Obvinenie, bez udania dôvodu. Proces, nadčasové dielo Franza Kafku v rozhlasovom spracovaní

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Dielo Franza Kafku, Proces. O tom, ako sa stáva paranoja realitou. Proces (nem. Der Prozess) je román Franza Kafku, ktorý vznikol v rokoch 1914 a 1915. Patrí k 100 najdôležitejším knihám 20. storočia podľe Le Monde. Dielo má autobiografické prvky, bolo vydané Maxom Brodom, rok po Kafkovej smrti. Pôvodný rukopis bol bez názvu, názov mu dal dodatočne až Max Brod.

Neplytvajte zbytočne pocitom vlastnej nevinnosti.

Hlavná postava, pán Jozef K. je bežným úradníkom s jednotvárnym životom. Jedného dňa sa prebudí a dozvie sa, že je zatknutý. Bude to asi len žart… ktorý mu prichystali kolegovia na jeho tridsiate narodeniny?

Patrím k súdu, prečo by som od teba mal niečo chcieť. Súd od teba nič nechce. Príjme ťa keď prídeš a prepustí ťa, keď odídeš.

Franz Kafka (18831924) bol nemecky píšuci spisovateľ židovského pôvodu, jeden z najvýznamnejších prozaikov svetovej literatúry 20. storočia. Bol členom Pražského kruhu, napísal tri romány AmerikaProces, nedokončený Zámok a celý rad poviedok a noviel (pr. Premena).

Čo som sa len o tebe dozvedel. Môže to byť pravda? Je to pravda Jozef? Čo mi na to teraz povieš? Čo za pravda? Ako to pre Krista pána môže byť pravda? Čo je to len za proces? Hádam len nie trestný proces… Jozef, milý náš Jozef, pamätaj na svojich príbuzných, na naše dobré meno. Až doteraz si bol našou pýchou, nesmieš sa stať našou hanbou. … Veď ťa vyčiarknu, zmizneš…

Kafka pracoval od 1907 do 1922 v Robotníckej úrazovej poisťovni, práve toto obdobie pripomína dielo Proces. Aj keď sa Kafka v práci snažil, boli hodiny strávené v úrade záťažou pre jeho literárnu činnosť. Preto písal po nociach diela, ktoré sa stali nadčasové.

Zatýkajú sa nevinné osoby. A vedú sa proti nim nezmyselné a celkom bezvýsledné súdne konania. A teraz sa vám pýtam. Myslíte, že v takejto prehnitej organizácie bolo možné predpokladať niečo iné, než najhoršiu korupciu úradníkov? … Počúvať manifesty za nevinne odsúdených, to musí byť pre vás k popukaniu … Všetci majú rovnaké odznaky. Všetci teda patria k sebe. Ohajoba, obžaloba ba dokonca vyšetrujúci sudca…

Práve v časoch informačnej vojny, nahlasovania a blokovania profilov a stránok, príručiek proti „extrémistom“, opatreniam proti propagande, hatespeech stránkach či ďalších druhoch opatrení pre vyčistenie otvorenej spoločnosti od jej nepriateľov je dielo Kafku mimoriadne aktuálne.

Prajeme vám dobrý umelecký zážitok.

Sfilmovanú verziu Procesu vytvorila BBC na začiatku 90. rokov pod taktovkou Davida Jonesa, v hlavnej úlohe s Kyleom MacLacLahanom a Anthonym Hopkinsom. Nahrávalo sa v Kutnej Hore.

Proces vo verzii z roku 1962 v podaní Orsona Wellsa.

V zozname hovoreného slova je možné nájsť aj Kafkove denníky a Premenu.

Kafkovo mystické dielo Zámok bolo taktiež niekoľkokrát sfilmované…

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *