Fico: Odmietam akékoľvek slniečkárstvo, zo Smeru chcem tvrdo opozičnú ľavicovú stranu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Róbert Fico, na tlačovke po schválení programového vyhlásenia vlády okrem iného sa aj vyjadril, aké má predstavy o ďalšom fungovaní strany smer. Tlačovú konferenciu si môžte pozrieť na tomto odkaze.

„Využívam preto túto príležitosť, aby som povedal, že zo Smeru budem budovať naďalej výraznú, razantnú, opozičnú stranu. Veľmi jasne hovorím, že budem odmietať akékoľvek prejavy slniečkarstva v tejto strane.
Veľmi jasne hovorím, že do vedenia tejto strany dám všetky skúsenosti za posledné roky, ktoré som nabral, či už ako opozičný poslanec, politik, alebo ako predseda vlády a urobíme všetko preto, opakujem ešte raz, všetko preto, aby Smer sociálna demokracia opäť zaujal miesto, ktoré mu patrí. To znamená, aby sme opäť vyhrali nasledujúce parlamentné voľby.“

Uvedený výrok bol zrejme aj reakciou na aktuálny vývoj v strane Smer o ktorom sme už písali v týchto článkoch:

A zrejme hlavne reakcia na Pellegriniho rozhovor, úryvok si môžte pozrieť aj na tomto odkaze.

Z uvedeného skôr vyplýva, že Fico nemá veľmi záujem prenechať Pellegrinimu predsednícku stoličku v strane. Na druhej strane nie je to veľmi jasné, formulácia, že urobia všetko preto, aby Smer vyhral najbližšie voľby môže znamenať, že za určitých podmienok by sa predsedníckej stoličky v prospech Pellegriniho vedel vzdať, ak by nebola iná možnosť, ako vyhrať voľby. Ale za predpokladu, že sa Smer nezmení na slniečkarskú stranu.

Na konci tlačovky po viacerých novinárskych opakujúcich sa otázok povedal Fico ešte:

„Naša politika musí byť tvrdá a razantná a preto ak niekto môže mať pocit, že máme byť kamaráti so všetkými a máme oslovovať všetkých, to nejde. Smer musí mať jasnú predstavu kto je jeho volič, musí mať naplánované koho ideme osloviť, aké percento voličov to má byť. Smer musí jasne zadefinovať v čom budú jeho priority pokiaľ ide o opozičné pôsobenie. Musíme byť pripravený na rôzne výkyvy. No nebudeme rešpektovať vyjadrenia typu, že ideme sa zadlžiť na 60 percent, lebo to nie je potrebné. Jednoducho nie je to potrebné, to je výmysel, lebo už nevedia čo majú robiť, tak začínajú hovoriť o zadĺžovaní. …. Ja mám jasný pohľad na vec, úplne jasný a s týmto jasným pohľadom chcem viesť stranu Smer sociálna demokracia. To je celé čo Vám môžem povedať.“

Pripravil Ing. David Diczházy

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


17 thoughts on “Fico: Odmietam akékoľvek slniečkárstvo, zo Smeru chcem tvrdo opozičnú ľavicovú stranu

 • 30. apríla 2020 at 18:31
  Permalink

  Fico odmieta prejavy slniečkárstva v strane? Tak kedy sa potom plánuje zbaviť Beňovej? ?

  Najzaujímavejšie je, kto na tej Ficovej tlačovke bol a kto chýbal okrem Pellegriniho. Na tlačovke som napočítal 19 poslancov zo Smeru (Smer má celkovo 38 poslancov). Chýbali mi tam napr. Raši, Sáková, Eštok, Laššáková, Žiga, Ferenčák, Kmec – všetko známi Pellegriniho ľudia.
  Naozaj sa začína črtať rozpad, niečo z čoho mal Fico vždy veľký strach a zároveň mal schopnosť tomu zamedziť. Napokon za celý čas zo Smeru odišli len Hanzel a Maďarič – to je celkom unikát.

  Reply
 • 30. apríla 2020 at 20:25
  Permalink

  Kuá, už 12 rokov buduje skutočnú ľavicovú stranu a furt ho…

  Prečítali ste si politologickú štúdiu z Horného Výplachu.
  S pozdravom Do Jadra
  I.J.

  Reply
  • 30. apríla 2020 at 21:22
   Permalink

   Hej, 12 rokov buduje s takými ako Bašternák, Počiatek, Glváč, Beňová…Akože úprimne, kto má z tejto Ficovej tlačovky a zo samotného Fica dobrý dojem? Podľa vás je tento človek v poriadku? A to píšem ako niekto, kto bol vždy silne proti tzv. slniečkárom. Aj keď je možné, že u Fica by som aj ja bol za slniečkara…

   Reply
  • 1. mája 2020 at 10:57
   Permalink

   re:Imrich Juhár !
   Prepáčte,p.Juhár,ale vaša kritika strany SMER-SD a jej predsedu je nekonštruktívna,lebo neponúka žiadny pozitívny feedback,žiadnu alternatívu,ani žiadne realistické riešenie ako zaplniť stranou SMER -SD vyprázdnené miesto na ľavej strane politického spektra v slovenskej politike.
   Vaše komentáre začínajú pripomínať agendu Igora Matoviča,ktorá okrem okydávania strany SMER a Fica zahŕňa už len jeho posadnutosť detektorom lži.Pravdou ale je,že práve táto agenda vyniesle I.Matoviča do premiérskeho kresla.Netvrdím,že R.Fico sa v politike nedopustil chýb a nesnažím sa pred nimi zatvárať oči.Ale veľmi by som privítal,keby ste predostrel nejakú alternatívu k Ficovi.To aby sme si mohli o nej podiskutovať na tomto fóre.

   Reply
 • 30. apríla 2020 at 20:27
  Permalink

  Neverím.

  Ako každý, kto pozná dejiny (a)sociálnej demokracie.

  Reply
 • 30. apríla 2020 at 21:22
  Permalink

  Ja prajem Ficovi,aby sa mu jeho zámer zdaril!Lebo široko-ďaleko nevidím nikoho,kto by mal okrem odhodlania vybudovať tentokrát „skutočnú“ ľavicovú stranu bez „slniečkárov“, aj schopnosti tento zámer uskutočniť !Pod názvom „slniečkári“mám na mysli tých,ktorí sú ochotní podriadiť sa bez protestu akýmkoľvek rozhodnutiam Bruselu a Washingtonu aj za cenu obetovania národnoštátnych záujmov Slovenska záujmom vlastníkov takmer všetkého bohatstva sveta.Prajem mu,aby sa zmobilizoval a aby poučený chybami ktorých v slovenskej politike dopustil v minulosti, jednal v prospech Slovenska a slovenského národa.

  Reply
 • 1. mája 2020 at 10:18
  Permalink

  Myslím, že to poselství R. Fica bylo zřetelné a že si uvědomuje, o co teď jde. Kdo chtěl, tak mu porozuměl. A prosím vás, nepředhazujte tady pořád Počiatka, Beňovou atd. Už to bylo v mnoha diskusích opakováno a já s tím taky souhlasím. SMER-SD měl své mantinely dané malou 5 mil. zemí a liberálně globálním systémem. V pozici hlavní vládní strany byl od roku 2006, tj. už mnoho let po rozvinutí tržně kapitalistického systému, jehož je oligarchie nebo korupce systémovým jevem. Atd., atd. A když už, tak Beňová je víceméně na periferii SMER-SD, vykopnutá do EP, tady je to skoro jako vyčítat Zemanovi Buzkovou. A vsaďte se klidně, že Beňová bude jednou z prvních, která odejde k Pellegrinimu.
  Před SMER-SD skutečně stojí zásadní výzva nedopustit její zliberalizování. Už se opakuji s paralelou k ČSSD, která je zřejmá, ale abych se neopakoval, nabídnu ještě jiný rozměr. V rámci V4, střední Evropy, hrozí reálně, že v případě liberalizace SMER-SD dojde k prohloubení jeho spolupráce se socialisty v Polsku a v Maďarsku, kteří jsou v těchto zemích oporami současné liberálně globální moci.
  Pro SMER-SD je prioritní nejen to, aby neustoupil z ostré a tvrdé kritiky současné vlády (taky ve smyslu toho, aby nenaříkal nad svým nízkým koaličním potenciálem nebo se dokonce nestal univerzálním koaličním partnerem), ale taky si uvědomit stav politické scény po volbách. Národně konzervativní volič nezmizel, ale realitou je debakl SNS a Vlasti a čím dál zřetelnější je úpadek ĽSNS. Takže tady je obrovský prostor pro nábor nových voličů, jak ostatně pan ing. Dizházy v minulém článku pěkně rozebral.
  A samozřejmě bude klíčové, jak se strana vyrovná s turbulentním obdobím následků korona krize – v domácím i mezinárodním kontextu.
  Kdyby to byl Pellegrini, který by toto všechno zvládl, byl bych jenom rád. Mám ale prostě obavy. Jeho euroatlantické akcenty okořeněné i takovými úlety jako tolerance psychopatů ze Zomri nebo možnost koalice se Žaludy, to jsou věci, které ve mě vyvolávají obavy. Rád bych se mýlil. Ale prostě si myslím, že čas na změnu ve vedení SMER-SD ve smyslu nahrazení Fica za Pellegriniho ještě nedozrál. A taky možná, kdyby Pellegrini byl ještě trpělivější, nic by neztratil, spíš naopak. Pěkný den..))

  Reply
 • 1. mája 2020 at 13:29
  Permalink

  Re:Dubnik kritizujúci kritiku SSD od Juhára.
  Pán Juhár má PLNE PRÁVO KRITIZOVAŤ stranu Smer-Sociálnu demokraciu. Bolo to v období 11/2011 – 03/2012, keď nás ako pracovnú skupinu pre ekonomickú demokraciu potliapkávali na Gunduličovej všetci „smeráci“ vrátane Blahu, že „len tak ďalej“, TO Už MAL JUHÁR jasný program ĽAVICA SK s 8 zásadnými bodmi. Prešli voľby 10.marca 2012 (pamätný deň: Vyhorel Hrad Krásna Hôrka). A vyhorela i ľavica v SmereSD: na aprílové stretnutie pracovnej skupiny prišli už iba štyria členovia tímu, smeráci či už celebrity alebo mladá sociálna demokracia, mali iné starosti: ako sa nominovať do úradov…
  Na konci roku 2012 sme pochopili, že nešlo o programovanie nových ľavicových téz do praxe, dokonca osobne mi poslanec NRSR povedal, že predsa Smer SD už je „stranou stredu“. A potom sú to politické dejiny chýb a prúserov – z ľavicovej strany sa stal „skrášľovací spolok“ kapitalizmu, veriaci, že globálne korporácie nám „dávajú prácu“(prvý vytriezvel B.Ondruš), že z daní a odvodov zo zamestnávaní lacnej pracovnej sily cudzími investormi tu vybudujeme ten sociálny štát, ktorý už ale ticho zanikal v krajinách staršej západnej Európy. A nevšimli si (alebo až príliš – presne ako Beňová, Zala a ďalší…) ako Brusel „priťahuje skrutky“ a mení sa v horšieho hegemóna ako predtým Moskva…
  Dnes ich voláme SSD a akosi po tomto „popálení“ nie je ani I.J., ani ja, ani ďalší, schopný uveriť, že Smer SD ešte môže byť ľavicovou stranou. Po 1.treba „rebranding“ – tj.zmeniť názov a značku
  Po 2. Ak už, ponechať bývalých smerákov v tej ľavicovej strane ale urobiť im to, čo urobili oni s SDĽ – upozadiť ich, aby do verejnosti nevytŕčali, (aby neboli na očiach)
  Po3. zjazd a silné ľavicové zásady – mimochodom, sú na http://www.strana-lavica.sk aj ked je to webstránky I.J. a nie „strana.
  Vyčkávame…aby to nedopadlo ako s KSS – kým sú peniaze za volebný „úspech“ zo štát.rozpočtu, dovtedy bude SSD funkčná…potom…

  Reply
 • 1. mája 2020 at 14:32
  Permalink

  re:Peter Zajac-Vanka!
  cit.
  „Po 2. Ak už, ponechať bývalých smerákov v tej ľavicovej strane ale urobiť im to, čo urobili oni s SDĽ – upozadiť ich, aby do verejnosti nevytŕčali, (aby neboli na očiach)“kon.cit.

  Aj by som súhlasil,ale…kto by mal tých „bývalých“a „upozadených“smerákov nahradiť?
  A čo sa mojej kritiky SSD p.Juhárom týka,tak mne žiadna kritika nevadí,pokiaľ je konštruktívna, prinášajúca návrhy na riešenie problému a má aj nejaký iný zmysel ako iba pošpinenie kritizovaného.
  Napokon,nebudem to ja ani vy,kto rozhodne o budúcnosti R.Fica a SSD.Budú to voliči a je len na R.Ficovi,ako a čím ich dokáže osloviť.

  Reply
  • 1. mája 2020 at 17:16
   Permalink

   dubnik, budem ale odporný: cit“nebudem to ja ani vy kto rozhodne o budúcnosti R.Fica a SSD, budú to voliči“…ANO, ASI TAK AKO ROZHODLI O SILNOM HARABINOVI, o KOMÉTE CHMELÁRA „SOCIALISTI“, o strane Práca slovenského národa i o strane Mičeva (už ani názov sa neuchytil) a O SAMOTNOM SMERESD…
   Kto nemá ekonomickú základňu v spoločnosti, na politickom „druhom brehu rieky“ sa neuchytí…

   Reply
   • 1. mája 2020 at 18:52
    Permalink

    re:Peter Zajac-Vanka
    Áno presne tak!Len ste zabudli na ten dodatok:”…a je len na R.Ficovi,ako a čím ich dokáže osloviť”.
    No a ja chcem veriť,že Fico voličov svojim teraz už otvorene protislniečkárskym postojom osloví tak,že ho budú voliť.Lebo reagujúc na otázku v titulku článku p.M.Majerníka som presvedčený,že s pádom Fica,padne aj celá slovenská ľavica a to aspoň na dobu 2-3 volebných období! A ja len dúfam,že práve to voliči (aspoň tí ľavicovo orientovaní)asi nechcú!
    A vyjadrujte sa prosím jasnejšie,lebo tým vašim podivným narážkam nerozumiem!Napríklad to,že som to ja kto zvolil Matoviča&4 milionárov,alebo to o Harabinovi,Chmelárovi a pod.Čo ja s nimi mám?Voliči rozhodli ako rozhodli,ja voliť nechodím a že to nevyšlo podľa vašich očakávani Kotlebovi,za to ja nemôžem.Asi ste odflákli predvolebnú kampaň a preto hľadajte vinu v sebe samom!Začínate byť osobný a takí sú zvyčajne ľudia,ktorým chýbajú argumenty.

    Reply
    • 1. mája 2020 at 19:34
     Permalink

     Dubníku, dubníku: najprv píšete všeobecne a mne dávate osobné otázky, potom sa urazíte na moju všeobecnú odpoveď. Urážať by som sa mal ja, veď som bol účastný ako kandidát vo voľbách – a pritom mne to prinieslo ohromnú skúsenosť „ako sa robí politika“ a som rád, že som mimo a neinfarktujem kdesi z hory zodpovedností…
     Ale keď tak ešte k politickej roli a k osobnosti JUDr.Roberta Ficu: podotýkam, poznáme sa osobne, on ma nemusí, ešte z Klubov Nového Slova, niektoré som moderoval ešte ked bol v SDĽ:
     politika ho „zomlela“ ako príval pobrežných morských vĺn. Stalo sa to predtým Petrovi Weissovi, stalo sa to aj J.Migašovi.
     Robert Fico by sa mal ako prvý „upozadiť“ a to sám – stiahnnuť sa z masmédií a z čela strany. Existuje predsa „stranícke vedenie“ a tam zozadu a spozadia ako šedá eminencia – stále uznávaná na ľavici – nech organizuje, usmerňuje – teraz má skúsenosti a teraz vie oceniť, či sú tí okolo neho schopní… veď si to vyskúšal (jeho tragédiou bolo, že ho obklopili „radcovia“ a spolubojovníci, ktorí ho izolovali od reálneho života voličov a že na konci – minulý a predminulý rok – bol už ako „sám vojak v poli“ – správne chcel ujsť za predsedu ústavného súdu – to konal múdro).
     Takže teraz a bez emócií:
     Ten bod 2: Nech sa R.Fico stiahne navonok ( ved predsa zasadanie vedenia by mali byť neverejné)
     bod 1: Zmeniť názov a značku a to na základe bodu 3: ZJAZD – ale dobre pripravený – aby mali chuť odísť všetci kariéristi, lobysti, liberálne-ľavicovci, antikomunisti a „stredňáci“ obhajujúci kapitalizmus.
     Má tam Ľuboša Blahu – mediálnu hviezdu pre verejnosť. Predseda – ktorý ale bude riadený „politbyrom“ kde je v pozadí R.Fico.
     Otvoriť sa všetkým tým ľavicovým ba až extrémne vyzerajúcim prúdom, kde sú nové osobnosti ľavice. A tvoriť „káder“ pre voľby – z osôb majúcich skúsenosť v komunálnych oblastiach.
     A hlavne: tvoriť ekonomickú základňu a oprieť sa o ňu.
     Oj, to som písal tak spontánne, že som ani nevedel, že je to politologická téma.
     Ale pýtali ste sa na spätnú väzbu a návrh alternatívy.
     Mimochodom, R.Fico má Ekonomiku po kapitalizme i Coopindustriu, ale asi radšej číta Dold-Michaljyka“ Sám vojak v poli“…

     Reply
     • 1. mája 2020 at 21:02
      Permalink

      re: p.Peter Zajac-Vanka!Na malú chvíľku som pocítil silné nutkanie osloviť vás „Zajacu-zajacu“,ale hneď som to zavrhol,lebo vo mne chvalabohu zvíťazilo moje lepšie ja.
      A teraz k veci:
      Nedávam vám osobné otázky!Vzniesol som k vám len jeden dopyt vyplývajúci z vášho komentáru,na ktorý ste mi samozrejme neodpovedal, cit.
      „Po 2. Ak už, ponechať bývalých smerákov v tej ľavicovej strane(???) ale urobiť im to, čo urobili oni s SDĽ – upozadiť ich, aby do verejnosti nevytŕčali, (aby neboli na očiach)“kon.cit.
      Tak ma logicky zaujíma ktoráže ľavicová strana by mala tých „smerákov“ponechať medzi sebou a urobiť im to,čo oni urobili s SDĽ-upozadiť ich,aby do verejnosti nevytŕčali(aby neboli na očiach).Napadá ma,že by to mohla byť strana,ktorá by mohla vzniknúť po sneme Strany SMER-SD tvorená Pellegriniho frakciou.A „smeráci“z Ficovej frakcie by mali byť tými „upozadenými“. Nepredpokladám,že by sa predsedom strany SMER-SD chcel stať p.Blaha.Prekážalo by mi to ani nie tak pre jeho vek ako preto,že si ešte pamätám na jeho adorovanie Gramsciho,Habermasa,Marcuseho,Rawlsa a pod.ako aj na jeho účasť na „gayparádach“v Bratislave.Asi tak pred 2.rokmi zmenil názor a začal byť tým Blahom,ktorého dnes poznáme z jeho statusov na FB.Uznávam,že každý má právo zmeniť názor,no ja mu to až tak neverím,lebo on sám zdôvodnil svoj ideový kotrmelec tým,že „Slovensko ešte nedozrelo na to,aby akceptovalo názory „kultúrnych marxistov“. Takže nám ostáva Pellegrini a jeho frakcia.Ak vyhrajú oni,tak to bude znamenať len toľko,že v parlamente bude sedieť ako „ľavicová strana“modifikované Trubanovo „Progresívne Slovensko“.Tak som bol len zvedavý na to,ktorú ľavicovú stranu máte na mysli,keď píšete o „upozaďovaní smerákov“ lebo ja o žiadnej inej strane ktorú možno nazvať ľavicovou a má šance získať v budúcich voľbách 5+% voličských hlasov,neviem!Nedozvedel som sa to ani z vášho posledného príspevku.
      A mimochodom p.Zajac-Vanka!Som už starý na to,aby ma dokázala rozhodiť,nieto ešte uraziť nejaká internetová diskusia.

 • 2. mája 2020 at 9:11
  Permalink

  Pre – dubnik- z 1.mája: Nie som politológ, takže to bol môj osobný názor a iba reflektujem to, čo som zažil v minulej dekáde – teda fakt neschopnosti ľavice zjednotiť sa a fakt, že každý kto „má ľavicové cítenie“ a podniká, sa považuje za „Ficovca“ – čo je holý nezmysel, ktorý práve teraz odhaľuje počas krízy z pandémie fakt, že bez ohľadu na svetonázor, každý podnikateľ „sa zbavuje záťaže“ vo firme a prv čo robí že znižuje platy, hádže „personál“ do čiastkových pracovných úväzkov alebo rovno ich prepúšťa…
  V takom prostredí – pozerám sa očami ekonóma – ľavicovým vodcom skôr bude predstaviteľ ODBOROV ( nie však asi tých oficiálnych) ako ľavičiar podľa článkov na DaveDva či v Slove. Ale ako som povedal, ja nie som odborne politológ a nerozumiem vzniku ľavicovej strany. Počkám si…

  Reply
 • 2. mája 2020 at 19:14
  Permalink

  Pán dubník,
  zaujala ma táto Vaša veta: “Ale veľmi by som privítal,keby ste predostrel nejakú alternatívu k Ficovi.”
  Neviem, prečo by som mal ja dôchodca hľadať alternatívu k Ficovi,, teda pokiaľ myslíte Fica ako osobu. Nemienim riešiť personálne problémy Smeru a ak by som aj niekoho našiel, zrejme by to Smer do úvahy nebral. Veď prečo by aj mal.
  Pokiaľ ide o programovú alternatívu, tá je už veľmi dlho na tejto našej stránke (uviedol už vyššie Peter:
  http://strana-lavica.sk/
  Základný program je založený na tradičných ľavicových princípoch a je tam aj uvedený minimálny právny rámec pre nutné zmeny.
  A ešte upozorňujem, že pokiaľ ide o moju kritiku Smeru prípadne poslanca Blahu na tomto webe, vždy bola konkrétna a vecná. Už sa mi nechce do nekonečna opakovať …

  Reply
  • 6. mája 2020 at 7:31
   Permalink

   http://strana-lavica.sk/
   Základný program je založený na tradičných ľavicových princípoch a je tam aj uvedený minimálny právny rámec pre nutné zmeny.
   re p.Juhár !
   Čítal som a program sa mi páči!
   Aby sa dal aj realizovať,musí sa táto vaša zjavne „ľavicová“strana prehupnúť vo voľbách cez 5% hranicu zvoliteľnosti do parlamentu.No a nato zase potrebujete nejakého šikovného marketéra typu Fedor Flašík a zo 2 – 3 oligarchov,ktorí by vstup vašej strany do NR SR zafinancovali pár desiatkami miliónov €.To sa asi nepodarí,lebo ako hovoria Česi,“kapre si sami svoj rybník nevypustia“.Preto neostáva nič iné,ako program strany-ľavica.sk propagovať medzi ľuďmi poctivou propagandistickou robotou.Takto to v tej našej „zastupiteľskej demokratúre“chodí.Bohužiaľ!

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *