Ľubomír Jánošík: Ernesto Otto ?Gustáv Husák?Laco Novomeský

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

…za 75 rokov od SNP vie čas zmeniť nielen človeka, ale aj spôsob jeho myslenia a práce. Za ďalších 30 rokov vie čas zmeniť majiteľov strategických podnikov, nemocníc a dokonca aj celých krajín…nedovoľme kritikom minulej doby ukradnúť si SNP. 

…z môjho pohľadu oceňovania našej minulosti v regióne, som si dnes vybral konkrétne iba jednu osobu a to osobu Ernesta Ottu, organizátora ilegálneho protifašistického odboja, zatknutého, vyšetrovaného, väzneného, po úteku z nemocnice bojujúceho pod vedením Jozefa Hagaru v oddieli Vtáčnik.

S osobou E.Ottu v období ilegálneho protifašistického odboja je spájaný aj Gustáv Husák s ktorým mali neskôr v roku 1949 podobný osud, kedy boli vo vykonštruovaných procesoch odsúdení na trest smrti.

Otto ako Titov špión a Husák ako buržoázny nacionalista. Tresty počas krutých výsluchov boli pozmenené na doživotné a neskôr boli v 1960 prepustení a rehabilitovaní. V časoch minulých boli po E.Ottovi a J.Hagarovi pomenované ZŠ v Novákoch…

obaja páni boli pedagógmi a obaja patria k hrdinom SNP a takisto K NÁM občanom mesta Nováky. E. Otto po vojne zastával funkciu osobného tajomníka povereníka pre školstvo a umenie u Laca Novomeského, ktorý bol rovnako v inscenovaných procesoch odsúdený, ako buržoázny nacionalista. V Novákoch má E.Otto pamätník s textom od národného umelca Laca Novomeskeho. 

ČO AJ OHRDNUTÍM SA TI ODMENILI, ŽIVOTU SI SLÚŽIL VERNE A RÁD

Ľubomír Jánošík

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *