Rozhovor s predsedom Prešovského klubu Arbat-SRS(Slovensko Ruskej Spoločnosti) Štefanom Semancom

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ing. David Diczházy spracoval ďalší z rozhovorov s významnými osobnosťami pre DAV DVA. Dnes to bude predseda Prešovského klubu Arbat-SRS (Slovensko Ruskej Spoločnosti), Štefan Semanco.

Dobrý deň, pán Semanco, môžete sa na úvod stručne predstaviť našim čitateľom?

Po ukončení strednej školy a na základe konkurzu v roku 1971 som nastúpil ako elév do činohry Ukrajinského národného divadla, dnešné Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove. Po dohode s vedením divadla v r. 1984 som absolvoval pracovnú cestu do Iraku. Po ukončení kontraktu r. 1986 som sa znova vrátil na divadelnú scénu. Počas pobytu v Iraku som nadobudol skúsenosti a prax v stavebníctve, a to ma naviedlo na myšlienku začať individuálne podnikať. Od roku 1990 ako subdodávateľ stavebných prác som robil v ČR, Rakúsku, Rusku a na Ukrajine. Mal som svoju prácu rád, ale na systém, v ktorom som pracoval a žijem, si nikdy nezvyknem.

Kedy ste vstúpili do Slovensko-ruskej spoločnosti a čo bol hlavný dôvod tohto vstupu?

Členom SRS- Klubu Arbat som od r. 2014. Dôvod vstupu do SRS? Kyjevský Majdan. 16 rokov som žil na Ukrajine a prostredníctvom klubu Arbat chcem poukázať na praktiky banderovcov. V čase keď nás Rusínov v r. 1946 nezákonne vysídlili na Ukrajinu, ukrajinskí nacionalisti a pozostatky fašistických bánd sa nám vyhrážali smrťou:Príde deň, keď vás budeme vešať!”. Čakali sedemdesiat rokov, aby znovu beztrestne mohli páchať zločiny spolu s retardovanými politikmi USA a EU.

Akým aktivitám sa váš klub Slovensko-ruskej spoločnosti venuje?

Snahou klubu Arbat SRS je priblížiť ľuďom kultúrne dedičstvo Ruska, jeho históriu a význam vo svetových dejinách.

Môžete vymenovať nejaké zaujímavé aktivity, ktoré ste v rámci klubu realizovali za posledné obdobie?

Klub Arbat-SRS sa v spolupráci s veľvyslanectvom RF na Slovensku podieľal na výstavách fotoexponátov „Ja a Rusko”, „Od Stalingradu po Berlín”, stretnutí s motorkármi z klubu Noční vlci pri pamätníku padlým sovietskym vojakom v Prešove. Nechýbala ani protestná akcia proti NATO. “Babkini vnuci”, súbor ruských ľudových piesní z Kazane, ukončili túto sezónu.

Čo máte v pláne zorganizovať v najbližšom období?

Tento rok v Prešove zorganizujem stretnutie vedúcich klubov Arbat-SRS. Privítame Nočných vlkov. Pozvaní sú aj Babkini vnuci. Chcem zabezpečiť účasť divadelného súboru študentov z jaroslavského Štátneho Divadelného inštitútu RF JŠDI na prehliadke akademického Prešova.

Aký máte názor na súčasnú geopolitickú situáciu ohľadom vzťahov medzi Ruskom a EÚ?

Germánskej ríši a jej prisluhovačom z EÚ treba dať najavo, že ich rozpínavosť voči Rusku už neskončí ako v roku 1945, ale totálnym zánikom.

Myslíte si, že by Slovensko malo viac spolupracovať s Ruskom?

Dúfam, že Slováci nie sú slepí a vidia, ako celá Európa potíšku s RF uzatvára kontrakty. Dosť bolo Simpsonovcov. Čítajme Bottu, Puškina, Tolstého…

Ako nás vnímaju podľa Vás v Rusku?

Slovensko zo štátov EÚ je najviac proruské. To sú vyjadrenia ruských politológov. Andrej Danko prestrihol reťaz nenávisti a svojím prejavom v Štátnej dume Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie urobil prvý krok k tomu, aby sa slovanské národy zblížili.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Rozhovor s predsedom Prešovského klubu Arbat-SRS(Slovensko Ruskej Spoločnosti) Štefanom Semancom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *