Moji rovesníci si všetci budú pamätať kultový oscarový film Amadeus od Miloša Formana. Išlo o spracovanie konšpiračnej legendy o tom, že za predčasnou smrťou Wolfganga Amadea Mozarta bol žiarlivý starší kolega Salieri, ktorý sa napriek všetkej snahe nemohol porovnávať s Mozartovou genialitou. Forman túto legendu podchytil umelecky a v nezabudnuteľnej záverečnej pointe vložil umierajúcemu Salierimu do úst slová:
Táto geniálna skratka vystihuje neviditeľného nepriateľa, ktorý sa stavia proti každému výnimočnému človeku. Existuje nepísaná „dohoda“, a nebojím sa nazvať ju pravým menom – konšpirácia, priemerných a podpriemerných. Nikdy neodpúšťajú výnimočným a úspešným ľuďom. Poznáme to všetci. Niektorí aj na vlastnej skúsenosti, keď sa rozhodli radšej príliš nevynikať, aby tomuto neviditeľnému nepriateľovi nemuseli čeliť. A vy, čo pochybujete, sa opýtajte sami seba, či by sa bez pomoci tejto konšpirácie priemernosti mohli dostať na najvyššie štátne funkcie ľudia podpriemerní, ktorí aj na dokončenie vzdelania potrebovali podvádzať.
Generál Lučanský bol nadpriemerný policajt. Nikto mu to nedokáže uprieť. A na okolnostiach jeho úmrtia a aj na reakciách je vidieť zreteľný podpis konšpirácie priemernosti. Veď aj tí, čo by z titulu svojej funkcie mali byť najlepší z najlepších, sa uchyľujú k úhybnému manévru: „Držme sa faktov…“ a fakty na verejnosť prinášajú tí priemerní. Vraj nikto nič neporušil.
Tak si predstavte, že vidíte, ako sa vám pod rukami rúca celoživotná práca. Generála Lučanského posadili do cely len niekoľko desiatok metrov od Mikuláša Černáka. Jedli rovnakú stravu, dýchali ten istý vzduch. S tým rozdielom, že generál Lučanský bol v prísnej izolácii a Mikuláš Černák je celebrita, ktorého médiá obdeň citujú, ako si túto situáciu užíva. Viete si predstaviť pre policajta väčšie poníženie? Priemerní tohto sveta vo svojej zvrátenej dohode poslali odkaz všetkým nadpriemerným policajtom: „Zbytočne sa naparujete, nad systémom nevyhráte.“ Keď skončíte ako tí, ktorých ste pochytali, neštekne po vás ani pes. Tí, za ktorých ste nasadzovali život, sa budú – držať faktov. Lojalita a česť, čo to je, za koľko sa to dá predať? O koľko nám to zdvihne HDP, cha-cha?
Generál Lučanský bol nadpriemerný policajt. Hovoria to aj jeho kritici, ale dodávajú, že sa prispôsobil. Tak si predstavte tú silu konšpirácie priemernosti, keď sa nadpriemerný človek „musí prispôsobiť“, aby mohol robiť svoju prácu. A nielen v polícii. Predstavte si tú silu priemernosti, keď neprispôsobivých nadpriemerných doženie až k fatálnym rozhodnutiam. A konšpiráciu priemernosti nezastaví ani smrť. Mozart skončil v neoznačenom masovom hrobe a generálovi Lučanskému priemernosť okázalo odmieta prejaviť akúkoľvek úctu.
Formanov Salieri bol obdivovateľom Mozarta, ale tá skutočná a neľútostná Priemernosť dielo nadpriemerných nenávidí. Nemá pre ňu žiadnu cenu a bez váhania ho zničí. Priemerní historici aj z generála Štefánika robia samovraha. Priemerní životopisci našich najvýznamnejších osobností si za svoj cieľ dávajú spochybňovanie „mýtov“, lebo byť hrdý na svojich predkov je nemoderné a „trápne“.
Čo s tým?
V roku 863, teda pred viac ako 11 storočiami, prišli medzi našich predkov mudrci Konštantín a Metod. Odkaz ich misie sme zaradili aj do základov ústavy Slovenskej republiky. Priemerní vykladači sa sústreďujú na to, že priniesli písmo a preložili bibliu. No jedným z ich najdôležitejších diel je občiansky a trestný zákonník. Jedno z jeho ustanovení znie:
O svedkoch. Nad všetkými týmito (previnilcami) má knieža a sudca pri každom spore so všetkou starostlivosťou a trpezlivosťou konať vyšetrovanie a neodsudzovať bez svedkov. Treba však hľadať svedkov pravdivých, bojacich sa Boha, vážených a takých, Čo nemajú nijakú nenávisť ani zlobu, ani hnev, ani spor, ani obvinenie proti tomu, o kom svedčia, ale iba strach z Boha a jeho spravodlivosti. Počet svedkov nech je jedenásť alebo aj viac ako tento počet. V malom spore od siedmich do troch, ale nie menej ako tento počet. Sudca má však moc prijať záloh od toho, proti komu vypovedajú, a určiť svedkom prísahu alebo aj pokutu, alebo rovnaký trest, ak sa niekedy ukáže, že klamali. Ani v jednom spore sa nemajú prijímať za svedkov tí, ktorých niekedy usvedčili, že klamú alebo prestupujú zákon Boží, alebo vedú zvrátený život, alebo ktorí sa ako nespôsobilí vylučujú z prísahy.
Vtedajšie elity našich predkov vedeli, že je neúnosné dovoliť, aby najlepších z nich zničila žiarlivosť a zloba konšpirácie priemerných. Aby bolo možné kohokoľvek zničiť tým, že zločinci jeden druhému svedčia v prospech a svorne potopia nevinného. Aj pomocou nového zákonníka to zatrhli a „Svätoplukova ríša“ sa na niekoľko desaťročí stala významným hráčom v celom stredoeurópskom priestore.
Musíme zlomiť nadvládu konšpirácie priemernosti. Je to naša jediná nádej. Potrebujeme týchto nadpriemerných. Potrebujeme ich rozum, ich schopnosti aj ich srdce. Priemernosť je však dnes v presile, takmer celkom ich vytlačila z verejného života.
Musíme to zvrátiť.
Klobúk dole pred týmto príspevkom. Super napísaný.
Aj mne sa článok páči.
Priemerní tohto sveta vo svojej zvrátenej dohode poslali odkaz všetkým nadpriemerným policajtom: „Zbytočne sa naparujete, nad systémom nevyhráte.“
Len aby systém nevyhral aj nad priemernými a podpriemernými! BUMERAMG sa vracia!!!
Marián vieš písať a zaujať. Má to hlavu a pätu. Bohužiaľ skoro ľavicoví smeráci potrebujú politológov a pätolízačov. Aj preto sme tam kde sme.
Ďakujem, Laco. Myslím, že sa budeme musieť prispôsobiť celosvetovým zmenám pojmov. Tí, čo v USA protestujú proti Bidenovi a u nás proti Matelkovláde, tých MSM nazývajú „ultrapravičiari“ a ľavicou nazývajú tých z Antify, BLM a LGBT. Dnes sa svet delí na nacionalistov a globalistov. Budeme si musieť vytvoriť priestor niekde medzi nimi.
Keď sa začal „reformovať“ (deformovať) systém vzdelávania na VŠ podľa anglo-amerického vzoru…(rebríčky, vyplňovanie dotazníkov, kreditný systém, prideľovanie grantov…) tak sa po čase ľudia začali čudovať, že to všetko v našej spoločnosti „akosi nejde tak, ako by bolo potrebné“. Potom sa zisťovalo, prečo máme problém. Najväčším výdobytkom bola PRIEMERNOSŤ. To by nebolo zlé…pokiaľ by ten priemer vychádzal z množstva rôznych plusových a mínusových hodnôt. Odborníci však zistili, že u nás
sa počítal PRIEMER Z NÚL…. (nie je to filozofická otázka).
O tom, prečo je naše školstvo (a spoločnosť) na tom tak ako to registrujeme…pred mnohými rokmi písal Andrej Ferko (mal do rozhlasu do relácie Živé slová dodať príhovor). Keď ho napísal, dostal zamietavú odpoveď a nič neuverejnili. Následne ten príhovor umiestnil do literárneho dvojtýždenníka ako MŔTVE SLOVÁ (popisoval práve to, čo deformuje školstvo, spoločnosť… a aj postoj rôznych politikov parlamentných-neparlamentných strán). Tí presadzovali názor…treba všetko „zničiť“ a potom všetko povstane z popola ako bájny vták Fénix.
O tom ako bude vyzerať naša spoločnosť napísal perfektný článok prvý minister školstva a vedec. prof. Kováč…. Zdravie spoločnosti závisí od zdravia vysokých škôl (univerzít).
A aj tu sa dá zistiť, prečo tá priemernosť z núl…. Rovnako publikoval článok o úrovni našej vedy a dôvodoch neradostného stavu….
POZNÁMKA NA ZÁVER…
to čo sa deje teraz v oblasti práva je aj odrazom toho, koľko pseudoprávnických VŠ sme tu mali a máme. Úroveň bola biedna – ale dokázali chŕliť značný počet absolventov (ktorí študovali asi tak ako Matovič, Sulík, Grolich…) a ktorí sa infiltrovali v súdnictve, polícii, prokuratúre… A tam sa vytvorili vzťahy, siete a kamarátšafty. To postupne vyvolalo nie konkurenciu – ale vzájomné podrazy. A niečo podobné sa dialo a deje v prípade zdravotníctva… výroba „titulov“ a externých študentov na sv. Alžbete alebo na VŠEMVS…Cibáková. Nečudujme sa, že títo ľudia sú v najlepšom prípade nuly (značná až prevažujúca časť absolventov).