Francúzsky intelektuál Alain Badiou v rozhovore s ČT: Komunizmus je vo svete nová idea

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


„Mali by sme prijať za svoje presvedčenie, že ak jeden pokus vybudovať komunizmus stroskotal počas 70 rokov ľudskej skúsenosti, čo nie je tak dlhá doba, neznamená to, že by sme sa o iný komunizmus nemali pokúšať znovu. … Budem hovoriť teraz ako Saint-Just, kým on hovoril šťastie je nová idea v Európe, ja hovorím, že vo svete je nová idea komunizmus.“
– Alain Badiou, autor knihy Komunistická hypotéza pre Českú televíziu

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


5 thoughts on “Francúzsky intelektuál Alain Badiou v rozhovore s ČT: Komunizmus je vo svete nová idea

  • 13. júla 2020 at 16:46
    Permalink

    Budúcnosť komunizmus nemá ak mysĺme to, každý podľa schopností každemu podla jeho potrieb.
    Komunistická strana je politická strana, ktorá násilným spôsobom chce zavádzať do života ideu ktorej sama neverí, a ktorá na tomto násilí nakoniec historicky zlihala. Ako komunizmus pokračije v dejinách vidíme na Číne, ako sa transformuje do politiky moci jdnej strany s hospodárstvom a ekonomikou zisku a kapitalistickej súťaže.
    Ciel komunistickej strany je na základe revolúcie dostať sa k totalnej moci jednej strany a totalne riadiť hospodárstvo pomocou ekenomiky súťaže a zisku a odmeňovania podla zásluh vynaloženej práce a zlepšení hospodárskych výsledkov. Je to nedemokratický ale ekonomický socialny systém.

    Reply
    • 13. júla 2020 at 17:56
      Permalink

      Komunizmus sa nedá zaviesť, nedá sa deklarovať ústami akejkoľvek autority, ani zakotviť článkom ústavy .
      Komunizmus ako bezštátie, bez akýchkoľvek atribútov štátu, bez politických systémov a teda aj bez akýchkoľvek politických strán, tzn. aj bez komunistov, nastane ak dozrejú ekonomické podmienky na ktorých pracuje (bez toho, že by chcel), nepretržite – a každú sekundu – kapitalizmus .
      To on – kapitalizmus je objektívne nútený Zákonom konkurencie zavádzať stroje s vysokou produktivitou a napĺňať tak dva základné Marxove zákony 1.Zákon hodnoty a 2.Zákon nadhodnoty, v ktorých produktivita hrá rozhodujúcu úlohu

      Reply
  • 17. júla 2020 at 16:25
    Permalink

    Dnes sa objavilo mnoho názorov na spoločenské zriadenia pod názvom komunizmus . Pre spresnenie je preto podstatné rozumieť základom marxizmu, na ktorom sa začalo budovať nové spoločenské zriadenie. Bolo v “ plienkach“ a dopustilo sa mnoho chýb. Malo veľa nedostatkov. Deformácia priniesla žiaľ aj pokazené ovocie. Budovalo sa s nadšením ale malo charakter epochy, v ktorej sme žili. Nepriateľ sa nevzdával a robil všetko preto aby sa ochránil – svoje zisky násilným spôsobom. A samozrejme to praktizuje aj dnes .
    Základný charakter marxizmu je jednotný, vedecký svetonáhľad na celok prírody, života a činnosti.,,osvojiť si celý súhrn vedomostí ľudstva, a získať to takým spôsobom, aby komunizmus nebol niečo naučené naspamäť, ale niečo, čo sme vymysleli sami, niečo, čo prestavuje nevyhnutný záver z hľadiska moderného vzdelávania.“ Toto sa nepodarilo pre dopustené deformácie. Takže porovnávať komunistické zriadenie, ktoré ešte len čaká na svoju dobu s totalitným režimom je nehistorické .

    Reply
  • 18. júla 2020 at 3:02
    Permalink

    Neviem prečo ludia stále hladajú nejaký -izmus…ved stačí opravit v spoločnosti to čo je zlé…a je vystaráno….a prečo tomu dávat názov s príponou -izmus, to nechápem…dnes by som iba upravil volebný zákon tak aby každý region mal svojho poslanca v parlamente,aby ten poslanec bol profesionál so skusenostami , vek nad 50 rokov…aby boli zakázané politické strany…aby štátna banka bola naozaj štátna a bez úroku, nie v područí amerického FEDu či ECB…aby štát mal domobranu a armádu na úrovni…všetko na občianskom princípe…žiadna politika…štátny rozhlas a televízia s volným prístupom všetkých občanov…dnes je všetko s predponou -pseudo….napr. pseudodemokracia,pseudospravodlivost, pseudoškolstvo…atd.atd

    Reply
    • 18. júla 2020 at 10:47
      Permalink

      Popravde si myslím, že ten „-izmus“ do vecí vložia až akademickí intelektuáli, aby tiež mali nejaký podiel na dianí. ;-) (podpichnutie)
      Ale pozrite na Matoviča. On to robí dokonale bez -izmu a cítiť to, že jeho systém vládnutia nemá hlavu ani pätu. Presne o to ide. Štát je veľmi zložitý systém a musí fungovať koordinovane. Opatrenia v jednotlivých oblastiach musia prebiehať v synergii a nie že sa vzájomne eliminujú. Celý veľký tím, čo riadi štát, musí mať spoločné to, čo sa v športe nazýva „tímový duch“ – a to sa potom nazve nejakým „-izmom“.
      A tak aj berte, keď tu hovoríme o -izmoch. To hľadáme tímového ducha.

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *