Michael Doubek: Koronavirus – nový pomocník PR agentur

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Kdo by neměl potřebu ukázat se v tom nejlepším světle. Kdo by nechtěl být opakovaně viděn a obdivován. Být zviditelněn si přeje leckdo, kdo má na paměti svůj prospěch. Koneckonců v menší či větší míře jsme to my všichni.

Nyní máme mocného spojence, který nám v tom může pomoct. Koronavirus SARS-CoV-2, o kterém ještě před pár měsíci neměl téměř nikdo ani tušení. A dnes se k němu máme potřebu všichni vyjadřovat. Ano, i já to dělám tímto článkem. Je těžko uvěřitelné, že jsme onemocnění COVID-19 ještě nezkrotili, když už jsme slyšeli z tolika úst, jak s ním zatočit. 

To, že o koronaviru mluvíme, neznamená, že ho známe. To, že o něm mluvíme dokonce neznamená ani to, že ho skutečně poznat chceme. Lidí, kteří se výzkumu koronavirů opravdu systematicky věnují je rozhodně nesrovnatelně méně než těch, co ho mají plná ústa. 

Z hlediska propagačního je ale dobře, že virus příliš neznáme. Jen tak můžeme vydávat vlastní pocity za popis reality. Pokud někdo prohlásí to a to, pak my můžeme zcela bez obav přijít s tvrzením úplně obráceným, aniž bychom vynaložili aspoň nepatrné úsilí na jeho ověření. Smyslem takového tvrzení není poznání pravdy, ale jen a jen snaha se blýsknout a vymezit vůči druhému. Proto zde máme jedenáct vzdělanců, kteří radí okamžitě ukončit restriktivní opatření, a dalších osm, kteří naopak nabádají k opatrnosti. O politicích ani nemluvě. Proto slýcháme tvrzení, že virus stvořil člověk – tato tvrzení ale přichází od osob, které se evoluci virů dosud nevěnovaly ani v jedné odborné recenzované práci. Proto se můžeme léčit aplikací dezinfekce nitrožilně, jak nám radil dokonce americký prezident. Díky koronaviru také vyniká samaritánství některých z nás. Třebas těch, kteří chtějí pomoc bezdomovcům, a tak je nechávají plošně testovat, zda se náhodou se SARS-CoV-2 nesetkali. Jako by nevěděli, že málokterý bezdomovec trávil letošní zimu v alpském lyžařském středisku. Já nejsem samaritán, mylně jsem se totiž domníval, že by bezdomovcům pomohlo spíše zajištění střechy nad hlavou. A pokud bychom je chtěli testovat na nějakou infekci, pak bych předpokládal, že půjde třebas o tuberkulózu. Také jsem si nemyslel, že v době nouzového stavu se bude někdo nimrat ve formě, jíž byla některá nařízení přijata, nikoliv ve věcné podstatě. Ale i to je zcela jistě druhem PR. Měli bychom mít samozřejmě naprostou svobodu nakazit sebe nebo kohokoliv jiného. 

I když odborných zpráv o COVID-19 přibývají denně desítky, jen málo z nich naše vědění posouvá skutečně významně dál. Co je jisté, virus tu s námi je a jen tak se ho nezbavíme. Přicestoval k nám letecky, strávil s námi vydařenou dovolenou, líbí se mu na výletních lodích, náš blahobyt mu prostě svědčí. 

Co by nás mělo posilovat v opravdovém boji proti nemoci COVID-19 je skutečnost, že pro tento boj neexistuje žádný precedens. Nikdo nemá zaručený recept. Ale to je dobře. Konečně můžeme plně využít náš um a naše znalosti. Konečně můžeme přijít s vlastní strategií a stát inspirací pro ostatní. Po létech kopírování a bezstarostného přejímání návodů z ciziny je načase. 

Přeji si, aby lidem, kteří chtějí SARS-CoV-2 opravdu poznat, jejich zájem vydržel, i když už nepůjde o módní téma. Jen když vydrží, budeme znát třebas za rok nebo dva o viru skutečná fakta.

prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




12 thoughts on “Michael Doubek: Koronavirus – nový pomocník PR agentur

  • 4. mája 2020 at 10:28
    Permalink

    Dosť ma desí, že tento človek si meno obložil titulmi, dokonca prof. MUDr. a PhD., a pritom dokáže o víruse Covid-19 splodiť takýto traktát bez toho, aby si o ňom zistil nejaké relevantné fakty. Veď ich pozná zreteľne menej ako ja a ja nie som MUDr.

    Napríklad toto: „Proto slýcháme tvrzení, že virus stvořil člověk – tato tvrzení ale přichází od osob, které se evoluci virů dosud nevěnovaly ani v jedné odborné recenzované práci.“ – je dokonca až lož. Jednak poznám tieto tvrdenia od ľudí, ktorí sa venujú vírusom profesionálne a tiež majú tituly pred menom a za menom, aj desiatky odborných publikácií. A zároveň je pravdivé opačné tvrdenie. Práve ľudia, čo o vírusoch a ich evolúcii, ani dokonca o molekulárnej biológii, nemajú ani šajnu, sa do krvi bijú za to, že vírus vznikol prirodzene a iné názory označujú za „konšpirácie“ (ozaj, keby aspoň rozumeli presnému významu toho slova).

    Reply
  • 5. mája 2020 at 12:34
    Permalink

    Pane Moravčíku, není ni jednoduššího než nám říct jména těch odborníků a přidat odkaz na relevantní publikace. My si je na Medline či v jiných databázích dohledáme. Zdravím, MD

    Reply
    • 5. mája 2020 at 14:07
      Permalink

      Pán Doubek, vďaka, že ste sa unúvali ohlásiť sa osobne.
      Uvediem aspoň 3 mená ľudí, ktorí sú odborníkmi a publikovali v tomto odbore:
      1. Rus Igor Nikulin – bývalý člen komisie OSN na kontrolu biologických a chemických zbraní (
      2. Profesor Chi-Tai Fang z Taiwanu (https://orcid.org/0000-0002-7380-1699) – on to netvrdí tak rezolútne, ako Nikulin, ale tvrdí, že sa to dnes na základe genómu Covid-19 nedá vylúčiť.
      3. Dr. Soňa Peková, Vaša krajanka, neverím, že ste o nej nikdy nepočuli (https://www.linkos.cz/lide/mudr-sona-pekova-ph-d/)
      Tu nejdem polemizovať o tom, kde je pravda, naši čitatelia nie sú odborníci vo virológii a nudilo by ich to. Chcel som len ukázať, že Vaše bohorovné tvrdenie o tom, že podozrenia o umelosti Covidu-19 šíria len nevzdelanci, ktorí sa nevyznajú, je demagogická manipulácia.

      Nerobím si ilúzie, že to u Vás zaberie. Za mojich mladých čias bola veda všeobecným vlastníctvom ľudstva a bola objektívna. Dnes ju vlastní akási tajomná inkvizičná komisia „my si je dohledáme“.

      Keďže ste lekár, dokonca uznávaný profesor – teda vychovávate ďalšie generácie lekárov, tak si ešte dovolím pozastaviť sa na dvoch veciach z Vášho článku:
      1. Vetu: „Měli bychom mít samozřejmě naprostou svobodu nakazit sebe nebo kohokoliv jiného.“ ste mysleli ironicky ako satiru na liberalizmus, alebo naopak, vážne? Neviem si totiž predstaviť, že poctivý lekár, ktorý má stále na pamäti Hippokratovu prísahu, môže tieto slová myslieť vážne.

      2. Je veľmi veľa dôkazov (a ak nie ste schopní „si ich dohľadať“, tak Vám o tom sem napíšem článok), že existuje viacero vedeckých tímov, ktoré vyvíjajú biologické zbrane. Píšete, že SARS-CoV-2 tu už s nami bude natrvalo a musíme si na to zvyknúť. Lenže čo tie biologické zbrane, ktoré sú ešte bezpečne uložené v mrazákoch laboratórií? Videli sme, čo dokáže pomerne neškodný koronavírus, tak ako to, že Vás tá existencia biologických zbraní necháva pokojným… a skôr ste naklonený popravovať poslov zlých správ?!

      Reply
  • 5. mája 2020 at 14:56
    Permalink

    Čo sa týka pôvodu vírusu, otvorené sú všetky možnosti, od prirodzenej cesty po umelý výtvor, zatiaľ niet dôkazov pre žiadnu z nich, sú tu len indície. Vo svetle rozkladu USA napr. by som sa nečudoval, keby ho vyrobili v laboratóriu a použili ako biologickú zbraň. Ak mal vzniknúť na trhoch, prečo nie v Indii, ktorá je hygienicky v katastrofálnom stave.

    A podľa všetkého, vírus nemusel vzniknúť v Číne, Čína ho len prvá oficiálne ohlásila, čo je podstatný rozdiel, ak chce niekto obviňovať Čínu. Sú informácie z výpovedí o jeho prítomnosti v USA v jeseni 2019, dnes bol potvrdený prípad z Francúzska z 27. 12. 2019, ale čítal som v diskusii aj vyjadrenie slovenských manželov, že v auguste sa u nich prejavilo silné chrípkové ochorenie, ktoré malo všetky znaky COVID-19.

    Lenže na základe mojich poznatkov si myslím, že to, či ide o umelý vírus, alebo prírodný, z hľadiska pandémie hrá druhoradú úlohu. Biológovia sa zamýšľali nad tým, že vírusy tu s nami žijú tisícročia, prečo sa prejavia takou silou len v určitej dobe. Nuž, dá sa v tom nájsť logika a ja chcem na rozdiel od biológov poukázať na širšie vývojové, sociálne súvislosti.

    Jasne sa dá ukázať, že veľké pandémie v dejinách súviseli so sociálnymi cyklami, spôsobenými striedaním a vývojom spoločenských foriem.

    Biológovia sa pýtali, prečo sa napr. takou silou prejavil mor v 14. st. Nie je to až taká záhada, koniec 14. storočia je koncom nevoľníckej epochy (otrokárstva, feudalizmu), rozpad tohto systému prakticky bežal mnoho storočí. Kríza klasického nevoľníckeho systému sa prejavila vojnami, povstaniami, chaosom, čo prinášalo biedu a oslabenie imunity obyvateľstva. V takomto prostredí moru mali bacily moru voľný priestor na pôsobenie.

    Druhou veľkou pandémiou je „španielska chrípka (hoci nešlo o chrípku a nie španielsku) 1918-1920. Znovu je to spojené s krízou a zanikaním klasického kapitalizmu (voľnej súťaže), ktorá začala rokom 1848, krízami s nadvýroby, vojnami, povstaniami, krízou klasickej vedy a hlavne prvou svetovou vojnou. Znovu je tu obrovský chaos, prehĺbenie biedy a zníženie sociálnej imunity. A nešlo tu len o „chrípku“, ale aj iné choroby, choleru, tuberkulózu a ďalšie.

    V r. 1957 a 1968 došlo k veľkým chrípkovým epidémiám, znovu to bolo spojené so sociálnymi zlomami.

    Po r. 1989 došlo ku kríze klasického socializmu, chaosu, aj v zdravotníctve, sociálnej kríze a teda znovu zníženiu imunity obyvateľstva a znovu sa nám začal navracať niektoré choroby, ktoré boli už prekonané.

    Možno povedať, že veľké pandémie súvisia s rozkladom starých spoločenských systémov, čo prináša aj chaos, sociálnu biedu a oslabenie imunitného systému obyvateľstva. Tam je súvislosť preukázateľná.

    Lenže ako sa ukazuje dnes, kedy výrobno-technologický vývoj (nie kapitalizmus) vytvoril dostatočnú materiálnu bázu pre uspokojenie základných životných potrieb všetkých (teda komunizmu, ale to tu nebudeme riešiť), epidémie a táto pandémia sa prejavujú skôr v bohatých krajinách a rýchlo technologicky sa vyvíjajúcich krajinách (paradox Indie a Číny, prečo sa pandémia nerozvinula v hygienicky slabej Indii?)

    Vývoj chápem ako striedanie objektov, aj spoločenské systémy chápem ako objekty. A tu platia princípy vývoja materiálneho sveta.

    Vo svetle poznatkov, ktoré mám, chcem poukázať na to, že dnes už nestačí prekročiť len kapitalizmus, teda jeho snahu o pozíciu hegemóna súčasného civilizačného vývoja. Treba ísť oveľa ďalej.
    Vývoj ide cez utváranie čoraz zložitejších objektov, nejako to súvisí aj s viazaním voľnej energie, ktorá do nášho vesmíru neustále prúdi (cez ČD a hviezdy ?). Od atómov k molekulám, k makromolekulám a biomolekulám, k živým bunkám, organizmu ako systému buniek, zväzku organizmov. Odtiaľ k človeku, k rodovej organizácii, rodovo-kmeňovej, mestskému štátu a kniežatstvu s otrokárskym a feudálnym systémom, národnému štátu s kapitalistickým systémom, integrácii národných štátov so socialistickým systémom, globálnej forme.

    Prejavuje sa tu pôsobenie zákona premeny kvantitatívnych zmien na kvalitatívne, alebo aj princípu súladu formy vývoju obsahu, v spoločnosti sa prejavuje ako zákon súladu výrobných (spoločenských) vzťahov úrovni výrobných síl. Poznatky, ktoré sa rozvíjali v tomto smere, sa dnes ignorujú, ale ten zákon sa dramaticky prejavuje rôznymi hospodárskymi, politickými, zdravotnými krízami.

    V podstate sa dá povedať, že navyšovanie materiálneho, energetického obsahu (je tu požiadavka neustáleho ekonomického rastu, čudo, proti tomu neprotestujú ani konzervatívci, ani národniari, hoci dôsledky nedomýšľajú) si vyžaduje tomu prispôsobiť aj spoločenskú formu. Ak sa neprispôsobuje, vzniká nadprodukcia, nadvýroba, ktorú stará forma už nedokáže viazať, spotrebovať a vlastne aj táto nadprodukcia pôsobí ako rozkladný faktor spoločenského systému. Je známe, že starovekí filozofi sa obávali bohatstva, pretože rozkladá spoločnosť.

    Teda vyžaduje si to aj nový, vyspelejší sociálny program, ktorý dokáže POZITÍVNE VIAZAŤ tento navyšujúci sa materiálny obsah do vyspelejšej formy, sociálneho objektu. Ak tu niet takého pozitívneho programu, tak tento navyšujúci sa obsah začne pôsobiť ako NEGATÍVNA, rozkladná sila. A civilizácia po r. 1989 stratila orientáciu, takého programu tu niet, ešte aj tzv. revolučná, pokroková ľavica nežiada pokrok, ale návrat k izolovaným národným štátom.

    Už som upozornil, že veľké krízy, historické zlomy r. 1989, 1998, 2008 sú ukazovateľom naplnenia energetického, materiálneho (výrobno-technologického) obsahu starej formy a vyžadovali si pokročiť v civilizačnom vývoji o jednu priečku vyššie. Po r. 1998 od socializmu ku globálnej civilizácii, po r. 2008 sme sa ocitli v úplne novom, makrosociálnom prostredí. Zotrvávanie na báze starej formy, a už nielen kapitalistickej ale aj socialistickej, na báze starého sociálneho programu vedie k zostrovaniu nesúladu medzi rozvíjajúcim sa sociálnym obsahom a starou sociálnou formou.

    Máme to mohutný výrobno-technologický potenciál, schopný produkovať tovary, služby a poznatky pre dôstojný život všetkých obyvateľov. Ukazovateľom obrovskej nadvýroby je čoraz agresívnejšia reklama. Je to prakticky rakovinový stav, kedy program (nielen biologický, ale aj sociálny) začne blbnúť a produkovať chaos a chaotické útvary. A tento problém sa môže vypuklo prejaviť v tých najbohatších krajinách, s rozvinutým výrobno-technologickým potenciálom, ale starou spoločenskou formou, ktorá už produkuje nezmysly v podobe LBGT ideológie a podobných ideológií.
    Ale aj socialistická Čína s mohutným výrobno-technologickým potenciálom, v oblasti oceliarstva, stavebníctva ale aj digitálneho priestoru, trpí nadprodukciou, preto potrebuje globálne trhy ako svoje odbytisko, preto sa stáva lídrom globalizácie.

    Dá sa teda povedať, že zrejme nové choroby súvisia aj s obrovskou nadprodukciou civilizácie, ktorú starý systém nie je schopný produktívne spotrebovať, k tomu je potrebný nový sociálny program a nová spoločenská forma. Inak nadprodukcia bude čoraz viac rozkladať civilizáciu, jej štruktúry a produkovať aj rôzne negatívne, parazitické formy.

    Ako som už poukázal, rok 2008 znamenal dôležitý sociálny zlom, ktorý prakticky ukončil dejiny klasickej ľudskej spoločnosti. A priniesol potrebu vyriešiť staré vnútorné protirečenia civilizácie, pretože budú prebité zostrujúcim sa protirečením medzi človekom a prírodou. Toto je zrejme začiatok, tlaky prírody môžu prísť z rôznych strán.

    Je viditeľné, že poznatkovú civilizáciu potrebujeme, dnes nám proti tomuto nepriateľovi nepomôžu najnovšie zbraňové systémy, ale len kvalitné poznatky.

    Reply
    • 5. mája 2020 at 15:25
      Permalink

      Pán Antal, asi sa zhodneme v tom, že táto pandémia nám ukázala, že „po starom“ to už nepôjde. Žiadny neohraničený rast sa nekoná a kapitalizmus (ústami aj Billa Gatesa) má šancu prežiť len po drastickej redukcii počtu obyvateľov Zeme. Proste, okolnosti nám nedávajú šancu na odloženie tej revolúcie na neurčito, inak sa staneme nedobrovoľnými hráčmi gigantickej „ruskej rulety“.

      Reply
      • 5. mája 2020 at 15:45
        Permalink

        Pán Moravčík súhlasím. Ale ja by som to povedal tak, že vo všeobecnosti (ekonomický) rast je nekonečný. Ale pre konečnú, konkrétnu formu je konečný, teda aj pre kapitalizmus, aj pre socializmus. Áno, kapitalizmus, ak bude trvať na ekonomickom raste, má šancu prežiť len pri drastickej redukcii obyvateľstva, aj keď si myslím, že skôr jeho vývoj vedie k zničeniu civilizácie.
        Ak zastaví ekonomický rast, ako ho zastavili napr. Polynézania, a nebude trvať na úlohe hegemóna civilizácie, tak môže v kľude prežiť ešte desaťročia, stáročia. Aj keď v to je ťažké veriť.

        V tom spočíva omyl prívržencov kapitalizmu a bežných konzumentov, že však je všetko v poriadku, nejakou veľkou biedou netrpíme, aj sociálne odkázaní ľudia si žijú relatívne dobre (Jano z našej dediny má sociálku 60 eur, dcéra invalidný 270, takže skoro každý deň si zájde do mesta na pivko a ostatné ho netrápi). Ľudia si nechcú trápiť hlavu súvislosťami, sestra hovorí, že nech chovám zajace a nestarám sa o politiku, hovorím, ale zajtra priletí atómka a je po zajacoch aj nás a to hrozí pri každom strete mocností. Táto pandémia aspoň pritlačí aj mladých rozmýšľať, že svet nie je gombička a aj malý vírus nás môže obrať o slobody aj životy a treba si tú hlavu ponamáhať.

        Reply
  • 5. mája 2020 at 15:59
    Permalink

    Liessman hovorí o nevzdelanosti: „Nevzdelanosť dnes nie je intelektuálnym deficitom, neinformovanosťou, defektom kognitívnej kompetencie ale skôr rezignáciou na snahu vôbec niečo chápať.

    O poznatku podal svedectvo svetoznámy fyzik a pedagóg: „Môžete poznať pomenovania vtáka v každom jazyku, ale ak vymenujete názvy, tak ste skončili a neviete o vtákovi čo vidíte absolútne nič… Pozrite na vtáka, sledujte čo robí – to je to, čo sa naozaj počíta. Veľmi skoro som sa naučil rozdiel medzi tým, čo znamená poznať pomenovanie niečoho a niečo naozaj poznať (Richard Feynman)“ (koľko absolventov MatFyzu čítalo učebnice Feynmana?).

    Ako ľudia máme tendenciu veriť, že ak nejaké pomenovanie poznáme, tak o tom aj všetko potrebné vieme (pritom sme len „niečo o tom počuli“) a „ovládame to“. Na tom sú založené aj rôzne vedomostné súťaže – schopnosť niečo pomenovať.

    Pri hodnotení súčasnej krízy – pandémie by nebolo od veci pozrieť si vyjadrenia k tejto chorobe tak od decembra 2019 (zo strany vedcov, politikov, médií…. ). A je zaujímavé, koľkí z tých, čo vystupujú v rôznych funkciách pred médiami, koľkí z nich sa vydávajú za odborníkov…. alebo aj do určitej miery odborníkmi aj sú…. ale pred kamerami miesto faktov hladkajú svoje ego (napr. neúspešný kandidát na prezidenta). Treba sa zamyslieť aj nad tým, na čo iné ako len na boj s vírusom slúži súčasná mediálna kampaň. Zachytil som zopár odhadov, koľko peňazí bude treba vyzbierať/vynaložiť na tento boj. Väčšia časť týchto aktivít sa deje a bude diať bez verejnej kontroly. Jeden filozof sa kedysi vyjadril:…. len po nemnohých veciach by sme túžili, keby sme vedeli, čo nám prinesú ! V mainstreamových médiách sa vedie boj proti HOAXOM a konšpiráciám… ale súčasne svoje konšpirácie a hoaxy vydávajú za fakty (dôkazy však nemôžu predložiť). Toľko manipulácií ako sa deje dnes, už dávno nebolo. Manipulácia však nie je to, čo si ľudia o tom myslia – že ich niekto núti robiť niečo, čo nechcú… Manipulácia je to, že nás manipulátor vedie proti našim záujmom (a dokonca s ním spolupracujeme na tom diele). Ešte existujú ľudia, ktorí sa pamätajú na zavádzanie DDT a chválospevy o ňom (ale hlasy pochybujúcich a vyžadujúcich kontrolu boli zametané pod koberec). A to isté bolo s PCB, azbestom, olovom, ortuťou…. a dnes to prebieha aj s geneticky manipulovanými potravinami. Občas sa prevalí aféra o tom, ako veľké firmy financovali výskum a dobre platili vedcom za to, že popierali negatívny vplyv konzumácie cukru na zdravie. No a v tejto koronakríze sa nik poriadne nepozerá na prsty veľkým farmaceutickým koncernom, ktorým doteraz nikdy nešlo zdravie – ale o to, že vakcíny, ktoré boli lacné a neprinášali zisk…. jednoducho nevyrábali a nevyrábali ani vakcíny na choroby, ktoré trápia chudobnejšie krajiny.
    ČLÁNOK považujem za dobrý popud na premýšľanie….
    Skoro každý pozná výrok René Descarta …cogito, ergo sum… (myslím, teda som), ale existuje komplexnejší pohľad na tento výrok prerozprávaný do podoby … dubito, ergo cogito, ergo sum (pochybujem, teda myslím, teda som…) – čo podstatne lepšie vystihuje potreby ľudskej spoločnosti ako populárne „kritické myslenie“. Tým, že sa módne kritické myslenie popularizuje, zabúda sa, že myslenie nemá začínať kritikou….. ale myslením a pochybovaním (a tak to robia vo svojich vedeckých metódach aj vedci v rôznych vedných odboroch). Je však pravdou, že existuje NEKRITICKÉ PREBERANIE toho, čo sme počuli, čítali (a je to preberanie bez myslenia). PLATÍ AJ PRE PANDEMIU CORONA….

    Reply
  • 5. mája 2020 at 16:52
    Permalink

    Práve som „dopozeral“ intervjú…. na BBC s poslankyňou EP Sophie in ´t Veld o tom ako zvládala EÚ koronapandémiu….. Tak takéto indivíduá zastupujú v EP Holandsko…. Na takéto kecy ani netreba reagovať HOAXAMI alebo sa odvolávať na veľmi odborných odborníkov….

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *