Vyžili by zamestnávatelia z minimálnej mzdy, ktorú navrhujú?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ilustračné foto: Christian DubovanUnsplash

Od jedného z našich pravidelných čitateľov sme dostali mailom komunikáciu pána Pavla Húšťavu s podpredsedom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR. AZZZ je v rokovaní s MPSV o zmrazení minimálnej mzdy a podporujú nápad ministerstva o „štartovacej minimálnej mzde“.

Poznámka redakcie:
Pána Húšťavu, samozrejme, táto odpoveď nestačila a nižšie uvádzame pokračovanie. Na tomto mieste však chceme upozorniť na niekoľko vecne a logicky nepoctivých trikov, ktoré liberálny hlavný prúd bežne používa pri argumentácii o podobných sociálnych otázkach.

1. Hneď na úvod chce pán Karlubík pána Húšťavu zneistiť a zhodiť otázkou o ekonomickom vzdelaní. Položená otázka nebola úzko odborná, je to legitímna otázka každého pracujúceho a na jej zodpovedanie nie je potrebné ekonomické vzdelanie. Po takomto úvode je jasné, že odpoveď nebude vecná a poctivá.

2. Pán Karlubík tvrdí, že minimálna mzda má dokázané negatívne ekonomické dôsledky na celé hospodárstvo. Pred nejakým časom nám na stránkach DAV DVA povedal Nick Hanauer, že to nie je pravda. Darmo budú liberáli tvrdiť, že ich názor je väčšinový a podporuje ho väčšina akademických ekonómov, ak sa nájde aspoň jeden vierohodný fakt, ktorý ich názor vyvracia, tak v slušnej kriticky mysliacej spoločnosti majú smolu.

3. Okrem toho, pán Karlubík použil nepoctivú fintu, o ktorej sme si písali tu, a to: vydáva svoj názor za fakt, ktorému sa druhá strana musí podriadiť. Nie, nemusí!

4. Rozklikol som si link pána Karlubíka na video, v ktorom „renomovaní ekonómovia“ majú pánovi Húšťavovi vysvetliť, ako to je s minimálnou mzdou. To je zlý vtip! Je to video občianskeho združenia INESS a títo chlapci v žiadnom ohľade nie sú renomovanejší ani erudovanejší ako spolupracovníci nášho občianskeho združenia DAV DVA.

5. Nech sa pán Karlubík nehnevá, ale keď tvrdí, že zamestnávatelia majú záujem zamestnávať hlavne kvalitných a dobre zaplatených zamestnancov a práve preto chcú, aby zákonom predpísaná minimálna mzda bola čo najnižšia… Som jediný, kto v tom vidí logický rozpor?

6. Na záver (hoci to nie je posledné, čo sa dá pánovi Karlubíkovi vytknúť) ešte jeho argumentácia grafom. Ako pre hlupáka. Červená čiara (minimálne mzdy) ide nahor, modrá čiara (priemerná mzda) ide nadol. Vidí každý.
Až na to, že tento graf je nekorektný. Os y je v percentách a zobrazuje rast. Priemerná mzda je na Slovensku asi dvojnásobok minimálnej, takže v absolútnom vyjadrení po celé tie roky rástla priemerná mzda skoro o dvojnásobnú čiastku oproti minimálnej.
Že nás má pán Karlubík za hlupákov všetkých je vidieť na tom, že aj ten posledný „pokles“ modrej krivky je stále v pluse 2 %, čiže aj v roku 2020 priemerná mzda rastie. Neklesá, ako bohorovne vyhlasuje on.
A to napriek koronakríze. Lebo je nepochybné, že problémy so zamestnanosťou v roku 2020 nespôsobil rast minimálnej mzdy, ale ekonomická kríza súvisiaca s pandémiou. Hrušky s jablkami.
Priatelia, nedajme sa!
Nedajte sa, rovnako ako pán Húšťava, a my v DAV DVA sa vám budeme snažiť pomáhať.

Poznámka redakcie:
Pán Karlubík, podobne ako to robia liberáli, neodpovedá na položené otázky a stále hrá pokazenú platňu o nekorektnom grafe a vymyslených zákonitostiach.
Jeho riešenie pre slabo zarábajúcich zamestnancov – aby si našli ďalšie jedno-dve zamestnania je cynické a arogantné, no nepriamo tak odpovedal na pôvodnú otázku pána Húšťavu – ani on by z takejto minimálnej mzdy nevyžil a nebol by s ňou spokojný.
Odkaz na MPSVaR, ktoré by malo problémy nevyžitia z minimálnej mzdy riešiť sociálnou politikou, je znovu cynické a arogantne nelogické. Veď práve minimálna mzda je jedným z nástrojov sociálnej politiky štátu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


5 thoughts on “Vyžili by zamestnávatelia z minimálnej mzdy, ktorú navrhujú?

 • 24. júla 2020 at 21:15
  Permalink

  Ono sa uz prejavilo. Kapka mu na karbid. ma dobry plat VEGETUJE a hlupaci nech dru. A MMFond nech si strci do ZADNICE. Ten nas Do……bal. S Bankami a korporaciami a Vlastizradcami.

  Reply
 • 26. júla 2020 at 11:35
  Permalink

  Dávať do súvisu makroekonomiku a minimálnu mzdu, ktorú poberajú cca 3% zamestnancov v našom hospodárstve, je dosť nelogické, zavádzajúce a marginálne. Väčšinou sa k minimálnej mzde pridávajú čierne peniaze, týmto zamestnávateľ optimalizuje odvody. Na Slovensku sa nepotvrdilo, že rastom minimálnej mzdy klesá zamestnanosť. S pánom podnikateľom by bolo ďaleko zmysluplnejšie diskutovať o dani z finančných transakcií, o daňových podvodoch a rajoch o narastajúcich rozdieloch v príjmoch a majetku. Pán podnikateľ asi nepozná pojem – Mentálne otroctvo.

  Reply
 • 26. júla 2020 at 16:36
  Permalink

  Viesť osobnú korešpondenciu s ľuďmi, ktorí sú práve vo funkcii, o takýchto politicko- sociálnych témach, je asi tak zbytočné, ako keby niekto poslal osobný list tete Čaputovej (kým je vo funkcii), či by nechcela tú „skládku čo vybavila“ posunúť zas o ulicu v Pezinku ďalej, lebo vám smrdí…no čo by chudera asi odpovedala? A čo má chudák podpredseda AZZZ odpovedať na veci, ktoré sám nezmení a dokonca sa drží „zarite“ aby neprišiel o dobre platenú funkciu v Asociácii? Jeho názor nie je totiž podstatný ani preň, ani pre jeho funkciu. Hlása, čo iní po ňom žiadajú.
  A tak, keďže je pre každého vlastníka mzda jeho pracovníka iba „nákladom“, potrebuje ten náklad presne ekonomicky minimalizovať. On sa nezaoberá, či z toho niekto vyžije…tým sa má zaoberať niekto v zákonodárnom zbore v NRSR i vo výkonnom orgáne, akým je vláda – a vláde by mal niekto zodpovedný pozbierať podklady zo života a analyzovať ako usporiadať limity mzdy. Lebo – a to sa predsa ukázalo aj počas amerických vajataní o riešení ekonomickej krízy, len Keynes dokázal praktickými návrhmi poradiť ako „naštartovať“ ich ekonomiku, keď potvrdil, že zvýšené náklady vo verejných objednávkach a poriadne mzdy rozbehnú SPOTREBU tovarov a hlad po nových investíciách a tým zdvíhajú rast ekonomiky.
  Minimálna mzda, to je štátny nástroj riadenia, takže obracať sa na zástupcov „lobystov“ -teda zamestnávateľov, nemá význam. A mimochodom, ODBORY sú kde? …

  Reply
 • 26. júla 2020 at 19:59
  Permalink

  Už sa raz takto blysla pani z KDH… ale neprešlo ani pár dní… a už je kvičalo prasa v bruchu. Ale stále sedí v politike a „rozumuje“. Toto znevažovanie práce začalo už pri modernizácii pojmu v angličtine (čo sme ako idioti prijali)….. human resources….. ľudské zdroje…. HRM human resource management…. R.U.R. bolo napísané už pred mnohými desaťročiami, ale stáva sa to stále aktuálnejšie. A predpokladám, že aj Železná päta (Iron heel) v knižniciach ťažko nájsť. Ak by to začal Blaha citovať, tak sa prokurátor HONZ zas prebudí a vyštartuje s kukláčmi (ešte dobre že nie je pri moci aj Lipšic, ten by dodal aj vodné delo aj keby nehorelo)-.

  Reply
 • 27. júla 2020 at 11:35
  Permalink

  KVAPKÁ. Nauč sa po SLOVENSKY.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *