A PRAVDA JE TAK JASNÁ A ČISTÁ
Naša súčasnosť je doslova zaplnená mnohorakými formami komunikácie ako nikdy predtým. Jednoznačne hlavnou „zbraňou“ ľudského fungovania je Slovo, ktorým možno okomentovať a zhodnotiť všetko v našom živote. Koľkokrát sa v prostredí našej civilizácie využívalo Slovo pre opisovanie všetkých možných situácií. Pritom sa často stretávame so zneužívaním oného daru, ktorý od prvopočiatkov ľudskej existencie je predurčený človeku napomáhať jeho rozkvetu a rastu. No v našej historickej pamätí, žiaľbohu, nachádzame veľmi mnohé podoby zneužívania Slova, čo názorne dosvedčujú tiež atentáty na R. Fica a D. Trumpa.
Nenávistné slovo a následné ponižovanie skutočných hodnôt je pomerne často využívané najmä vo vzťahu k veľkým osobnostiam. Ponúkajú sa niektoré známe príbehy:
Po uverejnení románu Vojna a mier L. N. Tolstého istý „odborník“ napísal článok, v ktorom spomínané dielo doslova odsúdil: „V románe Tolstého je všetko veľmi slabé vrátane názvu“.
Po vybudovaní legendárnej Eiffelovej veže sa uverejňovali najmä vo vtedajších novinách články, ktoré ju veľmi hanobili a žiadali ju zbúrať. Dnes je jedným z unikátov svetovej kultúry. Pritom jej autor vynaložil obrovské úsilie, aby ju zachránil a pomohla mu v tom začínajúca rádiotechnika, keď z vrcholu veže odborníci vytvorili rádiotelegrafické spojenie so vzdialenými územiami.
V dejinách populárnej hudby hádam najvyššiu úroveň dosiahli hudobníci a speváci švédskej skupiny ABBA. Po ich prvých koncertoch vo vtedajších médiách boli uverejnené hodnotenia: „Ich hudba je odpad“. A štvorica ABBA sa stala nezabudnuteľnou hudobnou skupinou pre celý náš svet.
Nielen u nás 5. júl je štátnym sviatkom na počesť veľkých ľudských géniov Konštantína-Cyrila a Metóda. Nimi vytvorené dielo prinieslo najmä slovanskému svetu nepredstaviteľné duchovné hodnoty. A v jednom zo súčasných „slovenských“ denníkov ich zhodnotili slovami: „Cyril a Metod boli byzantskí špicli“.
Ľudovít Štúr v jednej z celoslovenských ankiet o najväčších osobnostiach Slovenska obsadil druhé miesto za M. R. Štefánikom. V istom „slovenskom“ týždenníku na jeho titulnej stránke bola uverejnená fotomontáž v podobe Štúra ako gardistu!
Podobné nenávistné zneužívanie slova stretávame najmä v politickom a mediálnom prostredí každý deň. Pritom je zákonité, že vyššie uvedené formy lži a nenávistí sa prepadávajú do zabudnutia a nad nimi doslova rozkvitá skutočná krása. Román Tolstého Vojna mier sa mnohými odborníkmi považuje za vrchol svetovej literatúry, bol niekoľkokrát sfilmovaný nielen v Rusku, no takisto na Západe. A samotného Tolstého napríklad v Indii nazývajú Mahatma Tolstoj – Veľká Duša Tolstoj. Túto hodnotovú pozíciu Tolstého možno evidovať dlhodobo a myšlienky z jeho tvorby sa často najviac citujú v kontexte zápasu za presadenie nenásilia v našom svete.
26. júla 2024 milióny ľudí na celom svete sledovali otvorenie 33. letných olympijských hier v Paríži, pričom dominantou celého vyše 3-hodinového programu boli mnohoraké pohľady práve na Eiffelovu vežu! Dokonca na záver otvorenia olympiády z jej najvyššieho miesta spievala francúzska speváčka, ktorá tým akoby posvätila najväčší športový sviatok našej civilizácie – opakujem, práve z Eiffelovej veže, ktorú niektorí mudrci požadovali zničiť. Dnes je to najväčší kultúrny poklad Paríža a celého Francúzska.
Členovia skupiny ABBA – už sú takmer osemdesiatnici – v súčasnosti dostali najvyššie ocenenie z rúk švédskeho kráľa a ich stámiliónové hudobné nahrávky sú svojim spôsobom jednou z najväčších hodnôt našej civilizácie.
Konštantín-Cyril a Metód – „byzantskí špicli“ – a ich učeníci boli prenasledovaní už za svojho života hlavne predstaviteľmi a stúpencami západu. Metód bol dokonca dva a pol roka uväznený predstaviteľmi franského duchovenstva a skupina z ich okolo 200 učeníkov bola predaná do otroctva.
Ľudovít Štúr obetoval celý svoj život za svoj národ a súčasná slovenčina sa nazýva práve po ňom. Štúrovčina predstavuje jeden z najväčších pokladov a koreňov nášho národa a slúži dokonca takisto jeho nenávistníkom.
Vo filologických náukách sa v posledných rokoch rozvíja nová disciplína pod názvom Lingvistika pravdy a lži. Jej predstavitelia majú k dispozícii obrovské množstvo textov a zdá sa, že práve tento materiál, obsahujúci lož a nenávisť, dostáva v našich časoch obrovský priestor.
Nevyhnutne pritom pôsobí jeden z večných nemenných železných zákonov o čine a jeho následkoch, ktorého presný význam je vyjadrený v známych slovenských prísloviach:
Čo zaseješ, to aj zožneš., Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva., Ako si ustelieš, tak budeš spať., Aká matka, taká Katka, aký otec, taký syn, aký mlynár, taký mlyn.
Nie náhodou sa tieto a podobné príslovia zaraďujú k ľudovej múdrosti. No veľká časť súčasnej generácie, ako aj mnohé minulé, sa týmito pravdivými myšlienkami vo veľkej miere neriadia. V múdrych knihách sú hlboko pravdivé odporúčania pre náš život: Udržiavajte krb myšlienok čistý a konajte radostné skutky.