Do ročenky DAV DVA prispel aj ekonóm Adrián Ondrovič zo SAV

Štyria profesori, sedem docentov, niekoľko doktorov a medzi nimi aj ekonóm s ekologickým zameraním, Ing. Adrián Ondrovič, PhD. To všetko ponúka nová revue DAV DVA, ktorá je už k distribúcii kníhkupectiev.

Ondrovič: Na začiatku cesty stojí úplne základné pochopenie, čo vlastne kapitalizmus je, a ako jeho mechanizmus spôsobuje všetky tie závažné problémy. Z mojich osobných skúseností môžem povedať, že prevažná väčšina ľudí nevie, čo to ten kapitalizmus vôbec je. A v posledných rokoch nadobúdam pocit, že zmätok v hlavách je čím ďalej tým väčší – bruselských korporatistov nazývajú boľševikmi, neomarxistami, takzvaných progresívcov nazývajú ľavičiarmi, no všetko naopak. A v spojení s oprávneným hnevom zo stavu spoločnosti je tento zmätok veľmi nebezpečná kombinácia. V prvom rade teda treba venovať maximálne úsilie osvete – ľudia musia chápať inštitucionálnu podstatu, ktorá systém kapitalizmu vytvára – inštitúcia neobmedzeného súkromného majetku, inštitúcia firmy, inštitúcia dedenia, inštitúcia závislej práce, kapitalistická konkurencia, a ďalšie. Myslím si, že bez základného pochopenia kapitalizmu, je len ťažko možné predstaviť si iný typ spoločnosti. Niektoré inštitúcie stačí jednoducho zrušiť a netreba ich ničím nahradzovať. Napr. inštitúciu otroctva nebolo treba nahradzovať ničím. Iné inštitúcie potrebujú zmenu svojej definície, napríklad taká inštitúcia súkromného vlastníctva či dedenia. Pochopenie podstaty deštrukčného mechanizmu kapitalizmu nie je nijak intelektuálne náročné. Vidím však veľmi málo ochoty u všeobecnej populácie vykonať v tomto smere potrebné úsilie. Akoby väčšina z nás uviazla v pasci konzumu alebo beznádeje. Preto potrebná je predovšetkým osveta, osveta a ešte raz osveta o spoločenskom systéme v ktorom žijeme, o problémoch, ktoré spôsobuje, osveta o ekologizácii nášho spôsobu života, organizovať sa. Iné recepty neexistujú. Ale história nám hovorí, že spoločnosti, resp. civilizácie od určitého bodu už nie sú schopné zmeniť deštrukčný kurz a nakoniec v chaose, ktoré sprevádza veľké utrpenie, zaniknú. A mám obavy, že aj naša súčasná civilizácia už nedokáže zastaviť svoj deštrukčný kurz zničenia prírody a tým aj samých seba.

Viac v ročenka DAV DVA

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


8 thoughts on “Do ročenky DAV DVA prispel aj ekonóm Adrián Ondrovič zo SAV

 • 12. septembra 2019 at 14:50
  Permalink

  Prílišné zdôraznenie svojej orientácie / myslím tým orientácie DOĽAVA/ v súčasnej sociálnopolitickej situácii Slovensku nepomôže. Gratuľujem profesorom, docentom a doktorom lebo ukazujú, že tu v spoločnosti nie je iba inteligencia od „bratislavskej kaviarne“ a „inteligencia“ sediaca v parlamente a v úradoch vlády, žiaľ tejto našej ľavicovej inteligencii dnes verí menej ľudí a voličov, ako tej z Ilegálneho ústredného výboru konajúcej po Vianočnej dohode 1943 v prospech Slovenska. „Nic naplat“, ako hovoria bratia Česi, kým ľavica nebude mať silnú politickú organizáciu a parlamentnú prevahu, sú to len reči….reči….reči….reči….reči….

  Reply
 • 12. septembra 2019 at 21:50
  Permalink

  „Iné inštitúcie potrebujú zmenu svojej definície, napríklad taká inštitúcia súkromného vlastníctva či dedenia.“
  Presne! Keď ľavičiari pochopia, aká sila a aké spektrum možností sa skrýva za touto jednoducho znejúcou vetou, tak sa budú čudovať, že ich to nenapadlo skôr.

  Reply
 • 14. septembra 2019 at 15:43
  Permalink

  Politologický zmätok v hlavách je skutočne zarážajúci. Pritom je to jednoduché ako pre materskú školu. Stačí si nakresliť obyčajný kríž. Zvislá os rozdeľuje ľavicu a pravicu a vodorovná konzervatívcov (hore) a liberálov. Na základe toho sú možné kombinácie (konzervatívny, prípadne liberálny ľavičiar a podobne). Jednoduché a napriek tomu pre väčšinu populácie nepochopiteľné, pretože väčšina nič nechápe …
  Na druhej strane treba priznať, že ľavica k tomuto zmätku výdatne prispela. Jednak sociálne demokracie sa vydávajú za ľavicu, hoci ňou nie sú a jednak tí, čo sa ukazovali byť ľavicou (Syriza) alebo aj možno sú, namiesto záujmov väčšiny (námezdnej pracovnej sily) začali hájiť záujmy menším (LGBTI …) alebo sa z nich stali vítači imigrantov. Tým vlastne ohrozujú západnú civilizáciu.
  A tých, ktorí našu civilizáciu chcú chrániť, nazývajú extrémistami.
  Takže z tohoto politického spektra si môžeme vybrať. Prajem šťastnú ruku.
  PS
  Napoviem, že treba voliť konzervatívnu ľavicovú stranu. Na Slovensku však neexistuje.

  Reply
 • 1. decembra 2019 at 13:09
  Permalink

  Vážený pán ekonóm

  otázka je skôr pre psychológov a pasychiatrov

  Súkromné vlastníctvo = majetok najviac vzrástli tým ktorých podporujú voliči ľavičiari
  MAJETOK smerákov a ich sponzorov sa NAJVIAC zvyšoval psoledné desaťročie
  a trápi to niekoho?
  na DAVDVA sú najviac oslavovaní..

  chmelárovi, alebo mičevovi NEVEDIA na dav dva prísť na meno
  pri tom sú to „občania“ bez majetku a ľavicovými názormi a hlavne činmi !!!

  to ako eknomicky alebo psychlogicky viete spracovať ?

  Reply
  • 1. decembra 2019 at 17:31
   Permalink

   Prestaňte s tými demagógiami, že my niekomu nedávame priestor. My dávame priestor. Ale ak oň niekto nestojí tak to je jeho problém a nie náš!!!

   Reply
   • 1. decembra 2019 at 22:13
    Permalink

    Stále to máte pomýlené

    Väčšina prispievateľov na davdva sú voliči a podporovateľmia smeru
    toho smeru ktorý tu buduje kapitalizmus
    toho smeru ktorý tu od roku 2006 vládne a spolupracuje s najbohatšími
    toho smeru ktorý rozkráda a berie zo štátneho
    toho smeru ktorý korumpuje a ovláda cez štátne orgány…

    stačí si prečítať PROGRAM Solidarity
    Riaditeľ múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev predseda politickej strany Solidarita – Hnutie pracujúcej chudoby. To je tá ľavica a on bol podporovateľ smeru !
    Ale ON je dnes kritika smeru a preto ho tu každý KRITIZUJE = prispievatelia.

    NIKTO ho nepodporí…
    lebo vy podporujete smer a pri tom ako som si prečítal

    „Sme občianska iniciatíva, ktorá šíri povedomie o alternatívach voči súčasnému ekonomicko-spoločenskému zriadeniu. “

    súčasné ekonomicko politické zriadenie je SMER
    blaha, micheľko akoby člen smeru teraz za vlasť a harabina = sudcu čo drží tento systéma je v jeho službách 30 rokov !, melicher mladí smeráci…

    aká zmena systému keď podporujete tých čo tu 12 rokov vládnu ???

    drvivá väčšina vašich čitateľov a prispievateľo podporuje smer
    to je ten smer čo tu vládne a buduje kapitalizmus
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ani kririk smeru chmelár nemá zástancov

    len a len smer

    DAVDVA = Sme občianska iniciatíva, ktorá šíri povedomie o alternatívach voči súčasnému ekonomicko-spoločenskému zriadeniu.

    Reply
 • 1. decembra 2019 at 18:43
  Permalink

  Súhlasím s autorom článku! Dobodky!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom
%d blogerom sa páči toto: