O rozkrádaní národných podnikov už pomaly začína hovoriť aj mainstream

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Slovenská časť Československej socialistickej republiky vytvorila stovky národných podnikov, ktoré zamestnávali našich občanov a hlavne – boli naše. Ľudia nepracovali pre nemecké automobilky a nevyrábali japonské televízory za mizerné mzdy, ale vyrábali slovenské chladničky, slovenské lokomotívy, slovenské svietidlá, slovenský nábytok či slovenské potraviny. Aj v chudobných regiónoch ako Gemer či Hont bola práca a ľudia tu mali v celých dejinách Slovenska najvyššiu životnú úroveň.

O efektívnosti spochybňovaného plánovaného riadenia týchto podnikov by sa dali viesť diskusie, obzvlášť dnes, keď vďaka fenoménu internetu a špeciálne cookies dokážeme presne odhadnúť potreby, dopyt obyvateľov. Spochybňovať plánované riadenie v čase, keď cez internetové stránky získavajú súkromné firmy presné informácie o dopyte spotrebiteľov je už absurdné. Práve naopak, riadenie plánované hospodárstvo bude ešte v budúcnosti veľká staro-nová invencia, obzvlášť po dopadoch tejto krízy. Ale o tom niekedy inokedy.

V januári uviedla už aj RTVS, ktorá všade, kde sa dá propaguje neoliberálnu ideológiu a transatlantické smerovanie, reportáž o bývalom národnom podniku Elektrosvit, ktorý vyrábal svietidlá pre celú republiku. A podniku Elektrosvit si môžete prečítať aj v oscanovanej knihe, ktorú sme vytiahli z archívu a znova publikovali na DAV DVA. Táto prvá reportáž je dôkazom toho, že fenomén Mečiarovsko-Klausovsko-Miklošovsko-Dzurindovského „vynálezu“ privatizácie sa už začína spochybňovať aj v mainstreamových médiách… Na reportáž upozornil na svojej stránke Alex Velitš.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “O rozkrádaní národných podnikov už pomaly začína hovoriť aj mainstream

 • 10. septembra 2020 at 16:44
  Permalink

  Áno !ČSSR vytvorila stovky národných podnikov ktoré slušne živili naše národy(asi takto:
  http://www.rukojmi.cz/clanky/10865-f-r-cech-plati-pro-valachy-cechy-i-slovaky) a preto mali k svojmu názvu pripojenú skratku „n.p.“(národný podnik)Takto označený podnik patril národu a majetok patriaci národu sa privatizovať nedá ! Preto v r.1988-89 štát vedený Komunistickou stranou zmenil vlastnícke pomery,odobral podniky národu a určil za ich vlastníka štát.Skratka n.p. za názvom podniku sa zmenila na š.p.(štátny podnik).Majetok patriaci štátu už privatizovateľný je! A moja otázka znie:Prečo KSČ pristúpila k tejto zmene rok pred handrovou revolúciou v novembri r.1989 ?!Bola to KSČ,kto vopred pripravil pôdu pre tú neslýchanú lúpež nášho spoločne vybudovaného „národného“ majetku?

  Reply
 • 13. septembra 2020 at 16:18
  Permalink

  Nie KSC ! Vsetko legislativne, exekutivne, judikativne, politicko-ekonomicke atd robia ludia, ktori maju moc to robit… Staci zistit, kto to vsetko konkretne „spiskal“ a je to! Na kazdej zmene zakona ap. je vzdy aj podpis zodpovedneho. Pospis osoby, ktora to nariadila. Takze jasna vec…

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *