Stručný prehľad najsľubnejších vakcín proti COVID-19

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ruská vakcína Sputnik V

Ukrajinský hlavný hygienik Viktor Ljaško predpokladá, že masové očkovanie novou vakcínou prichádza na Ukrajine do úvahy najskôr v máji 2021, keď budú dokončené klinické testy nových vakcín. Za favoritov v „pretekoch proti COVID-19“ Ukrajina považuje:

Pfizer a BIONtech (Nemecko, USA)
Klinické testy preukázali efektívnosť 95 %, do konca roka 2020 má byť k dispozícii 50 miliónov dávok. Vakcína ešte nie je oficiálne schválená, ale firma ju už distribuuje do rôznych krajín na svete, aby bola po schválení ihneď k dispozícii.
Cena pre EÚ: 18,34 USD
Nevýhoda: nutnosť skladovať pri -70 °C.

Moderna (USA)
Pri klinických testoch preukázala 94 % efektívnosť, 100 % voči najzávažnejším formám. Do polovice decembra 2020 má byť k dispozícii 20 miliónov dávok. Môže sa uchovávať v bežnej mrazničke.
Cena: 25 – 37 USD

Sputnik V (Rusko)
Klinická efektívnosť presahuje 95 %.
Distribuuje sa lyofylizovaná a nemusí byť v mrazničke, stačí chladenie do +8 °C.
Rusko túto vakcínu už distribuuje aj do iných krajín, od Ruska napríklad objednalo vakcíny Maďarsko a Izrael. Bielorusko plánuje začať vlastnú výrobu tejto vakcíny v licencii ešte do konca tohto roka.
Cena: menej ako 10 USD (po 28 dňoch je nutné preočkovanie)

AstraZeneca (UK)
Prvé klinické testy preukázali efektívnosť 70 %. Firma pracuje na zdokonalení vakcíny aj s odbornými konzultáciami tvorcov ruskej vakcíny Sputnik V.

Zdroj: Tesné preteky s COVID-19: najsľubnejšie vakcíny proti koronavírusu, 112UA

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *