VIDEO: Macronove Francúzsko v plameňoch! Protesty proti neoliberalizmu sa stupňujú

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

DAV DVA informuje: ONLINE z Paríža – protesty proti Macronovmu neoliberalizmu – účasť: 282 000 ľudí (17. novembra); dnes 106 000 ľudí; protesty sú sprevádzané policajnou brutalitou (vodné delá, slzotvorný plyn, gumové projektily, ohlušujúce granáty), v uliciach je 5000 policajtov, Macron je toho času na summite globalistov G20. Policajti počas troch týždňov zmlátili hneď dvanástich žurnalistov RT.

Prezident globalista dostáva jasný odkaz od ľudu. Ľud chce zvýšenie miezd a dôchodkov. Pozrite si zopár videí z protestov:
Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


23 thoughts on “VIDEO: Macronove Francúzsko v plameňoch! Protesty proti neoliberalizmu sa stupňujú

 • 1. decembra 2018 at 23:38
  Permalink

  Policajná brutalita?
  To že demonštranti ničia verejný a aj súkromný majetok, ničia a zapaľujú autá je v poriadku?
  A nedemonštrujú proti neoliberalizmu, ale proti vysokým životným nákladom a hlavne proti zvyšovaniu cien benzínu.
  Boj proti liberalizmu je nelogiocký. Bol by to boj proti vlastnej slobode.

  Reply
  • 2. decembra 2018 at 2:51
   Permalink

   Tak ako vo Francúzsku sa môže demonštrovať iba na Majdane na Ukrajine, tam sa môže aj strieľať do ľudí .To je za slobodu. Asi tých ľudí vo Francúzsku platia podlí rusáci. A ten benzín im musí poriadne brakovať peňaženky. Pane vy a mainstream si myslíte, že ľudia tu žerú seno?

   Reply
   • 2. decembra 2018 at 9:38
    Permalink

    Laco
    Čo si myslí mainstream neviem.
    Ale človek ktorý odmieta fakty , vymedzuje sa voči nepríjemným pravdám a prekrúca skutočnosť ako keby seno žral.
    A vo Francúzsku su takéto demonštrácie pri každej hovadine čo sa ľudu nepáči.

    Reply
    • 2. decembra 2018 at 11:30
     Permalink

     Fakty odkiaľ ? Na rozdiel od vás čo si myslí mainstream viem. A viem komu ten stream slúži. Ešte tie fakty. A o ich prekrúcaní viem svoje. A tie pravdy sú nepríjemné vám a vám podobným. Tu hovadinu vymysleli média. V benzíne to asi nebude.

     Reply
     • 2. decembra 2018 at 18:26
      Permalink

      To že to nie je v zdražovaní benzínu je Vaše želanie, nie fakt.

     • 3. decembra 2018 at 10:10
      Permalink

      Že už ide o viac, je zrejmé.

 • 2. decembra 2018 at 2:56
  Permalink

  Tu ženu na kolenách s rozbitou tvárou pred policajným vodným delom dajú určite do všetkých novín sveta. Už to vidím.

  Reply
 • 2. decembra 2018 at 5:48
  Permalink

  Oprava textu
  Aký paradox v porovnanî so Slovenskom. Tu na Slovensku, ak demonštrácie nezorganizujú liberální socialisti (Antifa, Slušné Slovensko) …resp. v r.2012 Lipšicoví neokoni ako Pčolinsky, Krempaská, Krajniak a spol. tak sa bez CIA a US ambady sa nič neudeje. Keď v tomto obdobî sa do popredia na protestoch Gorila len čiatočne dosta!i Kotlebovî skíni a Občiansky tribunál, tak Lipšic na nich poslal fîzlov s gumovými projektilmi a v treskucom mraze vodné delá. Kto za túto policajnú brutalitu z Ficových neboļševikov stîhal a odsúdil exministra vnútra Lipšica??? Nikto, lebo vládna kurva, inej vládnej kurve riť neurve!
  Resume: Na Slovensku sú len teľce, ktoré vyjdú do ulic, len vtedy ak to zognizujeClA okolo Nicholsona a zaplatí US ambasada so Sorošom. Inak vzývajú birmovaného neoboļševika Fica a piotom sa divia ako všetko dražie (plyn, voda, elektrina zásluhou neiboľševikov Holienčika alebo teraz Jahnátka na URSO) a pritom im nedocvakne ako s nimi probruselský gauner Fico a jeho noboľševici od roku 2006 permanentne vydrbávajù….
  Bože ochraňuj Slovenska pred Lipsicovými neokonmi a bruselskými Ficovými a Štefunkovými neoboľševikmi (euro-neomarxistami) !!!

  Reply
  • 2. decembra 2018 at 9:58
   Permalink

   Pán Poliak.
   Myslím že máte celkom pravdu, akurát mám iný názor na postoj, keď demonštrujú fašisti či extrémisti.
   .
   Je zaujímavé že sa ideme skladať na ceny elektriny lebo akože stúpajú na svetových trhoch a miliónmi dotujeme súkromné firmy ktoré vyrábajú tzv. ekologickú energiu, alebo vyrábajú aj špinavú energiu (dotácia baní Nováky). Pritom ide len a len o dotáciu oligarchických nenažrancov ( „našich ľudí“) Vyššiu cenu energii zaplatia tak či tak len zamestnanci a domácnosti.
   .
   Ale zdá sa že ľavicovej verejnosti to nevadí. Asi tú „ľavicu“ milujú tak že súhlasia s každou kravinou ktorú vláda vymyslí.
   Nuž na Slovensku je to tak.

   Reply
 • 2. decembra 2018 at 7:06
  Permalink

  Nejde iba o cenu benzínu.

  Reply
 • 2. decembra 2018 at 10:31
  Permalink

  Vďaka za to spravodajstvo, DAVDVA. Až v maďarskej TV som prvýkrát videl, čo sa deje v Paríži. Francúzsko je na nohách kvôli sociálnej nespravodlivosti a takýto „ideológ“ -trol Jankech tu na diskusii by mali ísť prednášať do TA3, tam by som ho uvítal, lenže ani tam ho ani nepustia, pretože oficiálne je pre nás „Makronland“ vzorovou „jadrovou“ krajinou, kam máme dospieť po ušetrení miliardových mzdových nákladov cudzím investorom. Čo myslíte, prečo má slovenská polícia mať nové mobilné zariadenia a novú výstroj „na boj s terorizmom“? …isteže, u nás sa to očakáva až keď „nás vezmú do jadra“ a vedia, že kým sme zatiaľ ako baránky, potom sa až začne ľud búriť….

  Reply
  • 2. decembra 2018 at 11:21
   Permalink

   Nuž neviem, len sa mi ten spôsob boja „za sociálnu spravodlivosť“ príliš nepáči.
   A zdá sa že tú sociálnu spravodlivosť týmto spôsobom bojujú každého pol roka.

   Reply
 • 2. decembra 2018 at 17:47
  Permalink

  Emmanuel Macron de Rotschild bol predhodený stádu (vytiahnutý z klobúka bankármi) a veľkou väčšinou zvolený, hoci stádo malo alternatívu, napr. Mélenchon.
  Tak nech teraz protestujú proti vlastnej obmedzenosti.

  Reply
 • 2. decembra 2018 at 18:04
  Permalink

  Na tom, ako naše médiá informujú o dianí vo Francúzsku jasne vidieť mediálnu manipuláciu.
  Už dokonca aj čt24 informovala počas týždňa, že protesty nie sú len kvôli zvyšovaniu cien PHM, ale ak kvôli Macronovej politike zvyšovania daní a chudobe, len u nás televízie vysielali rovnaké šoty, kde účelovo uvázali ceny PHM, ale tých najdrahších, aké vo Francúzsku sú, kým na inom zábere bolo vidieť aj úplne iné ceny. O iných príčinách neinformovali, akurát z protestujúcich urobili bandu vandalov a extrémistov…

  Reply
  • 3. decembra 2018 at 10:49
   Permalink

   Slečna Devana.
   Vy máte asi problém s logikou.
   Podpaľovanie áut, ničenie súkromného aj verejného majetku, rabovanie obchodov, ohrozovanie ľudského zdravia či dokonca životov.
   Média iba sprostredkúvajú obraz faktov a tie hovoria jasnou rečou. V mnohých prípadoch Ide o vandalov, kriminálnikov , nespratníkov.
   To Vy sa snažie manipulovať a ospravedlňovať týchto ľudí!

   Reply
  • 6. decembra 2018 at 9:32
   Permalink

   Devana, niekto, kto nemá logiku, Vás tu obviňuje, že máte problém s logikou. To je ale logika! Kriminálnici a nespratníci sú tí, ktorí si budujú svoju slobodu na neslobode iných!
   A neslobodní sú vždy rozbuškou spoločnosti!
   Socializmus=harmónia!
   Kapitalizmus=disharmónia!

   Reply
 • 3. decembra 2018 at 9:15
  Permalink

  Aj na spravodajstve o tejto udalosti vidieť nedostatočnú aktivitu komunistickej ľavice. Napr. KSČM je dosť veľká nato, aby tam poslala vlastného spravodajcu, zistiť presnejšie motívy. Aký je postoj KS Francúzska, existuje ešte vôbec?
  Aký je postoj Číny, existujú aj nejaké čínske analýzy udalostí?

  Ľavica si musí vybudovať vlastnú spravodajskú sieť, nebyť závislá od kapitalistických spravodajských agentúr a preberať ich pohľad. A ich pojmoslovie, to je úplná katastrofa. Ľavica by mala organizačne popracovať na takejto sieti, spravodajských kanáloch, komunikácii, to môže dnes byť základom celej práce.

  Reply
 • 3. decembra 2018 at 10:46
  Permalink

  Keďže neexistujú presné informácie, dá sa analyzovať tieto udalosti s určitou rezervou.

  Podľa môjho názoru však tieto protesty, ak ide hlavne o protesty proti cenám pohonných hmôt, nepredstavujú žiaden revolučný počin, skôr reakčný.

  Revolučný by predstavovali vtedy, ak by boli spojené s politickými požiadavkami, s požiadavkou na revolučnú zmenu kapitalizmu na nový systém. Ale to by si vyžadovalo vedenie nejakou politickou stranou, komunistickou stranou, alebo odbormi – ale tu chýba zmienka o podpore strán a odborov. Skôr sú za tým anarchistické organizácie.

  Tu podľa všetkého ide skôr len o nespokojnosť konzumne naladených západných ľudí so zvyšovaním cien, bez toho, aby to nejako spájali s nejakými strategickými požiadavkami. Pozrime sa, k čomu prakticky povedú tieto protesty.

  Jednak k zachovaniu a zvyšovaniu západnej spotreby, ktorá je pre planétu neúnosná. Je známe, že keby celý svet mal takú úroveň spotreby, ako v USA, potrebovali by sme na to 5 planét. Požiadavky na zníženie spotreby sú teda oprávnené – len je tu háčik, veľký kapitál a bohaté vrstvy si želajú, aby sa to nedotýkalo ich, čo vyvoláva u ľudí oprávnený pocit nespravodlivosti.

  Kapitalizmus je ako všetky systémy kvantitatívne obmedzený po určitú hranicu, teda je obmedzený aj jeho ekonomický rast, s ktorým by sa dala spájať aj vyššia spotreba. Ak by chcel dosiahnuť vyšší ekonomický rast, musel by previesť zásadnejšie reformy, aby dal priestor rozvíjajúcim sa výrobným silám – smerom k prijatiu viac socialistických a globalizačných vlastností. Ale pro-socialistické reformy by obmedzovali moc kapitálu. A Západ zistil, že globalizácia sa obracia proti nemu. Naposledy Nemci uzavreli svoju ekonomiku pre čínske investície, nakoľko Čína masovo skupuje západné firmy, čím hrozí ovládnutie západnej ekonomiky socialistickou Čínou.

  Táto cesta sa teda pre kapitál zdá nevhodná. Čo teda urobí pod tlakom ulice po nezmenenej vysokej spotrebe? Zase zaútočí vojensky na nejakú krajinu, ako to urobil v Líbyi, Iraku, Sýrii, Juhoslávii, najradšej s bohatými ropnými zásobami, vydrancuje ju a bude udržiavať pod svojou kontrolou. A bude samozrejme udržiavať vojny a nestabilitu v Sýrii, Líbyi a ďalších krajinách.

  Preto v konečnom dôsledku takto úzko vedené protesty, bez náležitého politického vedenia, sú skôr reakčné, ako revolučné. Ale na konečné závery by sme potrebovali viac informácií.

  Reply
 • 4. decembra 2018 at 9:09
  Permalink

  Kedy bude chudobné Slovensko protestovat a nielen akože slušné Slovensko? Kedy sa konečne povie o nehoráznej 20% DPH ked ostatné krajiny majú jednomiestne číslo napr. Britania dokonca nulovú DPH na energie, potraviny, tlač, zdravotné potreby.Ostatné EU krajiny väčšinou 5% vrátane Fr.Holandsko a Nemecko 6 a 7% a my 20%? Len par výrobkov na 10%. Energie sa všade dotujú aj v Cesku a všetkých EU krajinach. Energie ako nájom, komunálny odpad, voda, kúrenie nesmie presiahnuť 30% príjmu aj pracujúceho občana. A tu bežne ludia platia 350 Eur nájmy napr. aj v socialnych štartovacich bytoch a chodia do práce za 400 eur mzdy. Najviac sú ohrození osamelí dochodcovia, osamelí rodičia. Kolkí tak prišli o strechu nad hlavou a mali exekúcie, kedže príjem nestačí na dve základné veci a to bývanie a stravu.V CR aj pri 800 eur prijme majú doplatky.Sme na piatej priečke v cenách energii pozrite si numbeo com, na 85 m2 platíme cca 190 eur. A to aj nie je pravda, lebo družstevné mestke byty stoja okolo 250-400 eur. A ludia zarábajú 400 eur.Aké mame najnižie benefity danový bonus a prídavok na dieťa. Slovinci len prídavok 120 eur a na Orbana čo klamarske media ohovarajú Orbana ten dáva 160 eur na dieta. /100-danový bonus, 43 prídavok, a cca 24 eur preplatenie obedov/. Okrem toho Orban aj Nemci majú nám známu Husakovu politiku a dávajú 10-32 tis eur na nehnutelnost-nenávratnú požičku. To iste začalo robiť Nemecko bytovú politiku a dotujú občanom nehnutelnosti až do 100 tis eur. A tu opačne 4 členná rodina je zadlžená – štatny dlh cez 32 tis. eur.8×4. Čo je toto za štát a asociálnu politiku. Ani jedna STRANA nemá program podobný zahraniču ani CR, Madarsku, Slovinsku.Zdravotné sa tak isto neplatí napr. z dohod do 400 eur t.j. 10 tis dohoda o provedení prace. Tu z každého príjmu odvody. Este aj z výhier, prenájmu byty a vôbec nič nie je oslobodene len studenti a dochodci čiastočne a do 200 eur príjmu. Matky na rodičovskej ak si chcú privyrobít nemajú ziadnu ulavu a stat im este neplati ani zdravotne ani dochodkove. HNUS celá republika oligarchia a oligarchistické zvrátane stran.A este do extremistov budu ludom nadávat. Pritom na super star ci talent posúvame normálne aj romskych talaentovaných ludi do finále či velmi dobre vieme , že im rozkradli 400 mil eurofondov za čo mohli byť sociálne podniky. Aj namiesto jaguaru mali byt sociálne a obecné podniky tak ako sa to rozmohlo v CR a celej EU. Len tu bananovní oligarchovia rozdávajú súkromným firmám este aj hotely si za to stavajú a občan nemá z toho nič ani zlavu. Pripečená od reality odthnutá oligarchia , asocialna opozicia aj koalicia a bodku tomuto dávaajú skorumpované média, ktoré o tom neinformujú a neurobia komparaciu životnej úrovne príjmov a nákladov, benefitov štátov EU.

  Reply
  • 4. decembra 2018 at 10:10
   Permalink

   Ale máme úžasnú pavučinu moci a dokonca aj Malleus maleficarum, Kladivo na čarodejnice v podobe rôznych zákonov, ktorých neznalosť občana neospravedlňuje, ale ktorými demokrati držia občanov na veľmi krátkej reťazi, aby si ani len nezmysleli protestovať… To môžu len vybrané skupiny , ktoré im pomáhajú udržať sa pri moci…

   Reply
 • 4. decembra 2018 at 9:22
  Permalink

  A ešte doplnam v státoch EU existujú vratky zdravoného poistenia aj pri 1200 eur brutto príjme su 100 eur mesačne vratky zdravotného poistenia. Prirodzene preplatok nájmu, lebo tam sa to považuje za existenčnú chudobu a nedosahuje občan existenčé minimum.A tu jeden z rodičov či dochodca platí nájom a z druhého platia náklady na živobytie . Este budu klamat, že sme lepší ako CR. Ale o benefitoch a 3 násobných vyšších danových bonusoch v CR, 5-7 násobne vyšších v HU ci Slov a 10 násobne Rakúsko, Nemecko, Britania a všetkých EU nepovedia.A samozrejme tým sa neplatia ani žiadne dane. Odpočítatelnu položku majú Briti až do cca 14 tis eur ročne. Neplatí sa žiadna dan. A este tu budu do extremistov ludom nadavat a inde ako Fico povedal by zapalili krajinu. Dokolečka vraj xenofobi a extremisti. Mierumielovnejší a zotročenejší národ v eu nie je. Už aj rumuni mali velke demonstracie a 2 tis politikov tam bolo zatknutých.

  Reply
 • 5. decembra 2018 at 12:24
  Permalink

  DAVDVA ak chce byť ľavicovou avantgardou, by postupne mal prestať preberať zdeformované buržoázne pojmy. Tu totiž nejde ani tak o protesty proti (neo)liberalizmu všeobecne, ale proti znovuzavádzaniu klasického voľnotrhového kapitalizmu laissez-faire, teda voľného trhu bez regulácie. V prvom rade by sme teda mali zdôrazniť, že ide o protesty proti kapitalizmu a jeho podobe liberalizmu.

  Akosi totiž na takto postavenom probléme – na pozadí protestov proti neoliberalizmu samotný kapitalizmus uniká pozornosti. Liberalizmus sa tu predkladá ako samostatný spoločenský systém, kapitalizmus ako niečo iné. A nakoniec kapitalisti pri totálnom rozpade spoločnosti môžu vyhlásiť, že za rozklad môže liberalizmus (poukážu na demoralizáciu v podobe LBGT ideológie), demokracia a treba teda zaviesť v krajine poriadok, pevnú ruku, diktatúru. A HSĽS sa zrazu dostane na výslnie.

  Lenže revolučná ľavica nemôže zastávať tie isté postoje ako HSĽS, treba to vedieť jasne rozlíšiť. Aj HSĽS je proti neoliberalizmu, globalizácii – v čom sa líšia postoje ľavice?

  Za hromadenie problémov civilizácie namiesto toho, aby civilizácia dokázala využiť obrovský výrobný potenciál v prospech ľudí, je zodpovedný kapitalizmus, a teda aj jeho podoba liberalizmu nadobúdajúca podobu imperializmu, nie liberalizmus sám osebe. V prostredí narastajúcej zložitosti spoločenského organizmu, jeho ekonomického systému, výrobnej koncentrácie nie je možné zavádzať klasický kapitalistický neregulovaný systém. Dnes aj veľké kapitalistické firmy sú nútené plánovať.

  Lenže s výrobnou koncentráciou dochádza aj ku globálnej ekonomickej, ekologickej, bezpečnostnej, politickej prepojenosti a potrebe liberalizácie vzťahov medzi krajinami. Potrebe globálnej spolupráce v rámci globálnej deľby práce, a teda aj na jednej strane regulovanej dohodami, ale bezcolným tokom tovarov, ľudí, poznatkov. Z toho majú totiž prospech všetci, dôležité je ale, aby to všetko bolo podchytené dohodami, regulované, aby v tom nevládol súčasný kapitalisticko-imperialistický globálny bordel. Kedy nerozhodujú demokratické inštitúcie, zmluvy, medzinárodné právo, ale nadnárodné monopoly.

  Že globalizácia a liberalizmus nerovná sa kapitalizmus, ukazuje veľký geopolitický zlom. Lídrom globálnej liberalizácie sa stáva socialistická Čína. Pri svojom mohutnom rozvoji produkčných kapacít ani nemôže konať inak, iba prehlbovať celosvetovú deľbu práce. Nakoniec tam smeroval aj socialistický trh cez RVHP, k celosvetovej deľbe práce a spolupráci. Ak Martin hovoril, že som sám ktorý hovorí o globálnej civilizácii, to síce stále platí, ale zlom už bol zaregistrovaný v pojme Globalizácia 2.0. Jeho používatelia síce ním rozumejú skôr presun globalizácie do Ázie, globalizáciu v podaní Číny, nie globálnu civilizáciu, ale aj tak je to už posun.

  Myslím, že aj mnoho bojovníkov proti nekonkretizovanému liberalizmu všeobecne by zaspätkovalo, keby sme úplne zatvorili hranice pre pohyb tovarov, ľudí, poznatkov. Veď aj Devana postavila svoju úvahu na téze Chceli sme viac slobody, viac možností cestovať.
  Podľa posledného prieskumu dve tretiny Slovákov schvaľujú Slovensko v EÚ. Problém nie je v integrácii, z tej má prospech aj Slovensko. Za určitý ekonomický po prudkom páde po r. 1989 vďačíme aj integrácii, nie kapitalizmu, ten spôsobil prudký pád ekonomickej výkonnosti bývalých soc. krajín.

  Problém nie je v integrácii, ale v kapitalizme, v tom, že EÚ je postavená na kapitalistickom základe. Ak už teda napíšem, že sa protestovalo proti neoliberalizmu, mal by som upresniť, že išlo o protesty proti kapitalistickému neoliberalizmu. Poukazovanie len na liberalizmus vedie k problémovým záverom, barikáduje ľavici cestu k budúcnosti. Alebo má vari niekto pocit, že ľavica je dnes na správnej ceste? My potrebujem integráciu, ale potrebujeme ju postaviť na novom nekapitalistickom základe, buď teda preformátovaním EÚ, alebo oddelením od Západu a vytvorením nového integračného zoskupenia.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *