Zločinci NATO bombardovali v roku 1999 aj srbské nemocnice a pôrodnice…

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ilustračné foto: Belehrad počas bombardovania (nrt24.ru)

Keď 24. marca 1999 spadli prvé bomby NATO v Juhoslávii, Luka Vujović mal vtedy 12 hodín a šesť minút.

Jeho mama Irena si spomína: „Bola som v nemocnici jediná rodička. Všetky ostatné boli dočasne prepustené domov, lebo sa očakávalo napadnutie Juhoslávie NATO“.

Luka bol jedným zo 172 detí, ktoré sa narodili v Srbsku v prvý deň bombardovania. Počas trvania NATO agresie a bombardovania Juhoslávie, ktoré skončilo 10. júna 1999 sa narodilo v Srbsku 14 391 detí.

Luka svoju prvú noc v živote počas bombardovania strávil v nemocničnom kryte v Majdanpeku. Matka nemohla byť s ním lebo porodila cisárskym rezom a musela ostať na jednotke intenzívnej starostlivosti. Počas ďalších dní bombardovania jej dieťa nosili na kojenie a potom opäť do krytu. Keď bola po šiestich dňoch preložená na gynekologické oddelenie, potom už bola s dieťaťom stále.

Od doby, ako sirény varovali obyvateľstvo pred začiatkom bombardovania, sa v mestách vypínalo svetlo, aby sa sťažila orientácia pilotov zločineckých lietadiel.

Počas bombardovania bolo v Srbsku poškodených 19 nemocníc a 20 polikliník. Pôrodnica nemocnice KBC Dragiša Mišović v Belehrade bola poškodená 28. apríla a druhýkrát bola nemocnica bombardovaná 20. mája, kedy bola zničená budova Centra pre detské pľúcne choroby a tuberkulózu a tiež gynekologicko-pôrodnícka klinika. Ďalšie vážne poškodené nemocnice následkom bombardovania boli nemocnice vo Vranje, Valjeve, Novom Pazare a špeciálna klinika pre tuberkulózu v Surdulici.

Otrasné video bombardovania pôrodníc si môže pozrieť tu:

https://rs-lat.sputniknews.com/godisnjica-agresije/201905121119763426-Srbijapamti-NATO-bombardovanje-bolnica-trudnice-bebe/

Len za prvý mesiac bombardovania, NATO uskutočnilo viac ako 8 000 náletov bombardérov, vypustilo viac ako 600 križujúcich rakiet (aj z lodí v stredozemnom mori) a „hodili“ na územie Juhoslávie okolo 11 000 ton vysokohorľavých výbušnín. Neprestali bombardovať ani cez Veľkonočné sviatky…

Pôrodnica nemocnice KBC Dragiša Mišović,
AUTOR FOTOGRAFIE, GETTY IMAGES

Viac na:
https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija-47710302
https://www.rts.rs/page/stories/sr/78%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B0/story/2865/iz-dana-u-dan/3504575/28.-april–osteceno-porodiliste-dragisa-misovic.html

Z mesta SNP, Ivan Štubňa


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “Zločinci NATO bombardovali v roku 1999 aj srbské nemocnice a pôrodnice…

 • 23. marca 2021 at 19:20
  Permalink

  Je čas nazvať ľudí, ktorí zabíjali a zabíjajú takých istých ľudí, ako sú oni, pravým menom. Áno, sú to zločinci, sú to kriminálnici, ktorí zišli zo správnej cesty a začali si na živobytie zarábať ľahšou, zločinnou cestou, ktorá priniesla mnohým utrpenie, ale aj samotným páchateľom nepredĺžila ich život, naopak obrala ich o budúcnosť. Karma ich dobieha aj s deťmi, vnukmi i pravnukmi. Je na nás, aby sme sa začali vychovávať, lebo sme pred Zákonmi všetci rovnocenní, a nie sme tu na to, aby sme sa navzájom ničili, ale aby sme sa spoločne vychovávali. Nie hnevom a nenávisťou, či agresiou, deštrukciou a podobne, lebo to sú všetko primitívne formy výchovy, vhodné do doby pohanskej. Ako písal náš politik a národný buditeľ Ľudovít Štúr: „Kresťanská idea je zo všetkých tou najdôležitejšou, už kvôli svojej ľudskosti“. Nemali by sme byť v treťom tisícročí na vyššej úrovni, než naši štvornohí priatelia, teda nemali by sme byť vedome súcitní, láskaví, milosrdní a spravodliví?

  Reply
 • 23. marca 2021 at 19:36
  Permalink

  A istý ryšavý ožran Venca Flaška toto barbarstvo nazval humanitárnym bombardovaním…

  Česť pamiatke všetkým obetiam tohto zločineclkého bombardovania zo strany rovnako zločineckej organizácie NATO.

  Žiaľ, bola to doba, kedy sa celá stredná Európa nehanebne hrbila pred zločincami z NATO, čoho dôsledkom bolo umožnenie preletu ich stíhačiek cez územie SR aj ČR. Vzhľadom na čerstvé členstvo v NATO sa mocipáni chceli týmto zločincom zavďačiť.

  Treba si veľmi dobre zapamätať, ktorý politik ako zahlasoval vo veci otvorenia vzdušného priestoru SR aj ČR vo veci umožnenia tejto neospravedlniteľnej zločinnej agresie voči suverénnej Juhoslávii.

  Reply
 • 23. marca 2021 at 22:20
  Permalink

  A čo spolupáchatelia Dzurinda, Mikloš a celá proamerická fašistická svoloč , vrátane mimovládok ?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *