Štát ukončil zmluvu so spoločnosťou Gerulata, ktorá lživo označila aj DAV DVA za zdroj údajne Kremeľskej propagandy

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V čase, keď bol web DAV DVA nečinný zaútočila spoločnosť Gerulata inkvizičným zoznamom, kde sa ocitol aj projekt DAV DVA. DAV DVA označili dokonca za „extrémnu hrozbu“. Tento zoznam bol prezentovaný a „spontánne“ propagovaný na viacerých weboch ako napríklad živé.sk, Brainee, noviny Plus, numbersia či Denník N. Cieľom tohto zoznamu bolo nielen nakreslenie pomyselných terčov na konkrétnych redaktorov či osobností verejného života, ale aj diskreditácia a poškodenie dobrého mena jednotlivých médií. Zoznam je šírený aj na Scribd. V tom čase vznikol na stránke výnimočne obranný článok: DAV DVA diskreditujú ideológovia aj po jeho zániku. Situácia sa však mení a tento pochybný projekt postupe stráca legitimitu.

TASR informuje: Bratislava 30. mája “ Úrad vlády (ÚV) SR zabezpečil spoločný postup pri ukončení spolupráce Ministerstva vnútra SR, Ministerstva obrany SR, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstva financií SR so spoločnosťou Gerulata Technologies. Plnenie záväzkov vyplývajúcich z konsolidácie verejných financií si podľa nich vyžaduje plnohodnotné prehodnotenie obsahu a podmienok všetkých existujúcich zmlúv a ich relevantnosť pre štát. „V tomto prípade si činnosti súvisiace s používaním analytického nástroja na identifikáciu informačných operácií vo vybranej časti online priestoru bude štát zabezpečovať vo vlastnej réžii, keďže takéto analytické výstupy sú nevyhnutné na nastavenie rámca strategickej komunikácie,“ uviedli. Ako poznamenali, strategická komunikácia štátu bude výsostne v rukách štátu. Nie je podľa nich dôvod zapájať do nej súkromné spoločnosti alebo mimovládne organizácie.“ zdroj

Akúkoľvek spontánnu občiansku iniciatívu označujú za dezinformačnú kampaň a pod. Bez akýchkoľvek dôkazov o DAVe DVA vymýšľali nepravdivé správy o ruskej hybridnej vojne či agentoch Ruska, bez jediného dôkazu, ignorujúc jeden jediný základný postreh, tj.:

že človek môže mať na veci iný názor bez toho,
že by bol pod nejakým vplyvom akejkoľvek mocnosti.

DAV DVA bol napádaný z viacerých strán, napríklad inkvizičnými stránkami konspiratori.sk (Pavol Hardoš) a manipulatori.cz (Ján Cemper), infosecurity.sk (2, 3) (Victor Breiner) a ich blbec.online (táto stránka dlhodobo monitoruje všetku činnosť projektu DAV DVA a jeho prispievateľov), memo98 s vyvrcholením inkvizičného zoznamu spoločnosti Eset (ktorý bol niekoľkokrát medializovaný na politicky spriaznených weboch, viď 1, 2). Primárnym cieľom týchto aktivít je ideologická cenzúra pod zámienkou tzv. boja s konšpiráciami, hybridnými hrozbami, hoaxami, propagandou atď. čo sú newspeaky súčasných cenzorov.

Zopár príkladov, kde bol DAV DVA démonizovaný alebo diskreditovaný: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Často ide o profesionálne a koordinovane vypracované články s cieľom jasnej diskreditácie. Dokonca ide o kampaň, ktorá má medzinárodný rozmer, čo dokazujú články publikované v Maďarsku (pozri aj tu a tu v textoch Marušiaka a Mila) či dokonca v Poľsku a na anglických (teda do medzinárodného jazyka prekladaných) stránkach.

DAV DVA preto víta rozhodnutie Úradu vlády SR o ukončení zmluvy so spoločnosťou Gerulata, ktorá de facto ohrozila aj redaktorov samotného projektu DAV DVA.

DAV DVA bol spomínaný v rôznorodých inkvizičných zoznamoch vrátane Gerulaty

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *