Ľuboš Blaha v Bardejove: „Sila je v kolektíve!“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

21. marca 2019 sa pod záštitou o. z. DAV DVA konala verejná diskusia s filozofom, politológom a predovšetkým poslancom NRSR, PhDr. Ľubošom Blahom, PhD v Bardejove. Blaha je taktiež predseda výboru NR SR pre európske záležitosti, overovateľ Zahraničného výboru NR SR, vedúci Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy a člen Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Aké sociálne opatrenia pripravuje Smer

Hneď v úvode Blaha pripomenul prenasledovanie socialistov a národniarov médiami a zahraničnými mimovládkami, ktoré znemožňuje a spomaľuje napĺňanie sociálnych ideálov do slovenskej spoločenskej praxe. Preto zdôraznil, že napriek tomu, že je Smer vo vláde, mediálny neoliberálny diskurz neumožňuje presadenie mnohých nutných opatrení pre zlepšenie sociálnej situácie na Slovensku. Napriek tomu pripomenul, že sa plánuje zvyšovanie minimálnej mzdy, pomoc mladým rodinám a podpora družstiev a odborárov. „Teraz musíme bojovať za našu pravdu, posilňovať sociálne opatrenia, aby oni, keď sa dostanú k moci všetko nezrušili…,“ dodal Blaha. V oblasti zastropovania veku odchodu do dôchodku sa stále hľadá podpora od opozičných politikov a v prípade, že sa nenájde, bude možné pristúpiť k referendu.

POZRI AJ: V Prešove sa konala konferencia DAV DVA Budúcnosť družstevníctva

Atmosféra vymývania mozgov

Blaha pripomenul, že tu máme 5-6 mienkotvorných médií, ktoré ponúkajú ten istý obsah a sú vlastnené korporáciami, tak človek, ktorý nepozná filozofov a nevie nič o politickej teórii, podlieha manipulácii. „Bežný človek nemá čas skúmať, na koho je Denník N napojený či akú ideológiu zastupuje…a tak sa človek dostáva do područia manipulácie…,“ pripomenul a dodal, že takáto situácia je všade vo svete. Ako príklad uviedol Guardian, ktorý bol kedysi socialistický, no dnes je komplet slniečkárskym plátkom: „…keby ste si vypočuli Štefunka a Čaputovú, tak to je Guardian.“

POZRI AJ: Keď ešte bola Slovenská televízia skutočne verejnoprávna…

Lukáš Perný pripomenul, že kampaň na prezidentské voľby ukázala, že je tu určitá „…dopyt po pro-národných, pro-sociálnych a mierových hodnotách.“ Vzápätí pripomenul, že liberálnu ideológiu šíri jednostranne aj RTVS, ktorú platia všetci občania Slovenskej republiky pripojení k elektrickej sieti. Ľuboš Blaha opovedal:

„Ak by ste sa aj snažili v RTVS presadiť iné formáty… akonáhle sa vyskytla myšlienka, že by Gustáv Murín bol v televízii… okamžite spustili na dennej báze kampaň… celý týždeň – SME, N, Aktuality… konšpirátor, odvolajte Rezníka… a môže si potom byť Rezník istý, že sa ho niekto zastane? Potom prídu z Mosta, ktorí si to užijú… sme v tej koalícii v akej sme… a on ten Rezník vidí, že nemá ani politickú podporu…“

Taktiež pripomenul svoje skúsenosti so slovenskými novinármi, príkladne Dolinského a Jančkárovú. „Pani Jančkárová tam toho Matoviča ani nepotrebovala, ona sa išla vyzúriť na Blahovi,“ pripomenul zážitky z vystúpenia v RTVS.

POZRI AJ: Blaha v diskusii RTVS s Jančkárovou a Matovičom

Som expresívny, pretože expresivita ide z druhej strany

Blaha pripomenul, že bol k zmene slovníka donútený okolnosťami a zdôraznil, že už bolo dosť politickej korektnosti voči oponentom, ktorí nemajú žiadne zábrany. Pripomenul, že keď písal intelektuálnym jazykom oslovil 300 ľudí, expresívnym jazykom dokáže osloviť 300 tisíc ľudí: „Ale tie myšlienky tam musia byť, nemôže to byť iba čistý hejt. Musíte tam dať ideu, myšlienku a forma musí byť pútavá a expresívna. Zomri ale nemá myšlienku, to je čistý a primitívny hejt.“ Blaha optimisticky zdôraznil, že spontánne ľudia idú po témach, ktoré otvára alternatíva a že jeho videá na Facebooku presahujú miliónový dosah. Má to však aj svoje následky. Sám spomenul drsné zážitky z Bratislavy, kde je denno-denne prenasledovaný nenávistnými slniečkármi, ktorí ohrozujú nielen jeho, ale aj jeho rodinu.

„Ničia vám rodinu, nadávajú vám a máte to od rána do večera na každej stránke týchto korporátnych projektov.“

Mladí ľudia sa oddali liberálnemu diskurzu,“ pripomenul a v zápätí dodal, že ich do istej miery chápe, nakoľko nie každý je ochotný sa obetovať, riskovať kariéru a masový hejt na liberálnych nenávistných stránkach. Dneska decká poučujú profesorov a docentov, lebo si prečítajú jeden meme obrázok.

„Ak nie ste mimoriadne sebavedomý človek, tak uhnete… ono sa to ľahko vidí… no tí, ktorí sa proti tomu postavili sú pre mňa hrdinovia… dneska je odvahou povedať si iný názor. Budete mať z toho zle v robote, v škole, nezamestnajú vás. Smer-SD je vo vláde 7 rokov a ja prídem na školu, že nie, my vás nezamestnáme lebo máte takéto názory… pomstia sa vám ako len budú vedieť, no na mňa nemajú čo nájsť, aj keď hľadajú na mňa od rána do večera… odkedy som sa postavil Čaputovej, tak som nepriateľ číslo jedna… sme v situácii ako disidenti pred rokom 1989 až na to, že my na rozdiel od nich nedostávame zaplatené (peniažky zo západu pozn. ed.)…“

Napriek tomu spomenul, že denne stretne dokonca aj v Bratislave minimálne troch ľudí, ktorí ho sledujú a držia mu palce. „Aj v Bratislave je dosť mladých ľudí, ktorí chcú meniť svet,“ dodal.

Nádeje do budúcnosti

„Keď ľudia zažijú americký kapitalizmus, potom uvidia čo to je… ja nie som konzervatívny človek,ale nelámme slovenský národ registrovanými partnerstvami…“ pripomenul.

Ďalej hovoril: Ak niekto tvorí alternatívu, tak sú to chyby tých liberálnych médii. Tí ľudia čo sedia v obývačkách už zúria…

David Diczhazy pripomenul, že za vznikom alternatívnych médii stojí neobjektivita mainstreamu a nie vymyslená ruská propaganda, ktorou sa oháňajú.

Národ ruských agentov

Blaha ďalej porovnal prístup západu a východu ku slovenským poslancom v zahraničí. Zároveň Blaha pripomenul svoje zážitky z Ruska. Kým Rus vedel o Slovensku viac, než bežný politológ na Slovensku, západní politici ani nevedia, kde Slovensko je. „To nie je o tom, že by sme ideologicky ťahali k Rusku, to je naozaj aj základná ľudská slušnosť, ktorú cítim v Rusku a necítim ju na západe,“ Blaha pripomenul, že sa mu Rusi smiali, že je jediný „ruský agent“, ktorý nehovorí po Rusky: „Viete, keby sme prevzali túto interpretáciu liberálnych médií, že každý, kto má pozitívnejší vzťah k Rusku je agentom, tak je 74 % ľudí, 3 milióny ľudí je podľa prieskumov, ruských agentov… takže toto je národ ruských agentov… veď to je absurdné, ľudia sú už z toho naštvaní…

Antiglobalizmus

To nie je tak, že by som bol izolovaný. Som súčasťou veľkého hnutia, ale nie je jednoduché bojovať proti ľuďom s toľkými peniazmi… Pre nich nieje problém pustiť 100 tisíc Čaputovej…“

Blaha pripomenul, že Európska únia zažije po najbližší voľbách brutálny pád, čo dokazuje aj vypätá situácia vo Francúzsku (Žlté vesty). Voliči Le Penovej by išli aj za Melenchonom, ale volia toho, kto ide proti systému a kto má dynamickejší prejav. Kritiku podal aj do vlastných radov: „Českí kolegovia si nechali zobrať elektorát Okamurom, lebo to vie povedať, živšie a dynamickejšie. Potom ľudia volia jeho. A to nie preto, že by sa zmenili z komunistov na pravičiarov. Oni proste idú za niekym, kto im ponúka konkrétne veci… to je skôr chyba ľavičiarov, ktorí tieto témy nevedia posúvať.“ Optimisticky zosumarizoval: vidíte čo sa deje vo Francúzku, tie Žlté vesty, vidíte, čo sa deje v Taliansku, máte vládu, ktorá je poskladaná z ľudí, ktorí majú plné zuby tohto systému, v Británii máte druhú najväčšiu stranu Corbina, ktorý ma myšlienky veľmi podobné. Pripomenul, že v Macronovom Francúzsku je rozdelená spoločnosť pomerom 51:49, pričom pravdepodobne 49 % naštvaných Francúzov je na strane ulice… A podobný osud čaká podľa Blahu Slovensko v prípade neoliberálnej vlády…

VIDEO: Verejná diskusia s Ľubošom Blahom v Bardejove z 21. 3. 2019 ; moderujú: Dávid Diczházy, Lukáš Perný – DAV DVA.
Ak sa Vám naše videá páčia, prihláste sa na odber naších videí. Ak nás chcete kontaktovať: dav2dva@gmail.com. Pridaj sa do KOMUNITY DAV DVA a budete pravidelne informovaný o všetkých plánovaných akciách: https://davdva.sk/pridaj-sa/

Je tu ťažko vybojovaný zmier, no keď sa zmocnia vlády neoliberáli, ľudia sa naštvú… Perný sa spýtal, koľko ľudí v NRSR sú na Blahovej strane. Blaha odpovedal, že takmer všetci, až na zopár jednotlivcov, sú na jeho strane, ba dokonca radikálnejší než on, avšak boja sa to povedať, aby neboli vystavení masovému hejtu. Zároveň vyjadril vieru, že táto vlna v Smere zvíťazí, a ak by tomu tak nebolo tak, to nemá zmysel. Zdôraznil, že za ním stojí hnutie.

Blaha v závere diskusie pripomenul, že nie je pesimista a vyjadril vieru, že po najbližšej neoliberálnej vláde nastane veľká zmena. Kým existuje zmier, je v spoločnosti relatívny pokoj. Neoliberáli môžu podľa Blahu ďakovať Smeru, že sa proti nim ešte ľudia radikálne nepostavili. Kým vládne Smer, ľudia dostávajú aspoň nejaké sociálne dávky, je tu lepšia životná úroveň, odbory majú viacej právomocí… no keď sa dostanú k moci „Čaputové“, ľudia pochopia, čo je to neoliberalizmus.

Sila je v kolektíve. Viete prečo sa podporuje ideológia neoliberalizmu? Lebo je individualistická, lebo potrebuje rozdrobiť ľudí… oni to presne vedia… potrebujú vás izolovať od skupiny… akonáhle niekto hovorí o národe, o spoločenskej triede, štáte, rodine… tak to je pre nich hrozba… takže spolčovať sa!

Uzavrel komunitárnym posolstvom diskusiu v Bardejove, o ktorom prehlásil, že to je najkrajšie mesto, aké videl a v ktorom je oveľa lepšia spoločenská atmosféra než v Bratislave.

RED

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Ľuboš Blaha v Bardejove: „Sila je v kolektíve!“

 • 23. marca 2019 at 12:56
  Permalink

  Bola to vynikajúca akcia, verím, že takých ešte zorganizujeme viac…

  Reply
 • 23. marca 2019 at 13:21
  Permalink

  Vďaka, že ste sa tak rýchlo podelili o dojmy.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *