Igor Melicher o vlakoch zadarmo v celej EU

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

S EURÓPSKYMI VLAKMI ZADARMO BY MOHLI ŠTUDENTI A DÔCHODCOVIA SPOZNAŤ CELÚ EURÓPU?????

Ak niečo spoľahlivo funguje u nás, nie je pochýb, že to môže fungovať všade v Európskej únii. Bezplatné vlaky pre študentov a dôchodcov na Slovensku využíva takmer milión ľudí.

Sme pohostinný národ. Bezplatnú prepravu vlakmi u nás ponúkame aj seniorom a študentom z ostatných členských štátov. Podobnú pohostinnosť by sme však prijali aj my. Európska únia by mohla rozšíriť bezplatnú prepravu vlakmi na celé svoje územie a tým podporiť cestovný ruch vo vnútri únie, domácu spotrebu na európskom trhu a vyšší ekonomický rast celej Európy. Napokon je to možnosť vidieť a spoznať ostatné štáty Európy, kam by sa ľudia inak nedostali.

Európske vlak“zadarmo“ sú sociálnym opatrením, ktorého efektom môže byť posilnenie rovnosti, spolupatričnosti a tvorby európskej identity, nás Európanov. Európa je náš životný priestor, preto by sme ho mali poznať celý, rovnako ako by sa mali navzájom spoznať občania všetkých národov a štátov EÚ.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “Igor Melicher o vlakoch zadarmo v celej EU

 • 13. mája 2019 at 9:33
  Permalink

  Myslím, že „vlaky zadarmo“ je len slovný obrat, ktorý v tomto prípade stratil hodnotový význam. V skutočnosti niesu zadarmo. Rozdiel je len v tom, že cestujúci si zaplatí cestovné odlišným spôsobom.
  Cestujúci si tak môže spolu s lístkom kúpiť aj falošný pocit, že cestuje zdarma. Politici zas získajú možnosť šíriť propagandu o tom, že niektoré skupiny obyvateľstva za cestovné neplatia. To sa im vyplatí vo voľbách (napr. do európskeho parlamentu).
  Vzhľadom na to, že štát dotuje neefektívnu osobnú dopravu na Slovensku, nemôže byť o skutočnom cestovaní zdarma reči.

  Nepáči sa mi ani bezplatné cestovanie pre dôchodcov. Súčasní dôchodcovia v drvivej väčšine podporujú vládnuci režim. Veľká časť z nich je tiež zodpovedná za rok 1989, za nasledovný ekonomický úpadok, rastúci štátny dlh a nutnosť dotovať dopravné sploločnosti.
  Myslím si, že by mali znášať dôsledky svojich činov a namiesto cestovania zdarma naopak doplácať chýbajúce peniaze. Ich pohľad na kapitalistické smerovanie Slovenska by sa tým možno zmenil.

  Reply
 • 13. mája 2019 at 15:31
  Permalink

  Ale, kandiduje sa za „skrášľovací spolok SMER SD“? To nemyslia priatelia socdem ľavičiari vážne s týmito „ideami“… pozor potom na diskrimináciu mamičiek s deťmi, prípadne bezdomovcov, atď. Myslel som si, že ide do Europarlamentu zastávať záujmy Slovenskej republiky…dobre, voliť nie je nutné…

  Reply
 • 14. mája 2019 at 14:20
  Permalink

  Tak, tak,
  slovenský dôchodca pôjde vlakom zadarmo spoznávať Európu. Ešte treba vybaviť bývanie zadarmo v hoteli Ritz, stravu zadarmo aspoň v „mekáči“, voľné vstupenky po múzeách, dopravu v MHD, prípadne aj to 8 eurové pivo v Nórsku by nebolo od veci trochu zľavniť.
  A potom by možno z toho 400 eurového priemerného dôchodku v SR aj nejaká tá cesta po EU prichádzala do úvahy (pokiaľ nemá na krku exekútora). V Paríži by im miestny dôchodca porozprával, ako sa žije francúzskym dôchodcom. Možno priamo na proteste Žltých viest …

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *