KONFRONTÁCIA: Rozhorčená reakcia svedka transformačných procesov, Janošovského, na najnovší rozhovor s Weissom

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ing. Juraj Janošovský, publicista a bývalý predseda SZM, reaguje na najnovší rozhovor Petra Weissa s Vladimírom Jancurom pre denník Pravda.

Je Peter Weiss podvodník?

Odvolaný 68-ročný veľvyslanec Peter Weiss, niekdajšia hviezda SDĽ, sa pripomína, ako zakladateľ nekomunistickej ľavice v článku Pravdy „Stanica komunizmu bola tichá a pustá(https://zurnal.pravda.sk/…/566305-stanica-komunizmu-bola-p…/). Sporná nie je ani tak odpoveď na otázku v titulku.

Peter Weiss je určite podvodník!

Predmetom diskusie je iba, či podvádzal, ako vedecký tajomník Ústavu marxizmu-leninizmu ÚV KSS, alebo ako „transformátor“ komunistickej strany- predseda SDĽ. V rozhovore s Vladom Jancurom sa „v duchu doby“ štylizuje ako otec zakladateľ nekomunistickej ľavice ?!? Demonštruje, že „podvádzal“ Komunistickú stranu Slovenska. Stená, že „stanica komunizmu bola tichá a pustá“. Nuž, keď ju zdevastovali, tí, čo sa profesionálne starali o jej prevádzku, aká mala byť?

Kariéra fejkového marxistu-leninistu

Peter Weiss si svoju kariéru budoval ako protagonista marxizmu-leninizmu: každá šminka jeho ženy, každá desiata jeho syna a dokonca aj jeho spodky boli zaplatené peniazmi zo známok 400 tisíc komunistov na Slovensku… (…nechcem narážať na to, že stranícky trest dostal za spreneveru vyzbieraných peňazí na stranícke známky od svojich kolegov na „ústave“).

Často sa ospravedlňujem, že moja generácia sprznila dva režimy (socialistický a reštauráciu kapitalizmu). Nechcem sa vyviňovať – bol som pri tom prvom – ale muzikanti typu Petra Weissa (ja nič, ja muzikant!), naozaj zdiskreditovali dva režimy!

„Výhoda“ lacnej pracovnej sily

Keby som na vlastné uši viackrát nepočul z úst P.Weissa tézu, že Slovensko má možnosť uplatniť v medzinárodnej deľbe práce svoju „komparatívnu výhodu lacnej pracovnej sily“, asi by som musel pripustiť, že deformácie reštaurácie kapitalizmu na Slovensku nie sú aj jeho produkciou. Táto satanská téza obsahuje temer všetko, čím sa (Slovensko) dostalo na európsku perifériu….

Nízka cena práce obsahuje nízke náklady na pracovnú silu. Rozumej odvody a dane. Lacný výpredaj kvalifikovanej práce je zaškrtením kohútika peňazí do školstva, zdravotníctva a sociálnej bezpečnosti…

Dôsledky politiky pro-atlantickej a ľavice

Zdevastovanie vzdelávacieho systému (a určite sa ňom podieľala aj politická likvidácia učiteľov a systému – tzv. liberalizácia, transformácia školstva) je priamym dôsledkom nedostatku prostriedkov pre jeho kvalitné fungovanie. Aktuálne žneme následky devastácie zdravotníctva, spôsobenej nedostatkom prostriedkov na jeho prevádzku, na sestry, lekárov, vybavenie a najmä liečenie pacientov (znova prispieva „transformácia“ zdravotníctva z verejnej služby na komerciu).

Peter Weiss, ktorý tak vehementne obhajuje kapitalizmus by mal – podľa mňa – zaliezť do svojej záhradnej chatky a vehementne okopávať zemiaky a kukuricu, aby aspoň nejako vynahradil škody, ktoré likvidácia KSS priniesla.

Bondyho odkaz

Nový režim spreneveril obrovský majetok, vybudovaný na Slovensku najmä počas jeho socialistického rozvoja (môj odhad je približne 450 miliárd €, t.j v prepočte na hlavu – pre lepšiu predstavu – na občana 100 000 €). Spôsobil dlh v nominálnej hodnote 120 miliard eur – na občana cca. 28.000 €. Priemernú štvorčlennú rodinu – s dvoma dospelými deťmi – doteraz vyšiel „kapitalizmus“ (zaplatili za potešenie z neho) – približne na 512 000 €.

Elity odpredali podstatu socializmu (Egon Bondy sa neraz v rozhovoroch so mnou rozčuľoval nad tým, ako nomenklatúra KSS zdevastovala režim a potom ho pod cenu predala Západu).

Nuž, na záver sa mi chce skríknuť „varúj, dušu na doline“ cítiac ambíciu nomenklatúry vrátiť sa. Tak, ako kričali slovenskí drevorubači, keď sa sťaté kláty valili do doliny…

Juraj Janošovský

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


18 thoughts on “KONFRONTÁCIA: Rozhorčená reakcia svedka transformačných procesov, Janošovského, na najnovší rozhovor s Weissom

 • 23. októbra 2020 at 11:08
  Permalink

  Z mnohých životných ľútostí len jedna:
  Ľutujem len jedno, že som sa počas života nestretol a nepozhováral s Egonom Bondym.

  Reply
 • 23. októbra 2020 at 12:53
  Permalink

  Článok týždňa na DAve.

  Dávam 5 bodov a autorovi udeľujem čestné miesto na nástenke ( socialistickej ) cti za 43. týždeň – pri rozvinutej vlajke, samozrejme…

  Reply
 • 23. októbra 2020 at 13:10
  Permalink

  „Slovensko má možnosť uplatniť v medzinárodnej deľbe práce svoju „komparatívnu výhodu lacnej pracovnej sily“???
  Panebože!!!
  A Weiss je/bola/ aká pracovná sila? Lacná??? Čerešničky zjedli, nám ostali len kôstky.
  Pravda chudoby sa mení na Lož bohatých???
  Veru: Stanica pustá, stanica tichá, iba tí ľudia čo stonú! Nepočuje? Ešte nepočuje???
  Varúúúj!!!
  P.S. Môj návrh: Nech odvolaný Weiss využije možnosť „komparatívnej výhody lacnej pracovnej sily“ napr. pri páse v niektorej automobilke.

  Reply
 • 23. októbra 2020 at 13:11
  Permalink

  Peter Weiss,on nie je určite podvodník on podvodník je, je to najväčší podliak akého som v KS stretla,posadiť toho podliaka za mreže je málo.
  V roku 1990 organizoval besedu v športovej hale TEES v Martine.Priviedol na túto besedu Zdenka Mlynařa,lebo Mlynař študoval s Michalom a s Rajsou Gorbačovom v Moskve v jednom ročníku a ako vravel bývali spolu aj v jednom internáte. Na besedu prišlo viac ako tisíc komunistov TS možno aj nepartajných ľudia boli zvedaví. Peter vyobliekaný ako by vystrihnutý z módneho časopisu, presviedčal prítomných o tom aké úžasné veľké možnosti máme pred sebou o ktorých sa nám pred nežnou revolúciou nesnívalo a každý schopný človek sa teraz môže vyšvihnuť veľmi vysoko. Nasledovalo do nebies velebenie Gorbačova stridavo Weiss a Mlynář prítomní dostali lístky na ktorých mohli klásť otázky – odpovedali striedavo obaja,beseda bola dlhá niekoľko hodín. Na konci besedy položil Peter Weiss otázku aby zdvihol ruku ten kto by si prial vrátiť sa pred november 1989 Na moje veľké ohromenie zdvihli sa iba tri ruky – Ja, Ladislav Škovira pracovník ONV a Anton Dubnička predseda KV ROH. Účastníci stáli v radoch na jeho podpis už si nespomínam či nedávali aj jeho fotografiu,bolo mi na vracanie. Peter Weiss si zaslúži povesiť ho hore nohami.

  Reply
  • 23. októbra 2020 at 13:19
   Permalink

   Pani Lýdia, ejha: “ …aké úžasné veľké možnosti máme pred sebou o ktorých sa nám pred nežnou revolúciou nesnívalo a každý schopný človek sa teraz môže vyšvihnúť veľmi vysoko.“
   Deliť ľudí na „schopných“ a „neschopných“, ejha! Nerobil to náhodou Hitler???

   Reply
 • 23. októbra 2020 at 13:24
  Permalink

  S Egonom Bondym som sa po prvý krát stretol v Brne na konferencii, ktorú organizovala KSČ a padli sme si do oka- on ma oslovil tým, že sa konferencie zúčastnil, ako disidentský marxista (inak so smiechom komentoval svoju „pozíciu“ v disente – tak sa havlovci báli Ľavej alternatívy, že mu s P. Uhlom nikdy neponúkli podpis Charty 78- vraj je chartista „ústnym podaním“). Potešilo ma, že ho môj postoj (vtedy som reprezentoval Demokratické fórum komunistov) tiež zaujal…Vyvinulo sa pevné priateľstvo ( vybavil som mu byt v Bratislave, s L.Hohošom prednášanie na Univerzite Komenského, pani Júlia, Bondyho partnerka, mi skonala v aute – prežil som s ním mnoho ťažkého i dôverného…) Rozkmotril som sa s ním, keď ma začal využívať nad rámec mojej tolerancie a po rokoch priateľstva sme sa rozpadli na rozdielnom názore na „nádejného spisovateľa“ M. Hvoreckého – celkom civilne na naštval, keď ho (ani sa nespýtal) prihlásil na byt, ktorý som mu zaobstaral, upravil a udržiaval…

  Reply
  • 25. októbra 2020 at 16:57
   Permalink

   Ťažký život s bohémami.
   Juraj – všetka úcta, za to čo si dokázal podstúpil a vydržal.

   Reply
  • 16. novembra 2020 at 0:56
   Permalink

   Hvorecký je v Nemecku protežovaný. Najprv som bol prekvapený, že slovenský autor urobil prielom v Nemecku, ale potom som pochopil, že jeho „dielo“ je liberálna propaganda.

   Reply
 • 23. októbra 2020 at 13:47
  Permalink

  Výborne podané. Juraj, Vy sa vôbec nemeníte, skôr zlepšujete. Držím Vám palce aj naďalej.

  Reply
 • 23. októbra 2020 at 16:26
  Permalink

  Títo mládežníci zničili komplet ľavicu. A to boli ochotní urobiť za pridelenie trafík. Mal som to šťastie „bojovať“ ako záložák s ďalším mládežníkom – Ftáčnikom. Tak nekolegiálny a lenivý dôstojník v zálohe kašlal na ostatných (rozdelenie služieb) a utekal „domenko“. Na útvare sa ho báli aj kmeňoví vojaci z povolania. Weiss sa po tom „nešťastí“ s manželkou….ale aj so synom pobehujúcim s peniazmi po meste… pozviechal tak, že sa „umiestnil“ na FMV k Lipkovej, ktorá prichýlila viacerých „zaslúžilých“ politikov (dcéra ministra Deža Gogu) a potom obiehal trafiky v zahraničí. Tí čo mu to pridelili, zistili, že je lepšie ak bude ticho a niekde v závetrí. Kanis bol trochu odlišný – ten vyhrával sazku-športku. Schmognerová sa predviedla, keď v novinách prehovorila o svojej trafike – že na obede s gen. tajomníkom OSN dostala flek. Miky sa rehotal aj Ivankom…že tak sa to nerobí. Aké bolo ich prekvapenie, keď ten flek z OSN dostala…. a teraz tá teta obieha ďalšie fleky a zas sa vrátila dávať rady. Keď sa to tak zoberie, tak z hľadiska ideológie ale aj z hľadiska ľudského sa o nich dá hovoriť slovami klasika….lišnij čelovek… Ale narobili dosť veľa zlého. A boli veľmi pomstychtiví – najmä tá spomínaná teta.

  Reply
 • 23. októbra 2020 at 22:48
  Permalink

  Ešte väčším „hnusom“je Weisov konfábel Kanis!Dobre sa nepotrhal,ako pchal Slovensko do NATO.Vláda ešte len jednala o povolení preletu naťáckych bombardérov nad Slovenskom a tie už veselo nad našimi hlavami leteli vraždiť nevinných civilov v Juhoslávii vďaka Kanisovi!To povolenie dal NATO on,ako vtedajší minister obrany SR !Svojvoľne,bez prejednania vo vláde a parlamente!Choďte sa pozrieť aký kaštiel si vybudoval na Kolibe!Gróf Andrássy sa so svojim Betliarom na Kanisov palác ani nechytá!Vraj vyhral na ten barák tipovaním športových výsledkov v NIKÉ.Rovnaké hnidy sú však aj tí,ktorí týmto dvom podvodníkom Weisovi s Kanisom schválili premenovanie strany z KSS na SDĽ !A boli medzi nimi aj ľudia,ktorých si pripomína aj DavDva ešte aj dnes.Hnus!!!

  Reply
  • 24. októbra 2020 at 10:54
   Permalink

   Pán dubník, Kanis je krvavá škvrna na ľavicovom hnutí.

   Reply
 • 24. októbra 2020 at 11:10
  Permalink

  …keď ľavica už nemá nijaké iné problémy…gratuľujeme…ozaj zástupná téma v celoslovenskom kovid štatáriu…

  Reply
 • 24. októbra 2020 at 12:54
  Permalink

  Pán Janošovský, ďakujeme za článok! Občan musí vedieť, kde je sever, lebo dezorientovaný volič volí potom napr. Weissa, ktorý sa tváril ako reformný komunista a zaviedol nás do bahna kapitalizmu; alebo takého Matoviča, ktorý nás uväznil v celoslovenskom kovidovom štatáriu. Občan potrebuje politický kompas.

  Reply
 • 24. októbra 2020 at 19:38
  Permalink

  Jo, jo, mezi soudruhy se pořád něco děje.
  Aj 30 rokov po Víťaznom novembri…

  Reply
  • 25. októbra 2020 at 8:02
   Permalink

   A čo sa má akože medzi súdruhmi diať, keď niet S KÝM?

   Reply
 • 25. októbra 2020 at 8:58
  Permalink

  Pred chvíľkou som čítal vyjadrenie bývalého viceguvernéra banky Tkáča (po odbornej stránke naozaj bieda – viď jeho aval indiánskej zmenky). Tam popísal ako vyberali osobnosti na bankovky. Keď potom odvolávala vláda v r. 1994 Tkáča z funkcie…. tak mu Weiss hodil do ksichtu jeden z dôvodov: že vraj presadzoval na bankovku postavu fašistu Hlinku… Mimochodom po zvrhnutí vlády Mečiara títo mládežníci z SDĽ (kompletne) vyhadzovali z flekov ľudí, ktorí im z rôznych aj osobných dôvodov nevyhovovali (a nebolo to čistenie po Mečiarovi). Keď sa však v parlamente rozhodlo, že budú mimoriadne voľby – tak zväzáčka Schmognerová zúrivo vyhlásila, že je to blbosť….lebo čísla a výsledky sú také dobré – že Mečiar sa znovu dostane k moci !!!!! Aj ona sa podieľala v tom čase na vyhadzovaní odborníkov z ich flekov – aj keď títo neboli vôbec nominantmi HZDS.
  P.S.: v politike sa prejavuje veľmi často „malosť“, ktorá spočíva v tom, že politici malicherne presadzujú nadmerne svoje ego a najviac ich teší možnosť pomstiť sa komukoľvek….(dnešná koalícia je v tomto naozaj van tajm-next tajm…. najangažovanejšia).

  Reply
  • 25. októbra 2020 at 9:16
   Permalink

   doplním….
   práve teraz som zachytil rozhovor toho „nemakačenka“ Ftáčnika, ktorého som spomínal medzi tými „mládežníkmi“ SDĽ.

   Ftáčnik: Keby mohli, tak okrem rektora Fikara na STU odvolajú aj mňa
   Rozhovory ZKH s predsedom správnej rady STU.

   Tento zašivák na všetkých flekoch na ktorých sedel – ešte nedávno konšpiroval proti dekanovi fakulty – robil s rektorom nátlak na akademický senát – aby ho zbavili funkicie. Zapojil do toho médiá a opakovane zabezpečil, že vecná a pomerne rozsiahla reakcia dekana bola neustále na internete mazaná a do médií sa dostalo len zopár viet….
   A teraz vyplakáva, že mu tie zákulisné čachre nevyšli (toto zákulisné konanie je u odborníka na matematiku motivované možno skôr „matematicky“ ako „emocionálne“). Je zaujímavé, že mnohým otĺkajú o hlavu členstvo v KSS, SDĽ…. a takýmto típkom ako Weiss, Ftáčnik, Schmognerova, Kanis…. to vôbec nepripomenú. Je to odmena za ich judášske zásluhy

   Čítajte viac: https://video.sme.sk/c/22517813/rozhovory-zkh-milan-ftacnik-a-odvolavanie-rektora-stu-video.html?ref=trz

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *