VIDEO: Šport je nepolitický, Branislav Fábry na demonštrácii proti politizácii športu a list legendárnych hokejistov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V sobotu 10. februára 2018 sa v súvislosti so začiatkom ZOH 2018 v Pjongčangu konalo na Šafárikovom námestí v Bratislave verejné zhromaždenie proti zaťahovaniu politiky do športu. Zhromaždenie viedol Vladimír Mikunda a v jeho priebehu vystúpili piati rečníci (Vladimír Mikunda, Branislav Fábry, Ján Čarnogurský, Ludvík Žuffa, Roman Ruhig), keď slovo dostal každý účastník zhromaždenia, ktorý oň požiadal. Na zhromaždení sa prečítal aj text otvoreného listu, ktorý prezidentovi MOV zaslali legendárni slovenskí hokejisti Vincent Lukáč, Igor Liba, Jozef Lukáč a k tomuto listu sa pripojili aj legendy Dárius Rusnák a Jozef Golonka.

Video sprostredkoval Ján Bošanský z OTV.

Text listu slávnych hokejistov:

My, legendy československého hokeja, Vincent Lukáč a Igor Liba, účastníci OH v Lake Placid 1980, Sarajeve 1984, Calgary 1988, cítime morálnu povinnosť týmto reagovať na zákaz MOV pre nemalú časť ruských športovcov štartovať na nadchádzajúcej zimnej olympiáde v Pchjongčangu.
Duch olympiády, ako aj duch športu, sme vždy chápali a považovali za kategórie, ktoré stoja mimo politiku.
Dokonca sme šport a olympijské hry zvlášť, vždy považovali za platformu, ktorá politické rozdiely eliminuje, nie násobí.
Žiaľ, súčasné konania a rozhodnutia MOV nás presviedčajú o opaku.
A preto chceme nahlas a razantne zdôrazniť nasledujúce:
Pečať západného kolonializmu, v ktorého troskách dnes žijeme, nie je možné vtláčať do športu a olympiád zvlášť.
Hovoríme tak preto, lebo metódy, akými WADA a MOV pojednávajú v poslednom čase s ruskými športovcami sa inak ako koloniálnymi metódami nazvať nedajú.
Ako inak nazvať odobratie symbolu štátnej hymny a štátnej vlajky ruským športovcom na olympiáde v Pchjongčangu?
Dovolíme si tvrdiť, že zápasy na olympiádach – ale aj mimo nich – so vtedajšími hokejistami sovietskej zbornej boli vždy absolútnou atrakciou turnaja.
Paradoxne musíme konštatovať, že v našej ére – ktorú charakterizoval bipolárny svet, sme si scenáre akýchsi zákazov nevedeli čo i len predstaviť.
Dnes je opak realitou!
S takýmto hanebným a nedôstojným zaobchádzaním ruských športovcov hlboko nesúhlasíme a to je spôsob ako im chceme vyjadriť podporu.
Na záver by sme radi podotkli, že kontext zákazu ruských športovcov sa vpisuje do skutočnosti, kedy na olympiáde bude vytvorený spoločný tím južnej a severnej Kórei v ženskom hokeji.
K tomuto vyjadreniu sa hlásia aj ďalší športovci.
Šport zdar – hokeju zvlášť – a poctu všetkým, ktorí mlčia…

list_movu.jpg

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “VIDEO: Šport je nepolitický, Branislav Fábry na demonštrácii proti politizácii športu a list legendárnych hokejistov

  • 25. februára 2018 at 20:17
    Permalink

    Pekné zhromaždenie, veľmi pekné !!!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *