TRI OTÁZKY PRE ĽUBOŠA BLAHU: Redaktor Roman Vilkovič sa pýtal Ľuboša Blahu na súčasnú situáciu v Smere

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


V týchto dňoch sa poslanec Ľuboš Blaha zase dostal do ,,rečí“, hlavne svojim statusom na sociálnej sieti, keď sa o predstaviteľoch EÚ vyjadril ako o lúzroch… Preto sme neváhali a v jeho poslaneckej kancelárii sme ho navštívili, aby nám svoje kontraverzné vety vysvetlil. Rovnako odpovedal,  či sa niečo deje v SMERe-SD alebo je to len búrka v pohári vody.

Teší vás, že vďaka statusu na facebooku ste sa dostali do ,,rečí“?

Nepreceňoval by som to, aj keď to, že útoky idú od stravníkov takto verejne, je trochu zvláštne. Ale veľkú hlavu si z toho nerobím. Pre mňa je v politike dôležité obhajovať moje ľavicové názory a získavať pre ne medzi ľuďmi podporu. Stačí sa pozrieť na sociálno-demokratické strany v Európe, všade tam prebieha polemika a je to logické aj preto, aká veľká strana sme – od vyhranenej ľavice až po stred. Nerozumiem, prečo sú niektoré reakcie kolegov také vyhrotené, ale môj odkaz je len jeden: správajme sa k sebe slušné, neodkazujme si kritiku cez liberálne médiá a všetko bude v poriadku.

POZRI AJ: Tri otázky davu pre Ľuboša Blahu: O boji proti militantnej propagande, za suverenitu a sociálne práva

Je toto súboj Fico kontra Pellegrini?

Nešpekuloval by som týmto smerom. Ja som presvedčený, že pozícia Roberta Fica je v strane neotrasiteľná. Dá sa povedať, že strana stojí a padá na ňom. Nielen preto, že je zakladateľom a charizmatickým lídrom pre našich voličov, ale hlavne preto, že on reprezentuje tú ľavicovosť v strane. On má ten silný sociálny inštinkt, za ktorý ho voliči obdivujú.

POZRI AJ: Glosa Romana Vilkoviča: Už mám toho dosť!

Sú však rôzne názorové prúdy aj v strane SMER-SD. Politici ako Peter Pellegrini sú viac smerom ku stredu, majú radšej tú uhladenú technokratickejšiu politiku a vyjadrovanie sa a naopak ja sa radšej vyjadrujem expresívnejsie a ľavicovejšie. Niekto má rád proeurópske postoje, nekritické voči EÚ a niekto zase používa kritické slová a má iný, priateľskejší pohľad aj na Rusko. Aj to sa v strane nachádza a vy to neviete vygumovať tým, že odstránite jedného Blahu. Tým len oslabujete Smer. 

Črtá sa prvý verejný konflikt v strane?

POZRI AJ: Tri otázky davu pre Ľuboša Blahu: Venezuela, Žlté vesty a diktatúra korporátnych médií

Ja to považujem za osamotený akt, ak sa pozrieme, kto je nositeľom týchto vyjadrení. List z východu išiel od Moniky Smolkovej. Jej ambície neboli uspokojené a to je asi kameň úrazu. Druhou nositeľkou je Monika Beňová, ktorá ostro útočí na mňa a keďže mi pred pár dňami otvorene vyjadril podporu Robert Fico, nepriamo aj naňho. Obe sú kolegyne z Bruselu. Zdá sa mi, že všetko toto ide z Bruselu. Rovnako tak čítate hejterské články od Borisa Zalu, tiež z Bruselu. Súvisí to z odtrhnutosťou od reality na Slovensku. A to, že sa do toho zaplietol Peter Pellegrini, tomu nerozumiem, na to sa musíte pýtať jeho. Bruselský typ ľavicovej politiky je proste iný ako ten na Slovensku. Je tam skôr debata o homosexuáloch, multikultulturalizme, menšinách, proste slniečkarske témy. Na Slovensku ide v ľavicovej politike skôr o chlebové, sociálne témy. Je to celé skôr búrka v ,,šerbli,, vody a my si to v strane rýchlo vydiskutujeme.

Rozhovor pripravil Roman Vilkovič

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


17 thoughts on “TRI OTÁZKY PRE ĽUBOŠA BLAHU: Redaktor Roman Vilkovič sa pýtal Ľuboša Blahu na súčasnú situáciu v Smere

 • 3. júna 2019 at 13:12
  Permalink

  Ľuboš Blaha sa o predstaviteľoch EÚ vyjadril ako o lúzroch. Áno, pán Blaha použil slangové slovo lúzer, v preklade človek, ktorému sa nedarí. A darí sa im snáď? No, neviem, neviem.
  Kto SMERu poškodil viac? Pán Blaha, ktorý hovorí o problémoch pracujúcich žijúcich od výplaty k výplate, sociálne slabých a sociálne vylúčených alebo pani Beňová, ktorá sa okrem iného predvádzala po boku milionárov Geissenovcov? No, neviem, neviem.

  Reply
  • 3. júna 2019 at 21:21
   Permalink

   Blahove statusy plné pátosu až trápností Smeru viac škodia. Stačí si pozrieť, ktorí politici Smeru sú najpopulárnejší a koľko získali preferenčných hlasov. A koľko ich mal Blaha? On na svojich kolegov útočí (nepriamo) a následne nemaže komentáre, kde ich jeho fanúšikovia hejtujú (inak maže všetky kritické voči svojej osobe). Ono to celé vyzerá skôr tak, že silou mocou tlačí vyhoretého a nezdravého Fica, lebo vie, že ak bude predsedom Smeru Pellegrini, tak skončí ako Smolková. Blaha skôr pôsobí ako outsider, než niekto, kto by mal mať nejaký väčší vplyv na Smer. Neviem čo všetko týmto sleduje, ale Smeru to rozhodne nepomôže stať sa viac ľavicovou stranou – skôr naopak.

   Reply
 • 3. júna 2019 at 22:13
  Permalink

  Ja viem, že to Ľuboš Blaha myslí úprimne a všeobecne ho podporujem. Ale niektoré konkrétne jeho prejavy, postoje a smerovanie pokladám za problematické. Hlavne vyhrotený antiliberalizmus, antiglobalizmus a antiintegračné postoje.
  Už minule, keď p. Kotrádyová sa vyjadrila, keď som napísal, že spoločnosť nie je ľavicová alebo pravicová, ale komplexná, že ona nenávidí pravičiarov a nevidí dôvod spolupracovať. Ľuboš Blaha taktiež píše o liberáloch (všetkých, je trochu farboslepý), akoby to boli nepriatelia.

  Tak si to trochu zosumarizujme. Mnoho ľavičiarov považuje Smer za pravicovú stranu. Ja si to nemyslím, ale vychádzajme z toho. Aj z toho, že Blaha tvorí ľavicové krídlo Smeru – aké percento Smeru možno sem radiť? Asi malé, väčšina radikálnejších ľavičiarov už odišla.

  Čo nám z toho ale vychádza. Za ľavicu potom prakticky môžeme pokladať KSS, Vzdor-SP, Úsvit, Stranu práce (len je trochu zahalená tajomstvom) a ich voličov. Podľa výsledkom volieb ľavica potom tvorí zhruba 1 percento na Slovensku. Keby sme tam zarátali aj Smer, tak okolo 20 percent.
  Nezdá sa vám to čudné, že tu niečo nie je v poriadku, ak by ľavica mala tvoriť len 1 percento?

  Čiernobielym, vulgárnym postojom k liberalizmu, integrácii, globalizácii, demokracii sme vytlačili značnú časť ľavicovo zmýšľajúcich ľudí do tábora pravice, nacionalistov (ĽSNS) alebo do tábora znechutených z politiky. My neposkytujeme alternatívu, perspektívy, poznatky, vzdelanostný nadhľad, ale útoky, nadávky, nepriateľstvo.

  Mainstreamový, hlavný prúd akože ľavicového myslenia na Slovensku, ale aj v Európe niekde skĺzol z hlavnej cesty na vedľajšiu. A Ľuboš Blaha má na tom veľký podiel. Aj keď ho radím medzi ľavičiarov, nemôžem si nevšímať jeho problémový prínos. Ak čítam rôzne prieskumy (dnes Sputnik zverejnil nový), Blahove vystupovanie akoby malo opačný účinok.

  My potrebujem pseudoľavicovým liberálom typu Beňovej, Pellegriniho postaviť silnú ľavicovú liberálnu alternatívu na témach liberalizácie pracovných podmienok pracujúcich (nie podnikateľov), posilnením ekonomickej demokracie, samosprávnej formy podnikov a spoločnosti, družstiev. Socializmus a komunizmus vnesú iné liberálne témy do diskusie ako kapitalizmus.
  Nuž, ten kto dnes bojuje proti globalizácii, integrácii a liberalizácii, zaspal dobu a potom sa čuduje, že má jedno percento hlasov.

  Reply
  • 4. júna 2019 at 6:47
   Permalink

   Pán Antal, môžete dookola opakovať, že nenávidím pravičiarov, aspoň nemusím ja. Keď ľavica spolupracuje s pravicou, nehovorí sa tomu spolupráca, ale KOLABORÁCIA.

   Reply
   • 4. júna 2019 at 12:53
    Permalink

    Ja som len chcel naznačiť, že svojimi emotívnymi nenávistnými postojmi nepriťahujete k ľavici ľudí, ktorí sú za spoluprácu, ktorí to nevidia tak ideologicky ako Vy. Jednoducho ich vyháňate mimo ľavice.

    A povedzte, aký význam má Váš postoj, ak ľavica má 1 percento (Vy tiež neuznávate Smer za ľavicovú stranu), pravica možno 50 percent, zvyšok sú ľudia, ktorých politika nezaujíma.

    Tie emotívne postoje postrádajú logiku. Prehlásila ste, že s pravicou nebudete spolupracovať, pretože ona vykorisťuje, aj Vás. Takže 1 percento ľavičiarov je vykorisťovaných 50 percentami pravice. No dobre, mohli by sme apolitických rozdeliť napoly, potom by 75 percent pravičiarov vykorisťovalo 26 percent ľavičiarov. Zdá sa Vám to logické?
    Vy ste si jednoducho zamenila pravičiarov za kapitalistov, čo nie je to isté. A z toho vyplýva tá nenávisť.

    Reply
     • 4. júna 2019 at 23:53
      Permalink

      Láska k pravici? Aj ste niekedy uvažovala o tom, čo hovoríte?

 • 3. júna 2019 at 22:55
  Permalink

  Blaha je politik… nemôže sa vyjadrovať priamo, nemôže hovoriť pravdu… to by politika v kapitalizme zabilo. Pravdu v dnešnej spoločnosti vravia bývalí politici len keď sú už dlho na zaslúženom dôchodku… aj to nie vždy. Ako každého politika treba ho brať s veľkou rezervou, treba si uvedomovať že musí robiť kompromisy medzi rôznymi záujmami rôznych oligarchických skupín a že viac než na nás chudobných voličov ktorých hlasy sa vždy dajú dajako ovplyvniť či upraviť sa tu skorej hrá o sponzora/rov danej strany. O nich sa vedie primárne boj. Takže aj keď Blahovi ako kapitalistickému politikovi ja ako robotník neverím jediné jeho slovo… predsa len ma zaujal. Žeby sa nejaký slovenský politik ponížil tak hrozne že by dal rozhovor pre „“konšpiračný denník“ a na druhý deň sa za to nekajal ? Žeby nejaký slovenský politik videl ďalej než za najbližšie humno, neopovrhoval (aspoň na vonok) bežnými ľudmi a chápal že svet liberálov zaniká a EU bude vládnuť Čína s Ruskom v horizonte pár rokov… toto ani Chmelár úplne nevie pochopiť. Blaha má talent a aj keď je to buržuj… pri tej biede čo tu vládne po roku 89 (a ešte skorej) je to jeden z mála ozaj talentovaných a schopných pro-ľudových politikov – na dnešné pomery. Môj hlas má určite. Keď už nič iné tak mu to aspoň myslí… a to je v Slovenskej politike čosi nevídané…

  Reply
  • 4. júna 2019 at 12:42
   Permalink

   To som písal už aj ja, že ako politik Blaha musí robiť aj kompromisy. Lenže toto nie je ten prípad. Keby robil kompromisy voči oficiálnemu prúdu, tak podporí integračný proces, globalizáciu, liberalizáciu. On však robí opak, takže tu ide o niečo iné.

   Keby si chcel získať voličov, tak je proeurópsky, prieskumy dlhodobo ukazujú väčšinový kladný postoj k EÚ. Alebo by aspoň hovoril o prebudovaní EÚ.
   Máte pocit, že ako v médiách stúpa popularita vystúpení Blahu, často ho citujú, že ľavica a Smer získali viac voličov? Je to skôr opačne.
   Mnohí diskutéri mu navrhovali, aby založil národno-konzervatívnu pravicovú stranu, a podobne. Z toho vyplýva, že on neprináša hlasy ľavici, skôr nacionalistom.

   Začínam mať dojem, že Ľuboš Blaha si skôr vybavuje účty s pravicovými liberálmi, jeho tešia takéto mediálne súboje. Ale ľavici to nejaké hlasy neprináša.

   Reply
   • 4. júna 2019 at 14:28
    Permalink

    Poznámka k Vašej vete, pán Antal: „Máte pocit, že ako v médiách stúpa popularita vystúpení Blahu…?“
    V pravicových médiách, ako sú tie naše, má stúpať popularita vystúpení ľavičiara Blahu? Veď by to bola ich rituálna samovražda-harakiri.
    Blaha píše výborne!

    Reply
   • 4. júna 2019 at 20:47
    Permalink

    Pane Antal, dobrý večer.

    Napsal jste, cituji: „Keby si chcel získať voličov, tak je proeurópsky, prieskumy dlhodobo ukazujú väčšinový kladný postoj k EÚ. Alebo by aspoň hovoril o prebudovaní EÚ.“ Konec cit.

    Můj názor na věc je takový. Úloha levice nespočívá v podlézání pologramotným voličům, kteří čumí na reklamu v TV, aby byli proevropští, přičemž nechápou, že EU je polofašistická organizace tandemu Německo-Francie s cílem koloniálního útlaku Čechů, Poláků, Slováků atd. Volič je proevropský, protože mu NIKDO NECHCE říci hezky jednoduše a nahlas PRAVDU, tedy, že kdyby nebylo minulé ČSSR, nemáme kde bydlet!

    Ve 30. letech, po nástupu Hitlera k moci v Německu, němečtí voliči taktéž byli pro fašisty. To jim měla levice lézt do zadku jen proto, že byli většinově pro Hitlera, asi jako dnešní voliči pro 4. Reich v podobě EU? Tohle chcete?

    Pane Antal, v ČSSR se budovalo, stavělo a vyrábělo natolik kvalitně, že ta moře paneláků, obchodů, škol, školek, nemocnic, silnic, dálnic, železnic, mostů, kanalizací, přehrad, rybníků, výzkumných ústavů atd. doposud stojí. Proč jsou Češi a Slováci proevropští?

    Protože už 30 roků žijí Češi a Slováci na stále rostoucí dluh, protože vše je již rozkradeno, protože (zatím), 4. Reich nechce, aby Češi a Slováci spláceli dluhy! A nikomu to nevadí, ačkoli kráčíme k okraji bezedné propasti!

    Jede se tzv. NADORAZ, dneska žiju, zítra hniju, pane Antal, jede se BEZ REZERV! Jinak řečeno, jakmile se začnou drolit čs. mosty z éry ČSSR, Česko i Slovensko se sesype, protože miliardy eur na nové mosty NEJSOU! Přečtěte si to, tohle Vám Dr. Blaha nepoví, Slovensko směřuje do pekla, Česko taktéž, jen o něco pomaleji:

    http://www.halonoviny.cz/articles/view/50994855

    Pane Antal, v ČSSR byl STÁTNÍ REZERVNÍ FOND, jenž měl jediný cíl ─ zabezpečit surovinami a jídlem ČSSR na dobu min. půl roku, kdyby byla válka nebo kdyby se neurodilo! Takto se hospodařilo za komunistů, tj. VČETNĚ REZERV! Dnes nejsou státní rezervy ŽÁDNÉ! Kromě podzemních rezervoárů zemního plynu a ropy (z dob ČSSR), aby ELITA MOHLA RAJTOVAT, až se to všecko posere! Ani metrák jídla Češi a Slováci nemají pro případ uzavření hranic! Jede se nadoraz, dneska žiju, zítra hniju!

    Je tedy jen otázka času, až se tento burž. ráj EU sesype za pár hodin! Uvědomme si, prosím, že ČSSR byla POTRAVINOVĚ SOBĚSTAČNÁ! Pojem DVOJÍ KVALITY pro nadlidi a podlidi NEEXISTOVAL! Dnešní ČR a SR však dováží přes 2/3 jídla ze zahraničí na dluh! Jakmile vznikne průser, a on betonově přijde (!), první, co Evr. parlament přikáže, BUDE UZAVŘENÍ HRANIC, aby bohaté koloniální státy typu Německo, Francie či Británie netrpěly hlady!

    A Češi se Slováky do půl roku pojdou hlady jako micky! Že je tohle blbost? Ani náhodou, pane Antal! Roky 1947 a 1948 se opakovat již nebudou (!), kdy nám ZADARMO SSSR na příkaz Josefa Stalina vyvezl 600 tisíc tun pšenice, abychom nepomřeli hlady po velikém suchu v r. 1947. A to byl SSSR doslova rozbitý hitlerovci na šrot, s 1418 zničenými městy, s 27 milióny mrtvol a desítkami miliónů mrzáků… Přečtěte si tohle, abyste prozřel:

    http://www.nasrestart.cz/z-cerne-kroniky/219-brambory-vsechno-bude-drazsi-jan-veleba-o-desivem-stavu-ceskeho-zemedelstvi

    A tak, pane Antal, si položme otázku. ZÁSADNÍ OTÁZKU. Mohou tohle pochopit důchodci, dělníci, matky samoživitelky, zemědělci, pošťáci, zaměstnanci firem v ČR a ve SR? Mohou nebo ne? NIKDY to nepochopí, protože mají logiku převrácenou naruby, protože myslí přesně v souladu s TV! Otročit, otročit a držet hubu a krok! A hlavně ─ je třeba být proevropský! Oni nechápou, že tahle společnost doslova rozvýskává to, co navýskaly naše národy pod vedením komunistů. Nic nechápou! A Vy taky ne… Bohužel. (

    Reply
 • 4. júna 2019 at 22:01
  Permalink

  Ja nič nechápem, len je problém v tom, že tento váš v ľavici rozšírený názor z nej robí nulovú silu. Hovoríme o rôznych veciach, ale to je nad chápanie súčasnej konzervatívnej ľavice.

  Reply
   • 4. júna 2019 at 23:49
    Permalink

    Pán Vašek – a aký má význam toto hovoriť: Rieši to vari niečo?

    Ľavica si musí prestať hrať na chorého človeka a sťažovať si na všetky choroby a bolesti tohto sveta. Musí sa stať avantgardnou silou. Ale toto Vám zbytočne hovorím. Vy mi zase napíšete nejakú sťažnosť na skazenosť tohto sveta. My ho musíme opraviť a nie sa naň sťažovať.

    Reply
    • 5. júna 2019 at 10:27
     Permalink

     Pane Antal,

     když máte rakovinu rozlezlou po celém těle, už neopravíte nic. Když 120 tisíc globalisty uplacených debilů na Václaváku řve jako dobytek proti premiérovi Babišovi, ačkoli ten zvedl všem důchodcům příjmy o stovky Kč měsíčně každému, ačkoli za premiéra Andreje Babiše rostou platy učitelů jako nikdy před tím (min. o 30 %), pak mi, do prčic už, řekněte, co zde chcete asi tak opravovat! ZA DOBROTU NA ŽEBROTU! Zorganizujte, Vy, pane Antal, takovou demonstraci na podporu levice! Nikdo Vám nepřijde, možná jen Vy sám s Dr. Ľ. Blahou, plus moje maličkost!

     Na to pomůže, jak pravil můj zesnulý táta, již jen pantokem po hubě. A Vy sám jen filosofujete, v žádném polit. hnutí ani v žádné straně, na rozdíl ode mne, – nejste. Jen kecáte a kecáte cosi o podpoře globalismu. Se podívejte na videa, co dělá ten Vás milovaný globalismus:

     https://www.seznamzpravy.cz/clanek/120-000-lidi-na-vaclavskem-namesti-takhle-vypadala-uterni-demonstrace-ze-vzduchu-73555?dop-ab-variant=15&seq-no=1&source=hp

     Reply
 • 6. júna 2019 at 9:43
  Permalink

  Vyjadrím sa k článku, nie k diskusii pod ním: A koľko vlastne má strana Smer SD členov-straníkov? Dá sa to niekde zistiť? A koľko z nich je vo verejných funkciách na vládnej, parlamentnej, župnej, obecnej úrovni? TOTO by mal Luboš Blaha zverejniť. Ono totiž POLITIKU strany robia konkrétni ľudia a nie sympatizanti či voliči….a podľa toho ako sa Smer rozhoduje po celej úrovni od vlády po obec sa mi zdá, že strana Smer už dávno nie je vľavo…len naivní voliči si to myslia a Luboš z toho má pekne lukratívny politický marketing pre každé voľby…nevidno totiž dôkaz ľavicovosti – nepodporujú štrajky zamestnancov, neodhaľujú zločiny privatizácie, nebojujú o zásadne spravodlivé rozdelenie verejných financií výhovorkou, že nie sú sami v koalícii a vôbec, okrem Blahu som už dlho nepočul nikoho zo Smeu vyjadrovať sa ľavicovo…

  Reply
 • 26. augusta 2019 at 7:10
  Permalink

  Ku komentárom vyššie. Obávam sa, že už nepomôže ani blížiaca sa kríza a s ňou spojená revolučná situácia, na vznik socialistickej revolúcie. Alebo áno?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *