Matica slovenská odprezentovala v Košiciach prvú komplexnú knihu nielen o matičiaroch v SNP: BOJOVALI ZA NAŠU SLOBODU, podujatia sa zúčastnilo približne 100 ľudí

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Dielo BOJOVALI ZA NAŠU SLOBODU je treťou komplexnou publikáciou, ktorú Matica vydala hneď po knihách BERNOLÁKOVCI a SLOVENSKÉ ŽENY V NÁRODNOM HNUTÍ.

25. novembra 2024 odprezentovali na pôde košickej TUKE predseda Matice slovenskej Dr. Marián Gešper a vedecký pracovník Slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej Dr. Lukáš Perný knihu BOJOVALI ZA NAŠU SLOBODU s podtitulom Matičiari, kultúrnici a umelci v protifašistickom odboji na Slovensku a v zahraničí. Pred samotným podujatím sa účastníci konferencie zúčastnili pietnej spomienky pri hrobe Ľudovíta Kukorelliho v Košiciach. Podujatie tento krát navštívila aj verejno-právna televízia. Uvedenia knihy – ktoré bolo pre podujatie kľúčové – sa však už nezúčastnili.

Podujatia sa zúčastnili predstavitelia SZPB, kvestor TUKE doc. Ing. Marcel Behún, PhD., Dr. Macharačková ako neter Anna Kostkovej Kukorellivej, členovia Výboru MS a mnohí ďalší vzácni hostia. Podujatie moderoval tajomník MS Peter Schvantner, ktorý sa doslova preslávil svojou rolou Kukorelliho v Gešperovej divadelnej dramatizácii Vrátim sa živý, ktorú Matica každoročne organizuje. Filmové ukážky si mohli pozrieť aj prítomní účastníci, ktorých bola približne stovka.

Téme Slovenského národného povstania a osobnostiam tejto udalosti sa Matica slovenská venuje dlhodobo a systematicky. V roku 2024 tieto aktivity vyvrcholili veľkou medzinárodnou konferenciou v Hanušovciach nad Topľou, kde pôsobili v rámci partizánskej skupiny Čapajev aj Ľudovít Kukorelli a Ivan Konovič Baľuta, ktorým zároveň Matica slovenská odhalila v tomto malebnom mestečku busty a opätovne bola odohraná divadelná dramatizácia s názvom Vrátim sa živý. Zborník je v podstate výstup z tohto medzinárodného podujatia, na ktoré odovzdal pozdrav aj prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini, ktorý pred nedávnom navštívil sídelnú budovu Matice slovenskej v Martine.

Okrem toho Matica v roku 2024 zorganizovala po boku SZPB, konkrétne predseda Výtvarného odboru MS Dr. Ladislav Skrak, výstavu HODNOTY A ODKAZ k 80. výročiu SNP, ktorú sme propagovali aj na DAV DVA. Matičiari v SNP boli aj súčasťou tém tejto výstavy (napr. Kukorelli, Nálepka, Novomeský, Mináč a ďalší). Mimochodom, Slovenská národná galéria odbavila 80. výročie SNP pochybnou prednáškou plnou relativizácií. Aj výtvarný odkaz SNP je spracovaný v novom zborníku BOJOVALI ZA NAŠU SLOBODU .

POZRI AJ: Výstavu HODNOTY A ODKAZ navštívil predseda Matice slovenskej Dr. Marián Gešper, zaujali ho diela venované Kukorellimu * TASR informuje o výstave HODNOTY A ODKAZ k 80. výročiu Slovenského národného povstania

Matica slovenská sa tiež podieľala na podujatiach venovaných po boku Inštitútu ASA, Klubu Nového Slova a Spoločnosti Ladislava Novomeského napr. Lacovi Novomeskému, Ivanovi Horváthovi, Ladislavovi Ballekovi, Ladislavovi Mňačkovi či Ladislavovi Ťažkému. Obnovenie povstaleckých tradícii a pripomínanie pokrokových osobností v portfóliu Matice je výsadou súčasného vedenia Matice slovenskej.

POZRI AJ: Predseda Matice slovenskej Ladislav Novomeský vo večnej Aleji národných dejateľov * Dokumentárny film Jána Semana a Lukáša Perného Svetlo medzi tieňmi * Matica slovenská, ASA a Spoločnosť Ladislava Novomeského zorganizovali veľké podujatie k 120-ročniciam Ladislava Novomeského a Ivana Horvátha * Slávnostné odhalenie busty pri príležitosti 120. výročia narodenia Laca Novomeského * Odhalenie busty davistu Ladislava Novomeského aj v TV Turiec * Odhalenie busty Ivana Horvátha uviedli aj na TV SEN * Návrat spisovateľa a diplomata Ivana Horvátha do Senice

Zborník BOJOVALI ZA NAŠU SLOBODU s podtitulom Matičiari, kultúrnici a umelci v protifašistickom odboji na Slovensku a v zahraničí komplexne spracováva dodnes nespracovaný problém zapojenia slovenských národne orientovaných intelektuálov združených okolo Matice slovenskej a spriaznených inštitúcií do Slovenského národného povstania. Idea vznikla na pôdoryse 80-ročnice SNP a 110-ročnice narodenia brigádneho generála in memoriam Ľudovíta Kukorelliho, ktorému Matica slovenská odhalila bustu v Hanušovciach nad Topľou, kde súčasne pôsobila jeho partizánska brigáda Čapajev. Rozsah publikácie siaha až do medzinárodného kontextu nakoľko spracováva taktiež kontext Vojvodiny, Maďarska a Bulharska. Dielo je zároveň výstupom spolupráce Matice slovenskej s Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a do tvorby zborníka sa zapojili aj tvorcovia zo zahraničia. Je rozdelené na dve časti – zahraničnú a domácu.

Knihu uvádza predseda Matice slovenskej Marián Gešper problematikou zapojenia Turca do Slovenského národného povstania. Marián Gešper zdôrazňuje, že slovenský Turiec zahral vo dvoch storočiach kľúčovú úlohu v celých slovenských národných dejinách a historických pohyboch od meruôsmych rokov, cez memorandové obdobie, vznik Československa až po Slovenské národné povstanie. Gešper vníma v tomto kontexte neviditeľnú dejinnú niť, ktorú opakovane na svojich prednáškach zdôrazňuje. 

V rámci podujatia dostal Marián Gešper od spolu-prednášateľa niekoľko otázok ako napr. prečo sa venuje práve Kukorellimu, čo nové vybádal v kontexte výskumu o SNP či taktiež zodpovedal na otázku, prečo je dôležité SNP ako historická udalosť. Záznam z podujatia sa aktuálne pripravuje.

V kontexte Slovákov z Dolnej zeme v boji proti fašizmu zborník obsahuje príspevky o účasti vojvodinských Slovákov v SNP a o partizánskych vojenských jednotkách vojvodinských Slovákov v protifašistickom odboji: Samuel Jovankovič prezentuje výsledky výskumu protifašistického odboja v bývalej Juhoslávii, Slovákov z Juhoslávie, 50 prípadov Slovákov z Vojvodiny zapojených do SNP), problematiku matičiarov Juhoslávie v protifašistickom odboji (Anna Horváthová z Bačskeho Petrovca opisuje tragický 28. október 1941, poprava ôsmich mladých mužov, ktorí boli členmi národno-oslobodzovacieho hnutia, ktoré podnikalo partizánske akcie), problematika vojvodinských Slovákov v odboji počas Druhej svetovej vojny (Ján Tkáč z Hložian v Srbsku opisuje osudy mladých odbojárov na území Vojvodiny- v Banáte, Báčke, Srieme), text o prvom predsedovi Matice slovenskej v Juhoslávii Dr. Jánovi Bulíkovi v protifašistickej rezistencii a väznení v nemeckých koncentrákoch (Oľga Glóziková-Jonášová zdôrazňuje, že Bulík patril vôbec k najvýznamnejším vojvodinským Slovákom), problematiku zločinov proti Slovákom na území Vojvodiny (Kristijan Obšust vo svojom príspevku prezentuje výsledky archívnych výskumov z fondu F. 183 archívu Vojvodiny; ktorý bol publikovaný v knihe Zločiny proti Slovákom počas druhej svetovej vojny na území AP Vojvodiny; hovorí o 416 327 prihlásení zločinov).

Zborník ďalej obsahuje texty z prostredia Maďarska, od Pavla Jána Beňa, konkrétne transfer tajnej maďarskej diplomatickej misie poverenej rokovaním o prímerí, z letiska Tri Duby do Moskvy, ďalej pohľad na SNP optikou krajana z Budapešti (Michal Hrivňák) a napokon vznik a činnosť antifašistického frontu Slovanov v Maďarsku a jeho odbočky vo Veľkom Bánhedeši (Adam Antal). Špeciálnym bonusom je text od zostavovateľky a riaditeľky Krajanského múzea Matice slovenskej Kataríny Koňarikovej o Slovákoch z Bulharska v kontexte boja o vlasť. 

Druhá časť s podnadpisom Matičiari v boji proti fašizmu obsahuje texty matičných bádateľov, spisovateľov a zamestnancov Pavla Pareničku (členovia Matice v odboji a na frontoch SNP ako Anton Augustín Baník, Július Barč-Ivan, Ján Bodenek, Alexan der Hirner, Ján Marták, Mária Rázusová-Martáková, Ján Štefánik, Fraňo Štefunko, Ivan Turzo, Bohuš Žingor), Jána Semana (Ľudovít Kukorelli, text vychádza z výsledkov výskumu Dr. Pažurovej), Petra Schvantnera (Alexander Hirner v SNP, významný slovenský sociológ patril k priekopníkom plurality na poli Filozofického odboru MS, ktorý prispel k možnosti rehabilitácie MS aj po svetovej vojne, ale v kontexte SNP aj organizácii ilegálnej matičnej odbojovej skupiny), Radoslava Žgradu (Viliam Žingor; text je obohatený o unikátne doteraz nepublikované fotografie zo súkromného archívu rodiny), Jaroslava Dureca (SNP v podjavorinskom kraji), Viliama Komoru (Ladislav Sára, matičiar a prvý povstalecký hlásateľ Slobodného slovenského vysielača, ktorý zahynul pri bombardovaní; MS ho ocenil IN MEMORIAM Zlatou cenou MS), Dominika Blanára (Jozef Matula ako učiteľ a matičiar, ktorý sa zapojil do SNP a tragicky zahynul), Rastislava Zachera (SNP v podtatranskom regióne), Erika Germušku (Vavro Šrobár a Milan Hodža v kontexte protifašistických iniciatív) a Lukáša Perného k tematike predsedov Matice slovenskej Laca Novomeského a Vladimíra Mináča.

Taktiež kniha obsahuje texty Marcely Macharáčkovej, priamej príbuznej Anny Kostkovej o Anne Kostkovej-Kukorelliovej, Petra Šafranka (na pomedzí Zemplína a Šariša) a Ladislava Skraka z Výtvarného odboru Matice slovenskej, ktorý spracoval výtvarné spracovanie tematiky SNP. 

Ako uvádza posudzovateľ Svetozár Krno, dielo vychádza s perspektívou ďalších výskumov aj pre zahraničný kontext.

Tajomník Peter Schvantner na podujatí zdôraznil:

Rok 2024 sa niesol v znamení mnohých významných výročí a Matica slovenská, ktorá sa hrdo hlási k hodnotám mieru, slobody, demokracie, humanizmu a k protifašistickému odkazu, nezabudla ani na hrdinov, ktorí bojovali za našu slobodu v odbojovom hnutí počas 2. svetovej vojny, medzi ktorými boli aj mnohí matičiari a viacerí z nich aj v tomto boji položili svoj život na oltár vlasti.

V tomto kontexte treba zdôrazniť aj medzinárodný a slovanský rozmer odkazu Šafárika a Kolára, ktorý sa inšpirovali proroctvom Herdera, ktoré sa však naplno naplnilo až víťazstvom Slovanov v Druhej svetovej vojne, keď aj po boku neslovanských národov realizovali humanistickú víziu mieru, ktorá stále ako protiklad rasovej, etnickej nadradenosti nemeckého imperiálneho pangermanizmu. Matičiari prirodzene pochopili, že po boku rasistických, šovinistických a anti-humanistických princípov nemožno budovať ani slovenskú, ani slovanskú ideu, preto sa rozhodli vstúpiť do ozbrojeného povstania. Hoc povstanie vypuklo v Banskej Bystrici, nemožno zabúdať ani na zásluhy partizánskej skupiny Čapajev, ktorá operovala na východe Slovenska, predovšetkým osobnosť Ľudovíta Kukorelliho. Práve Kukorelli študoval na štátnom reálnom gymnáziu v Košiciach, čo symbolicky zvýrazňuje zmysel lokalizácie nášho podujatia, ba dokonca mal aj rodinu z tohto mesta. Náš zborník má predovšetkým cieľ oboznámiť čitateľskú verejnosť o podiele matičiarov na SNP… osobností ako Ladislav Sára, Alexander Hirner, Ján Marták, Bohuš a Viliam Žingorovci, Ján Štefánik, Ján Bodenek, Anton Augustín Baník, Július Barč-Ivan či Ján Nálepka zo Smižian, ktorý bol odhodlaný búrlivák a učiteľ, neskôr slávny kapitán, ktorý bol tiež radovým členom MO MS Michalovce.

V odboji ale zahynuli aj významní matičiari ako Anton Prídavok, Viliam Paulíny, či Juraj Janoška. Matica slovenská venovala spomienke na SNP koncom augusta dve veľké podujatia – medzinárodnú konferenciu, kde sa okrem slovenských vedeckých pracovníkov zúčastnili krajania z Srbska a Maďarska; taktiež autentickým kultúrnym programom s už legendárnou divadelnou scénkou venovanou partizánskemu zväzku Čapajev a im dvom hlavným predstaviteľom – Ľudovítovi Kukorellimu a I. K. Baľutovi – ktorým MS zároveň odhalila bronzové busty a to všetko v Hanušovciach nad Topľou. Tretím podujatím bude zavŕšený triptych podujatí venovaný spomienke na SNP, podobne ako pred dvomi rokmi triptych antifašistickým osobnostiam Mináča a Clementisa, čo vyvrcholilo vznikom úspešného zborníka.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *