Autonómne centrá potrebujú vašu pomoc!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Keď sa povie autonómne kultúrno-sociálne centrum, mnohým napadne Klinika v Prahe. Tá v súčasnosti bojuje o prežitie kvôli právnym sporom. Ešte nie je celkom jasné, aký druh pomoci budú najviac potrebovať, ale zatiaľ je ich možné podporiť na ich transparentnom účte.

Tento článok však má za cieľ dostať do povedomia skôr iné centrá, ktoré potrebujú akútnu pomoc vo forme finančných príspevkov. Sú to centrá v Slovinsku a Macedónsku, ktoré buď majú problém, že sa ich snažia ekonomicky zničiť a vysťahovať alebo potrebujú znovu ožiť.

Prvým z nich je legendárny projekt Továrňa Rog. Priestor v slovinskom hlavnom meste Ľubľana, kde sa do roku 1991 vyrábali bicykle. V roku 2006 ju ako opustenú budovu obsadili študenti, aktivisti a umelci ako odpoveď na dianie v krajine, teda privatizáciu, deindustrializáciu, eróziu verejných a spoločenských priestorov. Stalo sa to vďaka kolektívom priestorom pre umelecké workshopy, prednášky, alternatívnu kultúru či horizontálne politické  organizovanie sa. Priestory sa vyčistili a zariadili. Vznikol tam skate park, ateliéry, galérie, dielne, koncertná sála či rekreačné zariadenia. Komunita sa vynašla aj keď jej znemožnili využiť verejnú elektrickú sieť. Dnes je v priestoroch zhruba 30 kolektívov so zhruba 200 ľudí v 30 priestoroch. Sú relatívne sebestačné a autonómne. Spoločenstvo je viazané spoločne prostredníctvom zhromaždenia, ktoré je hlavným politickým orgánom na základe zásady priameho demokratického rozhodovania a konzultácií.

Aktivity, ktoré sa konajú v Rog, možno zhrnúť takto:
– Umelecká a kultúrna produkcia – figurálna, súčasná, multimediálna a výkonná umelecká tvorba, sochárstvo, graffiti, pouličné divadlo, cirkus, hudobná produkcia, ekologické mestské poľnohospodárstvo a permakultúra, teória umenia, filozofia a politická teória atď.;

– Rekreačné a pohybové aktivity – skateboarding, kolieskové korčuľovanie a BMX, kung fu, tai chi-chuan, všetky druhy žonglovania, akrobatické a iné cirkusové aktivity, break dance a futbal atď.;

– Aktivizmus – politické organizácie miestnych obyvateľov, vytváranie sietí, vzdelávanie a odborná príprava, priame akcie a budovanie horizontálnych politických štruktúr, čitateľské kruhy, sympóziá atď.;

– Spoločenské a hudobné podujatia – džemy, koncerty, klubové podujatia, experimentálne hudobné-spoločenské podujatia, pikniky, stretnutia, blšie trhy atď.;

– Praktické remeselné práce – stavebné práce, oprava a montáž elektronických a hudobných zariadení, recyklácia a výroba nábytku, permakultúrne dielne, výmena oblečenia, šitie – opravy bicyklov atď.

Mesto sa rozhodlo viac než 10 rokov fungujúceho projektu zbaviť a potom, čo sa nepodarilo aktivistov vyhnať násilím a nepostavil sa za to ani súd, zvolila sa cesta zastrašovania pokutami. Vybraným jednotlivcom z kolektívu ROG hrozia pokuty v radoch desiatok tisíc eur, na ktoré vypisujú zbierku, na ktorú môžete prispieť aj vy.

Pomôcť môžete na tomto linku.

Druhým priestorom, ktorý potrebuje pomoc je centrum v hlavnom meste Macedónska v Skopje. Priestor pre slobodu, otvorené zdroje, nekomerčný, neziskový a horizontálne štrukturovaný pre alternatívnu kultúru a aktivizmus. Pred dvoma rokmi ho bolo nutné zatvoriť kvôli finančným problémom. Napriek tomu sa rozhodli skúsiť to znova, s novým plánom, s novými skúsenosťami. O nový projekt sa pokúsi skupina KoprivaKolektiv/The Nettle Collective. Keďže nechcú byť závislí od vlády, zvolili systém, že budú radi za dary od ľudí, aby mohli byť nezávislí, bezplatní a inkluzívni.

AKSC 2.0 má zosobňovať spoločnosť pre slobodu, solidaritu, rovnosť, spravodlivosť a empatiu. Plánujú sa výstavy, filmové projekcie, koncerty, diskusie, vzájomné podporné skupiny, mnoho druhov workshopov, školení, prednášky, propagácie, umelecké predstavenia, stretnutia a čítania poézie. Bude vlastná knižnica. Dlhodobým cieľom AKSC je podporiť ducha sebaorganizácie, solidarity a zvyšovania povedomia a dôvery vo všetkých, ktorí chcú byť kreatívni, sociálne zodpovední a zapojení do transformácie konvenčných konceptov na progresívne. Pomáhať rozvíjať kritické myslenie a ponúkať priestor na výmenu myšlienok, poznatkov a inšpirácie. AKSC chce podporiť a urýchliť manželstvo medzi nezávislými kultúrnymi scénami, aktivitou na najnižšej úrovni a spoločensky, politicky a ekonomicky marginalizovanými komunitami.

Podporiť opätovný vznik tohto centra môžete na tomto linku.

Foto: Guillaume Speurt , CC

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *