobotu, 26. augusta, ako manifestácia na počesť 28. výročia Slovenského národného povstania. Ešte tri dni po slávnostnom odovzdaní nepôjdu po vozovke bratislavského Mostu SNP autá. Prvý deň – nedeľu – Bratislavčania využili. Most sa len tak hemžil chodcami.

Medzi vzácnymi hosťami pri tejto významnej udalosti bol aj generálny tajomník ÚV KSČ dr. Gustáv Husák. Manifestáciu otvoril člen Predsedníctva ÚV KSS, vedúci tajomník MV KSS v Bratislave Gejza Šlapka.

V zastúpení organizácií zúčastnených na výstavbe tohto impozantného diela, podal riaditeľ n. p. Doprastav v Bratislave, ktorý bol generálnym dodávateľom stavby Ing. Dušan Miklánek, čestné hlásenie generálnemu tajomníkovi ÚV KSČ Gustávovi Husákovi o dokončení stavby.

Hlavný prejav na manifestácii predniesol generálny tajomník ÚV KSČ dr. G. Husák. Zároveň odhalil pamätnú tabuľu na pilieri estakády nového mosta. Súdruh Husák potom prestrihol pásku a odovzdal nový most do používania.

Most SNP začali stavať v roku 1967. Cestnú premávku na ňom začali už v roku 1972. Kompletne ho dokončili aj s kaviarňou Bystrica (v 80 m výške týčiacou a točiacou sa tanierovitou stavbou) v roku 1974. Dĺžka mosta (spojitý oceľový nosník) je 432 m, dĺžka cesty premostenia je 303 m a šírka mosta je 21 m.

colorovane
[zdroj a text: vtedy.sk]

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Výročie otvorenia mostu Slovenského národného povstania, k životu ho uviedol Gustáv Husák

  • 17. októbra 2021 at 16:46
    Permalink

    Na otvorenie mosta si pamätám, bol som ako študent pri tom. Množstvo prítomných počúvalo prejav G. Husáka, vtedy ešte nie prezidenta, ktorý u verejnosti požíval posledné zvyšky popularity spred okupácie r. 1968. V jednej chvíli sa Husák pochválil, že r. 1946 otváral aj zrekonštruovaný Starý most (vtedy Most Červenej armády) a ukázal rukou na starý most, ktorý mal v dohľade. A vtedy masa ľudí, ktorí stáli čelom k tribúne a chrbtom ku starému mostu, sa otočila a s „úžasom“ hľadela na starý most, akoby ho videla prvýkrát. Bola to prirodzená reakcia na Husákove slová, ale mne vtedy pripadala úsmevná a utkvela mi v pamäti.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *