„Die Linke“ si zvolili nové vedenie, ktoré nevylučuje budúcu koalíciu s SPD

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto, zdroj: Morning Star

(zdroj)

Nemeckí socialisti, Die Linke, si na virtuálnom zjazde v sobotu 27. 2. v Berlíne volili novú dvojicu predsedov, ktorí budú stranu viesť do septembrových spolkových volieb. Novými predsedníčkami sa stali Janine Wissler (na obrázku), ktorá vedie stranu v Hessensku, a Susanne Hennig-Wellsow, ktorej domovská krajina je Durínsko.

Systém volieb predsedov Die Linke je rozdelený na dve kandidátske listiny, z ktorých jedna je čisto ženská, aby bolo zaručené, že vo vedení strany bude najmenej jedna žena. Práve v tejto vetve zvíťazila Janine Wissler. Druhá kandidátka je zmiešaná a v nej bol pre Susanne Hennig-Wellsow najväčším súperom Reimar Pflanz. Práve on presadzoval, aby strana do volieb prijala stratégiu „zreteľné NIE“ účasti vo vládnej koalícii, v ktorej by dominovali strany terajšieho establishmentu. Argumentoval, že účasťou v takej vláde by strana stratila možnosť transformovať systém, ale systém by transformoval ju.

Diskusie počas volieb vedenia sa niesli prevažne v témach o možnostiach spolupráce s inými stranami. Ideologicky je k Die Linke blízko strana SPD, ale viacerí delegáti varovali pred spojením so súčasnou vládnou stranou, zaťaženou škandálmi. Aj pred spojenectvom so zelenými, ktorí podporovali vojenské výdavky. Odchádzajúca predsedníčka Kippingová apelovala, že strana „nemôže len stáť bokom a kritizovať iných“. Na druhej strane jej odchádzajúci spolupredseda Riexinger zdôrazňoval, že čo sa týka budúcich koalícií, existujú hrubé červené čiary, ktoré by strana nemala prekročiť: „Sme zásadne proti rozmiestňovaniu cudzích ozbrojených síl. Nebudeme súčasťou žiadnej vlády, ktorá uvažuje o vojnách a ktorá by povolila bojové misie Bundeswehru za hranicami Nemecka.“

Víťazstvo Henning-Wellsow nad Pflanzom podľa pozorovateľov znamená, že strana sa otvára možnostiam koalície s programovo blízkymi stranami, podľa výsledkov dosiahnutých v septembrových voľbách.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “„Die Linke“ si zvolili nové vedenie, ktoré nevylučuje budúcu koalíciu s SPD

  • 1. marca 2021 at 19:43
    Permalink

    Ešte niekto verí, že toto je skutočná ľavica???

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *