Spojené arabské emiráty – vychádzajúca hviezda multipolárneho sveta

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ilustračný obrázok – archív Dav Dva

(zdroj)

V tieni pristátia misie NASA Perseverance na Marse sa začiatkom februára na obežnej dráhe Marsu usadila sonda Nádej zo Spojených arabských emirátov. Je to prvý krok ambiciózneho programu, ktorého cieľom je vybudovanie stálej základne na Marse do roku 2117.

Malá federácia emirátov v ústí Perzského zálivu, ktorá je rozlohou aj počtom obyvateľov sotva dvojnásobkom Slovenska, sa nezadržateľne stáva jednou z technologicky najvyspelejších a najvplyvnejších krajín sveta.

(zdroj)

Minulý týždeň sa konala veľká slávnostná recepcia viac ako 200 inžinierov z realizačného tímu Marťanskej misie Emirátov, na ktorej vládca Dubaja, šejk Mohammed bin Rašíd Al Maktoum povedal:
„Sonda Nádej je najlepším darčekom, ktorý mohol ľud Zjednotených arabských emirátov dostať k 50. výročiu vzniku našej krajiny. … Máme tisícky kvalitných tímov vo všetkých sektoroch. Či už v oblasti ekonomiky, kultúry, politiky, vojenstva a mnohých iných. Naši ľudia sú tajomstvom úspechu našej krajiny. Pracujú v jednote a miesto našej krajiny odmietajú vidieť inde ako úplne na špici.“

Spojené arabské emiráty sa vytrvalo posúvajú nahor pri hodnotení najvplyvnejších štátov sveta. Pri poslednom hodnotení za rok 2020 sa posunuli o jednu priečku nahor na 17. miesto.

Dôvodom tohto posunu bol jednak úspešne zavŕšený 7-ročný projekt misie na Mars, ale aj technologická vyspelosť, stabilný a spoľahlivý systém vlády, aj miera diplomatického vplyvu, ktorá je vzhľadom na veľkosť Emirátov celkom mimoriadna. Významným míľnikom je nedávna štandardizácia vzťahov s Izraelom, ako prvá z arabských krajín okolo Perzského zálivu má v Izraeli veľvyslanectvo.
Veľmi významným faktorom vysokého hodnotenia Emirátov je aj príkladné zvládnutie pandémie Covid-19.

.

Čo sa môžeme naučiť od SAE

► Žiadny cieľ nemusí byť priveľký. Ani vesmírne lety nie sú vyhradené pre najväčšie svetové krajiny.

► Úspešní si nenechajú príležitosť prekĺznuť medzi prstami. Misia SAE na Mars štartovala 20. 7. 2020, uprostred lockdownov a pandemických obmedzení. Priaznivé postavenie Zeme a Marsu sa však opakuje len raz za 26 mesiacov.

► Kľúčom k úspechu je bezchybná organizácia a tímová práca.

► Nepoľavovať ani po úspechoch. Dosiahnutie Marsu je nesporne obrovský technický úspech, no pre ambície SAE je to len míľnik na dlhej ceste. Najbližším ďalším je pilotovaná misia na Mesiac plánovaná na rok 2024.

Poznámka: SAE a ich vesmírny úspech môže byť inšpiráciou aj pre Slovensko. No treba zobrať do úvahy, že medzi 9 miliónmi obyvateľov SAE má občianstvo len asi 20 %. Všetci ostatní sú ekonomickí migranti. Kritici priamo hovoria, že celá ekonomika SAE je postavená na práci migrantov z tretieho sveta, ktorí sú „slabo platení“. Výraz slabo platení je zámerne v úvodzovkách, lebo napríklad plat obyčajného pracovníka pri pokladni v supermarkete vyjde približne na 3000 € mesačne + veľkorysé zabezpečenie ubytovania a ďalšie sociálne výhody.
V poslednom desaťročí SAE mení aj tradičný stereotyp producenta ropy. Dnes vývoz ropy tvorí asi už len okolo 30 % HDP. Viac už tvoria priemyselné odvetvia, asi 46 %. Zvyšok pripadá na cestovný ruch a služby, najmä finančné.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Spojené arabské emiráty – vychádzajúca hviezda multipolárneho sveta

  • 2. marca 2021 at 18:25
    Permalink

    nepochopím, prečo si nezoberú všetkých tzv. utečencov, peňazí majú dosť, tak nech sa o nich starajú a nieže tých vrahov a zločincov vešajú na krk Európe ….

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *