WhoTF MH17 – súkromný detektív pozná aj (správne) mená!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Lebo v hlavnom prúde sa nedozviete…

V predchádzajúcich dvoch častiach sme sa sústredili na Vladimíra Cemacha – Rusa z Donbasu, ktorý je pre JIT identifikovaný ako kľúčový svedok, ktorý by mal vedieť kto, kde, kedy a ako. Či naozaj vie, nie je isté, a nechávam na vás, aby ste si o tom mysleli svoje.

Existuje však aj iný človek, ktorý tvrdí, že vie, ale JIT ho nepochopiteľne ignoruje.

Je to nemecký súkromný detektív Josef Resch.

Mnohí si možno položíte otázku, kde sa tu odrazu zobral nejaký nemecký detektív po piatich rokoch od katastrofy. Jeho existenciu však zakrýva len ignorancia hlavného prúdu. Josef Resch dáva o sebe vedieť prakticky od samého začiatku, keď sa vyskytli pochybnosti o prvej verzii priebehu katastrofy, ktorú hlavný prúd opakuje stále dokola.

Na tému pátrania po príčinách pádu MH17 má Josef Resch vlastnú internetovú stránku „wifka“ (názov Reschovej detektívnej kancelárie), kde je uvedená jeho kompletná korešpondencia s právnikmi JIT, poslancami holandského parlamentu, Bundestagu, aj s premiérmi zainteresovaných krajín. O pátraní ohľadom  MH17 a o svojom poslaní vydal aj knihu „Gefahr is mein Beruf“ (Nebezpečenstvo je moje povolanie). Názov knihy sa v plnej miere týka aj pátrania po páchateľoch MH17. Josef Resch uviedol, že sa stal obeťou šikany medzinárodných policajných orgánov a stále sa do istej miery cíti ohrozený. Aj kvôli tomu sa snaží o primerané zverejnenie svojich informácií a aj o to, aby sa v žiadnom prípade nestratili do zabudnutia. Opakovane preto deklaruje svoju vôľu vystúpiť ako svedok pri plánovanom procese, ktorý má začať na jar budúceho roka.

Čo vlastne Josef Resch má a čo ponúkol na preštudovanie JIT?

Podľa jeho vlastných údajov (z portálu wifky) do balíčka jeho dôkazov a informácií patria:

 1. Dôkazy a mená o ukrajinských pilotoch, ktorí sa 17. 7. 2014 nachádzali v blízkosti letu MH17, spolu s dôkazmi o snahe tieto informácie utajiť.
 2. Doteraz nezverejnené satelitné snímky z rôznych miest a uhlov v oblasti zostrelenia letu MH17.
 3. Dôkazy o tom, že Úrad kancelárky (SRN) a relevantné ministerstvá majú informácie o dôslednom utajovaní faktov o zostrele.
 4. Rôzne nahrávky od tajných služieb z rozhovorov leteckej prevádzky zo 17. 7. 2014 medzi bojovými pilotmi ukrajinskej armády a kontrolnou vežou, tiež záznamy telefonických rozhovorov medzi separatistami a v rámci ukrajinskej armády.
 5. Audio nahrávky tajných služieb a armády o predpokladanom lete Vladimíra Putina dňa 17. 7. 2014, pred zostrelením MH17 aj po ňom.
 6. Záznam z riadiacej veže po ohlásení pádu MH17.
 7. Audio nahrávky, medzi iným, tajných služieb o relevantných vojenských incidentoch, na strane separatistov aj na strane ukrajinskej armády, za obdobie niekoľkých týždňov pred zostrelením MH17 aj po ňom.
 8. Rukou písané poznámky a audio nahrávky bojových pilotov počas incidentu.
 9. Identifikácia informátora, ktorý dostal 15,5 milióna v hotovosti v rôznych menách, aj presné určenie „inštitúcie“, v ktorej informátor pracoval, atď.
 10. Vyhodnotenie ďalších údajov z iných podstatných zdrojov.
 11. Tajné dokumenty, ktoré úmyselne zničili vysoko postavené osoby z armády a politiky.
 12. Písomné poznámky tajných služieb o incidente a súvisiacich predmetoch záujmu.
 13. Ďalšie dôkazy, ktoré Josef Resch z bezpečnostných dôvodov nešpecifikuje.

Vy, čo správy o MH17 pravidelne sledujete aj na alternatívnych médiách a niečo vám hovorí meno pilota Vološina, ešte nejasajte. Ruský portál Politexpert zverejnil k podozreniu, že páchateľom je Vološin, stanovisko leteckého experta Jurija Antipova. Podľa neho je takmer vylúčené, že by vojenský pilot úmyselne zostrelil civilné lietadlo. Vološin sa však nedobrovoľne mohol vo vzduchu stať najbližším svedkom toho, čo sa s MH17 udialo. A práve toto môže byť indíciou, že jeho neskoršia násilná smrť v šarvátke nemusela byť náhodná.

Periodiku Donbas Insider poskytol Josef Resch rozhovor, z ktorého tu vyberieme najdôležitejšie časti. Pri rozhovore bol prítomný aj Reschov spolupracovník z detektívnej kancelárie Mustafa Afshar (Mossy), bývalý príslušník špeciálnych síl Bundeswehru.

Pán Resch, prečo ste poslali otvorený list JIT, v ktorom píšete o svojej ochote poskytnúť informácie, až v júli 2019 a nie skôr?

Trvá to už približne päť rokov. Ako asi viete, napísal som o svojom pátraní knihu a táto kniha bola odrazovým bodom. Po napísaní knihy spadla opona a objavil sa záujem riadiacich orgánov, či už to bolo z Holandska alebo z iných krajín.

Okolo 18. – 19. februára 2016 som dostal informáciu o domovej prehliadke. Bol som ako svedok, nebol som stíhaný. 26. februára vyšla moja kniha a 15. marca bola prehliadka. Nebol som pri tom, lebo som mal rodinné povinnosti súvisiace s úmrtím mojich rodičov. Doma bola len moja manželka a syn. Prišlo 12 ľudí z úradu federálnej kriminálnej polície a z okresného oddelenia polície v Lübecku. Mali zbrane a nepriestrelné vesty a hľadali nejaké dokumenty o MH17.

Potom sa stalo toto: otvorili trezor, v ktorom nebolo nič dôležité, ani peniaze. A tam našli informáciu o bezpečnostnej schránke vo švajčiarskej banke. O tomto informovali ešte o 16:00 v ten istý deň úrad štátneho prokurátora v Holandsku.

Úrad holandského štátneho prokurátora okamžite požiadal Švajčiarov o spoluprácu pri zaistení danej bezpečnostnej schránky. Tí im ju poskytli. Môj právnik vo Švajčiarsku protestoval, ale povedal som mu, aby to nechal tak, lebo to bude stáť ďalšie peniaze, schránku aj tak otvoria, ale jej obsah niekoho nepoteší…

Tú schránku otvorili 1. 6. v prítomnosti dvoch mojich právnikov. Pravdepodobne si mysleli, že nájdu čierne peniaze alebo niečo podobné, ale bolo tam len niekoľko časopisov a pár dokumentov. Tie skonfiškovali. Bolo v nich niečo, z čoho nemali radosť.

(…) Potom mňa aj môjho spoločníka, pána Afshara, ktorému hovorím Mossy, viackrát vypočúvali policajné a súdne orgány. Vyzeralo to, že prípad sa skončí bez výsledku, lebo nenašli nič protizákonné. Potom diskrétne povedali môjmu právnikovi, nech mi povie, aby som celú záležitosť vyhlásil za žart.

…povedali môjmu právnikovi, … aby som celú záležitosť vyhlásil za žart.

Už len ten nápad bol pre mňa nepredstaviteľný. Kto si myslia, že som, že Josef Resch je schopný poslať takú závažnú korešpondenciu na Federálny súd a pritom to nemať riadne podložené? A po druhé, človek nemôže žartovať o veci, ktorá stála životy 298 ľudí, to proste nejde.

Potom začali tlak na nás stupňovať. Mal som zaplatiť 900 eur pokuty, Mossy 700 eur. Potom hrozilo obvinenie a uväznenie. Kľúčová sporná záležitosť bola v tom, že som nechcel prezradiť totožnosť svojho informátora. Stretol som sa s ním v kaviarni „Hartman“, Mossy pri tom nebol. Informátor mi doslova zazvonil na zvonček pri dverách. Nechcel som s ním hovoriť doma, tak som ho zavolal do kaviarne. Tam mi prezradil určité veci.

Pri súdnom vypočúvaní, keď sa ma sudkyňa Wimmerová pýtala na to, čo sa stalo v kaviarni Hartman a prokurátor mal už pred sebou pripravený súdny príkaz na moje zatknutie, tak som musel využiť všetky svoje bohaté skúsenosti z podobných kriminálnych prípadov. V prítomnosti svojho právnika som sudkyni predložil svoje písomné vyhlásenie, ktorého hlavným bodom bolo, že všetky relevantné informácie som ochotný odovzdať holandskému prokurátorovi Westerbecke (predsedovi JIT). Sudkyňa si prečítala vyhlásenie, zdvihla obočie a ja som jej veľmi zreteľne povedal, že ak ma uväznia, tak určite vezmem so sebou aj niekoho vysoko postaveného. Opýtal som sa, či vie, čo sa našlo v tej bezpečnostnej schránke vo Švajčiarsku. Nemala poňatie. Tak som odvetil, či si myslí, že tam bolo vrece so zbraňami, a či môže vystaviť príkaz na moje uväznenie bez takých podstatných informácií.

Boli v tej schránke dokumenty súvisiace s prípadom MH17?

Áno. V podstate jeden dokument o MH17. Stále čakám, kým mi tento dokument vrátia z úradu prokurátora v Holandsku. 18. septembra mi vrátili dokumenty, ktoré skonfiškovali pri domovej prehliadke u mňa doma. Boli všetky, ale keď som sa pýtal na dokumenty zo schránky vo Švajčiarsku, povedali mi, že ich nemajú, že ostali v Holandsku.

Ako hodnotíte zistenia JIT, ktoré boli nedávno zverejnené ako predbežná správa z vyšetrovania?

Nie som expert na letecké katastrofy ani kritik JIT. Nebudem hodnotiť činnosť JIT, to mi neprináleží. Mám ale k dispozícii určité informácie a materiály, ktoré by vyšetrovanie mohli posunúť. Mám určité veci, ktoré sa dajú prečítať, overiť a vysvetliť. Dá sa urobiť aj komparatívna analýza hlasov, rukopisu a videozáznamov. Všetko z toho je možné potvrdiť a nie je to fejk. Som veľmi prekvapený, že to nikoho nezaujíma.

Mám k dispozícii určité informácie a materiály, ktoré by vyšetrovanie mohli posunúť.

Sú to dokumenty, ktoré vysvetlia všetko, čo sa stalo, to vám hovorím celkom jasne.

Ešte sa nič z toho neposkytli do Holandska, alebo áno? Odoslali ste len ponuku?

Nie, ešte som nič neposkytol. JIT nemá odo mňa vôbec nič, len ten jeden dokument z bezpečnostnej schránky vo Švajčiarsku. Nič som zatiaľ nedal z ruky. Viem, čo viem, a potrebujem si byť istý v tom, čo mám. Som toho názoru, že všetko je treba zaradiť do dôkaznej bázy. Nechápte ma zle, ja som robil svoju prácu. Nerobil som to pre zábavu ani ako hobby, ale preto, že som mal dôvod.

V roku 1998 som mal svoju doteraz najnebezpečnejšiu akciu. Mossy a ja sme mali uniesť a vrátiť domov dieťa z Alžírska. Všetko to bolo na legálnom základe. Súd rozhodol, že dieťa má byť trvale pri matke, nie pri otcovi. Poznáte ten príbeh? Nikdy nezabudnem, ako tá matka stuhla ako vosková figurína, keď sme jej s Mossym priviedli dieťa na palubu lietadla. Na ten výbuch ženských emócií, že sa jej dieťa vrátilo, nezabudnem do konca svojho života.

A niečo podobného sa mi stalo v Kolíne v roku 2017, keď som sa stretol s príbuznou jednej z obetí. Boli pri tom aj dvaja novinári z Die Zeit a Telegraph. Stála oproti mne, povedala: „Pán Resch, prosím, je to môj syn…“ Potom mnou začala triasť: „Pán Resch, prosím, pomôžte mi…“ (Resch plače) Rozplakal som sa. Bolo to príliš silné, príliš… Dieťa jej vrátiť nedokážem, ale môžem dosiahnuť spravodlivosť. To môžem.

Dieťa jej vrátiť nedokážem, ale môžem dosiahnuť spravodlivosť.

Sledovali ste celé vyšetrovanie MH17. Vyšetrovanie prebieha aj na ruskej strane – ako hodnotíte dôkazy, ktoré poskytlo Rusko?

Teraz som sústredený na JIT. Vyšetrovanie prebieha vo viacerých ďalších krajinách (Malajzia, Austrália). Tie prebiehajú mimo môjho vedomia. Čo mám a čo chcem odovzdať ďalej, je určené JIT.

Ale keďže sa pýtate… chystám sa JIT napísať znovu, spolu so svojim právnikom. Nemôžem nikoho v JIT, ani v žiadnej inej inštitúcii, nútiť, aby prijali tieto dôkazy. Ale ak tentoraz odmietnu (čo sa medzičasom už stalo – pozn. NavajaMM), pokúsim sa verejne tieto dôkazy ponúknuť aj Malajzii, Rusku a prípadne inému štátu, ktorého sa to týka a bude mať záujem o spoluprácu. Bude to potrebné koordinovať s medzinárodnými médiami a expertmi, aby sa dôkazy riadne overili a spracovali. Myslím, že napríklad v Malajzii a Rusku majú dostatok špecialistov, ale nikomu inému ich neplánujem ponúknuť.

Myslím, že Holandsko, Ukrajina, Malajzia, Austrália, aj Nemecko, odkiaľ zahynuli štyria ľudia, Belgicko a ďalšie, by mali mať záujem. Ohľadom JIT – Malajzia bola prijatá neskôr. A výsadné postavenie má Ukrajina. Nuž, nie je to moja vec, môžu si to zorganizovať, ako chcú, no keby to malo pokračovať, porozprávam sa s Mossym a môžeme dôkazy ponúknuť napríklad Malajzii. Nemôžu ju z toho nijako vylúčiť, napokon, bolo to ich lietadlo. A urobíme to verejne s účasťou médií.

Nie som aktivista za ľudské práva, nebudem hovoriť o prezumpcii neviny, ale robím túto prácu už dlho. Keď prebieha súd v právnom štáte, akým je Holandsko, tak nie je možné uzavrieť súdny prípad bez dôkazov. Teraz sú menované štyri obvinené osoby, pravdepodobne ich nevydajú z Ruska a na ich mieste budú sedieť štyria právnici. Každý prokurátor sa bude pýtať: „Kde sú dôkazy?“ Žiadny súd nebude akceptovať proces bez dôkazov, takže v prvom rade je nezmysel, aby ich nemali.

Máte určité informácie o tom, odkiaľ pochádzala strela a odkiaľ ju odpálili?

Nie, na túto otázku vám teraz neodpoviem. Dávajte pozor – všetky tieto informácie sa zverejnia súčasne so všetkými dôkazmi. Jasné?

S dôkazmi, ktoré máte v rukách?

S dokumentmi, ktoré máme v rukách.

Čo sú to za dokumenty?

Sú to dokumenty, ktoré vysvetlia všetko, čo sa stalo. To vám hovorím celkom jasne.

Máte na mysli dokumenty, ktoré máte v rukách, alebo tie dokumenty, ktoré sú zo schránky a teraz ich majú v Holandsku?

Dokumenty, ktoré máme k dispozícii, nie sú tie isté ako ten zo schránky.

V jednom rozhovore pre nemecké vydanie časopisu Capital ste povedali, že existujú sily, ktoré chcú zatajovať informácie, aby sa nedostali k vyšetrovateľom.

Áno, to je očividné.

Existujú sily, ktoré chcú zatajovať informácie.

Predstavujú tieto sily záujmy len jednej vlády?

Vláda Nemecka je informovaná o tom, čo sa stalo. Práve včera (29. 7. 2019) prebehla tlačová beseda a hovorkyne nemeckej vlády sa pýtali presne na toto, či vláda vie o tom, že sa utajujú informácie. Povedala, že o tejto veci nič nevie. Čo iné mohla povedať. Ale vláda je informovaná aj písomne, všetky informácie máme na stránke a dostala ich aj pani sudkyňa Wimmerová ešte v roku 2016. V písomnom vyjadrení, ktoré som jej odovzdal, bolo predovšetkým zdôraznené to, že vláda Nemecka je informovaná o utajovaní faktov o MH17.

Vláda Nemecka je informovaná, ale kto ich potom utajuje?

Toto bude menovite uvedené v dôkazovom materiáli, keď sa zverejní…

Afschar: Môžem niečo k tomu dodať?

Áno?

Afschar: Ten prípad je vecne jednoduchý. Všetci vedia, že lietadlo spadlo a spadlo určitým spôsobom. Potom povedali, že existujú nejaké radarové záznamy, z ktorých je jasné, že to urobili Rusi na Donbase. Ale kde sú tie záznamy? Toto sú tie dôkazy. A úplne šokujúce je, že existujú súkromné organizácie ako Bellingcat – veď je to súkromná firma rovnako ako pán Resch. A zdá sa, že nad všetkým, čo sa týka vyšetrovania, Boh zatvára oči. Veď všetky zverejňované informácie pochádzajú od Bellingcatu, čo je prinajmenšom divné. (…)

Keď sme hovorili o menách, ktoré sú vo vašich dôkazoch, ide o jednu osobu, dve, či desať, ktoré sú priamo zodpovedné za katastrofu? Môžete potvrdiť, že poznáte tieto mená, aspoň jedno?

Už som vám povedal, že keď sa dôkazy zverejnia… potom budú vinníci jasní.

Menovite?

Menovite! Teraz to nemôžem povedať… keď sa pýtate na osobu. Bola to strela, ktorá zabíjala. Zbraň! Keď som povedal, že po zverejnení bude všetko jasné… Som Bavor, ale snáď sa dosť dobre vyjadrujem po nemecky. Ak mi nerozumiete, tak už o tom viac nehovorme! Po zverejnení budú jasné aj mená.

Po zverejnení budú jasné aj mená.

V súvislosti s katastrofou sa hovorilo aj o záberoch z amerických satelitov, ktoré doteraz neboli zverejnené. Máte k dispozícii aj takéto informácie?

Môžem vám povedať, že aj tieto satelitné snímky máme k dispozícii. USA ich úmyselne už nemajú. Tvrdia, že nemajú. Na začiatku prípadu sa práve tieto snímky považovali za kľúčové a potom ich zrazu nebolo treba, lebo zjavne neboli dôležité. Tieto tiež budú zverejnené.

(Pokračovanie čoskoro…)

Zdroje:
http://www.donbass-insider.com/2019/08/20/joseph-resch-the-names-of-those-responsible-for-the-mh17-disaster-are-known/
http://wifka.de/startseite-2/josef-resch.html
https://www.preussische-allgemeine.de/nachrichten/artikel/wer-beendete-den-flug-mh17.html
https://politexpert.net/170484-antipov-rasskazal-o-roli-letchika-voloshina-i-fantome-v-den-krusheniya-mh17
https://politexpert.net/173970-nemeckii-detektiv-resh-gotov-dat-pokazaniya-v-gaage-po-delu-o-krushenii-mh17

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *