#pozdvihnutéZticha: Richard Sťahel o trvalej udržateľnosti

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Nedokážeme udržať ani len stabilitu ekonomických a politických systémov, o stabilite ekosystémov či klimatického systému už môžeme tak akurát snívať, pritom ale kam sa len človek pozrie tam vidí ako sa všetko robí s ohľadom na „trvalú udržateľnosť“. Stále sa mi nepodarilo vypátrať komu sa podaril taký nešťastný preklad pojmu „sustainability“ z Brundtlandovej správy, ale pojem „trvalá udržateľnosť“ sa zvesela používa na Slovensku aj v Česku, aj keď je to nezmysel odporujúci prírodným zákonom. Keď už potrebujeme udržateľnosť bližšie špecifikovať, mala by byť „dlhodobá“ nie „trvalá“. Dlhodobá udržateľnosť nejakého projektu, technológie alebo politiky by znamenala, že sme schopní zvažovať, alebo aspoň odhadovať dôsledky nášho konania v horizonte prinajmenšom troch nasledujúcich generácií, teda 70 – 90 rokov, keď už nie sme schopní o dôsledkoch súčasných rozhodnutí, investícií či politík uvažovať v horizonte siedmych generácií, ako to požadujú nepísané pravidlá rozhodovania o dôležitých otázkach niektorých prírodných národov, ktoré sú vraj na rozdiel od nás vysoko rozvinutých, primitívne. Ktoré z dnešných investícií, technológií či politík posudzujeme z hľadiska ich vplyvov na nasledujúcich 150 rokov? Zväčša nie sme schopní uvažovať ani v horizonte 20 rokov alebo zabezpečiť, aby výrobky využívajúce údajne najnovšie technológie fungovali bez nutnosti ich výmeny aspoň 10 rokov. Hovoriť v tejto situácii o „trvalej udržateľnosti“ čohokoľvek je čistá fantasmagória.

doc. Richard Sťahel, PhD. na sociálnej sieti

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *